Dodaj do ulubionych

Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy

31.07.21, 09:39

Ostatnie trzydziestolecie to okres budowy ustroju demokratycznego i umacnianie Polski. A ostatnie lata - po przejęciu władzy przez PiS - to lata degradacji ustroju demokratycznego i budowa państwa autorytarnej władzy PiS. Ostatnio Polacy dali się bowiem oszukać politykom; zostali przekupieni przez zakłamanych "reformatorów" . Godzą się na psucie polskiej demokracji , działając tym samym przeciw własnym i narodowym interesom.

Jednocześnie pojawili się chętni na przejęcie władzy i korygowanie kursu rozwoju Polski , na w kierunku wcześniej wyznaczonym - w ramach ustroju demokratyczno, w gronie państw UE.
Wbrew opiniom walczących z komuchami chcę zauważyć , że w latach 70-tych mieliśmy uczciwego i skutecznego przywódcę, Jeszcze dziś, część Polaków i obiektywne media przypominają modelową sylwetkę i uczciwe działania tego przywódcy. Na tym jego tle, PiS to bolszewia i partyjna mafia.
Przypomnijmy. www.tygodnikprzeglad.pl/lata-70-najmocniej-zmienily-polske/
Obserwuj wątek
    • polski_francuz W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 31.07.21, 10:14
      zdradka21 napisał:

"Wbrew opiniom walczących z komuchami chcę zauważyć, że w latach 70-tych mieliśmy uczciwego i skutecznego przywódcę"

Nu Judaszku, skoncentrujsia troche. Tytulu Twego watku mial byc "To juz 20 lat" i link (kliknij w kolor niebieski) .

Ale przejdzmy do rzeczy, bo i ja skonczylem studia, ozenilem sie i promowalem sie w latach 70 - tych. Co sie zmienilo? Ano Gierek rzeczywisci dal szanse i pokazal, ze "Polak potrafi". Powiedzmy, ze gral na strunie patriotycznej i nie byl nieuczciwym czlowiekiem. Znal pewnie jezyki i znal inne kraje.

Co bylo dobre w tych latach? Ano, rzeczywiscie byla nadzieja na lepsze. Czulo sie wyjscie z zascianka i mozliwosc zupelnie nowe sie otwieraly. Do zycia aktywnego wchodzil wyz demograficzny i te mlodosc sie czulo wszedzie.

Tyle, ze to trwalo do 1978 roku o ile pamietam. I w zime 1978 roku "kaloryfery zaczely stygnac" i to byl poczatek pokazania slabosci koncepcji Gierka. Albowiem gral On na klarnecie pozyczek. I zadluzyl Polske na 50 mld US$, ktorych Polska nie byla w stanie zaplacic. Dodajmy, ze wojna na BW spowodowala blokade dostawy ropy i jej niebotyczne podrozenie. I to, pewnie byl poczatek konca gierkowskiego optymizmu.

Dodajmy jeszcze dwie rzeczy.

Pierwsza to nauczka, ktora kazdy perfekcjonista stara sie wyciagnac z porazki. Ano, uczciwy czlowiek i patriota u wladzy to dobrze ale wazne jest by byc w jakiejs silniejszej grupie. Nasza owczesna wspolnota, z Rosja, wlasnie padala. Rosja byla uwiklana w wojnie w Afganistanie i zaczynala powoli gospodarczo upadac. Wazna zmiana jest dzisiejsza wspolnota. Bardziej liberalna, bo popiera pedalow i lesbijki i nie chodzi do kosciola na msze w niedziele, ale jest o wiele silniejsza gospodarczo.

Druga to porownanie liderow. Gierek byl bardziej "meski" mial pomysly, odwage by je wprowadzac w zycie. Kaczynski jest raczej tchorzliwym manipulatorkiem, ktory nie chce by widziano, ze to on kompinuje. I szuka tych ktorymi mozna manipulowac. Kierunek jego polityki jest kiepski. Ale mam troche problem ze slowem "polityka". Bo ta jego to utrzymanie sie u wladzy. To troche kiepsko i troche malo.

Goodday, bo mnie obowiazki domowe wzywaja.

PF
      • zdradka21 Re: W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 31.07.21, 12:01
        polski_francuz napisał:
        > Nu Judaszku, skoncentrujsia troche. Tytulu Twego watku mial byc "To juz 20 lat"
        > i li
        > nk (kliknij w kolor niebieski)
        .
        Profesorze. Nie lubię porównań do postaci religijnych.W.....iam się kiedy ktoś sugeruje mi jakoby komunistyczne moje pochodzenie lub sympatię do Rosji. Jak można !!!! W poście nie ma nic judaszowskiego. Przyczyną błędów moich w sieci jest jedynie słaba umiejętność posługiwania się "komputerami", w tym mózgiem. Sam zdziwiłem się j, że link nie jest w niebieskim kolorze..
        >
        [....] Gierek rzeczywisci dal szanse i pokazal, ze "Polak potrafi". Powiedzmy, ze gral na strunie patriotycznej i nie byl
        > nieuczciwym czlowiekiem. Znal pewnie jezyki i znal inne kraje. Co bylo dobre w tych latach? Ano, rzeczywiscie byla nadzieja na lepsze. Czulo sie wyjscie z zascianka i mozliwosc zupelnie nowe sie otwieraly. Do zycia aktywnego wchodzil wyz demograficzny i te mlodosc sie czulo wszedzie.
        Zgoda.
        >
        > Tyle, ze to trwalo do 1978 roku o ile pamietam. I w zime 1978 roku "kaloryfery zaczely stygnac" i to byl poczatek pokazania slabosci koncepcji Gierka.
        Tak. Załamało się ostatecznie ręczne sterowanie monopolu państwowego zarządzanego ręcznie. Okradanie Polski przez ZSRR osiągnęło poziom możliwy do udźwignięcia. Tylko zmiana ustrojowa mogła zmienić sytuację. W tym mieszczą się - odejście od mitu planowania na rzecz praw rynkowych, preferowanie własności prywatnej, zaniechanie rządów jednej partii, ......Miotanie się rządzących Polską , w tym "manewr ekonomiczny" , to tylko dowód na całkowity upadek idei i metod rządzenia.( Na szczeblu ekonomistów w terenowej administracji debatowaliśmy. Z góry odrzuciliśmy wizję skuteczności wprowadzanego manewru ekonomicznego.)
        Balon "PRL" przebiła narodowa rewolucja, społeczeństwo zgrupowane w "Solidarności.

Albowiem gral On na klarnecie pozyczek. I zadluzyl Polske na 50 mld US$, ktorych Polska nie byla w stanie zaplacic. [.....]
        A jakie miał wyjście ? Dług nie był tak ogromny , jak obecnie zadłużą nas PiS. Pieniądze efektywnie zostały wykorzystane.

> Pierwsza to nauczka, ktora kazdy perfekcjonista stara sie wyciagnac z porazki. Ano, uczciwy czlowiek i patriota u wladzy to dobrze ale wazne jest by byc w jakiejs silniejszej grupie. Nasza owczesna wspolnota, z Rosja, wlasnie padala. Rosja byla uwiklana w wojnie w Afganistanie i zaczynala powoli gospodarczo upadac.
        Tak. Dopiero za Wałęsy wyzwoliliśmy się od rosyjskiej pijawki. Znaleźliśmy się w elitarnej grupie państw zrzeszonych w UE, z demokratycznym ustrojem. Teraz ten dorobek jest marnowany, przez konserwatywno-socjalistycznych autokratów.

> Wazna zmiana jest dzisiejsza wspolnota. Bardziej liberalna, bo popiera pedalow i lesbijki i nie chodzi do kosciola na msze w niedziele, ale jest o wiele silniejsza gospodarczo.
        Ta różnorodność zbudowana na demokracji liberalnej jest siłą Europy. Choć sama demokracja i UE wymagają dużej modernizacji. Demokracja musi wyzwolić się (m.in.) od totalnej dominacji partii rządzących a UE od biurokracji, etatyzmu i tendencji do uzależniania państw członkowskich

> Druga to porownanie liderow. Gierek byl bardziej "meski" mial pomysly, odwage by je wprowadzac w zycie.
        Tak. Ale bez porównania mniej swobody w rządzeniu , w warunkach kurateli - będąc w szponach wielkiego brata.

Kaczynski jest raczej tchorzliwym manipulatorkiem, ktory nie chce by widziano, ze to on kompinuje
        (kombinuje !!!!).
        Tego kombinowania nie daje się już ukryć. Zło JK od dawna znane jest jego fanom . Wyborcy na te niegodziwości przymykają już oczy. Przez każdymi wyborami - za swoje własne podatkowe pieniądze - są kupowani socjalnymi darami od tego budowniczego dwóch wież, chorego na władzę absolutną.

I szuka tych ktorymi mozna manipulowac. Kierunek jego polityki jest kiepski.
        Już niewiele mu brakuje by nadal rządzić. Aby patrzeć , i będziemy mieli 1000+,

Ale mam troche problem ze slowem "polityka". Bo ta jego to utrzymanie sie u wladzy. To troche kiepsko i troche malo.
        Nie trochę ale bardzo dużo. Szczególnie kiedy chodzi o metody sprawowania władzy.

Zaś... "polityka to pojęcie należące współcześnie do języka potocznego, występujące także w dyskursie publicznym oraz w naukach społecznych; w rozumieniu potocznym polityka oznacza: umiejętność sprawowania władzy publicznej; działania rządu; zdolność mobilizowania członków zbiorowości do wspólnego wysiłku na rzecz celów społecznych i zyskiwania ich posłuchu dla decyzji władzy; umiejętność skutecznej realizacji wyznaczonych celów społecznych w podzielonym, zróżnicowanym społeczeństwie." -Encyklopedia PWN

• polski_francuz Don't worry be happy 31.07.21, 19:21
          zdradka21 napisał:

" Nie lubię porównań do postaci religijnych.W.....iam się kiedy ktoś sugeruje mi jakoby komunistyczne moje pochodzenie lub sympatię do Rosji. Jak można !!!! W poście nie ma nic judaszowskiego. Przyczyną błędów moich w sieci jest jedynie słaba umiejętność posługiwania się "komputerami", w tym mózgiem."

Wybrales, drogi czuku, kiepskiego nicka. Az zaprasza do zartow i kpin. Co do bledow, kazdemu sie zdarzaja. Ja robie, jak sie udzielam na forum, tez czesto bledy takie i inne.

Co do Gierka, to masz racje. Historia dosc szybko mu dala racje i oddala honor. Co do Kaczynskiego, to najwiekszym problemem jest oddalic go od wladzy zanim nie napsuje za duzo. Mmy w historii, niestety, duzo za duzo tego rodzaju typkow.

Pozdro

PF
          • zdradka21 Re: Don't worry be happy 31.07.21, 21:54
            *Zgoda Profesorze. Nick nie jest atrakcyjny. Miało być - zdrapka. Nie będę już zmieniał. Stało się. Ponadto wyznam też; mam już słaby wzrok. Niedługo będzie 20-lecie mojego , zawodowego korzystania z sieci.
            I kalendarz zobowiązuje.
            **Dziwię się, że Polacy od wieków "walczą o wolność naszą i waszą" ale sami nie potrafią zadbać o dobre imię Polski w świecie, o pełne korzystanie z dobrodziejstw państwa demokratycznego, nie potrafią wybrać do zarządzania państwem polityków uczciwych i kompetentnych. Pozwalają na rządy autorytarne i na powrót do bolszewickich metod rządzenia.
            • polski_francuz Imigranci do wladzy 02.08.21, 09:46
              zdradka21 napisał:

" **Dziwię się, że Polacy od wieków "walczą o wolność naszą i waszą" ale sami nie potrafią zadbać o dobre imię Polski w świecie, o pełne korzystanie z dobrodziejstw państwa demokratycznego, nie potrafią wybrać do zarządzania państwem polityków uczciwych i kompetentnych. Pozwalają na rządy autorytarne i na powrót do bolszewickich metod rządzenia."

Twoje uwagi sa trafne i sam sie dziwie, ze narod wielu inteligentnych ludzi nie potrafi wybrac rozsadnych przywodcow. Wczoraj obchodzilismy rocznice powstania warszawskiego, w ktorym wymordowano ponad 150 tys. ludzi bo sie Okulickiemu "cos zdawalo" i "cos sprobowal". I co historia zrobila z tym idiota? Ano nic, na szczescie i o ile wiem, nie skonczyl na Wawelu. Lech Kaczynski byl odpowiedzialny za smierc prawie 100 ludzi w wypadku samolotowym 11 lat temu i skonczyl na Wawelu. Bo byl idiota czy byl "patriota". Dzieki za taki patriotyzm. Kazda Ojczyna potrzebuje ludzi do pracy a nie do giniecia.

A co z Jaroslawem Kaczynskim? Ano sklocil nas wewnetrznie. I nawet to forum 10 lat temu bylo bardziej przyjazne niz jest teraz. Sklocil nas z Europa i zaczyna sklocanie Polski ze Stanami. Czy to sklocanie jest patriotyczne? Czy Ojczyne potrzebuje byc sklocona wewnetrznie i sklocona z innymi? Watpie.

Ale, jako zem inzynier, to mysle ze warto popatrzec na dobre przyklady i z nich korzystac. Mysle, ze niezlymi przywodcami w Polsce byli imigranci. Pilsudzki, imigrant z Litwy niezle prowadzil Polske przez kilkanascie lat, Gierek imigrant z Belgii byl niezlym przywodca w latach 70-tych XX wieku, Tusk imigrant z Kaszub tez zostawil Polske szanowana przez innych.

Czy sa w Polsce jacys imigranci z szansami na wladze? Idac po tej linii, nie popieralbym Trzaskowskiego. Aha, i pamietam jakiegos mlodego i tegiego imigranta (his name slips my mind). Moze on by sie nadawal?

PF
              • boomerang Re: Imigranci do wladzy 02.08.21, 10:25
                i na co to wam przyszło emerytowany profesorze, ano na to że ćwierćinteligentom robicie wykłady

Aha, i pamietam jakiegos mlodego i tegiego imigranta (his name slips my mind). Moze on by sie nadawal?
                Stan Tymiński
                  • polski_francuz Re: Imigranci do wladzy 02.08.21, 11:19
                    polski_francuz napisał:

" Polityk z lat >2015, blond, tegi, nazwisko chyba na G...wiek 35 - 45 lat..."

Zandberg.Prawie dobrze bo ma 41 let, tyle ze nazwisko zaczyna sie na "Z". Ale, okolicznosc lagodzaca, konczy sie na "G"smile

PF
                      • zdradka21 Re: Imigranci do wladzy 04.08.21, 09:50
                        felusiak1 napisał:

> Zandberg to zielono-rozowy leftysta.

Lefetysta ?! A może - masz na myśli - defetystę ?!
                        Gdyby takim był , nie przedstawiał by wizji dobrobytu. Ułomnej jednak wizji. Bo to już było i.....się nie sprawdziło.

Jedynie w Chinach gdzie komunistyczne państwo odstąpiło od głównej zasady ustroju komunistycznego -
                        upowszechnienia biedy a wsparło własność prywatną i wprowadziło gospodarkę rynkową ma sukcesy w każdej dziedzinie.
                • zdradka21 Re: Imigranci do wladzy 02.08.21, 21:08
                  boomerang napisał:

> i na co to wam przyszło emerytowany profesorze, ano na to że ćwierćinteligentom
                  > robicie wykłady
                  Bawisz się w forumową wrednotę ?

>
                  > Aha, i pamietam jakiegos mlodego i tegiego imigranta (his name slips my mind
                  > ). Moze on by sie nadawal?

> Stan Tymiński
                  >
                  • boomerang Re: Imigranci do wladzy 03.08.21, 11:11
                    Panie Czuk, proszę wziąć pod uwagę że wbrew plotkom jestem pod pańskim wrażeniem, wielkim, głębia pańskich wypowiedzi z reguły mnie poraża. Proszę skromnie o wybaczenie moich ewentualnych win. A czy wy panie Czuk jesteście już zaszczepieni? A jeśli tak to czym?
              • zdradka21 o przywódcy narodowym 04.08.21, 07:44

> zdradka21 przemyśluje o przywódcy narodowym który byłby w stanie przywrócić demokrację i racjonalnie, mądrze rządzić.

> polski_francuz sugeruje: - imigranci do wladzy
                Imigranci ? Tacy co skądś uciekają ? Do rządzenia Polską ? Co Ty ?
                Każdy kandydat - Polak do władzy w Polsce nie może być ZNIKĄD. Do wyborczej gry skutecznie wejść mogą Polacy emigranci, cenieni i znani w Polsce . To moje zdanie. Twoje przykłady z przeszłości to potwierdzają. Polityka polskiego- racjonalnego patrioty żyjącego za granicą nikt nie eliminuje. Było by mu jednak trudniej pozyskać wyborców. Jakoś nie widzę też chętnych do ratowania polskiej demokracji.
        • felusiak1 Re: W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 01.08.21, 02:56
          Mialem się nie dopisywać ale muszę bo kolega kituje
          zdradka napisal: "Dług nie był tak ogromny , jak obecnie zadłużą nas PiS. Pieniądze efektywnie zostały wykorzystane."

Dług nie byl ogromny? 80% PKB za granicą to nie byl ogromny dlug? Pominę, że pieniadze zostały wyrzucone w bloto, przynajmniej wiekszość.
          A PiS zadluża? Naprawdę? Rząd jest zadluzony na 49% PKB. W 2015 byl zadlużony na 47% PKB. Zadłużenie wobec wierzycieli zagranicznych to 12-13% PKB. Gdyby dług utrzymano na poziomie 47% PKB to wzróslby o 245 mld zamiast 292 mld.
          Kolega zdradek nie rozumie finansów i wydaje sie być podatny na propagandę. Dług jest konieczny do prowadzenia skutecznej polityki monetarnej i fiskalnej.
          Fakty nie odgrywają roli. Narracja ma kopać Naczelnika i kaczorakow i to robi. Ignoranci spowici mgłą czystej nienawiści doznaja orgazmu wczuwając się w klamstwa propagandy.
          Być może Naczelnik i jego kaczoracy są źli. Być może niszczą Polskę. Ale z calą pewnością opozycja uprawia kłamliwa propagande dla swoich wiernych.

• zdradka21 Re: W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 02.08.21, 19:27
            felusiak1 napisał: > Mialem się nie dopisywać ale muszę bo kolega kituje.
            Nic nie kituję. Długi porównuję kwotowo a porównanie ilości inwestycji . A ta syntetyczna informacja o ogromie długu publicznego i jego szybkim powiększaniu jest powszechnie znana. Oto link:
            businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/najwyzszy-dlug-publiczny-w-historii-polski-na-2021-r-15-biliona-zlotych/9jjwvcf

> zdradka napisal: "Dług nie był tak ogromny , jak obecnie zadłużą nas PiS. Pieniądze efektywnie zostały wykorzystane."
            Dodam :Trudno obciążać Gierka za to, że późniejsza zmiana ustroju w Polsce spowodowała likwidację wielu molochów przemysłowych prl

> Dług nie byl ogromny? 80% PKB za granicą to nie byl ogromny dlug? Pominę, że pieniadze zostały wyrzucone w bloto, przynajmniej wiekszość. A PiS zadluża? Naprawdę? Rząd jest zadluzony na 49% PKB. W 2015 byl zadlużony na 47% PKB. Zadłużenie wobec wierzycieli zagranicznych to 12-13% PKB. Gdyby dług utrzymano na poziomie 47% PKB to wzróslby o 245 mld zamiast 292 mld.

Nie potrafisz odróżnić PKB od długu publicznego? Przecież mamy rekordowe 1,5 biliona złotych długu. Oto prawdziwy obraz finansów Polski .Nie zauważasz jak skutecznie ukrywane są poza budżetem ogromne wydatki państwa, jak ? Nie będę międlił informacji ; tym bardziej, że pochodzi z niezależnego źródła:
            natemat.pl/blogi/izabelaleszczyna/321621,jak-to-z-deficytem-bylo-czyli-wszystkie-klamstwa-premiera-morawieckiego

> Kolega zdradek nie rozumie finansów i wydaje sie być podatny na propagandę. Dług jest konieczny do prowadzenia skutecznej polityki monetarnej i fiskalnej.
            Przecież to nie jest trudne. Dług jest zaciągany na czas finansowych, wychodzenia z trudności finansowych państwa, dla zrównoważenia budżetu. . Rząd odpowiada za równowagę i stan budżetu państwa. Finanse państwa powinny być tak prowadzone by zachować równowagę budżetową. Wszelkie deficyty budżetowe, kredyty, skarbowe (emisje papierów wartościowych)obligacje - w dobrze rządzonym państwie nie są konieczne.
            Kiedy rządzący się panoszą, manipulują, chcę pokazać jakimi są dla nas dobroczyńcami - robią to bezprawnie lub kłamliwie.

Może więc poznajmy podstawy finansów państwa, piszmy o tym co jest złe i nie słuchajmy kłamliwej propagandy opozycji. Ja tak robię.
            Kiedy rozmawiasz o konkretach z fachowcami z danej branży, nie zastosujesz skutecznie partyjnej propagandy. Od razu , każdy rozsądny rozmówca pozna w tobie stronniczego polityka. Fachowiec argumentami merytorycznymi szybko doprowadzi cię do parteru. A ogólnikami nie obronisz swoich ulubieńców.
            Bo nie widzisz (np.), że PiS nie miał i nie ma realnych idei przebudowy państwa. Najpierw ogłoszono hasła budowy IV RP, potem plan Morawieckiego i co nich zostało ? Teraz jest dziurawy Nowy Lad , który już został totalnie I skrytykowany przez opozycję a szczególnie (merytorycznie) przez Konfederację.(vide jej konferencja).
            I jeśli ja nie jestem wiernym opozycji, jeśli widzę jak ona (podobnie) błędy rządzących? To co ? Mam za J.K lub prezesem TVP powtarzać jego kłamliwą mantrę ?

• felusiak1 Re: W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 03.08.21, 01:29
              Nadal błądzisz. Chcesz wykazać, że PiS jest niedobry a mnie to zupelnie nie interesuje. Może i jest niedobry. Ja o tej niedobroci nie chcę dyskutować. "Rekordowe 1.5 biliona zlotych" to chwyt propagandowy. Rekordowy może być stosunek dlugu do PKB a nie nominal. W 2013 dlug osiagnąl 57% PKB i wtedy rzad ukradl pieniadze z OFE i pokryl deficyt i dlug spadl do 48% PKB. W twoich oczach kradzież nie jest kradzieża lecz operacja finansowa dobrego rzadu. Gdyby PiS zrobil coś takiego, wieszalbys psy. Rozumiem, że nie lubisz kaczystow ale nie podpieraj awersji propagandą nie majacą wiele wspólnego z faktami w statystyce.
              W 1946 amerykański dlug publiczny wynosil 269 miliardow dolarow. Dzisiaj to 22 tryliony (biliony po polsku). Nominalnie jest rekordowy ale czy napewno? Nie, w 1946 dlug wynosil 117% PKB, dzisiaj 100%.
              • zdradka21 Re: W poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 03.08.21, 19:47
                felusiak1 napisał m.in.:
                > Nadal błądzisz. Chcesz wykazać, że PiS jest niedobry a mnie to zupelnie nie interesuje. Może i jest niedobry.
                Ja o tej niedobroci nie chcę dyskutować

Pomijam więc te Twoje pisowskie manipulacje finansowe , wybiórcze informacje ,przemilczenia słabych stron w rządowych finansach, propagandę reżimową . Jeśli świadomie ograniczasz swoje oceny do PKB . To muszę uznać, że nie jest to uczciwe. Aby uczciwie ocenić sytuację finansową trzeba poznać i stosować trochę więcej pojęć i mierników. Samo wybieranie/dobieranie mierników , aby argumentować swoje nieobiektywne oceny , czyni nas nieobiektywnymi.
                W sieci jest wiele przystępnych informacji o miernikach stanu finansów. Nikt nie namówi mnie do przyklaskiwania
                księgowaniom kreatywnym w budżecie i pomijania złych stron w budżetowej analizie SWOT.
                Hasła poniższe można otworzyć linkiem:
                www.google.com/search?q=d%C5%82ug+publiczny%2C+bilans+handlu+zagranicznego&rlz=1C1SQJL_plPL930PL930&oq=&aqs=chrome.3.69i59i450l8.36435678j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
                Dług publiczny GUS
                Eurostat dług publiczny
                Bilans handlowy
                Bilans płatniczy w Polsce
                GUS dług publiczny 2020
                Bilans płatniczy a bilans handlowy
                Bilans płatniczy wzór
                Bilans płatniczy NBP

• felusiak1 Re: W poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 03.08.21, 23:18
                  Jakie pisowskie manipulacje? Twój antypisowski artykul krzyczy o rekordowym dlugu 1.5 bln zlotych a dane GUSu, ktore zalinkowaleś mowią, ze dlug wynosi 1.152 bln zlotych. To kto tu manipuluje? GUS również pokazuje nadwyżkę budzetową i dodatni bilans handlowy zatem malowany obraz ma falszywe kolory.Widocznie PiS jest niedobry gdzieś indziej ale nie w gospodarce.
              • zdradka21 Re: W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 04.08.21, 09:32
                felusiak1 napisał:
                > Nadal błądzisz. Chcesz wykazać, że PiS jest niedobry a mnie to zupelnie nie int
                > eresuje. Może i jest niedobry. Ja o tej niedobroci nie chcę dyskutować. "Rekord
                > owe 1.5 biliona zlotych" to chwyt propagandowy. Rekordowy może być stosunek dlu
                > gu do PKB a nie nominal. W 2013 dlug osiagnąl 57% PKB i wtedy rzad ukradl pieni
                > adze z OFE i pokryl deficyt i dlug spadl do 48% PKB. W twoich oczach kradzież n
                > ie jest kradzieża lecz operacja finansowa dobrego rzadu. Gdyby PiS zrobil coś t
                > akiego, wieszalbys psy. Rozumiem, że nie lubisz kaczystow ale nie podpieraj awe
                > rsji propagandą nie majacą wiele wspólnego z faktami w statystyce.
                > W 1946 amerykański dlug publiczny wynosil 269 miliardow dolarow. Dzisiaj to 22
                > tryliony (biliony po polsku). Nominalnie jest rekordowy ale czy napewno? Nie, w
                > 1946 dlug wynosil 117% PKB, dzisiaj 100%.
                >
                Aby nie zostawić wątpliwości.
                Na ten post też odpisałem. Chyba moderator wyciął . Obaliłem tam kolejny prymitywny pogląd felusiaka, że sytuację finansową można określić jedynie stosunkiem zadłużenia państwa (deficytu) w danym roku do wartości PKB.
                Jego twierdzenia są propagandowe bo niepełne, że PiS nie zadłużyło Polski i , że świetnie prowadzi nasze finanse. Podałem dlatego link do uzupełnienia wiedzy o finansach państwa.

• felusiak1 Re: W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 04.08.21, 18:45
                  Teraz zamulasz. Niczego nie obaliłeś. Bezwiednie potwierdziłeś mój poglad i swoja ignorancję.
                  Nadal potwierdzasz. Dług państwa i deficyt budzetu to dwa różne zwierzaki. Nigdzie nie napisałem, ze "sytuację finansową można określić jedynie stosunkiem zadłużenia państwa (deficytu) w danym roku do wartości PKB." Napisalem, ze poziom zadluzenia określa się stosunkiem dlugu do PKB a nie nominałem.
                  Nie napisalem też, że PiS nie zadluża Polski. Natomiast z finansami państwa radzi sobie zupełnie nieźle.
      • boomerang Re: W poszukiwanie wiarygodnego rozmówcy 01.08.21, 01:14
        porownanie liderow. Gierek byl bardziej "meski" mial pomysly, odwage

Gierek był bardziej naiwny, a nawet prostakiem był, czego nie można powiedzieć o manipulatorku żoliborskim. Zakupił fabryki z Zachodu i myślał że wyprodukowanymi tam produktami spłaci Zachodowi wielomiliardowe pożyczki. Spłacał węglem i mięsem. Polskie szynki w puszkach zalegały podłogi zachodnich supermarketów, a w Polsce królowały nagie haki i hasło "zgaś zbędną żarówkę". Tymczasem w atmosferze dobrej zabawy, na festiwalach piosenki w Opolu reklamowano żarówki Osram pod hasłem "Polam i wszystko jasne".
    • xiazeluka Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 31.07.21, 19:10
      Towarzyszu ćwierćinteligencie1, to jakiś referat szykowany na 1 maja 1975 roku? Chcieliście się podlizać władzy, ale coś nie poszło, wiernopoddańczy pean pozostał w szufladzie, wpadliście na niego ostatnio podczas porządkowania innych komunistycznych szpargałów?
    • boomerang Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 01.08.21, 00:58
      Ty czuku, jako były komuch, może tego po sobie dziś nie zauważasz, ale poziom życia społeczeństwa polskiego znacznie się w ostatnich latach podniósł. Miasteczka i wsie wypiękniały. Dopiero teraz udało się to o co zabiegał partyjny przywódca z lat 70-ch że Polska rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatniej.
      • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 01.08.21, 01:38

Ja nie zauważam zmian ?Do niedawna brałem bardzo aktywny, osobisty udział w budowie Nowej Polski. Teraz to już tylko jeżdżę po Polsce. Zauważam.Cieszę się .Nasze wioski i miasta piękniejsze są od tych na Zachodzie, bo pomalowane kolorowo, ocieplone - z piękną zielenią wokół .To efekt zmiany ustroju. Procentują jak lokaty bankowe - wielkie budowanie infrastruktury drogowej i lotnisk (ale za mało modernizacji kolei) , porządkowanie nieruchomości na wzór europejski, prywatyzacja gospodarki, pomoc finansowa ze środków UE, inwestycje zagraniczne w Polsce, praca Polaków za granicą....itd. I tu jednak zaniedbano temat - pomoc państwa w poprawie warunków mieszkaniowych społeczeństwa.
        Gierek dużo zrobił dla Polski. Przywiózł i wdrożył niektóre pro rozwojowe wzorce z Zachodu. Nie było mu było dane zrobić postępu. Był niecałe 10 lat. Gierek nie miał większych szans na gruntowne zmiany.Wielki brat nadal mocno doił nasz zasoby narodowe, stosował z nami złodziejski handel barterowy (wielkie przekręty, przy rozliczeniach towar za towar) .
        Proszę przeczytać wskazany art. w "Przeglądzie" jak ogromny był zakres budowy zakładów przemysłowych.
        Nie mniejszy niż w Polsce przedwojennej.

>znów mi Wykrywacz zablokował logowanie na Forum !
        Chyba słusznie. Może masz za duże kontakty ze swoimi, na forum "Rosja i świat" ?!
          • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 01.08.21, 19:59
            boomerang napisał: > Gierka usunęła jego własna partia, twoja partia.

Chyba tak było. Ekipie Gierka nie udało się zatrudnić lub utrzymać profesjonalnych zarządzających państwem. Sam był tylko robotnikiem. Poza tym nie uniknął woluntaryzmu . W końcu lat 70 , tylko zarządzający miastem, gminą, bardziej operatywny od innych, potrafił wyrwać więcej inwestycji/dotacji dla regionu. Mając akceptację prowadzenie ważnego regionalnego / krajowego przedsięwzięcia (inwestycji, wydarzenia, rocznicy) trzeba było dopilnować w ministerstwach treści projektów ustaw; również i tego by załączniki do konkretnej ustawy były bogate w wykazy inwestycji towarzyszących i w rozdzielniki materiałów centralnie dzielonych.
            Teraz jest podobnie . Rządzący państwem pozyskują prezydenta miasta (czy wójta) do grona zwolenników ich partii a czeki bankowe ( np.) na inwestycje lokalne szybko trafiają do samorządu.

ps. Na marginesie. Ja jestem z klasy powojennych chłopów a nie robotników.
                • xiazeluka Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 02.08.21, 14:15
                  Ćwierćinteligencie1, znowu użyliście słowa w niewłaściwym znaczeniu. No i wbijcie sobie do komuszo-biurokratycznego łba, że Mła nie kłamie.

Socjalizm, a w szczególności centralne planowanie, to nonsens z założenia. Wyobraźcie sobie:
                  a) fabrykę śrubek
                  b) fabrykę nakrętek
                  c) inwestycję metalową wymagającą łączenia śrubkami z nakrętkami

Zgodnie z planem "zawodowców" należy w Wąchocku postawić metalowy most. Potrzebujemy X śrubek i Y nakrętek. Takie planowe wymogi przekazujemy odpowiednim fabrykom. Jest październik, a most ma być gotowy na 22 lipca.
                  Fabryka nakrętek raportuje, że wykonała zamówioną partię. Fabryka śrubek ma przejściowe trudności, ponieważ nie dostała materiału - zaplanowano dostawę Z metalu, ale dostawca ma obiektywne kłopoty i nawalił.
                  Inwestor zgromadził przęsła, nakrętki, ale nie może rozpocząć prac, bo nie ma śrubek. I nie ma skądinąd ich wziąć, bo plan centralny nie przewidział, że do Wąchocka ich zabraknie. Mostu nie można więc zbudować.
                  Zbiera się odpowiednia komisja, by napiętnować bumelantów i sabotażystów, jako że centralne planowanie jest przecież bez zarzutu. Winnych wskazano, ukarano - ale od tego śrubek nie przybyło. Kupiono je więc za granicą za dewizy. Czy budowa mostu ruszyła?
                  Nie - zabrakło nakrętek, bo przez te kilka miesięcy zostały rozkradzione. A przęsła zardzewiały, więc nadają się tylko na złom.

Tak wygląda gospodarka sterowana centralnie.
                  • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 02.08.21, 16:46
                    xiazeluka napisała:

].....[, znowu użyliście słowa w niewłaściwym znaczeniu. No i wbijcie sobie do komuszo-biurokratycznego łba, że Mła nie kłamie. ejściowe trudności, ponieważ nie dostała materiału - zaplanowano dostawę Z meta
                    > lu, ale dostawca ma obiektywne kłopoty i nawalił.
                    > Inwestor zgromadził przęsła, nakrętki, ale nie może rozpocząć prac, bo nie ma ś
                    > rubek. I nie ma skądinąd ich wziąć, bo plan centralny nie przewidział, że do Wą
                    > chocka ich zabraknie. Mostu nie można więc zbudować.
                    > Zbiera się odpowiednia komisja, by napiętnować bumelantów i sabotażystów, jako
                    > że centralne planowanie jest przecież bez zarzutu. Winnych wskazano, ukarano -
                    > ale od tego śrubek nie przybyło. Kupiono je więc za granicą za dewizy. Czy budo
                    > wa mostu ruszyła?
                    > Nie - zabrakło nakrętek, bo przez te kilka miesięcy zostały rozkradzione. A prz
                    > ęsła zardzewiały, więc nadają się tylko na złom.
                    >
                    > Tak wygląda gospodarka sterowana centralnie.
                    >
                  • perla_roztocza Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 03.08.21, 18:05
                    xiazeluka napisała:

> Socjalizm, a w szczególności centralne planowanie, to nonsens z założenia.

zaintrygowały mnie te śrubki vs centralnego planowania.
                    Otóż jeżeli fabryka miała plan wyprodukowania tysiąca śrubek a przekroczyła plan o 100 to znaczy, że nie wykonała planu gdyż on zakładał 1000 a nie 1100 śrubek.
                    Faktycznie, nonsens z założenia właśnie.
                    • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 03.08.21, 20:59
                      perla_roztocza napisał: > zaintrygowały mnie te śrubki vs centralnego planowania. Otóż jeżeli fabryka miała plan wyprodukowania tysiąca śrubek a przekroczyła plan o 100 to znaczy, że nie wykonała planu gdyż on zakładał 1000 a nie 1100 śrubek. Faktycznie, nonsens z założenia właśnie.

Oceny tej sytuacji dokonywane przez jednostkę nadrzędną, wydział planowania w firmie i przez kierownictwo firmy mogły być różne (w tym naganne lub pochwalne). Jeśli takich śrubek brakowało w kraju to pisano - to przekroczenie oceniano jako sukces. A gdy plan określał, że trzeba wyprodukować 1000 śrubek bo tylko takie było zapotrzebowanie a wyprodukowano 100 więcej - to kierownictwo firmy co najmniej upomniano i prawdopodobnie odbiorca odebrał tylko 1000 zaplanowanych śrubek. Być może tej firmie (z powodu na wykorzystania materiałów na pozaplanowe śrubki) mogło zabraknąć materiału na wykonanie planu produkcji "innych śrubek".
                      W Twojej prywatnej firmie zawsze ustalisz - ile , czego Ci będzie potrzeba jutro w hotelowej restauracji. Dlatego decyzje Twoje (oparte o zamówienia zakwaterowanych lub wynajmujących restaurację i doświadczenia managera lub właściciela) są trafione w pełni.
                      Ale teraz też mamy sytuacje podobne do opisanych , z czasów PRL , gdyż na stanowiska kierownicze w spółkach państwowych zatrudnia się osoby niekompetentne, członków rodzin działaczy partyjnych.
                • oleg3 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 02.08.21, 14:17
                  zdradka21 napisał:

> Tu np. Sam, nie mając pojęcia o planowaniu w państwie "socjalistycznym" neguje
                  > zawodowców. [/i]

To Wy tow. Czuk musieliście pracować w samej Komisji Planowania. A przecież wiadomo (z Waszych zaznań) , że Wy tylko - po latach- sprawdzaliście efekty na liczydle.
                  • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 02.08.21, 21:54
                    oleg3 napisał:
                    > To Wy tow. Czuk musieliście pracować w samej Komisji Planowania. A przecież wiadomo (z Waszych za?????znań) , że Wy tylko - po latach- sprawdzaliście efekty na liczydle.

Przesłuchanie przez pisowskiego sygnalistę olega3:
                    Nie doświadczyłem przymusu pracy. Liczenia przy pomocy liczydeł uczyłem się technikum, w wieku 13 lat

• zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 10:32
                        oleg3 napisał:
                        > Brawo! A Centralnym Planistą zostaliście w wieku 16 lat.
                        Pisiorze. Opanuj się.
                        Nie umiesz liczyć do 16 -tu ?
                        -1 klasa rozpoczęta w wieku 6 lat , 7 klasa ukończona w wieku 13 lat
                        - technikum rozpoczęte w wieku 13 lat , ukończone w wieku 17 lat,
                        - praca zawodowa w GS na stanowisku likwidatora rozpoczęta w wieku 17 lat i 3 dni.
                        Nigdy nie byłem jakimś "centralnym planistą".

• oleg3 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 10:42
                          > Nigdy nie byłem jakimś "centralnym planistą".

Pojęcie "centralnego planisty" jest obce ekonomiście wykształconemu w PRL! Kłamiecie Czuk co do swojego wykształcenia. Albo teraz albo na początku pobytu na Aquanecie, kiedy pisaliście, że nie macie wyższego wykształcenia. Nawiasem, na studiach ekonomicznych nie było tak rozbudowanego kursu prawa jak to opisujecie w tym wątku. Majaczycie Czuk!
                          • oleg3 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 11:17
                            forum.gazeta.pl/forum/w,13,171226157,171262788,Re_Trzecia_proba.htmlczuk1
                            Re: Trzecia próba 13.02.21, 21:12

Co prawda mam (i) pedagogiczne wykształcenie....

forum.gazeta.pl/forum/w,13,164743467,164743467,Niemcy_zastrzelili_polskiego_migranta_.html?so=0czuk1
                            Re: Niemcy zastrzelili polskiego migranta...
                            16.09.17, 19:46
                            > Wywody moje ( z wykształceniem - statystyk i praktyka w urzędzie statystyki pa
                            > ństwowej, przez 11 lat, kierownika pow.biura spisowego, woj. komisarza spisow
                            > ego) ...
        • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 01.08.21, 03:26
          Przeczytałem tę listę w Przeglądzie.
          71 fabryk domow. Mieszkań jak nie było tak nie bylo a podobno budowano ich wiecej niż teraz. I wszystkie byly jednakowe.
          18 zakladow mięsnych. W sklepach nagie haki a przed nimi kolejki.
          16 fabryk odzieży. To nie wymaga komentarza bo to bylo straszne badziewie.
          14 chlodni. Chyba trzymali tam mięso z tych 18 zakladow miesnych. Zamkniete na 4 spusty.
          10 zakladow elektronicznych. Ciekawe co tam produkowali? Bo nie bylo tego widać.
          10 fabryk mebli. A w meblowych sklepach były zarowki za makulature.
          9 elektrocieplowni. Tu pochwalam. Dostarczanie ciepla zima bylo problemem ale doceniam wysilek
          7 elektrowni. Też pochwalam ale za malo bo ciagle byl 20 stopień zasilania. To znaczy, ze produkcja szla pelna parą. Ciekawe co produkowano skoro w sklepach nylo pusto.
          7 fabryk samochodow i ich częsci. Ciekawe jakie to były samochody. Ktoś widzial?
          5 cementowni. To dobrze. Cementu nie można bylo kupić ale produkowano i to wiecej. Chyba im twardniel zanim do workow nasypali.
          5 kopalni wegla kamiennego. I po co to bylo? Węgla brakowalo a teraz kopalnie pozamykano i weglem można się udlawic tyla go jest.
          • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 03.08.21, 09:29
            felusiak1 napisał:
            odpowiedzi zdradki - pogrubioną czcionką.

> 71 fabryk domow. Mieszkań jak nie było tak nie bylo a podobno budowano ich wiecej niż teraz. I wszystkie byly jednakowe.
            Fabryka domów - u nas - oddana w 1974 r. - produkowała ponad 700 mieszkań rocznie i była do 1991 r. w pełni
            wykorzystana.Jest na jej terenie "Siatex" i betoniarnia. W ciągu 10 lat u nas wybudowano 3 duże osiedla, w tym z programu - PR5 " Rozwiązywanie problemu mieszkaniowego Polski w 21 wieku"- jedyne w kraju....... Nieprawda więc. Struktura mieszkań była zróżnicowana. A PiS - pół wieku - chce problem rozwiązać domkami o pow. 75 m2 !!!!

> 18 zakladow mięsnych.
            [i] U nas zbudowano 1 zakład - 3500 zatrudnionych. Głównie export do USA. { a więc przykład na PLANOWANIE CENTRALNE właściciela zakładów - wokół wielka baza produkcji zwierzęcej , wysoka jakość a w USA rosnący popyt z tej "fabryki"}[/b]. Mógł pracować jako spółka pracownicza. Żadania płacowe związków zawodowych go wykończyły. Został olbrzymi komin. W dzielnicy przemysłowej pracowało wtedy ok. 11 tys, osób a dziś niewiele więcej jak 1,1 tys.
            Mnie takie porównania sytuacji po ponad 60-ciu laty z tym co jest i z odmiennymi ustrojami śmieszy. Może jedynie służyć (co zrobiłem) do porównania efektywności przywódcow Polski.

>W sklepach nagie haki a przed nimi kolejki.
            To temat - o zastanej przez Gierka sytuacji. Mięso kupowałem na bazarze i chłopów. Po co kolejki w sklepach, kiedy nie było towaru.
            [/i]
            > 16 fabryk odzieży. To nie wymaga komentarza bo to bylo straszne badziewie.
            Bujda. Dziś masz badziewie ....z Chin. U nas zmodernizowano fabrykę damskich ubiorów, niezwykle modnych. Zwiedzał ją Gierek.

> 14 chlodni. Chyba trzymali tam mięso z tych 18 zakladow miesnych. Zamkniete na 4 spusty.
            A tak. Produkcja mięsa i jego eksport były ogromne. Służyły zakładom mięsnym {vide - planowanie centralne} Jeśli są teraz zamknięte, to wina Tuska. ??!!

> 10 zakladow elektronicznych. Ciekawe co tam produkowali? Bo nie bylo tego widać.
            Ucz się historii gospodarczej Polski. Będziesz wiedział np. we Wrocławiu produkowano duże "Odry".W jednym z pomieszczeń (w centralnym urzędzie PC zajmował ogromne pomieszczenie).

> 10 fabryk mebli. A w meblowych sklepach były zarowki za makulature.
            [/i]Wielkie budowanie to wielkie meblowanie. A więc wielkie fabryki mebli. A więc wielki przyrost zatrudnienia.
            Praca dla młodych. Poprawa warunków życia. Utrzymanie dobrej sytuacji demograficznej. Słowem - ROZWÓJ
            Polski. Porównaj teraźniejszość. PKB rośnie dzięki (głównie) podwyżkom dochodów z pracy (drukowaniu pieni edzy i bonów skarbowych). Głownie z tego jest przyrost PKB - jako przyrost podatku . A mały był przyrost dochodu z inwestycji innowacyjnych. Efektywność rozwojowa takiej polityki jest "żadna".
            [/i]
            > 9 elektrocieplowni. Tu pochwalam. Dostarczanie ciepla zima bylo problemem ale doceniam wysilek
            > 7 elektrowni. Też pochwalam ale za malo bo ciagle byl 20 stopień zasilania. To znaczy, ze produkcja szla pelna parą. Ciekawe co produkowano skoro w sklepach było pusto.
            Nie zsynchronizowano energii potrzebnej dla nowych "abryk i mieszkań" - to wielka wada centralnego planowania.W miarę komplikowania się gospodarki planowanie centralne stało się starym, anachronicznym, niesprawnym narzędziem zarządzania państwowymi molochami. Od lat 60-tych ustrój powinien być zmieniony, na kapitalistyczny.

> 7 fabryk samochodow i ich częsci. Ciekawe jakie to były samochody. Ktoś widzial ?
            Drink działa ? Były fabryki, były samochody i potrzebne były części ? Mówisz jak ciemny sługa PANA.

> 5 cementowni. To dobrze. Cementu nie można bylo kupić ale produkowano i to wiecej. Chyba im twardniel zanim do workow nasypali. > 5 kopalni wegla kamiennego. I po co to bylo? Węgla brakowalo a teraz kopalnie pozamykano i weglem można się udlawic tyla go jest.
            Te pytania świadczą o Twoim zdziecinnieniu. Pytaj więc swoich wnuczków. A swoją drogą jesteś godnym przedstawicielem pisowskiego elektoratu. Gratuluję.
          • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 03.08.21, 17:52
            felusiak1 napisał:
            odpowiedzi zdradki - pogrubioną czcionką.

> 71 fabryk domow. Mieszkań jak nie było tak nie bylo a podobno budowano ich wiecej niż teraz. I wszystkie byly jednakowe.
            Fabryka domów - u nas - oddana w 1974 r. - produkowała ponad 700 mieszkań rocznie i była do 1991 r. w pełni
            wykorzystana.Jest na jej terenie "Siatex" i betoniarnia. W ciągu 10 lat u nas wybudowano 3 duże osiedla, w tym z programu - PR5 " Rozwiązywanie problemu mieszkaniowego Polski w 21 wieku"- jedyne w kraju....... Nieprawda więc. Struktura mieszkań była zróżnicowana. A PiS - pół wieku - chce problem rozwiązać domkami o pow. 75 m2 !!!!

> 18 zakladow mięsnych.
            [i] U nas zbudowano 1 zakład - 3500 zatrudnionych. Głównie export do USA. { a więc przykład na PLANOWANIE CENTRALNE właściciela zakładów - wokół wielka baza produkcji zwierzęcej , wysoka jakość a w USA rosnący popyt z tej "fabryki"}[/b]. Mógł pracować jako spółka pracownicza. Żadania płacowe związków zawodowych go wykończyły. Został olbrzymi komin. W dzielnicy przemysłowej pracowało wtedy ok. 11 tys, osób a dziś niewiele więcej jak 1,1 tys.
            Mnie takie porównania sytuacji po ponad 60-ciu laty z tym co jest i z odmiennymi ustrojami śmieszy. Może jedynie służyć (co zrobiłem) do porównania efektywności przywódcow Polski.

>W sklepach nagie haki a przed nimi kolejki.
            To temat - o zastanej przez Gierka sytuacji. Mięso kupowałem na bazarze i chłopów. Po co kolejki w sklepach, kiedy nie było towaru.
            [/i]
            Bujda. Dziś masz badziewie ....z Chin. U nas zmodernizowano fabrykę damskich ubiorów, niezwykle modnych. Zwiedzał ją Gierek.

> 14 chlodni. Chyba trzymali tam mięso z tych 18 zakladow miesnych. Zamkniete na 4 spusty.
            A tak. Produkcja mięsa i jego eksport były ogromne. Służyły zakładom mięsnym {vide - planowanie centralne} Jeśli są teraz zamknięte, to wina Tuska. ??!!

> 10 zakladow elektronicznych. Ciekawe co tam produkowali? Bo nie bylo tego widać.
            Ucz się historii gospodarczej Polski. Będziesz wiedział np. we Wrocławiu produkowano duże "Odry".W jednym z pomieszczeń (w centralnym urzędzie PC zajmował ogromne pomieszczenie).

[/i]Wielkie budowanie to wielkie meblowanie. A więc wielkie fabryki mebli. A więc wielki przyrost zatrudnienia.
            Praca dla młodych. Poprawa warunków życia. Utrzymanie dobrej sytuacji demograficznej. Słowem - ROZWÓJ
            Polski. Porównaj teraźniejszość. PKB rośnie dzięki (głównie) podwyżkom dochodów z pracy (drukowaniu pieni edzy i bonów skarbowych). Głownie z tego jest przyrost PKB - jako przyrost podatku . A mały był przyrost dochodu z inwestycji innowacyjnych. Efektywność rozwojowa takiej polityki jest "żadna".
            [/i]
            > 9 elektrocieplowni. Tu pochwalam. Dostarczanie ciepla zima bylo problemem ale doceniam wysilek
            > 7 elektrowni. Też pochwalam ale za malo bo ciagle byl 20 stopień zasilania. To znaczy, ze produkcja szla pelna parą. Ciekawe co produkowano skoro w sklepach było pusto.
            Nie zsynchronizowano energii potrzebnej dla nowych "abryk i mieszkań" - to wielka wada centralnego planowania.W miarę komplikowania się gospodarki planowanie centralne stało się starym, anachronicznym, niesprawnym narzędziem zarządzania państwowymi molochami. Od lat 60-tych ustrój powinien być zmieniony, na kapitalistyczny.

> 7 fabryk samochodow i ich częsci. Ciekawe jakie to były samochody. Ktoś widzial ?
            Drink działa ? Były fabryki, były samochody i potrzebne były części ? Mówisz jak ciemny sługa PANA.

> 5 cementowni. To dobrze. Cementu nie można bylo kupić ale produkowano i to wiecej. Chyba im twardniel zanim do workow nasypali. > 5 kopalni wegla kamiennego. I po co to bylo? Węgla brakowalo a teraz kopalnie pozamykano i weglem można się udlawic tyla go jest.
            Te pytania świadczą o Twoim zdziecinnieniu. Pytaj więc swoich wnuczków. A swoją drogą jesteś godnym przedstawicielem pisowskiego elektoratu. Gratuluję.
          • eva15 Feluś, piździsz, to nie tak 03.08.21, 23:06
            felusiak1 napisał:

> Przeczytałem tę listę w Przeglądzie.
            > 71 fabryk domow. Mieszkań jak nie było tak nie bylo a podobno budowano ich wiec
            > ej niż teraz. I wszystkie byly jednakowe.
            > 18 zakladow mięsnych. W sklepach nagie haki a przed nimi kolejki.
            > 14 chlodni. Chyba trzymali tam mięso z tych 18 zakladow miesnych. Zamkniete na
            > 4 spusty.
            > 10 zakladow elektronicznych. Ciekawe co tam produkowali? Bo nie bylo tego widać
            > .
            > 9 elektrocieplowni. Tu pochwalam. Dostarczanie ciepla zima bylo problemem ale d
            > oceniam wysilek
            > 7 elektrowni. Też pochwalam ale za malo bo ciagle byl 20 stopień zasilania. To
            > znaczy, ze produkcja szla pelna parą. Ciekawe co produkowano skoro w sklepach n
            > ylo pusto.
            > 7 fabryk samochodow i ich częsci. Ciekawe jakie to były samochody. Ktoś widzial
            > ?
            > 5 cementowni. To dobrze. Cementu nie można bylo kupić ale produkowano i to wiec
            > ej. Chyba im twardniel zanim do workow nasypali.
            > 5 kopalni wegla kamiennego. I po co to bylo? Węgla brakowalo a teraz kopalnie p
            > ozamykano i weglem można się udlawic tyla go jest.

Gierek rozwinął infrastrukturę przemysłową, owszem system socrealu był mało wydajny, ale część tych wspieranych przez Gierka zakładów była jak najbardziej na wysokim poziomie.
            Łódzkie fabryki tekstylne, wyposażone w nowe maszyny za Gierka, produkowały masowo dla niemieckiego Bossa, sama widziałam idąc rano do szkoły prawie codzień ciężarówki Bossa podjeżdzające po odbiór gotowych garniturów, koszul etc. Podobnie szła produkcja do Francji - np. dla P. Cardin . Dziś Boss produkje w Azji i różnica jakości jest gołym okiem widoczna.

Wiele dobryk firm/zakładów padło ofiarą zachodniej prywatyzacji, bo Zachód jakoś nie grymasił i dobrze wiedział, co łapać i przejmować, co ile jest warte. Stomil - naprawdę dobra marka - został przejęty przez Michelina, Animex - świetnie prosperujący na rynku przetworzonych produktów rolnych - przez Smithfields , przykłady można mnożyć.
            Gdyby te gierkowskie wysiłki nic nie były warte, zachodnie koncerny po 1989 r. nie łapały by ich tak szybko pod swoje skrzydła. Jednych przejmowano i rozwijano, innych przejmowano i niszczono, by usunąć konkurencję. Ale tzw. urobek dla sępów był całkiem duży, nie mogli narzekać.
            Gdyby gierkowska komuna zostawiła kraj rolniczym i niedorozwiniętym, pies z kulawą nogą by się tą polską prywatyzacją na Zachodzie nie zajął.
            • zdradka21 Re: Feluś, pi,,,,,,sz, to nie tak 04.08.21, 09:21
              eva15 napisała m.in.:
              > Gierek rozwinął infrastrukturę przemysłową, owszem system socrealu był mało wydajny, ale część tych wspieranych przez Gierka zakładów była jak najbardziej na wysokim poziomie......[ .......]
              > Gdyby te gierkowskie wysiłki nic nie były warte, zachodnie koncerny po 1989 r. nie łapały by ich tak szybko pod swoje skrzydła. Jednych przejmowano i rozwija
              no, innych przejmowano i niszczono, by usunąć konkurencję. Ale tzw. urobek dla sępów był całkiem duży, nie mogli narzekać.
              > Gdyby gierkowska komuna zostawiła kraj rolniczym i niedorozwiniętym, pies z kulawą nogą by się tą polską prywatyzacją na Zachodzie nie zajął.

Za uczciwe postawienie sprawy i przykłady należą się serdeczne podziękowania dla EVY15.
              Moje konkretna informacja (odpowiedź autorowi kwestionującemu wartość wysiłku inwestycyjnego Polski, za Gierka) została usunięta - chyba przez moderatora za obelżywy tytuł (nie pi...źdz>>>winknadany przez autora POSTU), nie myślę wiec odpisywać od nowa. Udowodniłem tam jak ogromnie na czasach Gierka skorzystało nasze miasto. Efektem wielkiego inwestowania były nowe, liczne zakłady przemysłowe o zatrudnieniu ok. 11 tys. i wielki przyrost liczby mieszkań i ok 20 tys. mieszkańców.
      • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 03.08.21, 18:35
        boomerang napisał:
        > Ty czuku, jako były komuch, może tego po sobie dziś nie zauważasz, ale poziom życia społeczeństwa polskiego znacznie się w ostatnich latach podniósł. Miasteczka i wsie wypiękniały. Dopiero teraz udało się to o co zabiegał partyjny przywódca z lat 70-ch że Polska rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatniej.

Zgadzam się z Tobą. Ale obecne rządy psują popularny ciągle, choć już przestarzały i wymagający modernizacji ustrój demokratyczny. Stąd moja troska i krytyka . Ponad 30 % wyborców chce (nieświadomie chyba) utrzymać autorytarne rządy autokratów, narodowców, konserwatystów i socjalistów. Takie rządy (wg mnie) Polsce nic dobrego nie wróżą.

ps.
        • boomerang Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 02:30
          Ustrój jest kapitalistyczny. Demokratyczny jest sposób sprawowania władzy poprzez głosowanie w parlamencie, stąd rządy w Polsce nie są dziś autorytarne. Były takie za czasów gdy przez 6 lat studiowałeś prawo, a tak naprawdę lewo. Wydali ci nawet zaświadczenie głupoty, zwane dyplomem.
          • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 08:18
            boomerang napisał: > Ustrój jest kapitalistyczny.

Człowieku. Piszesz bez rozeznania. Strasznie mylisz pojęcia.
            Kapitalizm ? - to nie ustrój lecz system gospodarczy oparty na prywatnej własności środków produkcji i w konsekwencji czerpania z nich zysku, oraz na swobodnym obrocie dobrami w ramach rynku; stąd też gospodarka kapitalistyczna nazywana jest również gospodarką rynkową. (Wikipedia).
            Tak właśnie. A kapitalistyczny system gospodarczy - gospodarka rynkowa - jest u nas. Ale teraz są tendencje do psucia gospodarki rynkowej, przez upaństwawianie kolejnych dużych firm polskich i obsadzanie ich tylko ludźmi z partii rządzącej.. W kapitalizmie wystarczy jednak by państwowymi były firmy strategiczne dla państwa.
            U nas to upaństwawianie gospodarki , nepotyzm, przejmowanie zarządzania wymiarem sprawiedliwości , próby likwidacji wolnych mediów niewiele ma z gospodarką rynkową i demokracją. Przeciwnie - burzy porządek w państwie. Psuty jest ustrój demokratyczny, Nie wystarczy(to co mamy) wybierać uczciwie rządzących. Chodzi o to by rządzili oni według demokratycznych zasad. A jak jest u nas ? Pytaj partnerów Polski - UE , a więc. jej PUE, KE i TSUE.

• zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 08:45
              felusiak1 napisał:
              > On prawo studiował? Chyba prawo jazdy. Prawnik nie bylby w stanie argumentować
              > tak cienko.
              Czyja argumentacja jest cienka..... to widać i czuć.
              Nie studiowałem prawa lecz ekonomię. Przez cały okres studiów w programie był przedmiot prawniczy.
              Uczelnia była oceniana na 2 miejscu , po SGPiS. W holu mojej uczelni są liczne nazwiska (chyba 6 na 20) moich profesorów, jako wybitnych. Moja praca z ekonomii została nagrodzona jako najlepsza w Polsce, w danym roku
              >

• polski_francuz Od pracusia do pracusia 04.08.21, 10:48
                zdradka21 napisał:

"Moja praca z ekonomii została nagrodzona jako najlepsza w Polsce, w danym roku"

Wow, brawo za osiagniecie. Ja wygralem tylko, za moja prace dyplomowa, nagrode Stowarzyszenia Elektrykow Polskich. Dyplom ciagle wisi na scianie.

PF
                • felusiak1 Re: Od pracusia do pracusia 05.08.21, 22:12
                  zdradek może sobie swoim dyplomem podetrzeć. Nic nie warty co widać po jego wpisach.
                  Ekonomista z niego jak z koziej ..... traba. Wszystko mu sie myli. Dług z deficytem, deficyt z PKB, PKB z obligacjami.......
                  P.S. Nie mam sciany i nigdy nie otrzymałem nagrody
                • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 05.08.21, 12:08
                  perla_roztocza napisał:
                  > najlepiej to wypadniecie jako eksponat w muzeum komunizmu właśnie.

Skąd wiesz? Tam "wpadają" - wydarzenia, dokumenty, eksponaty - o wielkim znaczeniu.
                  Moja osoba to mrówka faraona w świecie realnym. Nie można w muzeum epoki
                  eksponować realnego zera.
                  A Ty uważasz, że staniesz się właścicielem Szcz. ?
                  Jeśli tak, to warto dbać aby przy kwaterach i hotelu parkingi były zapełnione. Właśnie. wink
              • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 18:52
                Znaczy jest gorzej. Ekonomista nie pomylilby zadlużenia z deficytem.
                Ekonomista trzymalby sie danych a nie propagandowych felietonow z żółtej prasy.
                Innymi slowy ekonomista z ciebie jak z ....... traba.
                Twoje wpisy sa stricte polityczne i takie powinny pozostać. Wplatywanie ekonomii im szkodzi.
                • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 20:56
                  felusiak1 napisał:
                  > Znaczy jest gorzej. Ekonomista nie pomylilby zadlużenia z deficytem.
                  > Ekonomista trzymalby sie danych a nie propagandowych felietonow z żółtej prasy.
                  > Innymi slowy ekonomista z ciebie jak z ....... traba.> i im szkodzi.

Pomijam więc te Twoje pisowskie manipulacje finansowe , wybiórcze informacje ,przemilczenia słabych stron w rządowych finansach, propagandę reżimową . Jeśli świadomie ograniczasz swoje oceny do PKB . A mnie wmawiasz, że nie odróżniam długu publicznego od PKB. Muszę uznać, że nie jest to uczciwe. Aby uczciwie ocenić sytuację finansową trzeba poznać i stosować trochę więcej pojęć i mierników. Samo wybieranie/dobieranie mierników , aby argumentować swoje nieobiektywne oceny , czyni nas nieobiektywnymi.
                  W sieci jest wiele przystępnych informacji o miernikach stanu finansów. Nikt nie namówi mnie do przyklaskiwania
                  księgowaniom kreatywnym w budżecie i pomijania złych stron w budżetowej analizie SWOT.
                  www.google.com/search?q=d%C5%82ug+publiczny%2C+bilans+handlu+zagranicznego&rlz=1C1SQJL_plPL930PL930&oq=&aqs=chrome.3.69i59i450l8.36435678j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
                  Dług publiczny GUS
                  Eurostat dług publiczny
                  Bilans handlowy
                  Bilans płatniczy w Polsce
                  GUS dług publiczny 2020
                  Bilans płatniczy a bilans handlowy
                  Bilans płatniczy wzór
                  Bilans płatniczy NBP

• zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 21:05
                    > felusiak1 napisał:
                    > > Znaczy jest gorzej. Ekonomista nie pomylilby zadlużenia z deficytem.
                    > > Ekonomista trzymalby sie danych a nie propagandowych felietonow z żółtej
                    > prasy.
                    > > Innymi slowy ekonomista z ciebie jak z ....... traba.> i im szkodzi.

> Pomijam więc te Twoje pisowskie manipulacje finansowe , wybiórcze informacje ,przemilczenia słabych stron w rządowych finansach, propagandę reżimową . Jeśli świadomie ograniczasz swoje oceny do PKB . A mnie wmawiasz, że nie odróżniam długu publicznego od PKB. Muszę uznać, że nie jest to uczciwe. Aby uczciwie ocenić sytuację finansową trzeba poznać i stosować trochę więcej pojęć i mierników. Samo wybieranie/dobieranie mierników , aby argumentować swoje nieobiektywne oceny , czyni nas nieobiektywnymi.
                    www.google.com/search?q=d%C5%82ug+publiczny%2C+bilans+handlu+zagranicznego&rlz=
                    1C1SQJL_plPL930PL930&oq=&aqs=chrome.3.69i59i450l8.36435678j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
                    > Dług publiczny GUS
                    > Eurostat dług publiczny
                    > Bilans handlowy
                    > Bilans płatniczy w Polsce
                    > GUS dług publiczny 2020
                    > Bilans płatniczy a bilans handlowy
                    > Bilans płatniczy wzór
                    > Bilans płatniczy NBP
                    >
                    >
                • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 21:07
                  felusiak1 napisał:

> Znaczy jest gorzej. Ekonomista nie pomylilby zadlużenia z deficytem.
                  > Ekonomista trzymalby sie danych a nie propagandowych felietonow z żółtej prasy.
                  > Innymi slowy ekonomista z ciebie jak z ....... traba. Twoje wpisy sa stricte polityczne i takie powinny pozostać. Wplatywanie ekonomii im szkodzi.
                  Ja wyciągam inne mierniki stanu finansów , w tym dług publiczny, który Ty pomijasz. A następnie kłamiesz, że ja nie odróżniam długu publicznego od PKB. A są przecież dziesiątki różnych mierników. Pomyłkowo pod postem do evy15 podałem przykładowy link, do kilku analiz. Te hasła możesz rozwinąć. Przejrzysz na oczy. Dane dot. tematu omawianego można/trzeba podawać , by udokumentować swoje wywody. Powtarzam PKB obejmuje tylko 1 rok..... nie może być więc jedynym i pełnym miernikiem pełnej sytuacji . Wiadomo, że udział deficytu nie może przekroczyć 60 % sumy PKB. Planowany PKB musi ustalać źródła i kwotę planowanego deficytu.
                  • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 21:35
                    Zaplątałeś się na amen. Aktywizm nie sluzy logice i zupelnie pomija wiedzę i fakty.
                    Nie napisalem, ze nie odrożniasz dlugu publicznego od PKB. Napisalem, ze nie odrożniasz dlugu publicznego od deficytu budzetowego. A dowodem jest to zdanie twojego autorstwa: "Wiadomo, że udział deficytu nie może przekroczyć 60 % sumy PKB."
                    Nie panie kolego. Deficyt nie powinien przekroczyć 3% PKB a dług nie powinien być wyższy niż 60% PKB. Chociaż to w EU jest bez znaczenia jako, ze Francja, Wlochy, Niemcy i Hiszpania maja dlug wyższy niż 60% PKB.
                    Ty podaleś link do danych, ktore twoim zdaniem malują rozpaczliwy obraz. A tam czytamy, ze dlug publiczny wynosi nie 1.5 bln lecz 1.152 bln czyli 348 mld mniej. Czytamy, ze wplywy do budzetu byly wyzsze niz wydatki. Czytamy, ze saldo handlu zagranicznego jest dodatnie i czytamy, że PKB spadl o 10.2%.
                    Apeluję abyś postaral sie zrozumieć zagadnienia i uporzadkował swoja narrację.
                    Reasumujac napisałem tylko i wylacznie o wysokości dlugu publicznego ze wskazaniem na falsz i koniecznością uzycia stosunku wysokości dlugu do PKB w celach porownawczych. Nie wiem skąd czerpiesz wytwory swojego umyslu i stawiasz zarzuty wyssane z palca bez podstawy w tym co napisalem.
                  • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 04.08.21, 21:43
                    I jeszcze jedno kuriozum twojego autorstwa, cytuję: " Planowany PKB musi ustalać źródła i kwotę planowanego deficytu"
                    Zapewne miales na mysli planowany budzet powinien wskazać kwote planowanego deficytu. A źródla finansowania deficytu są 3 (slownie trzy). Podwyższenie podatkow, emisja papierow dlużnych lub dodruk pieniadza.
                    • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 05.08.21, 11:31
                      felusiak1 napisał:

> I jeszcze jedno kuriozum twojego autorstwa, cytuję: " Planowany PKB musi ustala
                      > ć źródła i kwotę planowanego deficytu"
                      > Zapewne miales na mysli planowany budzet powinien wskazać kwote planowanego def
                      > icytu. A źródla finansowania deficytu są 3 (slownie trzy). Podwyższenie podatko
                      > w, emisja papierow dlużnych lub dodruk pieniadza.
                      >
                      Zgoda. Ale to nie kuriozum. Rzadko się zdarza budżet bez deficytu. Podałem emisję bonów skarbowych - jako przykład. Przy okazji . Widzisz jak można ukryć deficyt ... przez przez emisję pieniądza
                      lub podwyższenie podatków. I to najlepiej PiS-ości doskonale udaje się.
                      Tym bardziej wtedy kiedy najczęściej (np. potencjalnym wyborcom PiS) daje się jakiś profit socjalny
                      a innym (np. samorządom) likwidując możliwości finansowe pozbawia się ważnych inwestycji.
                      Dodam - księgowość kreatywną (uciekanie z wydatkami budżetowymi poza budżet).
                      Wielkie i liczne afery , w tym finansowe: Na stronie - 100 afer PiS! Każda wymaga wyjaśnienia!
                      Wszystkie afery PiS
                      Afery pisu niewygodne fakty
                      200 afer PiS
                      Największe kłamstwa PiSu
                      Wszystkie afery PiS 2020
                      Co zrobił PiS do tej pory
                      >
                      • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 05.08.21, 19:17
                        Brniesz w bagno po uszy. Napisałeś inne kuriozalne zdanie. Cytuję: "Widzisz jak można ukryć deficyt ... przez przez emisję pieniądza lub podwyższenie podatków."
                        To nie jest ukrywanie lecz sposób finansowania.
                        Sam wymyślasz czy cytujesz z jakiegoś felietonu?
                        • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 05.08.21, 23:36
                          felusiak1 :

> Brniesz w bagno po uszy. Napisałeś inne kuriozalne zdanie. Cytuję: "Widzisz jak
                          > można ukryć deficyt ... przez przez emisję pieniądza lub podwyższenie podatków
                          > To nie jest ukrywanie lecz sposób finansowania.
                          > Sam wymyślasz czy cytujesz z jakiegoś felietonu?

Niepotrzebna insynuacja. Nie pisałem, że emisja pieniądza i podwyższenie podatku
                          nie są źródłami finansowania deficytu. Ale przecież sam fakt, że budżet - którego budowa jest kończona
                          - nie jest zrównoważony, że trzeba szukać źródeł specjalnych na pokrycie deficytu, dowodzi o problemach
                          finansów państwa.
                          To miałem na myśli:
                          Różne są sposoby, co najmniej 8 źródeł, na sfinansowanie/likwidację deficytu budżetowego. Jednak korzysta się najczęściej z 3-4.
                          Zauważam że za rządów PiS dużo pieniędzy wydrukuje (nie wiem czy rosnąca nie jest z powodu tego zbyt wysokiego drukowania) , że duże dziury w rocznych budżetach zatykano nowymi podatkami, że wielkie kwoty zysku NBP przekazał na wspomaganie budżetu. A inwestycji innowacyjnych, dochodów z ich tytułu, było niewiele Nie ma tak dużo powodów by chwalić się ciągle świetną sytuacją finansową, skutecznym zwalczaniem finansowych mafii. Gdyby było tak dobrze to dług publiczny tak mocno by ni wzrósł. Każdy z nas ma już (chyba) ponad 37 tys.zł długu i szybko on rośnie.
                          Tak swobodne zarządzanie finansami możliwe jest w autorytarnym ustroju i przy rządach jedynie słusznej partii.
                          • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 06.08.21, 00:37
                            Chyba sie powiesze albo paluchy poobcinam sobie. Ty zastanawiasz sie nad tym co wypisujesz?
                            Ustawa budzetowa ustala poziom wydatkow państwa na nastepny rok. Przychody to projekcja. Moga okazać się wyzsze niż zakladano lub niższe. Ponadto pieniadze nie wplywaja do budzetu w rownych ratach. Jednego miesiaca wplywa wiecej niz sie wydaje a w nastepnych miesiacach mniej i mniej i wiecej itd. Na codzienne operacje państwo zaciąga dlug aby utrzymać płynność budżetu.
                            NBP statutowo przekazuje zysk do budzetu, zawsze.
                            Dług publiczny Polski jest na bardzo przyzwoitym poziomie a zważywszy, że nikt nigdy tego dlugu nie splaci nie widze problemu. Jedynym problemem zawsze jest koszt obslugi dlugu. Polska uznawana jest przez wierzycieli za bardzo stabilne państwo ze stabilnymi finansami i niskim ryzykiem.
                          • boomerang Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 06.08.21, 01:31
                            Tak swobodne zarządzanie finansami możliwe jest w autorytarnym ustroju i przy rządach jedynie słusznej partii.

3 nieprawdy w jednym zdaniu. Pomijam błędy merytoryczne. Tego już nie dasz rady poprawić, bo komuna cię zbyt mocno ukształtowała.
                            • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 06.08.21, 17:01

Wyraziłem pogląd:[i]Tak swobodne zarządzanie finansami możliwe jest w autorytarnym ustroju i przy rządach jedynie słusznej partii./i]

boomerang napisał: 3 nieprawdy w jednym zdaniu. Pomijam błędy merytoryczne. Tego już nie dasz rady poprawić, bo komuna cię zbyt mocno ukształtowała.

Nie mogło być inaczej. Moja prawda może być Twoją nieprawdą. Błędów merytorycznych nie widzę.
                              Zarządzanie finansami państwa jest częściowo niegospodarne , z priorytetem interesu PiS, bez wizji strategicznej - dla dobra kolejnych pokoleń.
                              • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 06.08.21, 18:22
                                Niesamowite bzdury. Każdy budzet każdego państwa marnuje pieniadze. To jest wpisane w system. Budzet placi za bieżące funkcjonowanie państwa i nie jest od strategicznych wizji dla przyszłych pokoleń.
                                Ciebie napedza awersja do PiSu i tak motywowany wypisujesz dyrdymały z palucha wyssane. Nie jestes sam. Jest was wielu wypisujacych nonsensy.
                                • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 08.08.21, 22:59
                                  felusiak1 napisał:
                                  > Niesamowite bzdury.
                                  Nie masz racji. Mam nadzieję, że ktoś obiektywny oceni Twoje wypociny, to wprowadzanie w błąd..
                                  W każdym razie "potrzebny jest tłumacz".

>Każdy budzet każdego państwa marnuje pieniadze.
                                  Bardzo nie merytoryczna to informacja. Każdy budżet odzwierciedla(obejmuje) dochody i wydatki.
                                  Budżet państwa – podstawowy plan finansowy obejmujący dochody i wydatki państwa (władzy rządowej), uchwalany na okres roku budżetowego. Jak plan albo wykonanie dochodów i wydatków (budżet państwa)
                                  może marnować pieniądze ? Jest to tylko swego rodzaju zestawienie , obraz liczbowy finansów spółki, samorządu, przedsiębiorcy też państwa. .

>To jest wpisane w system.
                                  Kolejna nieścisłość. Co jest wpisane ? Czy o to chodzi? Każdy kto prowadzi jakąś działalność produkcyjną czy usługową planuje i ewidencjonuje swoje roczne dochody i wydatki. Przy budżetowaniu przestrzegane muszą być określone zasady. Ważne bardzo są następujące: zupełności budżetu, jedności , realności , jasności i równowagi. Ta zasada – to dążenie do tego, aby dochody były równe wydatkom, co w praktyce nie jest jednak nigdy osiągane (zawsze występuje nadwyżka lub deficyt budżetowy), a w każdym wypadku idealne zrównoważenie dochodów i wydatków jest stanem wyjątkowym; poprzestaje się tu więc na postulacie, że nadwyżka budżetowa wypracowana podczas okresu wysokiej koniunktury powinna służyć pokryciu deficytu podczas recesji; ta zasada jest nazywana złotą zasadą budżetową. Zaś zasada jednostronnej dyrektywności budżetu – budżet jest wiążący tylko po stronie wydatków. Dochody są tylko prognozami. Źródło - Wikipedia.

>Budzet placi za bieżące funkcjonowanie państwa i nie jest od strategicznych wizji dla przyszłych pokoleń.
                                  Niestety nie rozumiesz tego co o czym piszesz. Budżet jest swego rodzaju rachunkiem wyników finansowych.
                                  Owszem z pozycji określonych w budżecie dokonywane są wydatki. Ale wydatki państwa dokonywane są z kont bankowych państwa prowadzonych dla MF przez NBP. Budżet te wydatki i dochody jedynie ewidencjonuje.
                                  Pisałem prostym językiem, że roczne duże deficyty budżetowe powodują szybki przyrost długu publicznego. Pisałem o wielkim już zadłużeniu państwa (a więc o długu publicznym) i o narastającym szybko zadłużeniu państwa. Przecież koszty takiego zadłużenia będą rosły, wraz ze wzrostem długu publicznego. I muszą być bieżąco ponoszone.

>Ciebie napedza awersja do PiSu i tak motywowany wypisujesz dyrdymały z palucha> wyssane. Nie jesteś sam. Jest was wielu wypisujacych nonsensy.
                                  To PiS tworzy złą atmosferą wokół siebie z powodu złego rządzenia, podjęcia realizacji nierealnej wizji Polski - IV RP (silnej, bogatej, konserwatywnej, wyznaniowej, socjalistycznej i państwowej) . Do tego podobno trzeba rządów "silnej ręki" i odejście od demokracji. Nie mogę z tym się zgodzić; dlatego często wypowiadam się negatywnie o rządach PiS. Nie jestem sam. Nie posądzam o dyrdymały setek piszących podobnie...dokumentujący często swoje opinie. Piszą oni bez bielma na oczach. Często korzystam z ich badań i analiz wink
                                  • felusiak1 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 09.08.21, 04:03
                                    Duży wpis. Niestety znowu dyrdymały.
                                    1. Budżet bezpośrednio dotyczy tylko i wylącznie wydatków. Tylko wydatki są zapisane w ustawie i muszą zostać wykonane. To jest nakaz prawny. Nie ma mozliwośći nakazania wplywow. Te są zaleznie od funkcjonowania gospodarki w przyszlosci. Dochody budżetu są projektowane a wydatki sa twarde.
                                    Budżet nie jest "swego rodzaju rachunkiem wyników finansowych". Nie ma najmniejszego znaczenia w ktorym banku ministerstwa trzymaja swoje pieniadze.
                                    Budżet nie ewidencjonuje wydatków lecz daje podstawę prawną do wydawania pieniedzy, ktore zanim trafily do budżetu byly pieniedzmi prywatnych ludzi.
                                    Kazdy deficyt budzetu staje sie dlugiem publicznym jeśli pokrywa się go przez emisje obligacji.
                                    Zadlużenie Polski jest poniżej 50% PKB zatem jest na zdrowym poziomie. Obsluga tego dlugu kosztuje mniej niż 30 miliardow zlotych rocznie. Średnie zadluzenie w Unii to 80% PKB.
                                    Ja nie jestem za rzadami silnej reki, odejścia od demokracji, wprowadzania religii, wyznania, socjalizmu i etatyzmu ale nie wypisuję bzdur o zadlużeniu i nie maluję swiecowymi kredkami. Obiektywnie rzad PiSu radzi sobie z finansami państwa zupełnie dobrze. Lepiej niż francuzi, hiszpanie, wlosi i niemcy.
                                    Twoje bolaczki sa natury politycznej i tego się trzymaj. Nie mieszaj finansow bo sam sobie podcinasz galąx.
                                    PS. Kazdy budżet marnotrawi część pieniedzy, zawsze i wszedzie. Ty za swoje pieniadze kupujesz inaczej niz za "niczyje" pieniadze.
                                      • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 11.08.21, 11:59
                                        Manipulacja .Wybierasz dowolny, wygodny wykres i co on wnosi; kto będzie chciał zaglądać do źródła i by zapoznać się z tematem kompleksowo ?. Temat trzeba analizować i potem obiektywnie prezentować . Na post z godz. 4.03 odpowiem na wolnym czasie.
                                      • zdradka21 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 15.08.21, 08:34
                                        felusiak1 napisał:
                                        > Tu masz stosunek dlugu do PKB od 2003 roku

Przecież nie o to chodzi. Ten wykres i ta sytuacja świadczy , ze Polska przestrzega konstytucyjny nakaz i ustalenia UE. Nie przekracza progu dopuszczalnego deficytu w PKB. Podobną barierę postawiono samorządom.

Żeby zakończyć temat daję Ci link do licznika długu - który szybko się kręci i NIE POWINIEN BYĆ PRZEZ PIS LEKCEWAŻONY, choć pochodzi od Balcerowicza.

www.dlugpubliczny.org.pl/
                                        -
                                    • zdrapka33 Re: Poszukiwanie wiarygodnego przywódcy 08.09.21, 10:01
                                      felusiak1 napisał:

> Duży wpis. Niestety znowu dyrdymały.
                                      > 1. Budżet bezpośrednio dotyczy tylko i wylącznie wydatków. Tylko wydatki są zap
                                      > isane w ustawie i muszą zostać wykonane. To jest nakaz prawny. Nie ma mozliwość
                                      > i nakazania wplywow. Te są zaleznie od funkcjonowania gospodarki w przyszlosci.
                                      > Dochody budżetu są projektowane a wydatki sa twarde.
                                      > Budżet nie jest "swego rodzaju rachunkiem wyników finansowych". Nie ma najmniej
                                      > szego znaczenia w ktorym banku ministerstwa trzymaja swoje pieniadze.> Budżet nie ewidencjonuje wydatków lecz daje podstawę prawną do wydawania pieniedzy, ktore zanim trafily do budżetu byly pieniedzmi prywatnych ludzi.
                                      [......]
                                      > Twoje bolaczki sa natury politycznej i tego się trzymaj. Nie mieszaj finansow bo sam sobie podcinasz galąx.
                                      > PS. Kazdy budżet marnotrawi część pieniedzy, zawsze i wszedzie. Ty za swoje pieniadze kupujesz inaczej niz za "niczyje" pieniadze.

Żenująco nieprofesjonalny ten Twój wpis. Dlatego odpowiedziałem Ci na adres poczty , skrzynkę mailową - filipiak1@gazeta.pl

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka