Dodaj do ulubionych

dlaczego w nocy jest ciemno?

05.04.21, 23:39
od pewnego czasu się na tym zastanawiam.
Oczywiście wyjaśnienia typu wschód i zachód Słońca są dobre dla przedszkolaków.
Może nasz francuski profesor łaskawie wytłumaczy tą niedorzeczność.
O ile będzie zwięzły, konkretny i bez kłamstw.
Jakby na to nie spojrzeć to od strony astronomii w nocy powinno być jasno jak w dzień.
Oczywiście jestem cienki z fizyki dlatego liczę na naszego francuskiego profesora właśnie.
Obserwuj wątek
        • boomerang Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 06.04.21, 08:32
          Tylko te fale z wielkiego wybuchu, który zapoczątkował nasz świat, docierają do nas dziś jako fale radiowe. Światło gwiazd dociera jako światło jednak. Te czerwieńsze podejrzewam oddalają się od nas, a te niebieskawe przybliżają. Z ostateczną decyzją wstrzymam się do czasu aż wypowie się nasz szalony naukowiec z kraju Galów.
          • qwardian Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 06.04.21, 09:26
            Co widzimy to garstka gwiazd liczona w tysiącach, albo milionach. W samej naszej galaktyce jest ich około 100 miliardów. O reszcie dowiadujemy się z fal radiowych docierających do nas, ale faktem jest, że są z najdalszych krańców kosmosu..

But the individual dots you see are all nearby stars. About 100 billion more stars, exist just in our galaxy.

Radio waves come from strange spots in space – the coldest and oldest places and the stars with the most material stuffed into a small space. Radio waves tell us about parts of the universe we would not even know existed if we only used our eyes or telescopes that see visible photons.

kids.frontiersin.org/article/10.3389/frym.2016.00002
        • boomerang Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 06.04.21, 09:37
          Bez efektu doplera cały kosmos powinien być jasny od światła miliardów gwiazd

Cały kosmos emituje światło, ale nie całe emitowane światło wpada jednemu obserwatorowi w oko, a nawet jeśli wpada to już nie jako widzialne światło. Na szczęście oddalamy się od większości źródeł tego światła, a jeśli się przybliżamy, to prędkość przybliżania nie jest zbyt duża, bo gdyby nie, to by nas promieniowanie zabiło.
    • perla_roztocza Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 06.04.21, 23:05
      wbrew pozorom zadałem trudne pytanie.
      Ale to jest Aqua, najlepsi ludzie.
      qwardian od razu podchwycił trop, potem się z lekka pogubił.
      Ostateczną pieczęć przyłożył bumerang.
      Teraz już wiem czemu w nocy jest ciemno.
      Dzięki Panowie.
      Niniejszym zamykam wątek właśnie.
      • boomerang Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 07.04.21, 00:24
        Jeszcze chciałem tylko złożyć hołd kogutowi, który mnie dziś obudził. Choć ciemności były egipskie on bezbłędnie wyczuł wschód słońca
        Zanim pojawi się widoczne ludzkim okiem słońce, pojawia się, dzięki zjawisku Dopplera, ultrafioletowa poświata. Pogrążony nocą w kurzej ślepocie kogut zauważa ten nadfiolet, tak jak i inne ptaki, a jeśli ma zamknięte oczy to wyczuwa szyszynką (trzecie oko), po czym uczciwie zawiadamia świat o swoim odkryciu.
    • qwardian Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 07.04.21, 11:35
      Muszę się odnieść do części mojej wypowiedzi, która nie została zrozumiana, albo uznana za mało wiarygodną, dlatego zacytuję pytanie i response kogoś innego, który wyraził taką samą opinię....

Fotony mają różne bardzo wysokie częstotliwości od bardzo długich fal radiowych do kosmicznych promieni gamma. Czy można przewidzieć co się będzie działo z fotonem, gdy częstotliwość zbliża się i osiąga zero? Czym staje się foton wówczas, bo jako bardzo ważna cząstka elementarna nie może chyba nagle zniknąć? Czy ma nadal właściwości materialnej korpuskuły mogącej wywoływać ciśnienie?

ODPOWIEDŹ
      Odpowiada Mikołaj Misiak

Rozumiem, że pytanie dotyczy fotonu w rozszerzającym się Wszechświecie, gdyż tylko wtedy jego częstotliwość może zmieniać się w czasie. Możemy sobie wyobrazić Wszechświat wypełniony jedynie fotonami. Wtedy częstotliwość każdego z fotonów będzie wiecznie malała, i zbliżała się dowolnie blisko do zera, ale nigdy nie osiągnie zera. Tak więc foton nigdy nie zniknie, lecz będzie coraz dłuższą i dłuższą falą radiową. Gęstość energii promieniowania i wywierane przez nie ciśnienie będzie coraz bliższe zera, ale nigdy nie osiągnie zera.

Proszę o odniesienie się Boomeranga, który jest obeznany w temacie..
      • boomerang Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 07.04.21, 13:47
        Obeznany w temacie bynajmniej nie jestem, ale podoba mi się to sprowadzenie wszystkich rodzajów fal/promieniowań elektromagnetycznych do fotonów o różnych częstotliwościach. Myślę że to dobry trop, który pozwoli wreszcie zrozumieć materię, bo od tych kwarków to już mi się kręciło w głowie.
        W 2016 Chrapkiewicz i Banaszek z Uniwersytetu Warszawskiego uzyskali holograficzny obraz jednego świetlanego fotonu i tym obrazem okazał się być krzyż maltański.
        • perla_roztocza Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 07.04.21, 14:09
          no ok, to podsumuję wasze wpisy.
          W nocy jest ciemno bo Wszechświat się rozszerza co powoduje, że fale podlegają temu efektowi Doplera i w związku z tym natężenie światła z gwiazd jest słabe, co by nie miało miejsca gdyby nie było tego efektu albo rozszerzania, i wtedy w nocy byłoby jasno właśnie.
            • qwardian Re: dlaczego w nocy jest ciemno? 07.04.21, 15:11
              Ohh Perła pozwól, że kontynuuję z Boomerangiem, bo Twoje pytanie odnosi się do całego kosmosu, który jest ciemny i Britanica doskonale to wyjaśnia..

www.britannica.com/video/185566/energy-space-stars-night-sky
            • institoris2 no wlasnie, o koguta chcialem zapytac, 08.04.21, 00:38
              ale Perla mnie uprzedzil.
              Z tego co panowie pisza pojalem, ze gdyby Wszechwiat przestal sie rozszerzac, to w nocy nastalaby jasnosc. Podejrzewam, ze i w dzien mielibysmy jasnosc, a co za tym idzie, moglibysmy olac nasze poczciwe Slonce.
              Jak na razie sie na to jednak nie zanosi ( zaczne chyba pilnie obserwowac) i wyglada na to, ze Slonca powinnismy sie za wszelka cene trzymac, co w swietle klimatycznej histerii jest perspektywa malo radosna. Gdybysmy tak od Slonca chociaz troche mogli sie oddalic, to cala schizofreniczna narracje o koniecznosci ograniczenia wzrostu sredniej temperatury w przeciagu ilus tam lat do 2 stopni moznaby sobie darowac, bo bysmy sobie temperature mogli dowolnie regulowac (ciekawe kto decydowalby o tym jaka ma ona byc?).
              Korzysci bylyby wielostronne, nawet na naszym skromnym forum odczulibysmy znaczna poprawe, bo nie musielibysmy czytac debilnych wpisow tow. czuk1 na temat klimatu.

perla_roztocza napisał:

> aha, zapomniałem o kogutach.
              > Co by się z nimi stało gdyby Wszechświat się nie rozszerzał właśnie?
              • boomerang Re: no wlasnie, o koguta chcialem zapytac, 08.04.21, 01:53
                Cała ta globalna narracja na temat CO2 niezbyt się kupy trzyma, bo jeśli emisja CO2 jest odpowiedzialna za efekt cieplarniany, gdyż ów CO2 nie przepuszcza ciepła (promieniowania podczerwonego) z ziemskiej atmosfery na zewnątrz, to tenże sam CO2 powinien blokować promieniowanie podczerwone docierające na Ziemię ze Słońca, a promieniowanie to stanowi prawie 50% całego promieniowania słonecznego wysyłanego na Ziemię. Wynikałoby z tego że zagraża nam nie tyle efekt cieplarniany co nowa epoka lodowcowa. Takie to są skutki przyznania pokojowej nagrody nobla z dziedziny chemii prawnikowi.
                • polski_francuz Chmury 08.04.21, 09:23
                  boomerang napisał:

" Cała ta globalna narracja na temat CO2 niezbyt się kupy trzyma, bo jeśli emisja CO2 jest odpowiedzialna za efekt cieplarniany, gdyż ów CO2 nie przepuszcza ciepła (promieniowania podczerwonego) z ziemskiej atmosfery na zewnątrz,"

Interesujacy argument. Promieniowanie ir w obie strony (do Ziemi i z Ziemi) jest hamowane przez pare wodne w chmurach. I ciekawym czy CO2 jest chmurach czy jest niewidoczny?

PF

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka