Dodaj do ulubionych

No i znowu przyszlo mi przerabiac "Dziady" :O)

24.11.21, 20:07
Szkodliwe "Dziady" według Barbary Nowak

Raczej nie zobaczą go uczniowie krakowskich szkół (chyba że pójdą na spektakl sami albo z rodzicami). Wizytatorzy Małopolskiego Kuratorium Oświaty dzwonią już do dyrektorów i przekazują prośbę małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, by nauczyciele nie wybierali się z uczniami na przedstawienie. List samej kurator w tej sprawie pojawił się już na stronie MKO.

Barbara Nowak
@Br_Nowak

ODRADZAM organizację wyjść szkolnych na spektakl "Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu

KuratoriumMałopolska
@kuratorium_ma
W związku z pytaniami dot. najnowszej interpretacji „Dziadów” w krakowskim teatrze J. Słowackiego, Małopolski Kurator Oświaty informuje: spektakl zawiera treści, które nie wpisują się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3 #PrawoOświatowe kuratorium.krakow.pl/dziady/

„W związku z uzyskaniem informacji o wystawianym obecnie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie spektaklu »Dziady« Małopolski Kurator Oświaty informuje, że w jego ocenie spektakl ten zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów, które nie wpisują się w cele systemu oświaty" – pisze Barbara Nowak.

Dodaje: „Wskazana we wstępie interpretacja »Dziadów« Adama Mickiewicza jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego. Biorąc pod uwagę powyższe, Małopolski Kurator Oświaty zdecydowanie odradza organizowanie przez szkoły wyjść dzieci i młodzieży na ten spektakl".


krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,27835075,kurator-nowak-nie-chce-zeby-szkoly-poszly-na-dziady-kleczewskiej.html

Teraz wypada czekac az Glinski nakaze zdjecie przedstawienia ze sceny, czyli pojdzie w slady Gomulki.

Bo "Dziady" maja to do siebie, ze - gdyz tak Mickiewicz wyposazyl ten utwor - ze daja sie pieknie interpretowac przeciwko kazdemu zamordyzmowi, kazdej satrapii, kazdej kamaryli - przeciwko autorytaryzmom. W zamian czlonkowie wymienionych nie przepadaja za kolejnymi interpretacjami Dziela.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka