Dodaj do ulubionych

Wstrząsający wpis Wojtka Fuska na FB

20.07.21, 18:19

Wpis Wojtka Fuska na FB.
__

Bezradnie zrozpaczony szukam przyczyn utraty resztki sił. Z trudem wstaję, pracuję. Pierwszy raz od 30 lat nie słucham radia, nie oglądam telewizji, próbuje nie otwierać serwisów informacyjnych, z przyzwyczajenia kupuje tygodniki ale ich nie czytam. Bo gdy to zrobię dostaję bólu brzucha, dopada mnie niemoc, pocę się, skacze ciśnienie. Świat, który znam od ponad 50 lat, jeszcze nigdy nie był mi tak wstrętny, szczególnie ten od Odry i Nysy po Bug.

Urodziłem się w komunizmie. Ale wokoło mnie nie było komunistów. Odcienie szarej codzienności brałem za kolory, a szczęście znajdowałem w miłości, przyjaźniach, sporcie i książkach.
Uczono mnie od dziecka, by smutki łagodzić lekiem wiary. Cierpliwie stałem więc w kolejce do tej apteki. Plaster religijnej wspólnoty dawały ukojenie, ale gratiam fidei nie doświadczyłem. Dziś mogę powiedzieć: na szczęście. Wtedy nie widziałem jak złym medykamentem jest to co ofiaruje Kościół Katolicki w Polsce. Nie widziałem podłości i zakłamania, a co najwyżej surowość i konserwatyzm. Jednak instynktownie, niezauważalnie i bezboleśnie zacząłem oddalać się od tej instytucji. Dziś odcinam się radykalnie, ratując duszę.

Gdy padł komunizm w pędzie ku karierze, czy tym co brałem za szczęście pogubiłem wiele, ale doceniałem cud w jakim przyszło mi uczestniczyć, cud odzyskiwania wolności. Wierzyłem, że będę tym pokoleniem Polaków, które zasieje normalność, spokój, doceni uczciwą pracę, zmieni kraj w mlekiem i miodem płynący. Byłem naiwny. Tej przeklętej ziemi nie da się zaorać i posiać ziarnem rozsądku i dobroci.

Dziś w okrutny sposób, pod postacią karykaturalnej facjaty Piotrowicza, czy wulgarnej Pawłowicz, powraca szary i podły czas mej młodości. Różnica jest tylko taka, że ja już nie mam właściwej młodym odporności.

Widok Ziobrów, Kanthaków, Glińskich i całej tej kamaryli obezwładnia mnie. Mam wrażenie, że na każde ze stanowisk obsadzanych przez PiS wybiera się najgorszego z możliwych kandydatów, niezależnie czy jest to Premier, rzecznik praw dziecka, czy minister oświaty. Wszyscy oni z jakaś perfidną maestrią zadają ból każdemu, kto mówi „nie” tym kreaturom. Na liście krzywdzonych są dzielni sędziowie, uczciwi dziennikarze, zwolnieni dyrektorzy instytucji kultury, uczniowie, którym odebrano szanse kształcenia, kobiety którym krok po kroku banda zakompleksionych zboczeńców ogranicza prawa, uczciwie pracujący, którzy mieli nieszczęście piastować atrakcyjne dla jakieś pisowskiej szumowiny stanowisko oraz wszyscy, którzy mają w sobie cień przyzwoitości.

Zabiera się wolne media, odcina nas od Europy, ogranicza szanse rozwoju. Dla utrzymania władzy pisowcy i ich akolici gotowi są poświecić każde dobro, wejść w pacht z każdym, nawet największym wrogiem.

Świadomość ponownego zamykania w klatce powinna mnie zmobilizować. Tak było przez pierwsze pięć lat pisowskiej okupacji. Teraz ogarnęła mnie atrofia woli walki.

Długo nie mogłem znaleźć odpowiedzi dlaczego się poddaję, oddaję przestrzeń złu i podłości. Wydaje mi się, że winny słabości jest wstrzykiwany regularnie jad upokorzenia.

Że tak łatwo daliśmy się ograć, oszukać. Że jesteśmy tak nieskuteczni. Że o naszym losie decydują tak marnej konduity kreatury. Że bardzo przeciętny polityk, wyposażony jedynie w broń podłości i konserwującą tarczę żółci, otoczony szpiegami, wariatami i cynikami, w sześć lat zniszczył wszystko co tak mozolnie i z ofiarnością budowaliśmy, sadziliśmy i pielęgnowaliśmy by odrosło. Że ci niedouczeni, podli ludzie tak szybko obnażyli nasze słabości, tromtadracje, naszą zachłanność, prywatę, uległość, tchórzliwość.

Na sensowne argumenty odpowiadają kłamstwem, na nasze zdecydowanie bezwzględnością, chamstwem i brutalnością, nasza łagodność rozzuchwala ich, wyciągnięta do zgody ręka ośmiela, by kopać. Nie znają słowa przepraszam. Zdehumanizowali nas, nazywając gorszym sortem, robactwem, lemingami.

Upokarzające jest i to, że 30 procent obywateli kraju, z którego nie wyjechałem w odpowiednim momencie, jest mimo to gotowy na nich głosować.

A przecież skala łajdactw obezwładnia. Widzieliśmy w krótkiej historii III RP, złodziejstwo, chamstwo, kłamstwo, blagierstwo, butę i pychę ale nigdy z taką intensywnością, agresywnością i bezwzględnością.

Ku memu zaskoczeniu na tej glebie upokorzeń, nawiezionej obornikiem PiS i oranej regularnie od wieków przez kościół katolicki zamiast wściekłości i buntu rodzi się wyuczona bezradność, odrętwienie zastępuje energii.

Upokorzenie, to uczucie dużo mocniejsze od wstydu, bardziej zaburza równowagę człowieka niż złość czy wściekłość, jest absolutnie destruktywne. Uderza w sama istotę człowieczeństwa, wytwarza poczucie bezsilności i niemocy.

Sam, niczym baron Munchhausen, już z tego bagna się nie wyciągnę. Ktoś musi podać rękę, ktoś zaszczepiony na pisowski jad. Jestem jak jeden z tysiąca żołnierzy uśpionej armii. Można nas obudzić. Czekam na sygnał.
__
Wojtek Fusek (@forosiewicz), były wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej, znakomity autor esejów sportowych (himalaizm!), przenikliwy obserwator sytuacji politycznej i społecznej w kraju. Świetne pióro, mądra głowa. Do niedawna związany z ruchem Obywatele RP.

========================

Brak słów.
Obserwuj wątek
  • benek231 Wstrząsający wpis Wojtka Fuska na FB 20.07.21, 20:05
   pikrat napisał:

   Tej przeklętej ziemi nie da się zaorać i posiać ziarnem rozsądku i dobroci
   **
   Zgadzam sie z autorem, a co do poprawnosci powyzszej opinii przekonalo mnie doswiadczenie jakie wynioslem z tego forum.

   A coz dobrego mozna powiedziec o forumowiczach o liberalnych pogladach, o zwolennikach demokracji i Unii Europejskiej, o entuzjastach kultury europejskiej oraz wyznawcach europejskich wartosci, ktorzy nie maja problemow z zadawaniem sie i tolerowaniem zacieklych wrogow wszystkiego co wymienilem powyzej. Co mozna powiedziec o ludziach ktorzy, jak gdyby nic nigdy sie nie stalo, wchodza w przyjazne pogawedki z np. Kretynem, czyli absolutnym monstrum, z plynnym gownem w ludzkiej skorze. Z ktorym dyskutuja nadal pomimo, iz zdazyl sie juz tu definitywnie odslonic jako: zoologiczny wrog demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizogin, antysemita, homofob, ksenofob, antyszczepionkowiec, antymaseczkowiec, wrog praw kobiet, oraz katolicki fundamentalista-integrysta. I cholernie dumny z tego wszystkiego. Czy moze to jest malo, albo nic nie znaczy?
   Powiedz mi Pikrat jak ma byc u was lepiej skoro nie tylko pozwalacie takim typom funkcjonowac w spoleczenstwie, obok siebie, ale klepiecie sie z nimi po plecach i pijecie z nimi brudzia. Zamiast gonic takie france w cholere i dawac odczuc ile sa oni warci, i co o nich sadzicie. Hodujecie skurwysynstwo i zgnilizne na wlasnych piersiach, karmicie ja, holubicie, a pozniej dziwicie sie, ze ciagle nie moze byc lepiej.

   No powiedz sam, Pikrat...
   • pikrat Re: Wstrząsający wpis Wojtka Fuska na FB 20.07.21, 22:01
    Benku, ja temu typkowi nakopałem do tyłka tak skutecznie, że już się do mnie nie odzywa, taki ma respekt. Został mi jeszcze institoris2 od którego oczekuję odpowiedzi na zadane w którymś z wątków pytanie w kwestii co się zmieni na lepsze kiedy do władzy dojdzie Konfederacja. Wyobraź sobie, że on nie wie bo pewnie by się pochwalił.
    • benek231 Wstrząsający wpis Wojtka Fuska na FB 21.07.21, 05:57
     pikrat napisał:

     > co się zmieni na lepsze kiedy do władzy dojdzie Konfederacja. Wyobraź sobie, że on nie wie bo pewnie
     > by się pochwalił.

     **
     Nie wie, ale tylko dlatego, ze mu nie powiedzieli. A nie powiedzieli gdyz sami nie wiedza. Maja garsc jakichs wartosci, ustawieni sa na nie do prawie wszystkiego, ale swojego pozytywnego programu nie posiadaja. Tyle, ze ja mowie o Konfederastach a Institoris to pisior, jak Kretyn czy Perla - takze pisiory zakonspirowane.
      • pikrat Re: Wstrząsający wpis Wojtka Fuska na FB 21.07.21, 17:56
       oleg3 napisał:

       > Chłopaki
       > Potrzeba Wam szybka pomoc psychologiczna i długotrwała terapia od mediów i poli
       > tyki.
       >
       =========================
       Możesz mieć rację, tylko że takie zachowania miałoby cechy chowania głowy w piasek.
       A masz w ogóle jakiś pogląd na ten smutny w sumie wpis Wojtka Fuska? Z czymś się nie zgadzasz?
        • oleg3 Re: Wstrząsający wpis Wojtka Fuska na FB 22.07.21, 20:23
         pikrat napisał:

         > Długo Oleg myślisz. Czy to forum skończy na wymianie inwektyw?

         Milczę, bo nie mam nic do dodania. Nie potrafię pomóc panu Wojtkowi. Nie zamierzam też -z braku kompetencji - stawiać diagnozy psychiatrycznej i to na odległość. Sądząc po CV, może mu pomóc hodowla kóz czy owiec z dala od Warszawki. Lubi góry. Może zostać juhasem. Codzienne obowiązki, poranne wstawanie i ruch na powietrzu. Ser, cebula, bób zamiast suski. Maślanka zamiast latte.
  • herr7 Re: Wstrząsający wpis Wojtka Fuska na FB 22.07.21, 17:01
   Panie Wojtku, niech się Pan nie poddaje! Proszę sobie powiesić zdjęcie Donalda (nie kaczora i nie Trumpa) nad łóżkiem, najlepiej w formacie A4 i w kolorze, tak aby światło księżyca padało prosto na niego. Widok tego szlachetnego oblicza powinien dodać Panu otuchy i wiary w własne siły oraz umożliwić nawrót potencji twórczej i nie tylko. Proszę się jedynie zbyt często nie onanizować, gdyż Bozia której Pan się wyrzekł tego nie lubi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka