Dodaj do ulubionych

Ordo Iuris po raz kolejny

12.01.21, 11:54
ze sczegolna dedykacja oregonskiemu kretynowi

"nowy rok zaczęliśmy w Instytucie Ordo Iuris od przełomowego zwycięstwa w trwającym od lat sporze z założoną przez George’a Sorosa Fundacją Batorego. To ona od kilkunastu lat rozdziela w bardzo kontrowersyjny sposób fundusze norweskie przeznaczone dla polskich organizacji pozarządowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał Fundacji Batorego rozpatrzenie naszego wniosku o ujawnienie informacji na temat sposobu podziału tych grantów. Sąd przychylił się do naszych argumentów i odrzucił stanowisko drugiej strony, która od lat twierdziła, że nie podlega ustawie o dostępie do informacji publicznej, bo w jej opinii wspomniane pieniądze „nie są majątkiem publicznym”.

To absurdalne uzasadnienie dla braku jawności po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2017 roku. Wtedy nasi eksperci przygotowywali raport na temat podziału środków uzyskiwanych przez Polskę od Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Wbrew obiegowym opiniom nie są one dobrowolną i bezinteresowną pomocą bogatych państw, lecz wynikającą z umów międzynarodowych formą zapłaty za dostęp do polskiego i unijnego rynku. Środki uzyskiwane przez kraje członkowskie UE mają być zgodnie z zawartą umową przeznaczane między innymi na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. W Polsce podział tej puli od lat prowadzi między innymi Fundacja Batorego.

Raport Ordo Iuris sprzed czterech lat po raz pierwszy ujawnił stronniczość i brak rzetelności w podziale „grantów norweskich”. W ramach przeciwdziałania wykluczeniu i walki z dyskryminacją przeznaczono wówczas 21 milionów złotych dla organizacji proaborcyjnych, tworzących ideologiczny ruch LGBT czy podważających prawo do obecności religii w życiu publicznym. Jednocześnie Fundacja Batorego odmówiła nam odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące procesu wyboru beneficjentów programu.

Dlatego zdecydowaliśmy o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Przez trzy lata nasi prawnicy cierpliwie i konsekwentnie walczyli o jawność korzystania z publicznych pieniędzy. Decyzja warszawskiego sądu cieszy zwłaszcza ze względu na uzasadnienie wyroku, w którym sąd jasno potwierdził, że dysponowanie „grantami norweskimi” to zadanie publiczne. Dzięki temu będziemy mogli lepiej monitorować sposób wpływania na polską politykę przez zagraniczne podmioty.

Fundacja Batorego już zadeklarowała, że mimo wyroku nie ujawni informacji, których od niej oczekujemy. Czeka nas w związku z tym batalia przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Widząc upór, z jakim Fundacja Batorego odmawia podania szczegółów wydatkowania funduszy, z tym większą determinacją będziemy walczyć o ich ujawnienie.

Gdy tylko uda się uzyskać od Fundacji Batorego odpowiedź na nasze pytania, przygotujemy aneks do naszego raportu. Niezależnie od tego, w pierwszym kwartale tego roku opublikujemy szczegółową analizę zagranicznych transferów finansowych, które wpływają na polską politykę. Konkretne pytania zadaliśmy już aktywnym w Polsce od lat fundacjom niemieckich partii politycznych, w tym słynnej Fundacji im. Róży Luksemburg. Przesyłanie do Polski pieniędzy z zagranicy nie jest zakazane, ale polscy obywatele powinni wiedzieć, kto stoi za konkretnymi projektami politycznymi. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego może być przełomem w walce o pełną jawność i transparentność polskiego życia publicznego. Nikt nie może stać ponad prawem.

Instytut Ordo Iuris od początku publikuje szczegółowe sprawozdania finansowe, z których jasno wynika, że nie korzystamy z grantów publicznych i utrzymują nas jedynie sympatycy tacy jak Pan. Każdego roku otrzymujemy kilkadziesiąt pytań o współpracę z instytucjami publicznymi, na które zawsze wyczerpująco odpowiadamy, choć formalnie nie mamy takiego obowiązku. Mam nadzieję, że dzięki rozstrzygnięciom sądowym podobną postawę przyjmie wkrótce także Fundacja Batorego i wszystkie inne instytucje, które dysponują środkami publicznymi."
Obserwuj wątek
  • sz0k wszedłem sobie na stronę tej całej Fundacji 12.01.21, 12:26
   Batorego żeby zobaczyć kto tam pracuje:
   www.batory.org.pl/en/about-us/staff/
   i jestem przerażony - na 44 wymienione osoby 33 (75%) to kobiety (w tym cała wierchuszka) i tylko 11 (25%) mężczyzn (oczywiście bezczelnie nie uwzględniam ich "płci kulturowej", tylko staroświecko patrzę po imionach). Co z gender balance ja się pytam???!!!
   • sz0k PS. ktoś wie? 12.01.21, 12:29
    www.batory.org.pl/en/about-us/about-us/
    Czemu oni właściwie wycierają sobie mordy naszym (i to jednym z lepszych) królów?
    • xiazeluka Re: PS. ktoś wie? 12.01.21, 13:22
     Dla niepoznaki?

     A oto ich oświadczenie o "sporze" z OI:

     www.batory.org.pl/informacje_prasowe/oswiadczenie-w-zwiazku-z-przekazanymi-do-publicznej-wiadomosci-informacjami-o-orzeczeniu-wsa-z-dnia-13-listopada-2020-roku/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka