Dodaj do ulubionych

Wypowiedzi Morawieckiego przypominają :O)

31.10.21, 07:32
przemówienia Putina. To nie przypadek.

Mariusz Kowalczyk
26.10.2021, 14:53


Putin mówi o „zdrowym, rozumnym konserwatyzmie” i suwerennych państwach zagrożonych przez organizacje międzynarodowe. Morawiecki ostrzega, że przez Unię Europejską może wybuchnąć III trzecia wojna światowa. Wypowiedzi tych dwóch polityków są niebezpiecznie podobne.

Na początek krótki quiz. Kto to powiedział?

„Tylko suwerenne państwa są w stanie skutecznie odpowiadać na wyzwania czasu i żądania obywateli”.

„Państwa pozostają europejskim suwerenem – są panami traktatów – i to państwa określają zakres kompetencji powierzonych, przyznanych Unii Europejskiej”.

„Nikomu nie wolno nam niczego narzucać: ani zasad organizacji ustroju społeczno-politycznego, ani wartości, które ktoś samowolnie nazwał uniwersalnymi”.

„Nie zgadzam się na to, by politycy szantażowali i straszyli Polskę. [...] Dobiegające do nas paternalistyczne pouczania o demokracji, praworządności, o tym jak mamy kształtować własną ojczyznę, że dokonujemy złych wyborów, że jesteśmy zbyt niedojrzali, że nasza demokracja jest rzekomo »młoda« – to fatalny kierunek narracji proponowanej przez niektórych”.

Powyższe wypowiedzi tak się uzupełniają, że dałoby się nich skomponować spójne przemówienie. Jednak nie wypowiedziała ich jedna osoba. Cytaty zaznaczone kursywą należą do polskiego premiera, który w Parlamencie Europejskim bronił prawa do demolowania praworządności w Polsce. Pozostałe wypowiedzi pochodzą z wystąpienia prezydenta Rosji Władimira Putina na tegorocznym spotkaniu Klubu Wałdajskiego, gdzie kilka dni wcześniej wykładał zasady swojej polityki.

Morawiecki o trzeciej wojnie światowej jak Kreml

Na tym nie koniec podobieństw w wypowiedziach ludzi Kremla i przedstawicieli obozu rządzącego w Polsce. Premier Morawiecki w wywiadzie dla „Financial Times” zapowiedział, że jeśli Bruksela zablokuje pomoc finansową dla Polski, będzie to równoznaczne z rozpoczęciem „III wojny światowej”.

Gdy to przeczytałem, przecierałem oczy ze zdumienia. Nawet nie z powodu absurdalności tej wypowiedzi, bo słuchając wystąpień Morawieckiego do tego przywykłem, ale podobieństwa jego retoryki do kremlowskiej propagandy. Władze na Kremlu od dawna uwielbiają straszyć trzecią wojną światową. Kontrolowanym przez nie mediom rozmowa Morawieckiego się spodobała. Anglojęzyczna stacja informacyjna RT (dawniej Russia Today) jej omówienie zaanonsowała na Twitterze: „Wielka rozmowa!”.

Ale nie tylko premier mówi niemal już dosłownymi zdaniami Władimira Putina. Wystarczy tylko przypomnieć np. słynną wypowiedź Marka Suskiego z PiS o okupacji brukselskiej, czy jego porównanie konfliktu z Unią w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym do żądań eksterytorialnego „korytarza” wysuniętego przez Hitlera w 1939 roku. Rosyjskim politykom i propagandystom ich adwersarze też kojarzą się z III Rzeszą, a współpraca państw np. w ramach UE, to dla nich okupacja słabszych krajów przez silniejsze.

Uderzają również podobieństwa licznych wypowiedzi na temat odrzucającego podstawowe wartości lewackiego Zachodu, który próbuje narzucić swoją chorą, zdegenerowaną „ideologię", np. LGBT. Podczas spotkania Klubu Wałdajskiego Putin mówił np. o „żądaniach, rezygnacji ze zwykłego rozumienia tak podstawowych pojęć jak mama, tata, rodzina, a nawet płeć”. Prawda, że podobne do tego, co słyszymy od rządzących w Polsce?

PiS sympatyzuje z Putinem

Zbieżności w wypowiedziach rządzących w Polsce i Rosji wynikają z podobnych założeń dotyczących współczesnego świata. Władimir Putin podczas spotkania Klubu Wałdajskiego rozwodził się nad tym, że świat stanął na krawędzi przepaści, jaką są zachodzące zmiany kulturowe i cywilizacyjne. Zdaniem Putina, jedynie słuszną postawą w tej niebezpiecznej sytuacji jest „zdrowy, rozsądny konserwatyzm”. W największym skrócie, polega on na obronie zdrowych, tradycyjnych wartości. Putin nie wypowiedział tego wprost, ale z jego wystąpienia wynikało, że on i Rosja powinni stanąć na czele tego konserwatywnego ruchu.

W Europie nie brakuje naśladowców Putina, którzy z ochotą zgłaszają akces do jego „konserwatywnej” drużyny. Marine Le Pen, Matteo Salvini czy Viktor Orbán nie kryją sympatii dla prezydenta Rosji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki spotykali się z nimi i padały wtedy hasła o obronie państw narodowych, powrocie Europy do chrześcijańskich korzeni, tradycyjnych wartości, czy konieczności obrony rodziny.

Ten ich konserwatyzm nie jest niczym innym jak putinizmem kryjącym się pod przebraniem „zdrowego, racjonalnego, konserwatyzmu”. Opowieści o konieczności powrotu do korzeni to próba zniszczenia współczesnej Unii Europejskiej, na zasadzie: albo będzie taka, jak my chcemy, albo jej nie zaakceptujemy i będziemy z nią walczyć.

Muszą się bronić, bo są pewni, że to oni są normalni i nie dadzą sobie oraz swoim dzieciom narzucać dewiacji. Nie ma znaczenia, że nikt ich nie zmusza do zostania gejem czy lesbijką, oni uważają inaczej. Dlatego „zdrowy, rozsądny konserwatyzm” niesie ze sobą potężny ładunek emocjonalny, który gdy wybucha, skutecznie i głęboko dzieli zachodnie społeczeństwa. O to właśnie chodzi Putinowi.

W Polsce powstają instytucje, które udają, że troszczą się o Unię Europejską, a tak naprawdę szerzą ukryty putinizm. Jedną z nich jest np. wspierany przez rządzących Instytut Myśli Schumana. Już sama jego nazwa ma mylić i kojarzyć się proeuropejską Polską Fundacją im. Roberta Schumana. Instytut Myśli Schumana proeuropejski jest tylko retorycznie. W rzeczywistości występuje przeciwko UE pod hasłami konieczności jej powrotu do korzeni. Na stronach internetowych Instytutu publikowane są np. kłamliwe wyliczenia europosła Patryka Jakiego, które mają świadczyć o tym, że Polska traci finansowo na członkostwie w UE.

Część polityków i zwolenników obozu rządzącego w Polsce daje się nabrać na tego typu opowieści. Uważają, że stoją po właściwej stronie – normalności i racjonalności.

Inni cynicznie bratają się ze zwolennikami Putina, bo uważają, że to przyniesie im polityczne korzyści. Przykro było oglądać, jak premier Morawiecki niedawno ściskał dłoń Marine Le Pen, która brała kremlowskie pieniądze na niszczenie UE, czyli naszych gwarancji bezpieczeństwa i rozwoju.

www.newsweek.pl/opinie/premier-morawiecki-i-pis-niszcza-unie-europejska-jak-putin/97bddw9

Naszym forumowym "wolnosciowcom" absolutnie nie przeszkadza bratanie sie klero-faszystow z ruskimi. Dlaczego? No bo wlasnie o to chodzi.
Obserwuj wątek
  • benek231 Wypowiedzi Morawieckiego przypominają :O) 31.10.21, 22:47
   "Ale nie tylko premier mówi niemal już dosłownymi zdaniami Władimira Putina. Wystarczy tylko przypomnieć np. słynną wypowiedź Marka Suskiego z PiS o okupacji brukselskiej, czy jego porównanie konfliktu z Unią w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym do żądań eksterytorialnego „korytarza” wysuniętego przez Hitlera w 1939 roku. Rosyjskim politykom i propagandystom ich adwersarze też kojarzą się z III Rzeszą, a współpraca państw np. w ramach UE, to dla nich okupacja słabszych krajów przez silniejsze."

   **
   Ostatnio przeglosowali anty-LGBT ustawe, do dalszego procedowania, ktora jest bezsprzecznie, nieatpliwie, i wielokrotnie, niezgodna z Konstytucja.

   Ale oczywiscie dla antydemokratycznego gowna nie ma problemow - im w to graj.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka