Dodaj do ulubionych

"Orlen przejmuje Polska Press. Medialny :O)

07.12.20, 22:06
koncern PiS"

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press - ogłosił szef Orlenu Daniel Obajtek. Kontrolowany przez rząd koncern paliwowy przejmie większość lokalnych dzienników w Polsce - jeśli zgodzi się na to UOKiK


"Przejmujemy wydawnictwo @Polska_Press" – ogłosił w poniedziałek po południu na Twitter Daniel Obajtek, prezes Orlenu, największego polskiego koncernu paliwowego.

Obajtek dodał, że dzięki transakcji Orlen zyska dostęp do 17,4 mln użytkowników portali należących do wydawnictwa Polska Press.

To wydawnictwo ma 20 spośród 24 lokalnych dzienników wydawanych w Polsce, a także 120 tygodników lokalnych oraz 500 witryn internetowych. Dotąd właścicielem Polska Press była niemiecka spółka Verlagsgruppe Passau.

Według Polska Press na razie to jednak umowa przedwstępna, zależna od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "7 grudnia 2020 r. spółka PKN Orlen S.A. podpisała umowę przedwstępną na nabycie od HKM GmbH, właściciela Polska Press Sp. z o.o., 100 proc. udziałów w spółce Polska Press Sp. z o.o. Transakcja uzależniona jest od zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - przekazała nam Joanna Pazio, rzecznika Polska Press Grupy. Dodała, że umowa obejmuje zakup przez Orlen biznesów prasowego, internetowego i poligraficznego spółki Polska Press.

Orlen nie ujawnił, ile zapłaci za Polska Press, którego przychody w zeszłym roku wyniosły prawie 400 mln zł. Kierowany przez Obajtka koncern nie opublikował też raportu giełdowego w sprawie tej transkacji. "Puls Biznesu" powołując się na anonimowe źródła napisał, że Orlen zapłaci "nieco ponad 120 mln zł" za Polska Press, czyli 10 razy więcej od wyniku EBITDA tego wydawnictwa za zeszły rok. Ponadto Orlen ma wynajmować część nieruchomości od Verlagsgruppe Passau.

Na służbie polityki kulturalnej PiS
O planach transakcji Orlenu z niemieckim Verlagsgruppe Passau kilka tygodni temu pisał brytyjski magazyn "The Economist". Magazyn wskazywał, że to ma być realizacja planu PiS "renacjonalizacji mediów" , prowadzona w miękki sposób - czyli w drodze wykup wydawnictw od zagranicznych właścicieli.

Po publikacji "The Economist" przedstawiony tam scenariusz poparł wicepremier, minister Piotr Gliński. Komentując w radio RMF doniesienia brytyjskiego magazynu, Gliński powiedział: - Tam, gdzie będzie to możliwe, najprawdopodobniej spółki państwowe powinny kupować media.

Utrzymywał, że to nie oznaczałoby "monopolu drugiej strony". - W tej chwili jest olbrzymia przewaga mediów, które nie są w rękach kapitału związanego z polskim rządem - stwierdził Gliński. I zwracając się do prowadzącego audycję Roberta Mazurka powiedział: - Maluje pan już jakieś takie obrazy straszliwe, że Orlen przyjdzie. No, piękna polska firma. Lepiej polska niż niemiecka.

Dom medialny PiS
Pod koniec listopada Orlen ogłosił, że przejął kontrolny pakiet 65 proc. akcji Ruchu, właściciela sieci kiosków z prasą i drobną galanterią. Do tej pory właścicielem Ruchu był Alior Bank, który przejął tę pogrążoną w tarapatach finasowych firmę za symboliczne 1 zł. Wcześniej właścicielem Ruchu była zarejestrowana w Holandii spółka Lurena Investments.

Przejmując kontrolę nad Ruchem, Orlen może zyskać wielki wpływ na dystrybucję prasy w Polsce, tym bardziej, że prasa jest sprzedawana także na stacjach benzynowych tego giganta paliwowego. To zaś może ułatwić promocję dzienników i tygodników, przejmowanych przez Orlen wraz z Polska Press.

Orlen nie ma jednak żadnych doświadczeń jako wydawca prasy. I firma kierowana przez Daniela Obajtka nie ujawniła jeszcze, ile zamierza zainwestować w rozwój swojego nowego biznesu.

wyborcza.biz/biznes/7,177151,26583350,orlen-przejmuje-polska-press-medialny-koncern-pis.html?_ga=2.126602509.1447466309.1603701207-214425431.1529977133#a=369&c=216
Pisiory niewatpliwie ciesza sie jak dzieci a z nimi tzw. "wolnosciowcy". Juz niedlugo bedzie mozna przeprowadac mega klamliwe kampanie medialne i oglupic kogos spoza pisiorskiego elektoratu. Przypuszczam, ze w pierwszej kolejnosci przypuszcza pisiory atak na UE i urabiac beda niechec czytelnikow do tej wrednej i zlodziejskiej organizacji.

Od samego poczatku przeciwny bylem spolkom skarbu panstwa, z uwagi na wszelkie inne ich slabe strony, ale przyznam, ze wowczas nie wpadlbym na pomysl o mozliwosci wykorzystywania tych spolek przez dany rezym w taki wlasnie bandycki sposob.
Obserwuj wątek
  • t_ete Re: "Orlen przejmuje Polska Press. Medialny :O) 07.12.20, 23:31
   benek231 napisał:

   > Od samego poczatku przeciwny bylem spolkom skarbu panstwa, z uwagi na wszelkie
   > inne ich slabe strony, ale przyznam, ze wowczas nie wpadlbym na pomysl o mozliw
   > osci wykorzystywania tych spolek przez dany rezym w taki wlasnie bandycki sposo
   > b.

   W zwiazku z tzw. gluchym milczeniem forumowych
   wolnosciowcow (dlaczego sie nie dziwie ?wink)
   - postanowilam 'zaznaczyc swoja obecnosc' w Twoim watku.
   Temat jest wazny. Podporzadkowanie mediow lokalnych
   partii rzadzacej - grozne.

   To scenariusz wegierski (90% srodkow masowego
   przekazu jest pod kontrola rzadu). Czy w jakimkolwiek
   innym kraju UE - to mozliwe ? Tylko w Rosji.

   A tu link do ciekawego tekstu sprzed 2 lat : "Postkomunizm narodowy Orbana'.


   klubjagiellonski.pl/2018/10/30/panstwo-prywatne-postkomunizm-narodowy-viktora-orbana/


   tete
   • benek231 "Orlen przejmuje Polska Press. Medialny :O) 08.12.20, 06:39
    t_ete napisała:


    Temat jest wazny. Podporzadkowanie mediow lokalnych partii rzadzacej - grozne.

    **
    W innym watku, z Applebaum w tytule, rozmawiam z Olegiem o podobienstwach jednopartyjnego panstwa leninowskiego z panstwem neo-sanacyjnego PiSu. Olegowi najbardziej pasowaloby gdyby tych podobienstw nie bylo, przez co bardzo je oprotestowuje.

    Oto co stwierdza A.A. na nasze potrzeby:

    >> System jednopartyjny był też odbiciem wrogości Lenina wobec idei neutralnego państwa, apolitycznych urzędników służby cywilnej i obiektywnych mediów. Pisał, że wolność prasy „jest oszustwem”. Wyszydzał wolność zgromadzeń jako „pusty frazes”. Sama zaś demokracja parlamentarna była wedle niego jedynie „mechanizmem ucisku klasy robotniczej”. Dla bolszewików prasa jest wolna, a instytucje są sprawiedliwe tylko pod warunkiem, że kontroluje je klasa robotnicza – za pośrednictwem partii. >>

    Fidesz i PiS to bezwzgledne partie wladzy. To jest to z czym walczylismy w latach 80ch. To jest Zwiazek Radziecki Bis. w rodzimym wydaniu.
    Teraz pisiory, podobnie jak Fidesz, zawlaszczaja rynek prasowy oficjalnie w celu "repolonizacji", a faktycznie w celu kontrolowania go pod katem swoich wlasnych interesow i wykorzystywania dla wlasnej propagandy. Od teraz opluwanie Unii, i nie tylko, odbywac sie bedzie takze za posrednictwem wykupionych mediow lokalnych.

    Z tego co sie orientuje juz teraz macie w Polsce przemozny wplyw mediow rzadowych, i zaprzyjaznionych, z TYP na czele. Zasieg i odbior rezymowki jest bez porownania wiekszy niz TVN24, a mimo to ci klamcy i obludnicy z pisu, na czele z Kaczynskim, mowili ostatnimi laty o potrzebie "repolonizacji" mediow, w celu zrownowazenia szans . No i zrownowazaja. Bo na tym wlasnie oni polegaja, ze nie toleruja odmiennych opinii, zwlaszcza krytycznych, i nie potrafia znalezc sie w warunkach zrownowazonej konkurencji. Sa partia totalna coc, jak to oni, projektuja wlasne cechy na politycznych przeciwnikow. W sumie pelzajace obrzydliwstwo.

    Juz niedlugo wasi "wolosciowcy" poloza wam lape na internecie i forach tego typu nawet. To jest totalna swolocz.
    • xiazeluka Re: "Orlen przejmuje Polska Press. Medialny :O) 08.12.20, 09:36
     Kretyn52 i hipokrytka żyją we własnym jednowymiarowym świecie, w którym dywersyfikację źródeł prowadzą za pomocą urojeń lub sprawdzania w Njusłku co powiedział Korwin (albo u Passenta, co miał oświadczyć Lem). A wystarczy kliknąć tu i tam by wiedzieć, co sądzą o działalności LiN wolnościowcy:

     nczas.com/2020/12/07/dzienniki-regionalne-beda-teraz-slawic-pis-pkn-orlen-przejmuje-wydawnictwo-polska-press/
     nczas.com/2020/12/08/sasin-wychwala-medialna-szarze-orlenu-warzecha-niech-to-sie-juz-skonczy-bo-ci-socjalisci-nas-pogrzebia/

     Nieco inne spojrzenie obrotowego RAZ: www.youtube.com/watch?v=LgyrPIbZt24

    • oleg3 Re: "Orlen przejmuje Polska Press. Medialny :O) 08.12.20, 13:36
     benek231 napisał:


     > W innym watku, z Applebaum w tytule, rozmawiam z Olegiem o podobienstwach jedno
     > partyjnego panstwa leninowskiego z panstwem neo-sanacyjnego PiSu.

     A to niespodzianka! Toż ty Krzysiu cały czas utrzymujesz, że PiS jest partią leninowską. Tak przecież orzekła Ania A.
   • institoris2 wybitne osiagniecia pani Tete 08.12.20, 09:16
    tym razem polega ono na czasowym zdefiniowaniu pojecia "gluche milczenie"
    Dzieki pani Tete wiemy juz dokladnie, ze "gluche milczenie" zaczyna sie po 1h i 25 minutach.

    t_ete napisała:


    > W zwiazku z tzw. gluchym milczeniem forumowych
    > wolnosciowcow (dlaczego sie nie dziwie ?wink)
    > - postanowilam 'zaznaczyc swoja obecnosc' w Twoim watku.

    > tete
    • t_ete Uprzejmie informuje 08.12.20, 21:12
     institoris2 napisał(a):

     > tym razem polega ono na czasowym zdefiniowaniu pojecia "gluche milczenie"
     > Dzieki pani Tete wiemy juz dokladnie, ze "gluche milczenie" zaczyna sie po 1h i
     > 25 minutach.

     Uprzejmie informuje, ze gluche milczenie trwalo kilka godzin.
     Informacja o tym, ze Orlen przejmuje Polska Press pojawila sie w mediach
     w poniedzialkowe popoludnie.

     www.money.pl/gielda/pkn-orlen-przejmuje-polska-press-jak-reaguje-gielda-6583716751985312a.html
     www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/orlen-przejmuje-polska-press/68txpbq,79cfc278
     dorzeczy.pl/kraj/163922/orlen-wkracza-na-rynek-mediow-przejmuje-polska-press-od-niemieckiej-spolki.html
     wyborcza.pl/7,75398,26583641,echa-przejecia-polska-press-przez-orlen-orbanizacja-mediow.html


     Nie zauwazylam by forumowi 'wolnosciowcy' stworzyli watek
     na ten temat.

     Dopiero Benek napisal o tym po 22.00.


     tete      • t_ete Re: Uprzejmie informuje 08.12.20, 23:03
       xiazeluka napisała:

       > Wygląda na to, że akwanetowi wolnościowcy mają nowy obowiązek: komentować na bi
       > eżąco doniesienia medialne, które mogą zainteresować Hipokrytkę.

       Aquanetowi 'wolnosciowcy' pisza co chca i kiedy chca.
       Ale widac - prasa regionalna i perspektywa uczynienia z niej
       organow propagandowych PiS - nie lezy im na sercu.

       tete
     • benek231 Uprzejmie informuje 08.12.20, 22:51
      t_ete napisała:

      > Nie zauwazylam by forumowi 'wolnosciowcy' stworzyli watek
      > na ten temat.
      >
      > Dopiero Benek napisal o tym po 22.00.

      **
      Bo to sa pisiorscy wolnosciowcy co to deklaruja sie jednym a okazuja przeciwinstwem. Gdybys nie wlaczyla sie do tej dyskusji to oni po prostu ignorowaliby moj watek, jak zwykle gdy temat jest niewygodny.
      Kretyn wrzucil linki do wypowiedzi Warzechy oraz Ziemkiewicza choc ich stanowiska sa skrajnie przeciwne wiec nie wiadomo ktorego Kretyn popiera. Pewnie obydwu, jak to on, ze swym kociokwikiem we lbie.

      Pisiory zdecydowaly sie wywalic kase na upadajace ponoc wydawnictwo PP - w jakim celu? Wedlug Ziemkiewicza po to by rozsadnie zainwestowac pieniadze i przy okazji wyciagnac wydawnictwo skupiajace mnostwo tytulow spod kreski. Pisiory maja wprawe i talent, juz wyciagneli Trojke. Celowo nie mowie Orlen gdyz to jednak pisiory przejely to wydawnictwo, poslugujac sie Orlenem i pieniedzmi podatnika. Nie slyszalem by potentaci naftowi inwestowali w upadajace media. W kopalnie zlota, czy wydobycie ropy - owszem. Nigdy nie w wydawnictwa a juz szczegolnie nie w upadajace wydawnictwa. Czyli racje ma Warzecha podejrzewajac pisiorow o wydawanie panstwowej kasy na prywatna propagande. Tak jak na Wegrzech, gdzie to samo robi Fidesz z Orbanem a pisiory biora z nich przyklad. Czyli w tym przypadku z Ziemkiewicza biznesmen i polityczny analityk jak z koziej dupy puzon. Udajacy przy tym glupa nieorientujacego sie, ze pisiory kopiuja Orbana. Z uzywania tych samych srodkow w tych samych celach, okopywania sie na pozycjach niezwyciezonej partii wladzy.
      • t_ete Re: Uprzejmie informuje 08.12.20, 23:36
       benek231 napisał:

       > Bo to sa pisiorscy wolnosciowcy co to deklaruja sie jednym a okazuja przeciwins
       > twem. Gdybys nie wlaczyla sie do tej dyskusji to oni po prostu ignorowaliby moj
       > watek, jak zwykle gdy temat jest niewygodny.

       Temat jest (dla niechetnie krytykujacych PiS - pomijam z jakiego powodu ...) niewygodny
       bo prasa regionalna - to czesto dzienniki czy tygodniki z dluga tradycja, lubiane i szanowane,
       w ktorych patrzy sie wladzy na rece, tej lokalnej - rowniez.
       Logiczne jest, ze wolnosciowiec chcialby zeby takie medium pozostalo niezalezne
       od wladzy partyjnej (jaka by nie rzadzila).

       > Kretyn wrzucil linki do wypowiedzi Warzechy oraz Ziemkiewicza choc ich stanowis
       > ka sa skrajnie przeciwne wiec nie wiadomo ktorego Kretyn popiera. Pewnie obydwu
       > , jak to on, ze swym kociokwikiem we lbie.

       Zdarza sie.
       Kac przyjdzie gdy PiS zarzadzi desant mialkich lecz usluznych funkcjonariuszy
       (spodziewam sie, ze to wlasnie uczyni) do regionalnych mediow.
       Ale to juz bedzie 'po ptokach'.

       > Pisiory zdecydowaly sie wywalic kase na upadajace ponoc wydawnictwo PP - w jaki
       > m celu? Wedlug Ziemkiewicza po to by rozsadnie zainwestowac pieniadze i przy ok
       > azji wyciagnac wydawnictwo skupiajace mnostwo tytulow spod kreski.

       Jasne.
       To bardzo rozsadnie zainwestowane pieniadze z punktu widzenia partii PiS
       ktora ma wygrac kolejne wybory. Granica pomiedzy tym - co partyjne
       a co panstwowe - juz od dawna nie istnieje.

       > Pisiory maja
       > wprawe i talent, juz wyciagneli Trojke. Celowo nie mowie Orlen gdyz to jednak
       > pisiory przejely to wydawnictwo, poslugujac sie Orlenem i pieniedzmi podatnika.

       Nie inaczej odbylo sie to na Wegrzech.
       Teraz 90 % mediow dziala jak im rzad zagra.

       > Nie slyszalem by potentaci naftowi inwestowali w upadajace media. W kopalnie z
       > lota, czy wydobycie ropy - owszem. Nigdy nie w wydawnictwa a juz szczegolnie ni
       > e w upadajace wydawnictwa. Czyli racje ma Warzecha podejrzewajac pisiorow o wyd
       > awanie panstwowej kasy na prywatna propagande. Tak jak na Wegrzech, gdzie to sa
       > mo robi Fidesz z Orbanem a pisiory biora z nich przyklad.

       Jest taki potentat. Gazprom sie nazywa.

       Moim zdaniem racje ma Warzecha. Rowniez w tym, ze
       'upartyjnione' media lokalne, ktorych wlascicielem jest
       panstwowa spolka - stana sie 'lupem wyborczym'
       - gdy zmieni sie wladza.
       Chyba, ze juz nigdy PiS wyborow nie przegra wink

       > Czyli w tym przypadku
       > z Ziemkiewicza biznesmen i polityczny analityk jak z koziej dupy puzon. Udajac
       > y przy tym glupa nieorientujacego sie, ze pisiory kopiuja Orbana. Z uzywania ty
       > ch samych srodkow w tych samych celach, okopywania sie na pozycjach niezwyciezo
       > nej partii wladzy.

       Ziemkiewicza nie chce mi sie komentowac.

       tete
        • t_ete Re: Uprzejmie informuje 09.12.20, 00:22
         xiazeluka napisała:

         > Skąd Hipokrytka wie, co chcą wolnościowcy?

         Tutejsi 'wolnosciowcy' ?
         Nie wiem czego chca.

         Normalni wolnosciowcy chca mediow wolnych od partyjnych naciskow.

         tete
         • benek231 Re: Uprzejmie informuje 09.12.20, 06:41
          t_ete napisała:
          >
          > Tutejsi 'wolnosciowcy' ?
          > Nie wiem czego chca.
          >
          > Normalni wolnosciowcy chca mediow wolnych od partyjnych naciskow.

          **
          Czyli bezsprzecznie mamy tutaj wolnosciowcow nienormalnych,Tete.

          Ponizej pyta Kretyn - "Njuswik albo Trybuna Wybiórcza są wolne od partyjnych nacisków, Hipokrytko?" wyrazajac tym samym stnowisko Lenina, Pilsudskiego, Orbana, i Kaczynskiego, niechetnych mediom ktore nie sa pod ich partyjna kontrola. Bo te media nie sa prawymi mediami, posiadajacymi moralna legitymacje do prowadzenia swych misji. Media sa albo ich albo wrogie - kto nie z nami ten przeciwko nam.

          Wczesniej pochwalilem Ziemkiewicza za jego wyklad o Sanacji. I nie zaluje gdyz nalezalo mu sie. Teraz jednak, w ocenie aktualnej rzeczywistosci, Ziemkiewicz pokazal sie jako typowy historyk, czyli jako dziecko we mgle. Z kociokwikiem we lbie.
          • xiazeluka Re: Uprzejmie informuje 09.12.20, 10:26
           Mła jest niechętny Trybunie Wybiórczej i Njusłikowi za kłamstwa i propagandę, którą szerzę, a nie za sam fakt istnienia. Ty, jako amoralny nazikomunista, wprowadziłbyś cenzurę.
      • monalisa2016 Re: Uprzejmie informuje 08.12.20, 23:40
       Benio pisiory jak ty ich nazywasz maja racje, my wiemy jak nasza prasa wyglada i gdyby nie dotacje naszej pani (bez naszej zdody!!!) z naszych podatkow dawno by zbankrutowala poniewaz malo kto ja juz klika i czyta. smile W Stanach tez nie jest inaczej z mediami glownego nurtu, trzeba siegac do alternatywnych by sie cos troche prawdy dowiedziec. Wiec Benio wraz z t_ete przestancie psioczyc na Polske. smile
       • t_ete Re: Uprzejmie informuje 09.12.20, 00:30
        monalisa2016 napisał(a):

        > Benio pisiory jak ty ich nazywasz maja racje, my wiemy jak nasza prasa wyglada
        > i gdyby nie dotacje naszej pani (bez naszej zdody!!!) z naszych podatkow dawno
        > by zbankrutowala poniewaz malo kto ja juz klika i czyta. smile W Stanach tez nie
        > jest inaczej z mediami glownego nurtu, trzeba siegac do alternatywnych by sie c
        > os troche prawdy dowiedziec. Wiec Benio wraz z t_ete przestancie psioczyc na Po
        > lske. smile

        Tak to jest gdy rozmowca nie ma pojecia o tym czym jest
        pisowska propagandowa telewizja publiczna.

        Obejrzyj.

        Zrozumiesz czym moga sie stac regionalne tygodniki czy
        dzienniki podporzadkowane linii partyjnej.

        tete

       • benek231 Re: Uprzejmie informuje 09.12.20, 06:46
        monalisa2016 napisał(a):

        W Stanach tez nie jest inaczej z mediami glownego nurtu, trzeba siegac do alternatywnych by sie cos troche prawdy dowiedziec. Wiec Benio wraz z t_ete przestancie psioczyc na Polske. smile

        **
        Ty, Monia, masz bardzo blade pojecie o Stanach, wiec moze zamknij jape.
        Takze gdy mowisz o mnie, gdyz ja nie psiocze na Polske lecz na klero-faszystow oraz inne czarnoszczecinne bydlo koscielne.
        • t_ete Re: Uprzejmie informuje 09.12.20, 23:41
         benek231 napisał:

         > monalisa2016 napisał(a):

         > Ty, Monia, masz bardzo blade pojecie o Stanach, wiec moze zamknij jape.
         > Takze gdy mowisz o mnie, gdyz ja nie psiocze na Polske lecz na klero-faszystow
         > oraz inne czarnoszczecinne bydlo koscielne.

         PiS to nie jest Polska.
         Niektorzy sie 'zarazili' (od PiS) i kazda krytyczna uwage na temat
         partii rzadzacej uznaja za 'antypolska'.
         To bardzo wygodna narracja.
         Prosta i na poziomie przedszkolnym.

         Jestes przeciw PiS ?
         Nie kochasz Polski.


         tete

         • benek231 Re: Uprzejmie informuje 11.12.20, 16:08
          t_ete napisała:

          > PiS to nie jest Polska.
          > Niektorzy sie 'zarazili' (od PiS) i kazda krytyczna uwage na temat
          > partii rzadzacej uznaja za 'antypolska'.
          > To bardzo wygodna narracja.
          > Prosta i na poziomie przedszkolnym.
          >
          > Jestes przeciw PiS ?
          > Nie kochasz Polski.
          >
          **
          Gdyby ta opozycja byla nieco madrzejsza to juz dawno zaczelaby uzywac tego samego jezyka. Wowczas pisiory bardzo predko zmieniliby melodie, slyszac, ze a to "Polacy sa przeciwni tej czy tamtej propozycji PiSu" badz "takie dzialania odbywaja sie wbrew woli Polakow". Malo wazne, ze chodzi im o czesc Polakow, a nie o wszystkich.

          A skoro juz o opozycji mowa to nie rozumiem dlaczego jeszcze dzis nie zlozyli wniosku o wotum nieufnosci w stosunku do Ziobry za jego zntypolskie dzialania w Unii. Ten wniosek mialby szanse przejsc.
          • t_ete Re: Uprzejmie informuje 12.12.20, 23:47
           benek231 napisał:

           > Gdyby ta opozycja byla nieco madrzejsza to juz dawno zaczelaby uzywac tego same
           > go jezyka. Wowczas pisiory bardzo predko zmieniliby melodie, slyszac, ze a to "
           > Polacy sa przeciwni tej czy tamtej propozycji PiSu" badz "takie dzialania odbyw
           > aja sie wbrew woli Polakow". Malo wazne, ze chodzi im o czesc Polakow, a nie o
           > wszystkich.

           Jest to jakis pomysl.
           Wprawdzie zgrzyta mi w uszach to ciagle podkreslanie 'polskie pielegniarki'
           czy 'polscy gornicy' ale przezyje ... skoro przezylam inwazje premierowskiego 'wy'.
           Wytlumacze : premier Morawiecki nie mowi np. 'w przyszlosci' ale 'wy przyszlosci'.
           Gdy mowi 'wy wypadku' albo 'wy wyjatkowym' ... to brzmi koszmarnie.
           Niestety. Zainfekowali sie tym niektorzy dziennikarze sad

           > A skoro juz o opozycji mowa to nie rozumiem dlaczego jeszcze dzis nie zlozyli w
           > niosku o wotum nieufnosci w stosunku do Ziobry za jego zntypolskie dzialania w
           > Unii. Ten wniosek mialby szanse przejsc.

           No co Ty wink
           Od rana w necie byl tekst, ze oni wcale nie mowili 'veto lub smierc', i ze
           nigdy nie byli za vetem za wszelka cene. I ze oczywiscie to bardzo
           dobrze, ze Morawiecki i Orban 'wynegocjowali konkluzje'.
           Dla mnie bylo oczywiste, ze nie wyjda z ZP, choc oskarzyli premiera
           o zdrade interesow Polski.
           Przeciez tyle posad, synekur (takze dla rodziny) .... a w rzadzie beda od czasu do
           czasu przypominac jakimi sa 'kozakami co to sie UE postawili wink)))'
           Taki szpagat. Wprawdzie ZP to 'zdrajcy' ale partia Ziobry pozostanie
           w niej - 'dla dobra Polski'.

           Konfederacja zyskala konkurencje 'na powaznie' bo Ziobro bedzie jechal
           na UE w kazdym mozliwym momencie. A Kaczynski nie bedzie tego
           komentowal. Ewentualnie beda komentarze innych politykow, ze
           to 'zdanie Solidarnej Polski' - choc bedzie wyglaszac je Minister Sprawiedliwosci
           i Prokurator Generalny w Rzadzie RP.

           Taki uklad.

           Wiem, ze to idiotyczne.
           Ale elektorat to 'kupuje'. I tylko to sie liczy.


           ............... Wniosek o wotum nieufnosci wobec Ziobry nie mialby
           zadnych szans. Nikt ze Zjednoczonej Prawicy nie poparlby takiego wniosku.
           Z Konfederacji rowniez.

           tete
           • benek231 Re: Uprzejmie informuje 13.12.20, 15:19
            t_ete napisała:

            > ............... Wniosek o wotum nieufnosci wobec Ziobry nie mialby zadnych szans. Nikt ze Zjednoczonej Prawicy > nie poparlby takiego wniosku.
            > Z Konfederacji rowniez.

            **
            Tego nie wiemy i dlatego nalezaloby przetestowac poparcie dla Ziobry poprzez wotum nieufnosci.

            Ale nawet gdyby mialo byc tak jak mowisz to bylaby to kolejna wspaniala okazja (jak z wotum przeciwko Kaczynskiemu) by pojezdzic troche na tym Ziobrze oraz calej formacji, jako antypolskiej. Jesli i Konfederasci mieliby ochote oberwac to nie widze problemow.

            Z drugiej strony Konfederasci mogliby skalkulowac sobie, ze korzystniej dla nich byloby pozbyc sie Ziobra. "Nigdy nie wiesz, mamus" - mawial synek mojej przyjaciolki.
  • t_ete Orban wrzucil fotke 09.12.20, 00:19
   "Premier Węgier przyleciał do Polski na spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Na profilu Viktora Orbana na Facebooku opublikowano zdjęcie z tego spotkania. Internauci zwrócili uwagę szczególnie na Jarosława Kaczyńskiego."

   wiadomosci.onet.pl/kraj/viktor-orban-w-warszawie-zdjecie-ze-spotkania-hitem-w-sieci/hqdec21
   Nie wiadomo czy smiac sie czy plakac ...


   tete
   • monalisa2016 Re: Orban wrzucil fotke 09.12.20, 00:48
    Przejdz do "Budapester Zeitung" tam sie wiecej na ten temat dowiesz, niestety gazeta jest w jezyku niemieckim. Wczoraj likowalam wywiad z wlascicielem (Niemcem mieszkajacym na Wegrzech) tego medium ktory wypowiadal sie w sprawie Wegry, Polska vs EU. Wywiad byl rzeczywiscie ciekawy obnazajacy Bruksele czyli czysty Kindergarten/przedszkole. Slowacy tez napisali jak sprawa wyglada w slowaciej "Pravda100", pisalam tez o tym.
   • benek231 Re: Orban wrzucil fotke 09.12.20, 07:14
    t_ete napisała:

    > "Premier Węgier przyleciał do Polski na spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kac
    > zyńskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Na profilu Viktora Orbana na Face
    > booku opublikowano zdjęcie z tego spotkania. Internauci zwrócili uwagę szczegól
    > nie na Jarosława Kaczyńskiego."
    >
    > Nie wiadomo czy smiac sie czy plakac ...

    **
    Jak ktos nie potrafi zawiazac sobie sznurowadel u butow to i z zalozeniem maseczki bedzie mial problemy. No wodza to Kretyn z Olegiem i Sz0kiem, maja wspanialego.
    Ale mozliwe tez, ze on ukradkiem sobie dosypia, cwaniura.
  • benek231 Wszystko przez komuszy leb Kaczynskiego :O) 13.12.20, 07:24
   Przejęcie przez Orlen spółki medialnej to nic nowego, to skutek

   Witold Gadomski
   12 grudnia 2020 | 12:00

   Nie przypominam sobie, by przeciwnicy przejmowania regionalnych gazet i portali przez Orlen krytykowali także pozostawienie w rękach skarbu państwa kontroli nad Orlenem.

   Zapowiedź przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press – jednej z największych grup wydawniczych w Polsce – wywołała protesty dziennikarzy i polityków opozycyjnych. „To kolejny krok w pacyfikacji przez PiS wolnych mediów” – ostrzega w oświadczeniu Towarzystwo Dziennikarskie. Bardzo słusznie. Orlen jest kontrolowany przez skarb państwa, a jego zarząd wykonuje polecenia polityków. Minister Jacek Sasin, nadzorujący spółki skarbu państwa, mówił zresztą otwarcie, że ich zadaniem jest realizowanie polityki rządu. To oczywiście jest niezgodne z Kodeksem Spółek Handlowych i z interesami akcjonariuszy mniejszościowych, ale w państwie PiS nawet opozycja przestała zwracać uwagę na takie „drobiazgi”. Nikt nie ma wątpliwości, że zakup kilkudziesięciu pism i portali przez spółkę naftową nie wynika z jej strategii biznesowej, ale z kalkulacji polityków PiS, którzy chcą wzmocnić siłę swojej propagandy.

   Sedno problemu? Politycy kontrolujący Orlen
   Skarb państwa posiada jedynie 27,52 proc. akcji Orlenu, ale ma pełną kontrolę nad spółką. Większość członków rady nadzorczej to osoby pracujące w administracji rządowej lub w innych spółkach kontrolowanych przez skarb państwa. Prezes Daniel Obajtek – dumny posiadacz dyplomu magistra inżyniera Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu - jest działaczem PiS, który swoją niebywałą karierę – od wójta Pcimia do fotela jednej z największych spółek giełdowych – zawdzięcza dobrym kontaktom z Jarosławem Kaczyńskim.

   Udział państwa w kapitale Orlenu zwiększy się jeszcze, gdyż ok. 14 proc. akcji posiadają obecnie otwarte fundusze emerytalne, które wkrótce zostaną zlikwidowane, a ich aktywa przejęte przez instytucje państwowe.

   Nie przypominam sobie, by przeciwnicy przejmowania regionalnych gazet i portali przez Orlen krytykowali także pozostawienie w rękach skarbu państwa kontroli nad Orlenem. Tymczasem sedno problemu tkwi właśnie w tym, że rząd i stojący za nim politycy kontrolują majątek wart blisko 200 mld zł i kontrolę tę wykorzystują dla wzmocnienia swojej pozycji wobec konkurencji politycznej, a także konkurentów wewnątrz własnego ugrupowania. Lokalni baronowie partyjni mają wpływ nie tylko na obsadę zarządów spółek, ale także obsadę niższych stanowisk, a także kontraktów, które kontrolowane przez nich spółki zawierają z prywatnym biznesem. Tworzą w ten sposób sieci zależności, małe księstewka, którymi rządzą. Nie trzeba dodawać, że nie ma to nic wspólnego z dbałością o majątek, który w teorii powinien przynosić korzyści całemu społeczeństwu.

   Politycy kontrolujący spółki skarbu państwa decydują o ich wydatkach reklamowych. Tym samym wzmacniają przychylne sobie media, a osłabiają krytyków. To oczywisty zamach na wolność słowa i byłbym wdzięczny koleżankom i kolegom z Towarzystwa Dziennikarskiego, by takie praktyki piętnowali, niezależnie od tego, jakie ugrupowanie aktualnie kontroluje skarb państwa. Zresztą problem dotyczy także spółek komunalnych, kontrolowanych przez samorządy, w tym samorządy zdominowane przez przeciwników PiS.

   Winne wszystkie strony
   W lewicowej „Krytyce Politycznej” Jakub Majmurek skomentował przejęcie przez Orlen Polska Press tekstem zatytułowanym: „PiS bierze media lokalne. Czarny dzień dla wolności słowa w Polsce”. Tytuł i treść artykułu adekwatne do sytuacji, ale „Krytyka Polityczna” od swego powstania przed dwudziestu laty walczy z tzw. neoliberalizmem, a także z prywatyzacją. Wiele książek wydanych przez „KP” i setki artykułów zamieszczonych na portalu wydawnictwa to wielki lament nad prywatyzacją polskiej gospodarki. Przesłanie dla czytelników jest proste: prywatyzacja = patologie. Nawet jeśli niektóre przypadki prywatyzacji były nieudane, a restrukturyzacja przedsiębiorstw, jaka następowała po przejęciu ich przez podmioty prywatne, była dla części pracowników doświadczeniem nieprzyjemnym, to warto spojrzeć na drugą stronę medalu, by zauważyć, jak wiele patologii wywołuje państwowa. Przejęcie przez spółkę pana Obajtka regionalnych mediów jest tego oczywistym przykładem.

   Lewica (politycy i media) ocenia prywatyzację identycznie jak prawica. Dwa obozy, na co dzień wrogie, obrzucające się inwektywami, o prywatyzacji mówią jednym głosem i zapowiadają – więcej jej w Polsce nie będzie.

   Transakcję zakupu Polska Press przez Orlen krytykują, co oczywiste, działacze Platformy Obywatelskiej. Ale PO miała osiem lat czasu, by dokończyć prywatyzację Orlenu i uwolnić spółkę spod kontroli urzędników i polityków. Podczas pierwszych rządów PiS będąca w opozycji Platforma Obywatelska krytykowała rząd za wstrzymywanie prywatyzacji, lecz gdy w 2007 roku wygrała wybory, polityka prywatyzacyjna zmieniła się niewiele. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej, jesienią 2007, premier Tusk przyrzekł, że jego rząd utrzyma kontrolę nad dużą spółką KGHM, w której bardzo silną pozycję mają związki zawodowe.

   W lutym 2010 Sejm przyjął zaproponowany przez rząd projekt nowej ustawy o szczególnych uprawnieniach skarbu państwa w sektorze energetycznym i paliwowym, dającej ministrowi skarbu prawo sprzeciwu wobec uchwał władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego (także spółek prywatnych), jeśli uzna, że zagrażają one interesom państwa. Za przyjęciem ustawy głosowało aż 377 posłów (przeciw było 31), co pokazuje, że niemal cała klasa polityczna podziela fobie odnośnie do prywatnego kapitału.

   Niestety, ta obsesja dotyczy także „klasy dziennikarskiej"
   Nie znalazłem w mediach wielu krytycznych artykułów po tym, jak w lipcu 2016 roku na wniosek rządu PiS Sejm przyjął ustawę o kontroli niektórych inwestycji, która daje rządowi prawo weta przy sprzedaży prywatnych aktywów energetycznych. Na podstawie tej ustawy minister skarbu państwa uniemożliwił sprzedaż aktywów należących do francuskiej grupy energetycznej EDF zagranicznym inwestorom i w tej sytuacji kupiły je spółki skarbu państwa Enea i PGE. Doszło zatem nie tyle do polonizacji, ile do nacjonalizacji firm energetycznych. Ale nawet moi redakcyjni koledzy całkiem poważnie i z satysfakcją pisali: „Polskie spółki przejmują EDF. Repolonizacja w energetyce” – nie opatrując słowa „repolonizacja” ironicznym komentarzem. (patrz „GW” 16 września 2016).

   Media często krytyczne wobec rządu zamieszczały pozytywne komentarze projektu ustawy rządowej, która objęła „strategiczną kontrolą” skarbu państwa spółki, które mogłyby zostać przejęte przez kapitał zagraniczny w czasie pandemii. Rząd PiS ma chronić polskie spółki (w tym prywatne) przed zagranicznym kapitałem! Przecież to żart, który całkiem poważnie przyjęła spora część publicystów.

   Politycy nie bez pomocy mediów przekonali opinię publiczną, że prywatyzacja jest zawsze transakcją podejrzaną, a branża energetyczna i paliwowa ma znaczenie „strategiczne”, więc powinna pozostać w rękach państwa. No i pozostała, a przejęcie przez Orlen Polska Press to nic nowego, to tylko „skutek”.

   wyborcza.pl/7,75968,26600238,przejecie-przez-orlen-spolki-medialnej-to-nic-nowego-to-skutek.html
   Entuzjasci spolek skarbu panstwa argumentowali, ze lepiej gdy tak duzy kapital jak paliwo, czy miedz, kontrolowany bedzie przez panstwo. Dreczyla ich mysl, ze jakis prywatny kapitalista w dodatku, o zgrozo, zagraniczny moze polozyc lape na polskich dobrach narodowych.
   No to teraz maja w zamian PiS ktory te lape polozyl - w celu wzmocnienia wlsnej pozycji, kosztem panstwa oraz spoleczenstwa. Bo PiS wychodzi z komunistycznego zalozenia, ze dla utrzymania sie przy wladzy musi kontrolowac totalnie - wszystko.


  • benek231 Widzialna ręka PiSu :O) 17.12.20, 15:23
   Niewidzialna ręka rynku? Nie, to widzialna ręka PiS

   Eliza Michalik
   15 grudnia 2020 | 06:00

   Oligarchowie na Węgrzech i państwowe firmy w Polsce niszczą demokrację, wykupując wolne media i przekształcając je w propagandowe tuby reżimu.

   Dziennikarze są od tego, żeby patrzeć rządowi na ręce. Jeśli więc rząd kupuje media, wiadomo, że skończył się czas rzetelnego informowania opinii publicznej, a zaczął okres niemal całkowitej bezkarności ludzi władzy.

   Niemal - bo oczywiście są jeszcze wolne redakcje, choć niewiele, jest sporo fantastycznych dziennikarzy, z pasją uprawiających swój zawód, w tym robiących ważną robotę, odważnych dziennikarzy śledczych – i w tym upatruję ewentualnego ratunku.

   Niemniej jako społeczeństwo i państwo jesteśmy tu i teraz, w Polsce, w bardzo złym miejscu. Stało się. Pod dawno zapowiadanym hasłem repolonizacji mediów rząd zaczął rozprawiać się z niezależnym dziennikarstwem. Niezależnym, czyli takim, które jest wolne od nacisków politycznych, zwłaszcza obozu władzy, i uczciwie informuje obywateli, co naprawdę wyprawiają ich przedstawiciele w parlamencie i rządzie. Dzięki tym informacjom uzyskiwanym od wolnych dziennikarzy ludzie wiedzą, co naprawdę dzieje się z ich krajem, pieniędzmi z ich podatków, co z tego, co im opowiadają w telewizji różni utalentowani gawędziarze, jest prawdą, a co kłamstwem. W ten sposób nie tylko uczestniczą pośrednio w życiu politycznym, ale mogą wyrobić sobie o różnych zjawiskach, politykach i działaczach opinię, która później przekłada się na sposób, w jaki zagłosują w wyborach.

   Jeśli ten proces jest w jakiś sposób zakłócony, jeśli debata publiczna przestaje pełnić swoje najważniejsze funkcje, to jest przedstawiać uczciwie i rzetelnie różne punkty widzenia, z szacunkiem wysłuchując różnych stron sporu, jeśli przestaje być polemiczna, autentyczna i żywa, jeśli traci swoją autonomię, co oznacza, że tematy, którymi zajmują się media, nie są podejmowane przez redakcje dlatego, że są ważne dla ludzi i budzą ich emocje, ale zgodnie z linią partii czy rządu, przez posłusznych „pracowników mediów” - nie ma już mowy o demokracji.

   To przedostatnia prosta przed domknięciem się dyktatury. Ostatnią będzie oczywiście wyprowadzenie nas, jeśli nie formalne, to faktyczne, ze struktur Unii Europejskiej.

   Wiadomo, że w przejętych przez państwowy Orlen, a tym samym przez rząd, tygodnikach i dziennikach regionalnych i 500 portalach internetowych będą zwolnienia po to, żeby obsadzić redakcje swoimi ludźmi, którzy napiszą tylko to, co podyktuje im PiS. Wiadomo, że tym samym sporo osób znajdzie się na bruku, a do niemal 17 i pół miliona odbiorców zacznie docierać wyłącznie tępa propaganda. Pojawiły się zresztą już enuncjacje, że rząd zamierza przejąć kolejne gazety – „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.

   Jest to oczywiście realizacja wariantu węgierskiego. Na Węgrzech praktycznie nie ma już wolnych mediów, a zlikwidowano je nie przez wprowadzenie cenzury, tylko dokładnie w taki sposób, jak robi się to dziś w Polsce (Kaczyński okazał się pojętnym uczniem Orbána), najpierw wykańczając je finansowo przez odcięcie finansowania z reklam od spółek skarbu państwa, a później pozwalając, żeby osłabione tytuły wykupili przychylni Orbánowi biznesmeni.

   Zdumiewają mnie bagatelizujące to, co się stało, głosy niektórych komentatorów twierdzących, że przecież „media to odbiorcy, a odbiorcy przestaną kupować tytuły i wchodzić na portale internetowe, które będą zawierać tylko propagandę rządową”.

   To nieprawda - z kilku powodów.

   Po pierwsze, mniej osób, niż się zdaje, potrafi odróżnić propagandę od informacji, po drugie, w prasie lokalnej propaganda opakowana będzie w informacje i artykuły dotyczące lokalnych wydarzeń i w regionalne wydarzenia - a dla tych właśnie rzeczy ludzie kupują lokalną prasę, po trzecie zaś, nie należy lekceważyć siły przyzwyczajenia - wielu ludzi, którzy kupowali np. „Dziennik Bałtycki” od lat, będzie to robić dalej, właśnie dlatego, że to „ich” gazeta.

   Tak czy owak z wolnego dziennikarstwa zostało już w Polsce tyle, co z wolnych sądów.

   wyborcza.pl/7,75968,26608575,niewidzialna-reka-rynku-nie-to-widzialna-reka-pis.html
   Jakos nikt nie wpadl dotad na pomysl, ze tego typu zagrania panstwa, poprzez Orlen, godza w kilka konstytucyjnych artykulow dot.wolnosci prasy, dostepu do rzetelnej informacji, w swietle rownego traktowania podmiotow medalnych przez panstwo. Bo jesli niektore z nich sa faworyzowane, jak teraz rezymowa telewizja, to znaczy, ze inne podmioty sa przez panstwo dyskryminowane. Okazuje sie, ze z powodu zarowno pogladow jak i informacji pomijanej przez media rezymowe, a dokladniej partyjne. A to jest sprzeczne z konstytucyjnym wymogiem rownego traktowania w celu maksymalizacji wolnosci uczciwej rzetelnej prasy i slowa, na ktore czekaja obywatele.

   Oto do czego doprowadzili was mondrale typu Kaczynski, biskupi, czy tzw. "wolnosciowcy' na czele z Kretynem. A bedzie tylko gorzej, Najmilsi.
    • benek231 Widzialna ręka onanisty :O) 17.12.20, 18:22
     Interesujace, ze to Michalik miala niby przepisywac od Hanny Harasimowicz-Grodeckiej. A nie na odwrot HH-G od Michalik. Bo gdyby to ta druga miala byc lepsza, a przeciez sciaga sie od lepszych, to bym o niej kiedys uslyszal. Tymczasem po 2010 roku mialem przyjemnosc poznac Michalik, ktora przebila sie swymi zdolnosciami i artykulami - nie HH-G.

     Oczywiscie nie zabrales glosu na temat samego atykulu bos tepak oraz pisior. A pisior lubuje sie w walkowaniu tych samych oczerniajacych detych historyjek - przykladem te osmiorniczki ktorymi wy imbecyle masturbowaliscie sieprzez ponad rok - dzien w dzien, po wielokroc. Do zerzygu. Tacy juz tworczy jestescie, obrzydliwcy.

     Michalik nie powiedziala jeszcze, ze dzialania tego typu, jak poslugiwanie sie Orlenem, sa w istocie sprzeczne z Konstytucja w czesci dot wolnosci slowa, prasy, rownosci podmiotow, oraz roli panstwa jako straznika rownosci tych podmiotow, jak i wolnosci slowa i prasy.
     Ponadto panstwo nie moze np. wprowadzac cenzury prewencyjnej. Dlaczego? Dlatego by wolnosc slowa i prasy nie mogla miec zakladanego kaganca, a z drugiej strony obywatel mial moznosc dostepu do rzetelnej informacji. Wykupywanie tytulow prasowych przez panstwo, przerabianie ich na gadzinowki, i obsadzanie propagandystami partii rzadzacej stoi w sprzecznosci z wymienionymi pryncypiami zwiazanymi z wolnoscia slowa oraz prasy.

     Ty pamietasz Michalik jakas duperele sprzed 15 lat, i chcialbys przekreslic ja za to do konca zycia. Ale zgadnij na ile przekreslony jestes ty, czyli menda poperajaca obecnie rzadzaca bande, ktora niszczy wszelkie cywlizowane normy, wlacznie z prawami obywatelskimi czyli prawem do dostepu do rzetelnej informacji oraz prawem do wolnosci slowa. Ktore poprzez wspomniane numery z Orlenem staja sie fikcja.
     qwardian napisał:

     > teleshow.wp.pl/eliza-michalik-kim-jest-kontrowersyjna-dziennikarka-superstacji-6033694078469249g/3
     > Na biegunkę POlecam Coka Colę..
     >
     • qwardian Re: Widzialna ręka onanisty :O) 17.12.20, 18:38
      wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26617581,francja-merostwo-paryza-ukarane-na-dyrektorskich-stanowiskach.html

      Ja POpieram kobiety, bo jako strażniczki w obozach życia były bardziej sumienne i niepodatne na korupcję. Ta wydaje mi się niewiarygodna/..
      • benek231 Widzialna ręka onanisty :O) 17.12.20, 19:15
       Skoro parytety sa we Francji prawem to powinni tego prawa przestrzegac, badz je zmienic - co mnie to obchodzi.

       My tutaj rozmawiamy jednak o niszczeniu przez twoja klero-faszystowska bande wolnosci slowa, oraz wolnosci mediow.
       Bo nie jest takie wazne w jaki sposob panstwo zawlaszczy media, jak w komunie, gdyz wazne jest, ze zawlaszczy. Badz prawie zawlaszczy. Po to by te media nadawaly wszedzie te sama klamliwa pro-pisowska sieczke - jak media w PRLu pracowaly na rzecz PZPR.
       Tylko zaraz, wowczas podobno niezbyt ci sie to podobalo, a teraz - jak widze - nie masz nic przeciwko temu?! Bo zamordyzm jest wasz?!

       Przez kilkadziesiat lat czekalem az ten podly i wredny PRLowski system upadnie. No i w koncu upadl i wszyscy cieszylismy sie jak dzieci. I kto by przypuszczal, ze po Polsce snuja sie takie mendy jak Kaczynski z biskupami, ktore maja w dupie marzenia i dazenia narodu i chca go, kurwy jedne, uszczesliwic kolejna dyktatura.

       Obys zdechl w meczarniach ty koscielna kurwo. A z toba twoi forumowi koledzy.

       qwardian napisał:

       > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26617581,francja-merostwo-paryza-ukarane-na-dyrektorskich-stanowiskach.html
       >
       > Ja POpieram kobiety, bo jako strażniczki w obozach życia były bardziej sumienne
       > i niepodatne na korupcję. Ta wydaje mi się niewiarygodna/..
       >
  • benek231 Re: "Orlen przejmuje Polska Press. Medialny :O) 19.12.20, 20:50
   >> Pod koniec listopada Obajtek ogłosił, że PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruchem i obejmuje 65 proc. akcji spółki. "Ruch ma obecnie około 1,3 tys. punktów sprzedaży, a kolejne 200 ma zostać aktywowanych, co daje Orlenowi ogromną kontrolę nad dystrybucją prasy drukowanej w całym kraju". >>

   wyborcza.pl/7,75398,26602797,onet-orlen-chce-kupic-rzeczpospolita-i-parkiet.html
   Czyli mozna sie spodziewac, ze konkurencyjna prasa bedzie zmuszona przez pisiory do zorganizowania sobie wlasnej sieci dystrybucji.
   Bo panstwo nie wywiazuje sie ze swych obowiazkow dopilnowania by rynek prasowy, medialny, nie byl zmonopolizowany przez jedna partie. Malo tego bo panstwo doklada wszelkich staran by ow rynek przez te partie jednak zostal zmonopolizowany.
  • benek231 >> Alians ropy, władzy i mediów :O) 20.12.20, 20:28
   - wariant polski. Komentarz ze szwedzkiego "Dagens Nyheter" >>

   Peter Wolodarski, Dagens Nyheter
   20 grudnia 2020 | 13:43

   Wolna Polska musi czuć, że ma wokół siebie wielu przyjaciół. Szwecja historycznie takim przyjacielem była.

   W dzisiejszym wydaniu „Dagens Nyheter” ukazał się komentarz dotyczący wolności mediów w Polsce. Jego autorem jest Peter Wolodarski, redaktor naczelny dziennika. Publikujemy tłumaczenie jego tekstu.

   Wydaje się, jakby to było wczoraj, ale przecież minęło już pięć lat. Jesienią 2015 r. polscy nacjonaliści szli po władzę i nie ukrywali, jak zamierzają jej użyć. Rozpoczęli bezwzględne ataki na niezależne instytucje i wolne media, na cel biorąc najpierw media publiczne i ich dziennikarzy.

   Gdy nowy minister kultury Piotr Gliński w telewizyjnym studiu musiał stawić czoła trudnym pytaniom prowadzącej wywiad dziennikarki, odparował arogancko: „Wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się skończy”.

   Telewizja publiczna pod butem
   Niektórzy wówczas sądzili, że słowa te nie mają większego znaczenia. Rząd państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie prześladowałby przecież dziennikarzy. Nie traktowałby ich jak wrogów. Byłby to gwałt na polskiej pokojowej rewolucji, która 30 lat temu utorowała drogę do demokracji w Europie Wschodniej i Środkowej. Przecież polski rząd nie mógłby podważać fundamentów społeczeństwa otwartego...

   Jednak od pięciu lat rządzący Polską nacjonaliści właśnie to robią. Zaczęli od zdeptania mediów publicznych, wyrzucili z pracy kilkuset dziennikarzy, przekształcili telewizyjne programy w reżimową propagandę. Do cna, dosłownie.

   Telewizja Polska nadaje pod starym szyldem, ale w niczym nie przypomina dawnej stacji. Ton programów jest zwykle agresywny i zarazem agitatorski, jak w jakiejś pośledniejszej kopii amerykańskiej Fox News. Profesjonalne dziennikarstwo zepchnięto na margines. Bije w oczy to, że TVP przeciwników władzy uznaje za wrogów, w tym osoby homoseksualne, imigrantów, feministki, działaczy na rzecz ochrony środowiska.

   Rządzący w Polsce nacjonaliści doszli do tego samego wniosku, co reżim Putina - do większości obywateli dociera się za pośrednictwem telewizji, więc polityczna kontrola nad telewizją ma kluczowe znaczenie.

   Metody znane z Rosji
   Ale tak, jak się obawiano, władza nie poprzestała na przejęciu telewizji publicznej. Sądy, niezależne organy państwa, żaden ważny sektor społeczeństwa nie uchronił się w ostatnich latach przed nieposkromioną łapczywością władzy. Również - czego można się było spodziewać - niezależne media.

   Prywatne redakcje, które miały odwagę przeciwstawiać się władzy, polski rząd traktował podobnie jak Donald Trump nieprzychylne mu media w USA. Nie ograniczało się to jedynie do retoryki - rząd zadbał o to, by państwowe urzędy i spółki nie zamieszczały ogłoszeń i reklam w niezależnych gazetach, takich jak „Gazeta Wyborcza”, która odegrała kluczową rolę w narodzinach demokracji w Polsce.

   Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że polski rząd szykuje kolejną ofensywę medialną. Po propagandowych atakach, po serii wytoczonych redakcjom procesów sądowych zaczynają się przejęcia niezależnych mediów. Na rynek prasowy wkracza bowiem kontrolowany przez państwo koncern paliwowy Orlen.

   Jak się niedawno okazało, Orlen ma połknąć wydawcę Polska Press, do którego należy większość regionalnych mediów w Polsce: 20 dzienników, 150 tygodników lokalnych i 500 portali internetowych.

   Nie dość na tym. Orlen, którego prezes jest faworytem nacjonalistycznego przywódcy Jarosława Kaczyńskiego, wcześniej kupił Ruch, spółkę, która dystrybuuje gazety i czasopisma w całej Polsce. A ostatnio krążą spekulacje, że koncern naftowy sposobi się do przejęcia również renomowanego dziennika „Rzeczpospolita”.

   Alians ropy naftowej, władzy państwowej i mediów to schemat znany m.in. z Rosji; dla każdego demokraty powinien stanowić sygnał alarmowy.

   Koszmar w Polsce trwa
   W roku 2020, który przejdzie do historii jako rok koronawirusa, politycy dążący do podporządkowania sobie wolnych mediów wykorzystali w tym celu kryzys i pandemiczne obostrzenia. Widzieliśmy to przed wyborami w Ameryce, gdzie dziennikarzy – za przyzwoleniem prezydenta Trumpa – lżono, atakowano fizycznie, nawet aresztowano.

   Również w Polsce kryzys pandemiczny wzmacnia tendencje autorytarne. Rządzący nacjonaliści wprowadzają w życie coraz więcej z tego, co zapowiadali, i to mimo głośnych protestów ze strony Unii Europejskiej.

   Podobne procesy, zachodzące zresztą nie tylko w Stanach Zjednoczonych i Polsce, dowodzą, że zarówno stare, jak i młode demokracje mogą ulec zakażeniu wirusem autorytaryzmu. A demokracja nie jest w stanie się obronić, jeśli zaatakowany zostanie jej rdzeń. Siła społeczeństwa otwartego jest również jego nieodłączną słabością – wolność może być nadużywana do tłumienia wolności, jeśli mechanizmy ochronne nie są wystarczająco mocne.

   Pięć lat temu niewielu przewidywało to, czego byliśmy i jesteśmy świadkami w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Rok 2020 roku przyniósł nam kolejne ostrzeżenie.

   Koszmar w USA chyba się właśnie kończy. W Polsce trwa w najlepsze.

   Wolna Polska musi czuć, że ma wokół siebie wielu przyjaciół. Szwecja historycznie takim przyjacielem była.

   Nasze wsparcie jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. I niech nam się nie wydaje, że nic z tego, co wydarzyło się w Polsce, nie mogłoby się wydarzyć w Szwecji.

   Tłumaczył: Bartosz T. Wieliński

   wyborcza.pl/7,75399,26626069,alians-ropy-wladzy-i-mediow-wariant-polski-komentarz-ze.html#S.raport%20ze%20swiata-K.C-B.3-L.1.maly
   Wiadomo, ze w Rosji wszystko podlega panstwu, czyli Putin moze nakazac firmom niby-prywatnym finansowanie przeroznych przedsiewziec. W dyktaturach typu mafijnego tego rodzaju rozwiazania sa normalne. Rzad robi co chce. Ale dlaczego w Polsce Kaczynski moze robic to samo?
   Ciekawe co na to polscy tzw. "wolnosciowcy"(?)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka