Dodaj do ulubionych

Dyskryminacja płacowa. PaF do tablicy

05.03.21, 17:30
Postulat równości płac kobiet i mężczyzn wynika wprost w unijnych traktatów

KE w osobie komisarki w randze wiceszefowej pochyliła się nad tym problemem. Co prawda nie wiem po co, bo przecież nie ma kobiet i mężczyzn, są osoby, niektóre niebinarne. Nie wiem jak statystyka UE ujmuje zarobki Margot, a niejeden prezes banku czuje się rano kobietą, zanim jak macho wkroczy do gabinetu. Statystyki nie nadążają za postępem, jak kiedyś krowy za komunizmem (stąd okresowe braki mięsa).

Przejdźmy jednak do statystyk

Cytat
– A jednak różnica płac uparcie tkwi na poziomie około 14 proc. w całej Unii. I jednym z głównych powodów jest dyskryminacja płacowa kobiet – powiedziała Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Według danych Eurostatu z 2018 r. różnica ta w Polsce wynosi 8,8 proc., we Francji 15,5 proc., a w Niemczech aż 20,9 proc. Vera Jourova przestrzega przed „udawaniem”, że takie różnice w Europie wynikają wyłącznie z faktu, że część kobiet – stawiając na macierzyństwo – wybiera mniejsze zaangażowanie zawodowe lub w niektórych krajach różnią się z mężczyznami co do kwalifikacji.

Aby utrudnić takie „udawanie”, Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie obowiązkowych sprawozdań o różnicy płac między pracowniczkami i pracownikami.
Obserwuj wątek
    • perla_roztocza Re: Dyskryminacja płacowa. PaF do tablicy 05.03.21, 18:12
      ale skoro równość płac to również równość w wieku remerytalnym oraz w przepisach BHP bo w nich mężczyźni są dyskryminowani. Np. tam stoi przykładowo, że facet może dźwigać ciężar na odległość 15 metrów 20 kilko. A kobieta ma tylko 15 kilo i 10 metrów. Wiadomo, że pracodawca zatrudni mężczyznę z trochę lepszą płacą.
      To też widać w sporcie np. w tenisie. Zawodniczki wywalczyły takie same premie jak zawodnicy. Ale one aby wygrać mecz wystarczy jak zdobędą 2 sety. Faceci zaś musza wygrać 3 sety właśnie.
      • oleg3 Re: Dyskryminacja płacowa. PaF do tablicy 05.03.21, 18:41
        Niczego koledzy (luka i perła) nie pojmujecie. Nie ma już kobiet i mężczyzn. Jak mi pracodawca da za dużo do noszenia, to ogłaszam się kobietą i niech mi spróbuje coś zrobić. Jako kobieta mam te parę kilo mniej do dźwigania i na krótszy dystans. Tak samo z emeryturą. Dlaczego nie mogę dostać emerytury na warunkach przysługujących kobietom skoro czuję się kobietą i właśnie wygrałam (wygrałem?) bieg seniorek?

xiazeluka napisała:

> Skoro kobiety zarabiają mniej, to powinny być zatrudniane chętniej niż mężczyźn
        > i.
        >
    • polski_francuz Dyskryminacja płacowa. Kallka do tablicy 05.03.21, 18:56
      oleg3 napisał:

Według danych Eurostatu z 2018 r. różnica ta w Polsce wynosi 8,8 proc., we Francji 15,5 proc., a w Niemczech aż 20,9 proc. Vera Jourova przestrzega przed „udawaniem”, że takie różnice w Europie wynikają wyłącznie z faktu, że część kobiet – stawiając na macierzyństwo – wybiera mniejsze zaangażowanie zawodowe lub w niektórych krajach różnią się z mężczyznami co do kwalifikacji.

Jurova ma duzo racji. Jest duzo kobiet kompetentnych zarabiajacym mniej tylko dlatego, ze sa kobietami. Tylko, czy da sie to zalatwic prawami bardzo watpie. Przypomina mi to troche wyksztalcenie (za niskie) murzynow w Stanach. I dopingi administracyjne by to zmienic. Zmian statustycznych, o ile pamietam, nie bylo wiele.

Dzisiejsze kobiety (w calej Europie) sa bardzo rozne od tych z lat mojej mlodosci w Polsce. Wiele z nich ma wyksztalcenie, ciag na bramke w pracy, chec do osiagniecia sukcesu. Takim kobietom warto dobrze placic. I tym szefom, ktorzy chca na kobietach "oszczedzic" trzeba powiedziec NEIN.

Pisze po niemiecku, bo to glownie niemiecki problem. I tamtejsza mentalnosc trza zmienic. Bierze siem pewnieza to pani Kazmierczak, i jej kumpelki z rzadu. Szkoda, ze odchodzi ona za kilka miesiecy juz. I przyjdzie mezczyzna Laschet.

PF
        • polski_francuz Re: Dyskryminacja płacowa. Kallka do tablicy 06.03.21, 09:51
          oleg3 napisał:

"PaFie! Polska w klasyfikacji postępu o lata świetlne przed Niemcami i Francją. A ty gadka szmatka. W Polsce kobiety już w drugiej połowie XIX w osiągnęły pozycję, do której ani Niemki ani Francuzki jeszcze nie dobiły. "

Dobrze mowic to moj zawod.

A co do Polek, to zastanawialem sie przez noc cala nad roznicami z Niemkami i Francuzkami. Erstens, polskiego spoleczenstwo, wtedy kiedy sie francuskie i niemieckie stawaly w XIX wieku, nie bylo. Bylo inaczej u Ruskich a inaczej u Niemcow i Austro-Wegrow, inaczej na wsi inaczej w miescie. Polskie kobiet byly troche jak i Polacy (przeklinaja troche mniej) i mialy ciag na bramke. Pani Sklodowska chciala se postudiowac i jak postudiowala, ze przerosla wielu mezczyzn zawodowo. Ale, z drugiej strony Niemki mialy swoje kuchnie, koscioly i dzieci a Francuzki swoje bujne zycie seksualne i szefowaly rodzinom.

Drugim elementem sa mezczyzni. Ci niemieccy mieli kobity w kuchni. Ci francuscy mieli kobity w lozkach. Ci polscy? Ano oni mieli wazniejszy od kobit cel: odzyskac niepodleglosc. Odzyskac to nie odzyskali (dali ja nam wedlug ostatnich badan histerycznych Amerykancy) ale powalczyc powalczyli. No i kobity musialy sie zajac praca zawodowa, czy czyms podobnym. Bo cos trza robic.

Innymi mowiac slowy, a histerycy mi to pewnie potwierdza to trudno porownac bo historia troche inna i inna mentalnosc.

PF
    • qwardian Re: Dyskryminacja płacowa. PaF do tablicy 05.03.21, 19:38
      Nie wiem. Moja sąsiadka corporate junkie właśnie wróciła z pracy, Dzień dobry, dzień dobry, nawet nie widziałem jej twarzy. Szorowałem na zewnątrz starą klawiaturę, która wydawała mi się najlepsza. Ja sam nigdy nie domagałem się podwyżki, wstydziłbym się, oraz odmawiałem konkurencji na przejście. Z perspektywy wyszedłem na tym lepiej..

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka