Dodaj do ulubionych

Czesc nr. 2 dot. watku T.Snydera :O)

30.01.21, 15:19
Na skopiowany ponizej fragment artykulu T. Snydera ktos znajacy sie na programowaniu napisal program uniemozliwiajacy mi zamieszczenie czesci nr. 2 artykulu w moim watku "O USA, wyborach, rasizmie faszyzmie..." Szkoda, ze fanatyzm tej osoby wzial gore nad zdrowym rozsadkiem oraz zwykla ludzka zyczliwoscia. Bo przeciez bez tej czesci nr. 2 trudniej jest zainteresowanym zrozumiec przeslanie Autora. Choc zapewne o to wlasnie tej mendzie chodzilo, gdy skasowala mi ten fragment 29go stycznia ok. godz. 22:30

Zaryzykowalem zatem umieszczenie czesci 2 w innym formacie - moze sie uda.

>>
Postprawda znosi rządy prawa, torując drogę władzy mitu. Przez ostatnie cztery lata uczeni dyskutowali o zasadności wszelkich wzmianek o faszyzmie w kontekście trumpistowskiej propagandy. Wygodnie było nazywać każdą taką próbę prostym porównaniem i uznać ją za tabu. Bardziej owocne okazało się podejście filozofa Jasona Stanleya, wedle którego faszyzm to pewien fenomen, zestaw schematów nieograniczających się do międzywojennej Europy.

Uważam, że lepsza znajomość przeszłości – faszystowskiej i innej – pozwala dostrzec elementy teraźniejszości, które moglibyśmy pominąć, myśleć szerzej o wariantach przyszłości. W październiku było dla mnie jasne, że zachowanie Trumpa zapowiada zamach stanu– nie dlatego, że teraźniejszość powtarza przeszłość, tylko dlatego, że przeszłość rzuca światło na teraźniejszość.
Podobnie jak historyczni faszystowscy wodzowie Trump prezentował się jako jedyne źródło prawdy. Termin „fake news” był w jego ustach echem nazistowskiej obelgi „Lügenpresse” („kłamliwa prasa”). Jak naziści nazywał dziennikarzy „wrogami ludu”. Jak Hitler doszedł do władzy w momencie załamywania się tradycyjnej prasy – kryzys finansowy 2008 r. zrobił z amerykańskimi gazetami to samo, co Wielki Kryzys z niemieckimi. Naziści chcieli zastąpić dawny drukowany pluralizm radiem, a Trump próbował tego samego z Twitterem.
Dzięki technologii i osobistym talentom Trump kłamał w tempie, któremu nie sprostał żaden przywódca w dziejach. Były to najczęściej małe kłamstwa, a ich głównym efektem była kumulacja.
Wierzyć w nie wszystkie to zaakceptować autorytet jednego człowieka, bo wiara w nie wszystkie to niewiara we wszystko inne. Stawszy się takim autorytetem, prezydent mógł ogłosić wszystkich innych kłamcami – ba, jednym tweetem zrobić z zaufanego doradcy nieuczciwego łajdaka. Ale że nie był w stanie wmusić jakiegoś naprawdę wielkiego kłamstwa, jakiejś fantazji tworzącej alternatywną rzeczywistość, w której ludzie mogą żyć i umierać, jego protofaszyzm nie dorównywał ideałowi.

Niektóre jego kłamstwa sięgały, przyznajmy, średniego kalibru – że odnosi sukcesy w biznesie, że Rosja nie wspierała go w 2016 r., że Obama urodził się w Kenii. Takie średnie kłamstwa to normalka dla ambitnych autokratów XXI wieku. W Polsce prawicowa partia wykreowała kult męczeństwa, obwiniając politycznych rywali o katastrofę samolotu, w której zginął prezydent. Orbán zrzuca problemy kraju na pomijalną garstkę muzułmańskich uchodźców. Ale nie były to wielkie kłamstwa – napinały, lecz nie rozrywały tego, co Hannah Arendt nazwała „strukturą faktyczności”.
Jednym z wielkich historycznych kłamstw, które analizuje Arendt, jest stalinowskie wyjaśnienie wielkiego głodu na radzieckiej Ukrainie w latach 1932-33. Państwo skolektywizowało rolnictwo, po czym rozpętało terror, który spowodował śmierć milionów. W oficjalnej wersji głodujący byli prowokatorami i agentami zachodnich mocarstw, którzy nienawidzili socjalizmu tak bardzo, że wybierali śmierć. Jeszcze okazalszą fikcją był antysemityzm Hitlera – teza, że Żydzi rządzą światem, że stworzyli idee, które zatruły niemiecką duszę, że podczas I wojny wbili Niemcom nóż w plecy. Arendt uważała, że wielkie kłamstwa działają tylko na dusze samotne, że ich spójność zastępuje doświadczenie i towarzystwo innych.
W listopadzie, docierając przez media społecznościowe do milionów samotnych dusz, Trump pokusił się o kłamstwo niebezpiecznie ambitne – że wygrał wybory. Kłamstwo to było wielkie pod każdym względem – nie tak duże jak to, że „Żydzi rządzą światem”, ale dostatecznie duże. Chodziło o sprawę wielkiej wagi – prawo do rządzenia najpotężniejszym państwem świata, a także wiarygodność i skuteczność procedur sukcesji.

Siła wielkiego kłamstwa bierze się z wymogu tyleż wiary, co niewiary w wiele innych rzeczy. Zrozumienie świata, w którym w 2020 r. sfałszowano wybór prezydenta USA, wymaga nieufności nie tylko do dziennikarzy i ekspertów, ale także do lokalnych, stanowych i federalnych instytucji władzy, od ankieterów po obieralnych urzędników, służby bezpieczeństwa wewnętrznego, aż po Sąd Najwyższy. Zakłada teorię spiskową – wyobraźmy sobie wszystkich zaangażowanych w spisek na taką skalę i wszystkich pracowicie go tuszujących.
Fikcja Trumpa dryfuje obok weryfikowalnej rzeczywistości. Bronią jej nie fakty, tylko twierdzenia, że ktoś inny coś twierdzi. Powstaje wrażenie, że coś musi być nie tak, skoro ja czuję, że jest nie tak, i wiem, że inni czują to samo. Przywódcy polityczni pokroju Teda Cruza lub Jima Jordana mówią w istocie: Wierzysz moim kłamstwom, co zmusza mnie do ich powtarzania. A media społecznościowe dostarczają nieskończonej liczby pozornych dowodów na każdą opinię.
Obserwuj wątek
    • benek231 Czesc nr. 2 dot. watku T.Snydera :O) - 2 30.01.21, 15:27
      No coz, udalo sie ale tylko w polowie. Druga czesc tego fragmentu juz nie przeszla. A w dodatku pojawila sie informacja, ze "wykryto spam".

Ciekawe czy to ktorys z was, Najmilsi, bo jest wsrod was przynajmniej kilku programistow i informatykow,czy tez kolega ktoregos z was, o podobnie nazistowskich pogladac. Czli ciekawe takze jak to sie dzieje, ze liberalny portal zatrudnia jakas czarnoszczecinna koscielna kurwe.
        • benek231 Glownym podejrzanym jestes ty, Kretyn :O) 30.01.21, 22:28
          Juz kiedys robiles tu za ORMOwca, Kretyn, wiec pewnie nadal masz dojscia, ty zlosliwa koscielna kurwo.

kretynaluka napisała:

--
          A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
          Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
            • czuk1 Re: Glownym podejrzanym jestes ty, Kretyn :O) 01.02.21, 11:51
              xiazeluka napisała:
              > Nie kłam, Kretynie52, to bardzo nieładnie i niekoleżeńsko. Jeszcze nam się ćwierćinteligent1 zepsuje z wrażenia.

Jak nie zepsułem się pod wrażeniem dużego asortymentu Twoich nieuczciwości , w tym rzekomych odkryć historycznych, ideologicznych kłamstw i kierowanych obelg..... to Benka przecinki w wątkach (niewłaściwie nieraz postawione) na mnie wrażenia nie robią.
                  • xiazeluka Re: Glownym podejrzanym jestes ty, Kretyn :O) 01.02.21, 18:19
                    Historia nie jest nauką zamkniętą, ćwierćinteligencie1, cały czas dokonuje się nowych odkryć zmieniających dotychczasowe ustalenia. Macie jednak zbyt ciasny sagan, by takie niezwykłe sensacje pomieścić, więc może wróćmy do tematu:
                    o które Mła "rzekome" odkrycia historyczne się rozchodzi?
                    • czuk1 Re: Glownym podejrzanym jestes ty, Kretyn :O) 02.02.21, 09:13
                      xiazeluka napisała:
                      > Historia nie jest nauką zamkniętą, ćwierćinteligencie1, cały czas dokonuje się
                      > nowych odkryć zmieniających dotychczasowe ustalenia. Macie jednak zbyt ciasny
                      > sagan, by takie niezwykłe sensacje pomieścić, więc może wróćmy do tematu:
                      > o które Mła "rzekome" odkrycia historyczne się rozchodzi?

Ale przecież nie chodzi o (oczywistość) odkrycia które zmieniają treść wydarzeń historycznych tylko o manipulowanie historią, jej interpretację do celów politycznych. Taki nasilony okres przeżywamy.
                      Prezentowane są historyczne książki prezentujące wydarzenia w zmienionym świetle a równolegle książki obalające skutecznie tę propagandę.

Na pytanie nie odpowiadam. Uczciwi historycy odpowiedź znają a codzienna polityka historyczna
                      je potwierdza. Dla mnie ,przestajesz być partnerem do wymiany poglądów. Dość tych obelg.
                      Poza tym widzę, że wymagania zawodu przerosły Cię. Grawitujesz w przestrzeni politycznej,
                      Świadczą o tym Twoje codzienne manipulacje historią i faktyczne odejście od warsztatu ..
                      • xiazeluka Re: Glownym podejrzanym jestes ty, Kretyn :O) 02.02.21, 09:23
                        "codzienne manipulacje historią"

Czyli konkretnie które manipulacje?

Ćwierćinteligencie1, obaj dobrze wiemy, że odpowiedź na to pytania Was przerasta. Naśladujecie Kretyna52, który często nabiera zbyt wiele powietrza i się nadyma, usiłując zerwać do lotu. Kończy się to hukiem pękającej bańki i kontynuacją pełzania między źdźbłami traw.

Ćwierćinteligencie1, wiecie, że możecie bez charakteryzacji robić za banał?
                        • czuk1 Re: Glownym podejrzanym jestes ty, Kretyn :O) 07.02.21, 13:44
                          xiazeluka napisała:
                          > Czyli konkretnie które manipulacje?
                          > Ćwier.,,,,.cie1, obaj dobrze wiemy, że odpowiedź na to pytania Was przerasta. Naśladujecie Kretyna52, który często nabiera zbyt wiele powietrza i się nadyma, usiłując zerwać do lotu. Kończy się to hukiem pękającej bańki i kontynuacją pełzania między źdźbłami traw.
                          > Ćwierći..1, wiecie, że możecie bez charakteryzacji robić za banał?

Sam wiesz które. Szczególnie te omawiane bieżąco na forum, polityczne; oparte/potwierdzane wydarzeniami.
                          Interpretacja wydarzeń często jest fałszywa ; przez to tworzone są fałszywe/kontrowersyjne fakty.
                          Często zjawiska w mediach rządowych są wypaczane . I ich odbiorcy wprowadzani tym w błąd.
                          Benek231 sam sobie doskonale daje radę z Twoimi błędnymi informacjami, PiS-owskimi poglądami, powielaniem rządowej propagandy. Ma wartościowe (zza granicy) spojrzenie na sprawy polskie. Każdy z nas ma swoje zainteresowania i prowadzi swoje tematy polemik. Każdy ma inny sposób ich prowadzenia. Ja jestem prześladowany głównie przez Ciebie. Wpadam tu sporadycznie i włączam się fragmentarycznie , w prowadzonych już wątkach. Jedynie do ostatnio wpisywanych postach, bez włączania się do całego wątku.
                          Fora przestają "mnie bawić", w tym moje.

• xiazeluka Re: Glownym podejrzanym jestes ty, Kretyn :O) 07.02.21, 14:36
                            "Sam wiesz które. "

Mła nie wie które, dlatego grzecznie prosi o konkrety. Macie przeróżne urojenia, ćwierćinteligencie1, trudno więc domyślić się, które macie na (?) myśli.

"Interpretacja wydarzeń często jest fałszywa ; przez to tworzone są fałszywe/kontrowersyjne fakty."

Sprawdźcie sobie w słowniku języka polskiego znaczenia słowa "fakt", ponieważ jeszcze tego nie wiecie.

"Często zjawiska w mediach rządowych są wypaczane . I ich odbiorcy wprowadzani tym w błąd."

We wszystkich mediach, ćwierćinteligencie1. Wy jesteście bezwolnym pochłaniaczem propagandy antyreżimowej i stąd Wasze wypaczone opinie, wynikające z tego, że jesteście przez gebelsów wprowadzani w błąd.

"Benek231 sam sobie doskonale daje radę z Twoimi błędnymi informacjami"

Ależ oczywiście. Kretyn52 przyjął metodę wypierania faktów, co szalenie ułatwia mu życie: Łętowska nakłamała, Kretyn52 kłamstwa powielił, a gdy mu czarno na białym dowiedziono, że jest inaczej, kazał faktom spieprzać.
                            Nie ulega wątpliwości, że Kretyn52 jest maestro, jeśli chodzi o głuchotę na fakty.

"PiS-owskimi poglądami, powielaniem rządowej propagandy."

Mła ma poglądy Mła. Zapamiętajcie tę informację (fakt), ponieważ bez przyjęcia tego do wiadomości notorycznie będziecie pisać głupstwa. Wy, dla odmiany, nie macie poglądów, lecz skserowane kłamstwa medialne.

"Ma wartościowe (zza granicy) spojrzenie na sprawy polskie."

Niewiele Wam potrzeba do szczęścia. Za czasów prl posłusznie czytaliście od deski do deski Trybunę Ludu i codziennie mieliście wartościowe spojrzenie na sprawy prlowskie.

"Ja jestem prześladowany głównie przez Ciebie. "

Nie pochlebiajcie sobie, słupie ogłoszeniowy. Wielkoxiążęca łaska jeszcze nie została Wam dana.

"Fora przestają "mnie bawić", w tym moje."

Nikogo nie obchodzą Wasze infantylne rozterki.
          • institoris2 Re: gdyby GW zatrudniala kompetentnych informatyk 31.01.21, 04:00
            wlasnie o to chodzilo oregonski gamoniu. Powinien pojawiac sie komunikat "tego badziewia z pewnoscia nie opublikujemy"
            Ale jak juz wspomnialem, brak kompetencji...

benek231 napisał:

> Czy ja powiedzialem, ze blokuja mi wszystko, analfabeto? A napis 'wykryto spam'
            > pojawia mi sie, ty glupia pisiorska mendo.
            >
            • benek231 Tu takze widac twoje autorytarne ciagotki :O) 31.01.21, 17:57
              institoris2 napisał(a):

Powinien pojawiac sie komunikat "tego badziewia z pewnoscia nie opublikujemy"

**
              To "badziewie" publikowane jest na tym samym portalu wiec z cala pewnoscia tego typu informacja, i dzialania, nie mogly pochodzic od administratora, lecz od ktoregos z was, antydemokratycznego gowna o sklonnosciach autorytarnych.

Z czego wnioskowac moge, ze jestescie gotowi uzywac wszelkich podlych srodkow byle postawic na swoim. Zupelnie jak NSDAP, ktora turbowala i mordowala swych politycznych konkurentow - bomogla sobie na to pozwolic. Tak jak teraz mogl pozwolic sobie na to ktorys z waszych ludzi (pisior czy konfederasta), ktory mial moznosc zablokowania mi publikacji fragmentu tekstu, choc byla to tylko jego inicjatywa a nie administratora portalu.

--
              A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
              Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
    • czuk1 Re: Czesc nr. 2 dot. watku T.Snydera :O) 01.02.21, 12:34
      U nas mamy podobnych wodzów. Ich umiejętności propagowania klęsk jako sukcesy, ukrywania prawdy, propagandowe, "obracania kota ogonem", zganiania na poprzedników, zapędy autorytarne są nie mniejsze niż u Trumpa.
      Art. ten skłania do myślenia......who vadis Polsko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka