Dodaj do ulubionych

Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O)

14.02.21, 16:23
Jak strasznie się myliłem


Tomasz Lis
Data publikacji: 13.02.2021, 14:17


Widząc wszechogarniającą czerń po włączeniu telewizora i zajrzeniu na internetowe portale, zastanawiałem się w środę, czy to jeszcze protest w obronie wolnych mediów, czy już nekrolog i żałoba.

Wolne media to wspaniały i najskuteczniejszy bezpiecznik demokracji. Wymontowuje i niszczy je w państwie zamordysta, który chce łamać prawo, rządzić niekontrolowany i nie wyklucza, że na końcu wszystko podpali, co w demokracji oznacza uniemożliwienie wolnych wyborów albo sfałszowanie ich wyników. Kto w Polsce demontuje wszystkie bezpieczniki, doskonale wiemy. Świetnie rozumiemy też, dlaczego to robi. Prawda to śmiertelne zagrożenie dla kłamstwa. Jest jak tlen podawany człowiekowi, gdy sam nie jest w stanie oddychać.

Media mogą służyć albo władzy, albo społeczeństwu. Nigdy jednocześnie jednym i drugim. Wolne media mogą służyć tylko społeczeństwu. Służba władzy niszczyłaby ich DNA i dewastowała je moralnie. Jarosław Kaczyński organicznie nie cierpi wolnych mediów, tak jak nie znosi społeczeństwa obywatelskiego. Dla niego szefowie mediów powinni mieć charakter Jacka Kurskiego, a dziennikarze psychologiczny profil Karnowskich, Choleckiej albo Ziemca. Kaczyński wolne media musi zniszczyć. W świecie, w którym on panuje, nie ma dla nich miejsca. Zakłócają spokój jego ducha. Trzeba je wyeliminować, nawet nie za to, co już zrobiły, ale za to, co mogłyby zrobić. Media są dla niego, jak dla bolszewików, pasem transmisyjnym między władzą a ludem. Nie chce niezależnych dziennikarzy, chce cheerleaderów i kelnerów władzy.

***

Gdy w 1990 roku wchodziłem do budynku na placu Powstańców, gdzie mieści się siedziba „Wiadomości”, o nowej pracy myślałem z właściwym wiekowi idealizmem, a nawet pewną egzaltacją. Wkraczałem w końcu do miejsca, które jeszcze przed chwilą było epicentrum kłamstwa. Kilka lat wcześniej opluwano tu księdza Popiełuszkę, przekręcano prawdę o zabójstwie Grzegorza Przemyka, szkalowano internowanych działaczy Solidarności. Gdy na kolegium redakcyjnym wywiązywała się dyskusja i potrzebne było rozstrzygnięcie, zaufany wydawca wychodził z pokoju, by wrócić ze słowami: „Towarzysze, jest decyzja polityczna”.

31 lat temu następował kopernikański przewrót – żadnych decyzji politycznych, o wszystkim decydujemy my.

Tak, miałem wtedy poczucie, że na gruzach kłamstwa zbudujemy piękny gmach prawdy, który oprze się wszystkim burzom, że uda się nam to, jeśli tylko demokracja da nam odpowiednie czasowe okienko. Kilkanaście lat czy dwie dekady powinny wystarczyć – tak sądziłem. O wymarzony model polskiego BBC, za którym wtedy tęskniliśmy, w praktyce nawet się nie otarliśmy, ale generalnie sprawy szły w dobrym kierunku. Gdy dekadę później kierowałem „Faktami”, z których wyrósł kanał TVN24, sądziłem, że wolność słowa w Polsce ma już naprawdę solidne fundamenty. Gdy w Polsacie powstały „Wydarzenia”, a po nich kanał Polsat News, całkiem serio byłem przekonany, że dobre zmiany nabrały już zmiany krytycznej, że już nikt nie spróbuje zabrać polskiej demokracji wolności mediów. Jak strasznie się myliłem. Wolność, także wolność mediów, to nie tylko dar. To codzienne zadanie i stałe zobowiązanie. Najpiękniejsza roślina niepielęgnowana umiera.

W konfrontacji ze złem, jakie zafundowało Polsce PiS, media okazały się, często z własnej winy, bezradne. Najpierw były bez wigoru, teraz są bez wyboru.

Nie da się dziś uniknąć poważnej dyskusji o odpowiedzialności mediów za to, że wrogowie praworządności doszli do władzy, że od lat niszczą instytucje demokratycznego państwa i że mają poczucie absolutnej bezkarności.

Media, które kontrolują i dają sobie prawo oceniania innych, też są oceniane. Przez odbiorców, widzów i czytelników. Publiczność ma prawo wątpić, pytać i kwestionować. Odmawianie jej tego prawa byłoby wyrazem pychy i arogancji. Media, także dla swojego dobra, mają obowiązek zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Winne są to swoim odbiorcom i sobie samym.

Bądźmy uczciwi, wielu ludziom mediów w ostatnich latach nawalił wzrok, słuch i budziki. Nie widzieli ani podpalania, ani ognia. Nie czuli swądu. Zorientowali się, że dzieje się coś złego dopiero wtedy, gdy zaczęły płonąć im ubrania. Tu kwestia fundamentalna – jak ktoś powiedział, zadaniem mediów nie jest obiektywne informowanie o niszczeniu demokracji. Ich zadaniem jest obrona demokracji.

***

W środowy poranek o szóstej rano włączyłem Eurosport, by obejrzeć mecz Igi Świątek. Wiedziałem, że protest obejmie stacje informacyjne. Nie byłem jednak pewien, czy także kanały sportowe. Pomyślałem o kibicach takich jak ja, którzy zamiast obrazu z Australian Open mają czarny ekran. Czy wściekają się na złe media, które zabrały im Świątek, czy pomstują na władzę, która do czegoś takiego doprowadziła. Pytanie kluczowe, bo dotyczy tego, czy protest może liczyć na prawdziwie powszechne poparcie, czy co najwyżej na poparcie jak w obronie Trybunału Konstytucyjnego czy wolnych sądów – czasem większe, czasem mniejsze, ale raczej rachityczne i generalnie za małe. Zadawałem sobie też pytanie, czy mediom nie przyjdzie zapłacić teraz za swą bezczynność, ślepotę i oportunizm.

Demokracja, jak głosi hasło „Washington Post”, umiera w ciemności. Niektóre polskie media, bądźmy szczerzy, nie zrobiły nic, by ciemność rozświetlić. Niektóre pomagały władzy utrzymać mrok, a swoich odbiorców utrzymać w letargu. Niektóre produkowały wyłącznie zasłonę dymną, by władzy łatwiej było demontować praworządność. Niektórzy dla wygody albo dla pieniędzy zamykali oczy i zatykali uszy oraz nosy, by nie czuć smrodu autorytaryzmu. Niektórzy czynili to z niemądrej próżności, by nie odmówiono im pokazania się na korytarzach nowej władzy i zajrzenia do jej salonów. Symbolem ludzi wywiadu są trzy mądre małpki. Jedna zamyka oczy, druga uszy, trzecia usta. Przesłanie jest proste: dobry człowiek wywiadu nie mówi o tym, co widzi i słyszy. W Polsce trzy małpki stały się symbolem postawy nazywanej symetryzmem – może widzimy i słyszymy, ale nie powiemy. Milczenie ma jednak skutki. Jest stronnikiem zła. Gdy milczenie pomaga złu, na końcu zostają czarne ekrany i donośnie milczący krzyk.

Doskonale pamiętam pierwszą demonstrację w obronie Trybunału Konstytucyjnego, wzruszenie i radość na widok koleżanek i kolegów z „Polityki” i czy „Gazety Wyborczej”. I tę ulgę, że nie jest człowiek sam. Pamiętam jednak także ostrą krytykę i to wcale nie TVP albo nie tylko w TVP. Donośne głosy niektórych dziennikarzy, że protestujący sprzeniewierzają się etyce dziennikarskiej. Te słowa raniły bardziej niż kanonada w TVP. Pamiętam też doskonale grudzień 2016 roku. Gdy politycy PiS zdecydowali, że zamkną sprawozdawców w jakiejś sejmowej kanciapie, i z koleżankami zorganizowaliśmy w tej sprawie miniwiec na Wiejskiej, przyszła garstka sejmowych weteranów. Obecni sprawozdawcy nawet nie wyszli na zewnątrz, przez następne tygodnie też byli zajęci. Skupiali się na szydzeniu z polityków opozycji, którzy protestowali w ich sprawie. Choć akurat tu politycy byli skuteczni. I obronili prawo dziennikarzy do przyzwoitych warunków pracy. Jeśli mnie pamięć nie myli, do dziś nikt im za to nie podziękował.

***

Może kiedyś ktoś sporządzi dziełko pod tytułem „Polskie media w czasach choroby i próby”. Momentami będzie to księga chwały, ale długie fragmenty bardziej będą pasować do księgi wstydu. I bezwstydu. Czasem hańby. Tak, niektórzy zamiast służyć ludziom, uznali, że skoro sytuacja jest trudna, należy służyć władzy tym bardziej, że reprezentowała ona przecież suwerena. Niektórzy uznali, że nie widzą, nie słyszą i nie rozumieją. Choć na szczęście byli i tacy, którzy uznali, że jednak nie będą robić idiotów z siebie i odbiorców i na przykład w sprawie podatku od reklam kategorycznie odrzucić trzeba kłamstwa, że idzie o uderzenie w cyfrowych gigantów i pomoc służbie zdrowia. Ale zwykle tej jednoznaczności brakowało. W protestach KOD wiele mediów dostrzegało wyłącznie starszych ludzi, jakby
Obserwuj wątek
  • benek231 Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O) - 2 14.02.21, 16:28
   W wypadku protestów sądowych wiele mediów zauważyło wyłącznie weto pana Dudy, z którego – jak doskonale pamiętamy – nic nie wynikało. W wypadku niedawnych protestów Strajku Kobiet wielu słyszało niegroźne przecież przekleństwa, ale barbarzyńskiego prawa już nie widziało.

   Szczerość nakazuje stwierdzić, że media przez lata zapraszały kłamstwo do głównego nurtu. Szeroko otworzyły przed nim drzwi, a ono skwapliwie skorzystało. Tak działo się przez lata 10. każdego miesiąca, gdy realizator wciskał guzik i pozwalano, by Kaczyński serwował Polsce horrendalne bzdury i bez jakichkolwiek podstaw zarzucał prezydentowi i premierowi RP najgorsze zbrodnie, ze zdradą stanu i zamordowaniem poprzedniego prezydenta włącznie. Otwierano drzwi kłamstwu za każdym razem, gdy bredził o dochodzeniu do prawdy, choć każdy widział, że dziarsko maszeruje ścieżką monstrualnego kłamstwa.

   W 2014 roku media dostały amoku na hasło „ośmiorniczki”. Ich poziom refleksji obejmował pytanie o to, kto płacił za wino, ale już nie o to, czy nie mamy do czynienia z robionym ruskimi metodami zamachem na legalne władze RP, choć z daleka było widać, że za Sową i niektórymi przyjaciółmi skrywa się orzeł. Dwugłowy. Gdy kłamstwo objęło już władzę, wielu je relatywizowało, bagatelizując zamach na praworządność. Wielu nie piętnowało władzy, ale tych, którzy ujawniali kłamstwa i je piętnowali. Psychologicznie zrozumiałe. Przyzwoitość innych była dla nich jak lustro, a nikczemność nie lubi się przeglądać w lustrze. Zwłaszcza w czystym. Ataki na głosicieli prawdy też nie były żadną niespodzianką. Jak powiedział Orwell: „Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda staje się nawet nową mową nienawiści”.

   ***

   Henry Kissinger powiedział kiedyś, że polityk, który rozpoczyna wojnę z mediami, spokojnie na swojej wizytówce może napisać „idiota”. A mówił to człowiek prezydenta słynącego z wrogości do mediów. Diagnoza Kissingera odnosi się jednak do krajów demokratycznych. Przywódca autorytarny media musi niszczyć i zniszczyć. Są one zagrożeniem, łamią monopol i otwierają ludziom oczy. Samo ich istnienie łamie logikę autorytarnych rządów. Autorytarna władza chce mieć komfort. Stąd nowy podatek ma uderzać w media, które komfort władzy i władcy burzą. Nie przez przypadek jest wymierzony dokładnie w te media, które w ostatnich latach najczęściej ujawniały nadużycia i krętactwa rządzących. Podatek ma więc uderzyć głównie w TVN, w RASP (Onet, „Newsweek”) oraz w nienawidzoną przez tę władzę Agorę. Chodzi o to, by w przyszłości już nikt nie mógł, jak w bajce Andersena, krzyknąć, że król jest nagi. A do tego jest głupcem i złodziejem.

   Wolne media muszą być zbiorowym rzecznikiem praw obywatelskich. Bez tych mediów społeczeństwo jest bezradne i bezsilne wobec autorytarnej władzy, której nie hamują ani sądy, ani dobry obyczaj. Gdy bezpieczniki zostają usunięte, a linki hamulcowe przecięte, władza może wszystko. Dziennikarz ma nie tylko korzystać z wolności słowa, ale musi jej też bronić. Tak jak lekarz ma dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale przede wszystkim o zdrowie pacjentów, a ekolog musi nie tylko starać się oddychać czystym powietrzem, ale i walczyć o nie dla innych. Dziennikarz, to wynika z jego DNA i z faktu, że jest beneficjentem pewnych wartości, musi być ich orędownikiem w czasach próby. Inaczej jest co najwyżej mentalnym urzędnikiem albo wykonawcą. Ale nie twórcą. Nie wiadomo, czy protest mediów zatrzyma antydemokratyczne rozwiązania. Myślę jednak, że już pomógł mediom i dziennikarzom w pewnej pozytywnej, nacechowanej dumą autoidentyfikacji.

   ***

   Sytuacja, w której się znaleźliśmy, każe poświęcić kilka chwil i refleksji relacjom między dziennikarzem i mediami a władzą, między dziennikarzami a demokratycznym państwem i między dziennikarzem a odbiorcą.

   Zacznijmy od tego ostatniego. Wielu odbiorców w ostatnich latach pisało, cytując zresztą dziennikarzy, że jeszcze „przyjdą po was, a wtedy przypomnimy wam, co wygadujecie, uznając to za alibi dla naszej bezczynności”. Ocena bardzo surowa, ale trzeba ją wziąć na klatę, nawet jeśli uważa się ją za niesprawiedliwą. Tak, żadne dziennikarskie przywileje czy prawa nie neutralizują obywatelskich obowiązków dziennikarza. Dziennikarstwo to zawód, bycie obywatelem to powinność.

   Czasem przywileje, szczególnie w momentach przełomu, są nadzwyczajne. Oto wybitny polski dziennikarz na Kapitolu przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu czyta po angielsku tłumaczenie historycznego wystąpienia Lecha Wałęsy. Czasem jest się tak blisko historii i jej bohaterów, że można tej historii niemal fizycznie dotknąć. To przywileje. Ale są i obowiązki, szczególnie w czasach trudnych. Możliwość wypowiadania się do szerokiej publiczności to niewątpliwy przywilej. W pakiecie jest jednak obowiązek wierności wobec wartości demokratycznego, praworządnego, honorującego prawa obywatelskie państwa, które takie przywileje dało. Niektórzy zamiast te wartości wspierać, woleli je ignorować. Zamiast wspierać walczących o te wartości, woleli się skupiać na krytyce protestów i protestujących, zamiast okazywać im i wsparcie, i wdzięczność. Niektórzy, a to już prawdziwa perwersja, uznali nawet, że krytyka obrońców prawa i praworządności to znak profesjonalizmu.

   W 2016 roku na jakiejś konferencji w Paryżu zapytano mnie, a wśród zgromadzonych było bardzo wielu Niemców, czy w Polsce łatwo jest zachować obiektywizm. Odpowiedziałem, że podejrzewam, że tak trudno jak w Niemczech w 1932 roku. W normalnej demokracji w sprawie A dziennikarz popiera partię X, a w sprawie B partię Y. Ale gdy jedna z partii demokratyczne państwo niszczy, podział radykalnie się redefiniuje. Jest napastnik i ofiara, jest niszczyciel i obrońca. Nie należy oczywiście wspierać żadnej konkretnej partii, ale oczywiste poczucie moralne nakazuje wspierać ofiary i ich obronę. U nas niektórzy uznali, że zamiast krytykować władzę, co wiążę się z przykrościami, dyskomfortem i na przykład utratą gości w programie, wygodniej jest zająć się opozycją, która nie ma ani narzędzi, by dziennikarza karać czy krzywdzić, ani mentalności pozwalającej o tym myśleć. Zamiast patrzeć na ręce władzy, wielu wybrało patrzenie na ręce opozycji. Czwarta władza w dużym stopniu stała się doboszem rządzących. I ich akompaniatorem. Trudno się w tym momencie dziwić całkiem sporemu sceptycyzmowi części publiki w obliczu protestu samych mediów. Fortuna, jak wiadomo, kołem się toczy, a do mediów wróciło po prostu to, co przez lata same robiły, oraz konsekwencje tego, czego przez lata nie robiły. Dlatego niektórzy odbiorcy brutalnie pytają – a gdzie sami byliście przez te wszystkie lata. Niektórzy cytują słynne słowa pastora Martina Niemöllera z ostatnimi słowami: „a kiedy przyszli po mnie”. Niektórzy odbiorcy poczuli nawet swoistą schadenfreude, że wreszcie przyszli po nas. Wielu z nas naprawdę ciężko na to pracowało.

   ***

   Pytanie o reakcje na protest mediów jest kluczowe, bo od niego zależy skala społecznego poparcia. Nie łudźmy się – wolne media, podobnie jak wolne sądy, nie są artykułem pierwszej potrzeby. By ich potrzebować, trzeba mieć całkiem solidną obywatelską samoświadomość. Tylko prawdziwy obywatel ich potrzebuje. Tylko prawdziwy obywatel może odczuć ich brak. W hierarchii ludzkich potrzeb sporządzonej przez R. Maslowa najwyżej jest samorealizacja, ale nawet nie wszyscy ludzie świadomi i inteligentni koniecznie potrzebują do niej wolnych mediów, wiarygodnych źródeł informacji i rzetelnej wiedzy. Poparcie dla protestu z założenia nie będzie więc powszechne, może być jednak silne.

   • benek231 Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O) - 3 14.02.21, 16:31
    Przyznaję, że protest bardzo mnie podniósł na duchu, choć jego okoliczności odbieram jako dramatycznie smutne. To dla mnie pewien bolesny dramat. Byłem przy narodzinach wolnych mediów III RP. Teraz mam wrażenie, że uczestniczę w rozłożonym na raty jej pogrzebie. W dłuższej perspektywie jestem jednak optymistą. Mam głębokie przekonanie, że reżimowe media już niedługo przepadną w odmętach historii. Symetryści i ich działalność z kolei staną się, w poczuciu zażenowania i wstydu, że coś takiego istniało, zapomnianym tej historii przecinkiem. Co przetrwa? To, co na początku. Słowo. Wolne słowo.

    Mało kto wie, ale jest w samym centrum Warszawy monument wolnego słowa stojący na skwerze Wolnego Słowa. Miejsce wybrano idealnie. Tuż obok jest ulica, za którą stoi budynek dawnego KC PZPR. Kilka metrów obok jest budynek, w którym do 1989 roku miała swoją siedzibę cenzura. Okoliczności się zmieniły, kontekst też się zmienił. Ale i dziś wydaje się odpowiedni. Bo oto nieopodal jest siedziba Polskiej Agencji Prasowej, której działalność uzasadniałaby spokojnie zmianę nazwy na Pisowską Agencję Prasową. Naprzeciw jest siedziba wielkiej państwowej spółki energetycznej, a przecież wiemy, że państwowe spółki energetyczne polubiły ostatnio przejmowanie mediów w imieniu partii. Kilkadziesiąt metrów od pomnika ma swój początek ulica Nowogrodzka, na której drugim końcu jest siedziba KC nowego PZPR, który tak jak tamten chce mieć wszystkie media w garści. Pomnik, co warto przypomnieć, jest tak naprawdę pomnikiem bohaterów prasy podziemnej. Ci wspaniali ludzie mają wielkie zasługi dla wolności, demokracji i wolnego słowa w Polsce. Zasługują na pomniki i hołdy. Ale pewnie i oni z całego serca życzą sobie i Polsce, by dni ich chwały nigdy już nie wróciły. Bo były to czasy naprawdę koszmarne.

    www.newsweek.pl/opinie/tomasz-lis-jak-strasznie-sie-mylilem-felieton/el29njk
    Ano niestety, panie Lis, demokracja potrzebuje ludzi ktorzy beda ja animowac, troszczyc sie o nia, utrzymywac przy zyciu. Takze poprzez edukacje w demokracji dzieci i mlodziezy szkolnej. A na tym odcinku wszyscy, na czele z Tuskiem, koncertowo daliscie dupy.
    • boomerang Re: Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O) - 14.02.21, 22:32
     Wolne słowo? Jakie wolne słowo. To nie wolne słowo będzie opodatkowane, tylko reklamy z których żyją media. Mnie te reklamy w mediach przeszkadzają, denerwują, zwłaszcza te nachalne. Niech przynajmniej społeczeństwo, w tym ja jako jego cegiełka, coś z tego ma spowrotem. W Australii rząd opodatkował te wszystkie fejsbuki i gugle i odbyło się bez większego krzyku. Tylko polskie lewactwo ma z tym problem.
  • taniarada Re: Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O) 15.02.21, 06:20
   Newsweek” jeden z głównych tytułów napędzających agresję sił antyrządowych publikuje okładkę, która niemal wprost nawołuje do obalenia legalnie wybranego rządu Zjednoczonej Prawicy. Redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis znany jest z krytyki oraz ataków na partie rządzącą w Polsce. I to najprawdopodobniej właśnie Lis odpowiada za skandaliczne okładki tego pisma. Był Macierewicz jako terrorysta, było bardzo kontrowersyjne „erotyczne” zdjęcie dziecka z księdzem, a teraz „Newsweek” krzyczy z okładki hasłem: „JAK OBALIĆ PiS”.
   • benek231 Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O) 15.02.21, 15:44
    pierla_z_krocza napisała:

    po raz pierwszy w zyciu cos poprawnie.

    **
    Ty jestes pisior, osle, to ty wiesz taie rzeczy. Bo mnie wszystko dwa czy ona Cholecka czy Holecka - tu nie na zasad ortografii, a ja na oczy tej zdziry nie widzialem oraz nie czytalem paska z jej nazwiskiem. Ponadto nie jest to blad mojego autorstwa. Moze ktos specjalnie przyszykowal haczyk dla ciebie, glizdo lubelska. Zlodzieju.    --
    A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
    Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
    • perla_roztocza Re: Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O) 15.02.21, 16:39
     ależ oczywiście Kretnie52, że tutaj nikt się nie czepia błędów.
     Ale cytujesz Lisa, który zaliczył ten poślizg czego dziennikarzowi nie wolno.
     A to znaczy, że Lisowi klapki się poprzestawiały z nienawiści.
     Więc socjopato nie cytuj tu innego psychola, a przynajmniej wcześniej przeczytaj, ty ścierwo paskudne z tego oregońskiego syfu właśnie.
     • benek231 Lis stwierdzil, ze strasznie się mylił :O) 15.02.21, 17:48
      perła_z_krocza napisała:

      bo niestety nauczyla sie pisac

      **


      Pewnie tego nie zrozumiesz, Kretynie5, ale czytajac artykul z nazwiskiem tego antydemokratycznego gowna nie moglem wiedziec, ze ta akurat pisiorka pisze sie przez 'H' a nie przez 'Ch'. Skoro ktos moze nazywac sie Chelski (spotkalem) to tym bardziej moze nazywac sie Cholecka, ty zboczencu.

      Ale rozumiem, ze musiales przyczepic sie do czegos bo tak jak ona tak i ty jestes antydemokratycznym gownem i koscielna kurwa, w jednym. No i przyczepiles sie, ty ciele majowe.

      --
      A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
      Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow
      • benek231 Przeciez i ty piszesz sie przez 'Ch', Perla :O) 16.02.21, 07:35
       zarowno twoje imie, jak i nazwisko.


       pierla_z_krocza napisała:

       --
       A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
       Jak najbardziej moze. To Kretyn znany tez jako notoryczny Lowca_komuchow

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka