Dodaj do ulubionych

Wkracza to wasze "dobre" sadownictwo, Najmilsi :O)

24.05.21, 08:11
Dziennikarze "Tygodnika Zamojskiego" ujawnili przekręty władzy, a nowo mianowana sędzia nakazała im władzę przepraszać

Jacek Brzuszkiewicz

24 maja 2021 | 06:00

"Tygodnik Zamojski" odkrył podejrzany przetarg zawarty przez spółkę komunalną. Sędzia najpierw zakazała gazecie publikowania artykułów na ten temat, a teraz wydała wyrok nakazujący dziennikarzom wydrukowanie przeprosin z wyrazami ubolewania. Mimo że po tekstach "TZ" sprawą spółki wciąż zajmuje się prokuratura.

W ostatnią środę przed Sądem Okręgowym w Zamościu zapadł wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą dziennikarzom wytoczyły władze Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

Gazeta musi przeprosić i opublikować na swoich łamach wyrazy ubolewania za serię artykułów, mimo że sprawą nieprawidłowości po ich tekstach do dziś zajmuje się prokuratura, a rada nadzorcza odwołała prezesa miejskiej spółki.

Dodatkowo redaktor naczelny Michał Kamiński i autorka tekstów Jadwiga Hereta muszą zapłacić po 7 tys. zł na cele charytatywne.

- Jestem przekonana, że przygotowując artykuły o spółce, dochowałam należytej staranności. A o tym, że podejrzenie nieprawidłowości opisanych w tekstach było uzasadnione, świadczą choćby późniejsze decyzje organów nadzorczych spółki. To rada nadzorcza zawiadomiła prokuraturę, która prowadzi w tej sprawie śledztwo, a prezes PGK został odwołany. W tej sytuacji wyrok sądu w mojej ocenie jest niezrozumiały - tłumaczy Jadwiga Hereta.

Prezes spółki i prezydent Zamościa z PiS - koledzy z technikum elektrycznego

„Tygodnik Zamojski" jest niekwestionowanym liderem na rynku tygodników lokalnych. I to w skali ogólnopolskiej.

Gazeta od 2018 r. roku w kilkunastu publikacjach opisywała kwestię kontrowersyjnego przetargu ogłoszonego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w tym mieście na budowę farmy fotowoltaicznej. Wygrała go firma spod Zamościa z ofertą o 2 mln wyższą od konkurencyjnej z Gdańska. Mimo że firma z Gdańska fotowoltaiką zajmowała się od lat, a ta spod Zamościa stawiała na tym rynku pierwsze kroki. Jednym z głównych argumentów takiej decyzji było to, że oferta z Gdańska była, zdaniem spółki komunalnej, "rażąco niska".

Kiedy rada nadzorcza po tekstach dziennikarzy unieważniła przetarg i zawiesiła prezesa PGK Jarosława Maluha, do gry wszedł prezydent Zamościa Andrzej Wnuk z PiS, który odwołał radę nadzorczą, a nowa rada przywróciła prezesa na stanowisko. Wnuk jest kolegą prezesa PGK z technikum elektrycznego w Zamościu.

Ostatecznie w 2020 r. rada nadzorcza PGK skutecznie odwołała prezesa Maluchę, który otrzymał posadę w zamojskim ratuszu.

Sędzia Rzepa zakazuje dziennikarzom pisać o spółce
Wróćmy do roku 2019. Kiedy dziennikarze "Tygodnika Zamojskiego" pisali kolejne krytyczne teksty o decyzjach zarządu PGK, prawnicy na wniosek Malucha wystąpili do sądu z pozwem cywilnym o ochronę dóbr osobistych. Mało tego. Zaczęli domagać się, by sąd zakazał redakcji rozpowszechniania krytycznych informacji na temat miejskiej spółki.

W efekcie sędzia Justyna Rzepa z I wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Zamościu w listopadzie 2019 r. przychyliła się do takiego rozstrzygnięcia (co ciekawe, pani sędzia raptem kilka miesięcy wcześniej awansowała tam z sądu rejonowego).

W ten sposób w druku nie mógł się ukazać kolejny artykuł na temat kontrowersyjnego przetargu. Ze strony internetowej "TZ" musiało zniknąć także dziesięć tekstów dotyczących PGK, a nawet umieszczone pod nimi komentarze czytelników. I tak przez 11 miesięcy.

Lokalne gazety z całej Polski publikują teksty "Tygodnika Zamojskiego"
Po wyroku sędzi Rzepy wybuchła afera na całą Polskę. W reakcji na decyzję zamojskiego sądu 32 wydawców lokalnych z całej Polski, skupionych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, opublikowało w swoich serwisach internetowych artykuły "Tygodnika Zamojskiego", na który sąd nałożył prewencyjny zakaz publikacji. W sumie redakcje opublikowały pięć najważniejszych tekstów dotyczących przetargu PGK.

- To ma być sygnał, że na takie działania jak decyzja sądu w sprawie "Tygodnika Zamojskiego", nie ma naszej zgody. Nie boimy się ewentualnych pozwów i nie wiemy, jak się zachowa ta spółka. Chcemy zwrócić uwagę na absurd sądowego postanowienia - grzmiał Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej".

- Prewencyjny zakaz publikowania artykułów na dany temat musi budzić zaniepokojenie i powinien zostać zbadany pod kątem zgodności z konstytucją - argumentowała z kolei Magdalena Wilczyńska z Zespołu Prawa Konstytucyjnego Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

W efekcie zamojski sąd, już w składzie trzyosobowym, bez udziału sędzi Rzepy, w grudniu 2019 r. zniósł wyrok dotyczący prewencyjnego zakazu publikacji tekstów na temat PGK przez "Tygodnik Zamojski".

Sędzia Rzepa nakazuje dziennikarzom umieszczenie sprostowania i przeprosin
Jednocześnie przez zamojskim sądem przez cały czas toczył się proces o ochronę dóbr osobistych wytoczony "Tygodnikowi Zamojskiemu" przez władze PGK.

19 maja zapadł wyrok. Sędzia Justyna Rzepa nakazała redaktorowi naczelnemu "Tygodnika Zamojskiego" Michałowi Kamińskiemu i dziennikarce opisującej aferę w PGK Jadwidze Herecie umieszczenie w gazecie następującego oświadczenia.

„Informujemy, że artykuły zamieszczone w okresie od września 2018 r. do czerwca 2019r. nie zostały zweryfikowane z punktu widzenia rzetelności dziennikarskiej w zakresie niegospodarności, przez co ukazany został nieprawdziwy obraz działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Zamościu. Publikacje „Tygodnika Zamojskiego" doprowadziły do naruszenia dóbr osobistych spółki. Przepraszamy za powstałe naruszenia i wyrażamy ubolewanie w związku z naruszeniem dobrego imienia Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Zamościu w wyniku opublikowania nierzetelnych i nieprawdziwych informacji".

Zarówno Kamiński, jak i Hereta muszą wpłacić po 7 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem" w Zamościu i na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.

Dziennikarze wystąpili o uzasadnienie wyroku na piśmie. - Na pewno od wyroku pierwszej instancji będę się odwoływać - powiedziała "Wyborczej" w niedzielę Jadwiga Hereta.

lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,27118988,dziennikarze-tygodnika-zamojskiego-ujawnili-przekrety-wladzy.html?_ga=2.268558962.2081658835.1620845835-214425431.1529977133#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy
Jakos nie zaskakuje mnie ta sedzia na wschodnich rubiezach Polski, gdzie diabel mowi dobranoc. Bo jesli nie tam to gdzie, za wyjatkiem Polski poludniowej i poludniowo-wschodniej(?)
To tobie, Perla, Kretyn, Oleg3, Boomerang, Qwardian, Sz0k, Institoris, zawdzieczac beda Polacy i Polska pelen powrot do komunistycznego zamordyzmu. Pamietam jak goraco popieraliscie napad na sadownictwo i sedziow.

Szesc lat temu ostrzegalem przed pisiorami, ze na zasadzie "od rzemyczka do koniczka" dojda do miejsca z ktorego nie ma juz powrotu. Bo beda bali sie o wlasne dupy. Przez co beda dokrecac srube i dokrecac i dokrecac, az takze fani "dobrej zmiany" bolesnie doswiadcza tej swojej "dobrej zmiany". To dokladnie to, moje wy "wolnosciowe pisiorki".

--
A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, antyociepleniowcem, socjopata, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
Jak najbardziej moze gdyz jest to, po prostu, KretynLuka znany tez jako notoryczny XiaKretyn - plynne gowno w ludzkiej skorze. Ruski troll. To jeden z was, Najmilsi - to kazdy z was.

Obserwuj wątek
      • benek231 No zaraz zaraz, Qwardian :O) 24.05.21, 15:13
        Przyzyles komune i nie masz nic przeciwko powrotowi sadownictwa i sedziow na telefon z Komitetu, Episkopatu, Nowogrodzkiej? Tak dlugo jak sedziowie odpuszczaja waszym a gnebia nie waszych? Serio?

Jak wasz zamordyzm to popierasz? Bo tu sa tacy ktorzy wlasnie tak uwazaja i tego wlasnie chca. Nazywaja siebie "wolnosciowcami", ale ty chyba do nich nie nalezysz.

Odpowiedz ale nie pieprz mi tu o jakichs narodowych robotnikach, poprosze. Zostaw ich dla Kaliki. To sa powazne sprawy, Qwardian.

--
        A czy jest ktos kto moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, antymaseczkowcem, antyociepleniowcem, socjopata, katolickim fundamentalista-integrysta, oraz wrogiem praw kobiet?
        Jak najbardziej moze gdyz jest to, po prostu, KretynLuka znany tez jako notoryczny XiaKretyn - plynne gowno w ludzkiej skorze. Ruski troll. To jeden z was, Najmilsi - to kazdy z was.
          • monalisa2016 Re: No zaraz zaraz, Qwardian :O) 25.05.21, 00:20
            Forum nie jest anonimowy, net wie o nas wiecej niz my sami (zyjemy w takich czasach).
            Benio bez suwerennosci wlasnej osobowosci, wlasnego zdania, wlasnego swiatopogladu, ... itd posluguje sie tym z wlasnej woli (???) najprawdopodobniej z rozkazu co mu pod nos podloza, przez to wyrabia tu na forum agitujacy akord, gdyby byla jego suwerenna wola pisalby wlasnymi slowami, wlasnym tekstem bez cytowania mysli innych.smile
            • benek231 No zaraz zaraz, Qwardian :O) 25.05.21, 17:14
              monalisa2016 napisał(a):

"Benio (...) gdyby byla jego suwerenna wola pisalby wlasnymi slowami, wlasnym tekstem bez cytowania
              mysli innych.smile "

**
              Monia, gdybym to ja napisal to samo co kazdy z autorow cytowanych artykulow to kompletnie olewalibyscie to co napisalem. Traktujac to jako glupoty i podobne bzdury wymyslone przez jednego faceta na swiecie, ktorych kompletnie nikt nie podziela. A tak wiecie przynajmniej, ze z konkretnymi pogladami jest nas przynajmniej dwoch: ja oraz autor gazetowego artykulu. Czy ja doprawdy musze uswiadamiac cie we wszystkim?

--
              • monalisa2016 Re: No zaraz zaraz, Qwardian :O) 26.05.21, 01:08
                benek231 napisał:

> Monia, gdybym to ja napisal to samo co kazdy z autorow cytowanych artykulow to
                > kompletnie olewalibyscie to co napisalem. Traktujac to jako glupoty i podobne b
                > zdury wymyslone przez jednego faceta na swiecie, ktorych kompletnie nikt nie po
                > dziela. A tak wiecie przynajmniej, ze z konkretnymi pogladami jest nas przynajm
                > niej dwoch: ja oraz autor gazetowego artykulu. Czy ja doprawdy musze uswiadamia
                > c cie we wszystkim?
                >

Benio, cos ci zdradze. Od lat nie ogladalismy TV mimo ze telewizor posiadalismy ktory w prawie malo uzywanym stanie podarowalismy starszym ludziom ktorym odbiornik sie zepsol a wiadomo ze tacy potrzebuja rozrywki. Gazety na ktore mielismy abonament/premurate lata temu wymowilismy. A wiesz dlaczego? Nie mymy ochoty by z naszych mozgow robili nam sieczke konsupcyjna wiec co ci chce przez to powiedzec ze to co ty tu cytujesz po prostu nie czytam (nie obraz sie na to). Co mnie interesuje? Interesuje mnie knackige Info / wyraźna informacja, czyli zack zack to i to sie wydarzylo a nie urabianie mojej mozgownicy ich wlasnymi opiniami. Od myslenia, od zrozumienia jest moja glowa i tu nie pozwalam sobie by ktos wplywal na moj swiatopoglad. Jak cos mnie interesuje mam od tego cala palete konkretnych informacji w necie z calego swiata i te sobie wysublimuje klasyfikujac media. Ktore do kogo naleza, co mozna sie od tych czy tamtych spodziewac, te sprawy mam w pewien sposb (sadze) opanowane, a powiem szczerze polskich mediow juz od lat nie czytuje tego nie dalo sie w zaden sposob czytac, sorry ze tak powiem i do tego sie przyznam.
                • monalisa2016 Re: No zaraz zaraz, Qwardian :O) 26.05.21, 01:30
                  Dodam do pwyzszego. Polska polityka dlugo, dlugo sie nie interesowalam moze wplynelam wplywom chwaly moich zachodnich kolegow ze Polska jest w opozycji do Brukseli, ale zmienilam zdanie, powoli widze, ze w tym burzliwym okresie dla swiata, dla unii polska polityka zeszla na manowce i nie idzie ta droga ktora w zasadzie powinna. Wiec od nowa wciagam sie w ten temat polskiej polityki ale media glownego nurtu takie jak dla Benia nie graja u mnie swiatopogladowej strony, sa inne, nie sa jeszcze doskonale ale mimo tego podejmuja mozna powiedziec dosc dobre (nie zawsze) inicjatywy.
                  • benek231 No zaraz zaraz, Qwardian :O) 26.05.21, 16:58
                    monalisa2016 napisał(a):

powiem szczerze polskich mediow juz od lat nie czytuje

**
                    Alez ja to od dawna wiem - wystarczylo mi czytac twoje wypowiedzi Monia. Twoj brak znajomosci polskich realiow natychmiast rzucal sie w oczy.

Teraz natomiast stwierdzasz, po prostu - ciemna jestem oraz bardzo dumna z tego. Ale co ja na to mam powiedziec, Monia? Coz, badz sobie dumna z tego bo miec dobre samopoczucie to takze bardzo wazna rzecz.

--
                      • benek231 No zaraz zaraz, Qwardian :O) 28.05.21, 16:59
                        monalisa2016 napisał(a):

> Przecze, Polska polityka byla dla mnie przez pewien czas opozycja wobec pewnych
                        > dyktatur ale zauwazylam ze obiecane "dukaty" przycmily im oczy i porzadnie zbl
                        > adzili, znaczy zatracili droge i rozum.

**
                        A kto to sa ci "oni", jesli mozna?

--

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka