Dodaj do ulubionych

Faszyzm, nazizm, komunizm, pisizm :O)

24.06.21, 16:20
PiS - trzeci totalitaryzm po faszyzmie i komunizmie

Jacek Żakowski
24 czerwca 2021 | 06:00


PiS jest uzależniony od politycznej przemocy. Opozycja jest uzależniona od PiS. My uzależniliśmy się od spektaklu, który tworzą. Wszyscy razem toniemy w mętnej wodzie systemowej destrukcji budującej władzę, która ma być wieczna i wszechogarniająca.

Fundamentalna zmiana niezauważenie zaszła w tym tygodniu. Od fazy autorytarnej pisowska rewolucja przeszła do totalitarnej. Różnica polega na tym, że władza autorytarna rządzi tylko państwem, a władza totalitarna także chce rządzić także społeczeństwem, jego emocjami, kulturą, świadomością, wiarą – totalnie całym naszym życiem.

Twarz zwrotu autorytarnego to Zbigniew Ziobro. Twarz zwrotu totalitarnego to Przemysław Czarnek. W zwrocie autorytarnym chodziło o władzę formalną, czyli o to, by uchronić PiS przed ryzykiem utraty władzy. Upartyjnienie aparatu przemocy, sądów, trybunałów, administracji państwowej; państwowa propaganda sącząca polityczne kłamstwa i mieszająca w głowach przez zawłaszczone media; próby przejęcia przez rząd bezpośredniej kontroli nad procesem wyborczym (wybory kopertowe) i wykorzystywanie państwa (od Lasów Państwowych po budżet) jako pisowskiej machiny wyborczej, łamanie praw człowieka i obywatela, ograniczających władzę absolutną – to wszystko od sześciu lat służyło tworzeniu systemu autorytarnego trwale podporządkowującego państwo aparatowi partii i stojącemu na jego czele wodzowi.

Po sześciu latach ten etap wciąż się ciągnie, bo napotkał nieoczekiwanie konsekwentny opór części społeczeństwa i Unii Europejskiej, a nawet USA. Mamy szczęście, że zachodnia wspólnota w swoją instytucjonalną tożsamość wpisała rządy prawa. Dzięki temu ma różne narzędzia (art. 6, TSUE czy „pieniądze za praworządność") powstrzymywania autorytarnych zapędów, czyli hamowania pisowskiego zamachu stanu.

Z zamachem totalitarnym jest trudniej. Świat demokratyczny nie ma formalnych narzędzi, by go powstrzymywać nawet, gdy dobrze widać, czym to pachnie. Zmuszenie PiS do wycofania się z zakazu uczciwych badań na Holocaustem i uniemożliwienie przejęcia przez władzę Funduszy Norweskich to dwa ważne sukcesy, które jednak nie mogły zatrzymać kolejnych kroków prowadzonego przez Piotra Glińskiego miękkiego totalitarnego zwrotu, gdy PiS przejmował i upartyjniał kulturę – muzea, galerie, teatry, produkcję filmową, festiwale. Pod wodzą Czarnka ten zwrot się radykalizuje.

Demokratyczny Zachód nie ma prawnych narzędzi, by ten proces hamować, a dla społeczeństwa (z wyjątkiem zakazu aborcji) nie był on dotąd wystarczająco dotkliwy i jednoznaczny, by mobilizować protesty, z którymi władza musiałaby się liczyć. To zachęciło PiS, by zradykalizować zwrot totalitarny, gdy proces budowania państwa autorytarnego, musiał pod presją międzynarodową zwolnić i nawet zdobyty już Sąd Najwyższy demonstruje wahanie. Dlatego Czarnek został ministrem i z tego powodu nikt ze Zjednoczonej Prawicy mu nie próbuje przeszkadzać w prowadzeniu zamachu na szkołę, która zgodnie z totalitarną logiką z instytucji kształcącej i socjalizującej ma się stać narzędziem aparatu indoktrynującego.

W Polsce ćwiczyliśmy dwa totalitaryzmy: faszystowski i komunistyczny. Teraz wyłania się trzeci. Dobrze to odnotować, by wiedzieć, z czym się mierzymy.

wyborcza.pl/7,75968,27241458,pis-trzeci-totalitaryzm-po-faszyzmie-i-komunizmie.html
No prosze prosze, dopiero dziesiec lat a Zakowski juz dostrzegl prawdziwa twarz czyli morde PiSu. Lepiej pozno niz wcale, bo np. bardzo wielu zwolennikow NSDAP do konca chwalilo Hitlera za ten caly socjalizm, ktorym ich obdarowal. Przy czym najzupelniej nie interesowalo ich wszystko inne, ktore szlo z socjalizmem w pakiecie. Czyli tak jak Zakowskiego do calkiem niedawna, czyli do dzis. Wczesniej takze glosno chwalil PiS za socjalne ambicje oraz osiagniecia. I np. o demokracji, prawach obywatelskich, konstytucji, itp. pierdołach pisal niewiele badz nic zgola. Socjalizm byl najwazniejszy i opiewajac osiagniecia pisiorow pomagal byl Zakowski pisiorom wspinac sie po jego wlasnym grzbiecie. Az wspieli sie tak wysoko oraz umocnili, ze teraz Zakowski drapie sie zawziecie po lbie probujac wymyslec sposob na sciagniecie ich w dol. Bo odkryl byl, dzieki pisiorom, niestety, ze oprocz socjalizmu bardzo wazne sa wlasnie wspomniane prawa i swobody obywatelskie, demokratyczna Konstytucja z trojpodzialem wladzy, itp. demokratyczne wartosci. Odkryl to samo po raz kolejny, gdyz juz za komuny zauwazyl, ze oprocz michy wazne sa takze te wszystkie wartosci bez ktorych czlowiek z micha tylko nie roznilby sie niczym od innego bydlecia z inwentarza (tak jak np. Perla, Kretyn, Sz0k, Boomerang, Institoris, Qwardian, czy Oleg3)
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka