Dodaj do ulubionych

Tak tak, wasz kościół was zatruwa, Najmilsi :O)

24.01.21, 15:32
Prof. Leociak: Kościół nas zatruwa


WYWIAD Arkadiusz Gruszczyński
23 stycznia 2021 | 23:47


- Organiczna część tego, co stanowi o nas samych, podlega dekompozycji, erozji i w konsekwencji zatruwa organizm społeczny - mówi prof. Jacek Leociak, autor książki "Wieczne strapienie" na temat Kościoła w III RP.

Jacek Leociak (ur. w 1957 r.) – prof. dr hab., kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. W najnowszej książce „Wieczne strapienie” przygląda się aliansowi partii rządzącej i Episkopatu. Kreśli sylwetki Marka Jędraszewskiego i Stanisława Gądeckiego i innych hierarchów, opisuje proces faszyzacji sfery publicznej, wskazuje, jak Kościół skorzystał ekonomicznie po 1989 roku.

Arkadiusz Gruszczyński: Jaki jest Kościół po 2020 roku?
Prof. Jacek Leociak: Każdy, kto ma otwarte oczy, widzi jego postępującą autokompromitację. Z jednej strony obserwujemy upadek autorytetu instytucji, a z drugiej zaślepienie i niezdolność hierarchów do autorefleksji. Przyznam, że z trudem przychodzi mi opisywanie Kościoła, który na własne życzenie, z uśmiechem na twarzy, przekonany o słuszności, tonie w bagnie. Sytuacja jest jednak bardziej złożona, ponieważ Kościół jest nieodłącznym składnikiem tego, co można nazwać obszarem podstawowych znaków kultury polskiej i jednocześnie niezbywalnym składnikiem naszej tożsamości. Nie można temu zaprzeczyć.

Na lewicy pojawiają się pomysły wyeliminowania Kościoła z życia publicznego. Zgadza się pan z nimi?
- Nie. Kościół nie jest kleszczem, którego można wyjąć z ciała i mamy problem z głowy. I nikt przytomny na umyśle nie chce tego robić. Dramat polega na tym, że jakaś organiczna część tego, co stanowi o nas samych, podlega dekompozycji, erozji i w konsekwencji zatruwa organizm społeczny.

Kościół nam szkodzi?
- Tak, trzeba to wprost powiedzieć. Jest szkodliwy dla moralności, prawa, struktur państwa, mimo że wewnątrz Kościoła są wspaniali ludzie, uczciwi, otwarci i mądrzy. Są, niestety, na obrzeżach i nie mają żadnego wpływu na przyszłość instytucji.

Ustawa antyaborcyjna pokazała prawdziwe oblicze Kościoła.

Przejdźmy do szczegółów. Podczas Strajku Kobiet okazało się, że Kościół stał się głównym oskarżonym. Zaskoczyło to pana?
- Nie. Zdziwiłem się zasięgiem, dynamiką i nowym językiem demonstracji. Poprzednie protesty miały dziaderską formułę: moje pokolenie nie znało innego języka niż ten z piosenek Jacka Kaczmarskiego. Uważaliśmy, że formy sprzed 40 lat są nadal aktualne. To nieprawda. Dlatego cieszę się z odnalezienia nowego języka buntu, który wziął za cel zaangażowanie Kościoła w budowę III RP. Opadła zasłona, Episkopat, Kościół pokazały swoje prawdziwe oblicze.

Czyli jakie?
- Że jest sprawczą instytucją, która potrafi skutecznie lobbować w sprawie stanowienia prawa i funkcjonowania państwa. To jawne i brutalne pogwałcenie zasad demokratycznych. Specyfika rewolucji kobiet dotyczy poza tym sprawy najbardziej osobistej, czyli własnego ciała. Poprzednie protesty niosły na sztandarach wartości fundamentalne, ale jednak zbyt abstrakcyjne. Zasady demokracji i obrona trójpodziału władzy są kluczowe dla Polski, ale mało kto się nimi przejmował, więc energia wygasła bardzo szybko. W tamtych demonstracjach świadomie mogły brać udział inteligencja i społeczeństwo obywatelskie, co powinno nam dać do myślenia.

W tegorocznych marszach szła cała Polska, małe i duże miasta, powiaty i miasteczka. Nagle okazało się, że ciało kobiety jest areną targów politycznych, pouczeń i brutalnej ingerencji oraz regulowania, układania prawa według kościelnego planu. Tutaj Kościół po raz pierwszy w tak drastyczny sposób objawił się jako wielki inkwizytor, który swoimi rękami upierścienionymi zagląda nam do domów. W konsekwencji zadajemy sobie pytanie, jak to się stało, że Kościół w niezauważalny sposób zawłaszczył przestrzeń społeczną.

A mnie ciekawi też, że na ulicach widziałem wielu nastolatków. Czy to oznacza, że pokolenie wychowane przez katechetów i księży w szkołach uodporniło się na religijny język?
- Zgadzam się, to niezwykle ważne. Episkopat nie widzi - co jest kolejnym argumentem potwierdzającym autokompromitację - że wprowadzenie religii do szkół nie zdało egzaminu. Stała się ona szczepionką przeciwko wierze.

Demonstranci weszli do świątyń, bo bunt społeczny musi naruszać granice

Chyba pierwszy raz mieliśmy też do czynienia z niszczeniem fasad świątyń. To także znak, że nienaruszalne elementy polskiego krajobrazu symbolicznego zostały naruszone?
- Zdecydowanie. Patrząc na ten mechanizm z perspektywy antropologii kultury, mieliśmy do czynienia z przekroczeniem przestrzeni symbolicznej czy może zmiany relacji między sacrum a profanum. Dotychczas Kościół był wyłączony ze sfery wandalizmu, a wszystkie tego typu akty były oceniane powszechnie jako naganne.

To zaczęło się zmieniać już przy okazji happeningu sprzed kilku miesięcy, kiedy aktywistki w całej Polsce powiesiły na bramach świątyń dziecięce buciki mające symbolizować ofiary podofilów. Potem Elżbieta Podleśna, malując tęczową aureolę Matce Boskiej Częstochowskiej, została oskarżona o obrazę uczuć religijnych, a następnie Margot zawiesiła na figurze Chrystusa tęczową flagę. Te wszystkie gesty zapowiadały wybuch społecznego buntu, który obserwujemy w ostatnich tygodniach.

To pana oburza?
- Rozumiem takie reakcje ludzi Kościoła, ponieważ wejście do świątyń zburzyło dotychczasowy podział przestrzeni społecznej. To kontrowersyjne. Ale wszelkie działanie społeczne, które wyrasta z autentycznego buntu, swoją istotę czerpie z naruszania granic. Inaczej nie miałoby siły. W takich wypadkach nie da się uniknąć kolizji. Co ciekawe, wszyscy ją zauważyli, odnieśli się do tych aktów, co w konsekwencji ustawiło przed kościołami straż narodową. Wejście w przestrzeń sakralną było krytycznie oceniane, ale księża nie powinni się dziwić, ponieważ Kościół głęboko ingeruje w intymną sferę życia człowieka. Nie chciałbym sprowadzać ostatnich protestów do gry i rywalizacji, ale w przestrzeni symbolicznej takie gesty są istotne.

No właśnie, w sierpniu policja zatrzymała Margot i wielu aktywistów LGBT. Okazało się znowu, że Kościół jest homofobiczny. Dlaczego?
- Chyba rację miał Frederic Martel, który napisał w „Sodomie”, że największymi homofobami są homoseksualiści. Oni muszą się kryć, bronić przed podejrzeniami, a najlepszą obroną jest atak. Może stąd bierze się ta obsesyjna nadgorliwość w walce z „grzechem homoseksualizmu”.

Osobnym tematem jest stosunek Kościoła do seksualności, cielesności, do kobiet - te wszystkie kościelne fobie seksualne, ta represyjność, w tym kwestia antykoncepcji i aborcji. W fascynujący sposób pisze o tym pierwsza kobieta profesor teologii katolickiej Uta Ranke-Heinemann.--
A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
Obserwuj wątek
  • benek231 Tak tak, wasz kościół was zatruwa, Najmilsi :O) 24.01.21, 15:46
   Pandemia jaskrawo ukazała przywileje Kościoła

   Od początku pandemii wprowadzone są kolejne ograniczenia, zamykane są muzea, kina i galerie handlowe, a świątynie są otwarte. Kościół w 2020 roku, w czasie trwania rewolucji kobiet, nadal cieszy się ogromnymi przywilejami.
   - Nic się nie zmieniło od 1989 roku, kiedy stał się beneficjentem transformacji. PiS jest partią, która musi się oprzeć na instytucji najsilniej oddziałującej na społeczeństwo. Zbigniew Nosowski z „Więzi” nazwał tę relację „konkubinatem państwa i Kościoła”. Jaskrawe uprzywilejowanie w czasie pandemii, które wyrasta z wcześniejszych przywilejów fiskalnych, jest dowodem na to, że partia rządząca bez wsparcia Kościoła nie ma żagla. Stanisław Gądecki, przewodniczący polskiego Episkopatu, kilka miesięcy po wyborach powiedział, że nigdy jeszcze nie było takiego zbliżenia między Kościołem i państwem. Biskupi zawarli więc ten konkubinat świadomie. Ale w dalszej perspektywie jest to niekorzystne dla partii rządzącej.

   Z powodu kolejnych skandali pedofilskich?
   - Tak. To jest sojusznik, który jest coraz bardziej niewiarygodny. Odsłania się hipokryzja księży i biskupów. Kościół eroduje, kruszy się.

   Pisze pan w książce, że hierarchowie są zaskoczeni pedofilią.
   - To święte zaskoczenie biskupów jest oburzające. Jak to możliwe, że kierujący diecezją nie zdawał sobie sprawy, co robili jego pracownicy? Zasłanianie się niewiedzą w obliczu udokumentowanych faktów, zeznań i relacji, tak jak to zrobił kard. Stanisław Dziwisz, stoi również w sprzeczności z doktryną katolicką, która wyraźnie mówi, że biskupi na mocy sukcesji apostolskiej są bezpośrednimi następcami Jezusa i mają się troszczyć o powierzone im owieczki. W tym wypadku troskę o ofiary zastąpiły dbałość o wizerunek Kościoła i krycie przestępców spośród „naziemnego personelu Pana Boga” (określenie ks. Adama Bonieckiego).

   Faszystowskie sabaty na Jasnej Górze

   Jak doszło do tego, że po doświadczeniu Zagłady Kościół wspiera grupy neofaszystowskie? Że pozwala na pielgrzymowanie ONR-u na Jasną Górę? Że są księża i biskupi pochwalających chłopaków maszerujących coraz odważniej po naszych ulicach? W tamtym roku biskup białostocki błogosławił bijących środowisko LGBT, a jesienią nie widzieliśmy sprzeciwu wobec straży narodowej, która jest inicjatywą jawnie neofaszystowskiego Marszu Niepodległości.
   - A paulini porównują ich do Szarych Szeregów. To są tradycje XX-wieczne Kościoła, których, jak widać, nie naruszył Holocaust. To pytanie o twarde jądro tej formacji: na ile mogła się zmienić i zreformować, a na ile jest niezmienna? Ten alians z faszyzmem jest akceptowany, co oznacza, że nawet sobór watykański II nie zmienił za wiele w polskim Kościele. Faszystowskie sabaty na Jasnej Górze świadczą o tym, że są znaczące rejony Kościoła, dla których sobór się nie wydarzył, nie powstały dokumenty ekumeniczne i podkreślające dialog międzyreligijny.

   Żebyśmy się dobrze zrozumieli: Kościół jako całość nie jest sojusznikiem faszyzmu, ale znaczne jego odłamy nawiązują do strasznej, międzywojenne tradycji aliansu Kościoła z nacjonalizmem i antysemityzmem.

   Neofaszyści traktują Kościół czysto instrumentalnie. Święcą swoje sztandary na Jasnej Górze nie po to, by dążyć do Królestwa Bożego. Oni zmierzają zupełnie gdzie indziej. Kościół jest dla nich taktycznym sojusznikiem, daje im ten sakralny baldachim. A wśród kleru są nie tylko zdeklarowani faszyści (jak były już ksiądz Międlar), lecz także narodowi katolicy z ducha endecji. Dla nich Młodzież Wszechpolska to szczerzy patrioci, Polska to Kościół, a Polak to katolik.

   Kościół przetrwa obecny kryzys

   Co się stanie z Kościołem?
   - Byłbym ostrożny z przesadnym optymizmem. Co prawda świeże badania opinii publicznej pokazują, że pierwszy raz w historii mamy do czynienia ze spadkiem zaufania do biskupów, księży i całej instytucji, ale autorytet Kościoła nie upadnie, przetrwa ten kryzys. Nie będziemy masowo dokonywać aktów apostazji, a świątynie nadal będą się wypełniały. Mam wrażenie, że będziemy świadkami postępującego gnicia. Strajk kobiet nie podmyje fundamentów Kościoła, akty sprzeciwu ograniczą się do pewnych środowisk, które nie będą miały decydującego wpływu na stan państwa. Inercja społeczna i przyzwyczajenie do obecności Kościoła jest wciąż bardzo silne.

   A co powinni zrobić liberałowie, kiedy dojdą do władzy?
   - Wypowiedzieć konkordat, co oznacza zmianę konstytucji. W artykule 25 ust. 4 czytamy bowiem: „stosunki między RP a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy”.

   Kościół musi zrozumieć, że nie jest monopolistą aksjologicznym, kulturowym i w przestrzeni symbolicznej. Episkopat musi się posunąć. Dlatego społeczeństwo i politycy muszą walczyć o suwerenne zagospodarowanie przestrzeni poza Kościołem, a nie o jego likwidację.

   wyborcza.pl/7,75968,26715976,prof-leociak-kosciol-nas-zatruwa.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.2.duzy
   Szkoda, ze nasz Szkop pseudo Dachs vel Borsuk umarl bo moze powyzszy wywiad mogl nieco nim pozytywnie wstrzasnac. A tak dzielnie szedl w zaparte, i az do smierci odrzucal fakt wtracania sie kk do polityki i faktycznego rzadzenia panstwem. Ale moze teraz podrzucili mu do kociolka niniejszy wywiad, do przeczytania - aby go zgaga nie piekla smile

   A ja przez wiele lat wytykalem wam, Najmilsi, objawy gnicia tego waszego zlodziejskiego kosciolka. Zupelnie jakby to mnie, a nie wam, powinno zalezec na jego/waszym dobru. Za moje przyjazne doradztwo, jak to czesto bywa, spotkala oczywiscie i mnie fala nienawisci ze strony katolikow, oraz obrzucanie wszelkim mozliwy gownem.


   --
   A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
   Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow

   --
   A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
   Jak najbardziej moze. To Kretyn Luka.
  • oleg3 Prof. jest antydemokratycznym gównem! 24.01.21, 16:27   > Przejdźmy do szczegółów. Podczas Strajku Kobiet okazało się, że Kościół stał
   > się głównym oskarżonym. Zaskoczyło to pana?

   > - Nie. Zdziwiłem się zasięgiem, dynamiką i nowym językiem demonstracji. Poprzed
   > nie protesty miały dziaderską formułę: moje pokolenie nie znało innego języka n
   > iż ten z piosenek Jacka Kaczmarskiego. Uważaliśmy, że formy sprzed 40 lat są na
   > dal aktualne. To nieprawda. Dlatego cieszę się z odnalezienia nowego języka bun
   > tu, który wziął za cel zaangażowanie Kościoła w budowę III RP. Opadła zasłona,
   > Episkopat, Kościół pokazały swoje prawdziwe oblicze.
   >
   > Czyli jakie?
   > - Że jest sprawczą instytucją, która potrafi skutecznie lobbować w sprawie stanowienia prawa
   > i funkcjonowania państwa. To jawne i brutalne pogwałcenie zasad demokratycznych.
   • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 24.01.21, 17:02
    oleg3 napisał:


    Czyli jakie?
    Że jest sprawczą instytucją, która potrafi skutecznie lobbować w sprawie stanowienia prawa i funkcjonowania państwa. To jawne i brutalne pogwałcenie zasad demokratycznych.

    **
    Taaak? A sa zarejestrowani jako lobbysci?

    A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
    Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
     • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 24.01.21, 22:17

      Moze sprobuj wygooglac pod np. "lobbing w Polsce".W wiki jest np. taki fragment:

      >> Ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. z 2017 r. poz. 248) została uchwalona 7 lipca 2005 roku, a weszła w życie 7 marca 2006 roku. Jest to regulacja szczątkowa, która obejmuje wyłącznie ustawy i rozporządzenia ministrów, Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów. Lobbista jest zobowiązany wyłącznie do rejestracji. Polska ustawa nie przewiduje składania przez lobbistów sprawozdań, a obowiązek sprawozdawczy nałożyła na adresatów lobbingu, czyli organy państwa. Jednocześnie lobbiści otrzymali szerokie uprawnienia, jak możliwość wykonywania swojej działalności w siedzibie urzędu obsługującego organ władzy publicznej. Ustawa jest powszechnie krytykowana jako niespełniająca swojej roli i fasadowa[8]. Ponadto, w ustawie uregulowano zagadnienia nie związane wprost z lobbingiem, a dotyczące: zasady jawności procesu tworzenia prawa (obowiązkowe programy prac legislacyjnych publikowane przez Radę Ministrów i poszczególnych ministrów), środków antykorupcyjnych, czy realizacji obywatelskiego prawa petycji do władz (wysłuchanie publiczne). 1 kwietnia 2009 roku weszła w życie pierwsza nowelizacja ustawy lobbingowej dokonana przy okazji nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów[9]. Miała ona charakter marginalny (wynikała z wprowadzenia instytucji „założeń projektu ustawy”). >>

      pl.wikipedia.org/wiki/Lobbing_polityczny
      Z czego rozumiem, ze jednak jest w Polsce lobbing polityczny. Ba, zarejestrowani sa lobbisci (chyba, ze pisiory wszystko pozmieniali w miedzyczasie).

      oleg3 napisał:      --
      A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
      Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
       • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 15:41
        Znaczy wywierajac naciski na prawodawcow i zalatwiajac sobie ustawy po wlasnej mysli, kk nie jest lobbista w sensie formalnym gdyz lobbuje dla siebie, a takie lobbowanie to nie lobbowanie. I nie ma znaczenia, ze efekty tego nie_lobbowania,oraz zabiegi przy nim, sa dokladnie takie jak przy formalnym lobbowaniu. Czy o to ci chodzilo?

        Leociak nie twierdzil, ze kk jest zarejestrowanym lobbysta, uzyl tego pojecia w sensie ogolnym dot. osoby zabiegajacej o czyjes/wlasne. Twierdzil wszakze, iz obywatele przestali juz miec watpliwosci co do tego, ze kk dyktuje politykom prawa jakie maja zatwierdzac. Co do tego, ze kk jest sila sprawcza. Bo choc zdecydowana wiekszosc byla za utrzymaniem istniejacego prawa antyaborcyjnego to te czarne kurwy i tak musialy postawic na swoim, i via PiS zmienic prawo rekami TK. O czym ja mowie od wielu lat, i czego - ze Szkopem na czele - wypieraliscie sie jak zaba blota.

        Znaczy, Oleg, nie ma najmniejszej roznicy czy raczysz przyznac, iz kk umoczony jest w polityce jako sila sprawcza. Wiekszosc Polakow juz to (nareszcie) wie.


        oleg3 napisał:

        --
        A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
        Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
        • oleg3 Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 15:49
         Zadałem ci Krzysiu pytanie czy fundacja Sorosa (Fundacja Batorego) jest zarejestrowanym lobbystą. I co jest czy nie? Lobbystą sensu largo jest choćby Związek Miast Polskich, a nawet sołtys płaczący przed posłem o strasznych skutkach suszy czy powodzi.

         Jak zwykle masz kłopoty z metodologią! Profesor zaś jest antydemokratycznym gównem, bo wyklucza z demokratycznej gry (co jest istotą demokracji ty nazibolszewickofeministyczne gówno) te grupy interesów, które mu się nie podobają.

         Tyle nauki!
         • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 16:10
          Lekarzu zacznij od siebie.
          Demokratyczny proces nie przewiduje zakulisowych wplywow na ciala prawodawcze, na sadownictwo, a nawet na rzadzacych. Demokratyczny proces przewiduje jawnosc aktywnosci politykow. Tymczasem zlodziejski kosciolek dzialal sobie jak najbardziej niejawnie, spiskujac, zakulisowo, wplywajac na ksztalt produkowanego prawa. Owszem mial pelne prawo domagac sie zmiany prawa antyaborcyjnego, ale z ambony, badz we wlasnej i zaprzyjaznionej prasie. Ale wymuszanie na ustawodawcy, rzadzie czy sadownictwie konkretnych rozwiazan wbrew woli wiekszosci to juz jest wlasnie lamanie demokratycznych zasad.


          oleg3 napisał:


          > Tyle nauki!

          **
          Wlasnie.

          --
          A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
          Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
           • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 17:23
            oleg3 napisał:

            > benek231 napisał:
            >
            >
            > > Demokratyczny proces nie przewiduje zakulisowych wplywow na ciala prawodawcze,
            > > na sadownictwo, a nawet na rzadzacych.
            >
            > No to w USA nie ma demokracji! Nigdy nie było. Ty głupie nazikomunistycznofeministyczne gówno.

            **
            Latwiej powiedziec niz wykazac, ty tepa koscielna kurwo
            --
            A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
            Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
            • oleg3 Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 19:20
             xiazeluka napisała:

             > Oj, Olegu, przyjdzie się za brzydkie słowa tłumaczyć przed pierwszym sekretarzem KC Partii Snobów.

             Nie mam szans, bo jestem " tepa koscielna kurwa". Profesor skupia się na nieistotnych ornamentach, bo treści nie chce czy nie może ugryźć.
             • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 19:38
              oleg3 napisał:

              > Nie mam szans, bo jestem " tepa koscielna kurwa". Profesor skupia się na nieistotnych ornamentach, bo treści nie chce czy nie może ugryźć.

              **
              No widzisz, a jednak wypowiadasz sie na temat Leociaka, pomimo tego, ze - jak sam przyznajesz - jestes tepa koscielna kurwa.


              Tobie by zeby rwali a ty i tak odmowisz czytania tego artykulu ze zrozumieniem. Takze dlatego, ze jestes antydemokratyczne gowno.

              "Nieistotne ornamenty" mowisz? Co to jest - moze wskazesz. Rozumiem, ze istotnych ornamentow tam nie ma. A na czym ty sie skupiles probujac komentowac. Na slowach wlozonych w usta Autora, ty smieciu.

              Kretyn nie rwal sie do komentowania gdyz dla niego Leociak powinien byc autorytetem, podczas gdy dla Leociaka Kretyn moze byc tylko wybrykiem natury.
              --
              A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
              Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
              • xiazeluka Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 21:59
               Och, skomentowanie bzdur Leociaka to nic trudnego, w zasadzie kopanie leżącego:

               " Tutaj Kościół po raz pierwszy w tak drastyczny sposób objawił się jako wielki inkwizytor, który swoimi rękami upierścienionymi zagląda nam do domów."

               1. Zapytanie do TK skierowała grupa posłów z trzech partii, a nie Kościół.
               2. TK orzekł zgodnie z konstytucją, a nie dogmatami KK.
               3. Art. 148 kk to także "zaglądanie do domów".
               4. Nie chodzi o ciało kobiety, lecz ciało dziecka - to ono jest mordowane.

               Profesura nie chroni przed opowiadaniem głupstw, czego mamy liczne przykłady także i na Akwanecie.
               • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 25.01.21, 22:35
                kretynaluka napisała:

                > " Tutaj Kościół po raz pierwszy w tak drastyczny sposób objawił się jako wielki
                > inkwizytor, który swoimi rękami upierścienionymi zagląda nam do domów."

                **Bo zagladaja czarne kurwy - wlaza ludziom do lozek.

                *
                > 1. Zapytanie do TK skierowała grupa posłów z trzech partii, a nie Kościół.

                **Napuszczonych przez kler, ktory domagal sie obalenia dotychczasowego prawa.

                *
                > 2. TK orzekł zgodnie z konstytucją, a nie dogmatami KK.

                **Wczesniej tez orzekl zgodnie z konstytucja i nazywal sie to kompromis.

                *
                > 3. Art. 148 kk to także "zaglądanie do domów".

                **Wczesniej nie agladal do domow bo taki byl kompromis

                *
                > 4. Nie chodzi o ciało kobiety, lecz ciało dziecka - to ono jest mordowane.

                **Sam jestes mordowany, idioto.

                *
                > Profesura nie chroni przed opowiadaniem głupstw, czego mamy liczne przykłady także i na Akwanecie.

                **Tym bardziej magisterium na UW nie chroni, harcerzyku.

                **Malo ci jednego watku na temat aborcji, ty koscielna kurwo?                --
                A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                • xiazeluka Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 26.01.21, 00:06
                 "**Bo zagladaja czarne kurwy - wlaza ludziom do lozek."

                 W jaki sposób? Rydzyk wpakował Ci się do wyra, kiedy zabawiałeś swojego Murzyna? Jako kretyn nie odróżniasz nauczania od rzeczywistego, fizycznego działania.

                 "Napuszczonych przez kler, ktory domagal sie obalenia dotychczasowego prawa."

                 Mła nie wie, jak tam goście z Peezelu i LiN, niemniej Konfederaci kierowali się ogólnoludzkimi wartościami, kopert od Dziwisza nie brali.
                 Po drugie: żadne prawo nie zostało obalone, TK orzekł, iż aborcja z powodów eugenicznych jest niezgodna z konstytucją. Jako despota i wróg KON-STY-TU-CJI oraz gwałciciel demokracji nie potrafisz przyjąć do wiadomości normalnego demotfukratycznego procesu oceniania istniejących przepisów. Kler nie ma nic do rzeczy, o czym poświadczyli Zoll i Rzepliński, wskazując na jednolitość orzecznictwa TK w tym zakresie od 1997 roku. Kłóciłeś się z faktami, że konstytucja nie broni "płodu" (czyli człowieka w pierwszym okresie życia), tymczasem właśnie już w 1997 roku TK pod przewodnictwem Zolla orzekł m.in.:

                 "Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Brak jest bowiem dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteriów pozwalających na dokonanie takiego zróżnicowania w zależności od fazy rozwojowej ludzkiego życia. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej."

                 [Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 maja 1997 r. K 26/96]

                 I co Ty na to, atrapo demokraty?

                 "Wczesniej tez orzekl zgodnie z konstytucja i nazywal sie to kompromis."

                 To wcześniejsze orzeczenie masz powyżej. W liczącym ok. 70 stron orzeczeniu i jego uzasadnieniu nie pada ani razu słowo "kompromis", to jedynie potoczna nazwa ustaleń partii politycznych, a nie TK.

                 "Sam jestes mordowany, idioto."

                 Owszem, Twoją głupotą.

                 "Malo ci jednego watku na temat aborcji, ty koscielna kurwo?"

                 A jest jakaś wyznaczona, dozwolona czy może zarządzona ilość wątków? Tyran z Ciebie wychodzi przy każdym szczeknięciu, udawaczu wielbiciela konstytucji i demokracji.
                 • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 15:04
                  kretynaluka napisała:

                  kupe klamstw i przeinaczen

                  **
                  No i okazalo sie, Kretyn, ze ty nigdy nie slyszales o tzw."kompromisie aborcyjnym" w mysl ktorego przez ostatnich 20 lat dopuszczalna byla aborcja z powodu deformacji plodu - "przyczny eugeniczne", ty gnojku, to skrobanka z powodu plci, czy koloru skory. Do nazistow to ty przyklejaj sam siebie. Od 20 lat walkowany jest ten temat a antydemokratyczne gowno nie slyszalo. Ciekawe...

                  --
                  A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                  Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                  • xiazeluka Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 16:17
                   Nie ma i nie było w polskim prawie żadnego "kompromisu aborcyjnego", to potoczna nazwa zapisów ustawy o planowaniu rodziny z 1993 roku. Zobacz, co piszą o tym Twoi kumple z NSDAPKPZR:

                   oko.press/kompromis-aborcyjny-nigdy-nie-istnial-przypominamy-kidawie-blonskiej/

                   Ty nie znasz nawet linii programowej swoich zamordystycznych guru, obłąkańcu szukający rozumu w czaszce ołówkiem przez ucho.


                   Po drugie - nawet ten umowny kompromis nie przetrwał zbyt długo, jako że został obalony w 1997 roku cytowanym wyżej orzeczeniem TK.

                   Po trzecie - usiłowałeś swoją klęskę przesłonić czepialstwem o drugorzędne sformułowania, ale nawet to nieczysty chwyt Ci nie wyszedł.
                   • benek231 Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 16:38
                    kretynaluka napisała:

                    same lgarstwa

                    **
                    Gdyby mialo byc tak jak lzesz to pan Dariusz Szczotkowski nie doprosilby sie aborcji plodu z zespolem Edwardsa. Tymczasem ta ciaza zostala legalnie usunieta, ktorej to mozliwosci nie mialby teraz, czyli po tym bandyckim wyroku pisiorskiego TK. Gdyby owczesny "kompromis", jak klamiesz, został obalony w 1997 roku cytowanym wyżej orzeczeniem TK" to pan Szczotkowski nie doswiadczylby dobrodziejstwa legalnej aborcji tego plodu rok temu, ty klamliwe bydle. Najbardziej ciekawi mnie jednak od kiedy kradniesz, bo klamstwo masz wspaniale opanowae, ty koscielna kurwo.                    --
                    A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                    Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                    • xiazeluka Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 17:00
                     Kretynie52, niczego nie kojarzysz, a raczej - wszystko Ci się myli.

                     Mordowanie dzieci z powodu wrodzonej wady jest zakazane dopiero od wczoraj, zatem pan zabójca Dariusz nie musiał niczego załatwiać.
                     "Kompromis" został obalony najpierw nowelizacją wprowadzającą przepis"gdy kobieta ciężarna znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej" z 1996, a następnie w 1997 likwidacją tej furtki. Zresztą, jak pisząc Twoi kumple z plutonu egzekucyjnego oko.press, to nie był żaden kompromis.

                     Wygląda na to, że Ty nie kłamiesz, lecz jesteś po prostu tak ograniczony, iż pewnych rzeczy nie jesteś w stanie zrozumieć. No, bycie kretynem zobowiązuje, gâtisme oblige.
                     • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 19:37
                      kretynaluka napisała:

                      znowu klamstwa i kretactwa.

                      **
                      Ty jestes mocno ograniczony, Kretyn. Prostych zaleznosci nie potrafisz zrozumiec. No to jeszcze raz ty syfilityku umyslowy. Bo skoro mowisz, ze "kompromis" padl, a pozniej jeszcze domknieto furtke, to znaczy, ze panstwo Szczotkowscy nie mogli by legalnie uzyskac aborcji. Tymczasem dokonali legalnej aborcji gdyz wowczas, rok temu, aborcja w ich przypadku byla dozwolona. Dopiero teraz ten pisiorski TK zdecydowal inaczej: zniszczyl wczesniej osiagniety kompromis.

                      Jako fan przyglupich konfederastow i pisiorow jestes oczywiscie bardzo zadowolony z tego osiagniecia waszej bandy zboczencow, pod wodza kk. Choc bylbys jeszcze szczesliwszy gdyby zostalo zlikwidowane takze prawo do aborcji plodu powstalego w wyniku gwaltu. W obydwu przypadkach interesuje was, czyli i ciebie, wylacznie dobro plodu - czy jest on tzw. "potworkiem" bez twarzy, czaszki czy konczyn, czy tez plodu powstalego w wyniku zborowego gwaltu. W obydwu przypadkach uwazacie, ze od tego jest kobieta by rodzila skoro zaszla. Bezwzglednie. Bo zdaniem zboczencow w sutannach funkcjonowanie wyjatkow, jak w przypadku zespolu Edwardsa, zachecac bedzie ludzi do poszerzania pola dozwolonej aborcji. Bo jeszcze nie mozecie, jak na tobie, przeprowadzic na wszystkich takiej operacji mozgu po ktorej mysl o aborcji juz nigdy w nim nie zaswita. Wowczas termin 'aborcja' bedzie tez mozna pousuwac ze slownikow. Dokladnie o to wam chodzi ty bezduszny zwyrodnialcu, z dziurami w mozgu.                      --
                      A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
                      Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
                      • xiazeluka Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 20:39
                       Kretynie52, wszystko mylisz. W Polsce od 1993 były trzy dozwolone przypadki uprawniające do zamordowania dziecka (co zostało nazwane "kompromisem"), w 1996 kompromis obalono, gdy dodano zabójstwa na życzenie (pod pretekstem kiepskiej sytuacji materialnej matki), co rok później zlikwidował TK. Do wczoraj skrobanie dzieci z wadami było dozwolone, więc tej Twój Dariusz nie musiał się przesadnie wysilać, swoją panią wypatroszyć. Niemniej nawet teraz w przypadku ciężkich uszkodzeń pozostawiono możliwość aborcji, więc znowu kłamiesz z głupoty, Ty amoralne mordercze antydemokratyczne gwałcące KON-STY-TU-CJĘ gowno.
   • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 27.01.21, 17:57
    Arkadiusz Gruszczyński: Jaki jest Kościół po 2020 roku?

    Prof. Jacek Leociak: Każdy, kto ma otwarte oczy, widzi jego postępującą autokompromitację.

    **
    Tak sie sklada, Oleg, ze postepujaca autokompromitacje tego zlodziejskiego kosciolka obserwuje od 30 lat, a od 20 wskazuje palcem najjaskrawsze przypadki jego kompromitowania sie, takze na tym poboznym forum.

    Ale rozumiem, ze ty nic takiego nie dostrzegasz skoro, jak Szkop, uwazasz, ze kk nie wtraca sie do polityki i nie dyktuje politykom co i jak maja robic.

    A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
    Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
    • oleg3 Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 13:43
     benek231 napisał:

     > , uwazasz, ze kk nie wtraca sie do polityki i nie dyktuje politykom co i jak maja robic.

     Wydaje mi się, że dla ciebie Ordo Iuris jest KK. Katolicy mają prawo działać w ramach demokratycznej gry. Albo to akceptujesz albo jesteś łżedemokratą.
     • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 28.01.21, 16:26
      oleg3 napisał:

      Katolicy mają prawo działać w ramach demokratycznej gry.

      **
      Pozwol zatem, ze podkresle te "ramy", bo zrobiliscie skok na niezaleznosc sadownictwa z TK i SN na czele, podporzadkowujac je politykom z PiS. A ty tu raptem oglaszasz uczucia w stosunku do demokracji.      --
      A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
      Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
       • benek231 Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 29.01.21, 16:19
        oleg3 napisał:

        A jak brzmi odpowiedź? Ordo Iuris może czy nie może działać w porządku demokratycznym?

        **
        A jak ty uwazasz? Bo moim zdaniem moze, ale tylko tak dlugo az ten porzadek pomoze rozmontowac. Czyli aktualnie nie dziala juz w takim porzadku, gdyz rozwaliliscie trojpodzial wladzy. Tą lipą wlasnej produkcji mozecie podetrzec Kaczynskiego i Jedraszewskiego.


        --
        A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
        Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
        • oleg3 Re: Sam jestes antydemokratycznym gównem! :O) 30.01.21, 13:09
         benek231 napisał:

         > oleg3 napisał:
         >
         > A jak brzmi odpowiedź? Ordo Iuris może czy nie może działać w porządku demokrat
         > ycznym?
         >
         > **
         > A jak ty uwazasz?


         Krzysiu. Na razie proszę o prostą odpowiedź. Czy Ordo Iuris może legalnie działać w ramach demokratycznej gry interesów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka