Dodaj do ulubionych

Sieć rosyjskich trolli antyszczepionkowych :O)

13.08.21, 06:59
Facebook usunął sieć rosyjskich trolli antyszczepionkowych. "To metoda wojny gospodarczej"

Robert Stefanicki
12 sierpnia 2021 | 18:04

Przekonywanie, że po zaszczepieniu preparatem AstraZeneki ludzie zamienią się w szympansy, nie chwyciło. Ale skala rosyjskiej dezinformacji mającej podważyć zaufanie do zachodnich szczepionek jest ogromna.

Facebook poinformował, że spółka zależna agencji marketingowej Fazze - zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii, ale prowadzącej działalność głównie z Rosji - zarządzała dziesiątkami fałszywych kont w mediach społecznościowych w ramach kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w szczepionki wyprodukowane na Zachodzie. Znaleziono 65 takich kont na Facebooku i 243 na Instagramie.

Celem akcji byli odbiorcy w Indiach, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. Fazze synchronizował swoje kampanie dezinformacyjne z okresami, w których organy regulacyjne w różnych krajach rozważały przyspieszone zatwierdzenie zachodnich szczepionek.

Pierwsza kampania rozpoczęła się pod koniec 2020 r. i była wymierzona w szczepionkę astrazeneca oraz jej stosowanie w Indiach. Przy pomocy botów z farm w Bangladeszu i Pakistanie zmanipulowano informację, że w tym preparacie wykorzystano nieszkodliwy wirus znaleziony u szympansów. Trolle przekonywały, że szczepienie może zamienić ludzi w małpy. Zrzut z ekranu klasyka science fiction z lat 60. „Planeta małp" przedstawiający małpoludy podpisano: „Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna! Wczoraj sami ją wzięliśmy".

Influencerzy promują fałszywki

Według Bena Nimmo, szefa wywiadu ds. globalnych operacji informacyjnych Facebooka, kampania nie zyskała prawie żadnego rozgłosu. Najlepszy post w sieci Fazze zebrał tylko pięć polubień i wywołał kpiny ze strony innych użytkowników.

Kampania była „spamowa i niechlujna", powiedział Nimmo. Wrzucano setki automatycznych postów, które mieszały hasztagi w języku portugalskim, przeznaczone dla brazylijskich odbiorców, z memami w hindi skierowanymi do Indii.

W maju europejscy influencerzy z YouTube’a odpłatnie promowali podrzucony przez Rosjan dokument rzekomo wykradziony przez hakerów z firmy AstraZeneca, mający dowodzić, że jej szczepionka jest o wiele mniej bezpieczna niż oficjalnie zapewniano. Zbiegło się to z zawieszaniem jej użycia przez kolejne kraje po doniesieniach, że szczepienie może powodować zakrzepicę.

Jeden francuski i jeden niemiecki influencer nie tylko odrzucili ofertę 2 tys. euro od Fazze, ale też ją nagłośnili. Gdy wszczęto śledztwa, dezinformujące artykuły i posty zniknęły z sieci.

Walka o sputnika?
Kolejne raporty dowodzą, że problem rosyjskiej dezinformacji dyskredytującej zachodnie szczepionki jest poważny.

Według Network Contagion Research Institute (NCRI), organizacji non-profit, która bada rozprzestrzenianie się dezinformacji i oszustw w mediach społecznościowych, Moskwa wykorzystuje je jako metodę wojny gospodarczej.

Prawdopodobnym celem jest promocja rosyjskiej szczepionki sputnik V, zwłaszcza w krajach afrykańskich. Ale kampania jest też skierowana do odbiorców w USA i Europie. W ostatnim czasie na celowniku są preparaty Pfizera i Moderny.

Na potrzeby raportu naukowcy z NCRI przeanalizowali 4 mln artykułów powstałych od stycznia 2020 r., w których wspomniano o amerykańskich firmach farmaceutycznych produkujących szczepionki. Stworzono ponad pół miliona takich wpisów. Badacze przeanalizowali również ponad 8 mln tweetów i zauważyli ogromny wzrost liczby tych zawierających nazwę Pfizer i jednocześnie słowa związane z teoriami spiskowymi, takie jak „plandemia" czy „big pharma". Czasami nawet sto takich tweetów było publikowanych w ciągu jednej minuty. Największe przyrosty były podczas ostatnich wyborów prezydenckich w USA i gdy ogłoszono badania kliniczne fazy trzeciej szczepionki Pfizera.

Z kolei dwaj naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego - prof. Dariusz Jemielniak i mgr Yaroslav Krempovych - wzięli na warsztat 50 tys. anglojęzycznych tweetów z hasztagiem #AstraZeneca publikowane od początku bieżącego roku. I stwierdzili w swojej analizie, że dyskusja na Twitterze na ten temat obfituje w dezinformację, a najczęściej cytowanym źródłem był rosyjski portal RT.com.


wyborcza.pl/7,75399,27445562,facebook-usunal-siec-rosyjskich-trolli-antyszczepionkowych.html#S.-K.C-B.3-L.1.maly
A ja od dawna twierdze, ze Konfederasci to ruska agentura, takze antyszczepionkowa.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka