Dodaj do ulubionych

Kolejna dostawa wolnosci dla wolnosciowcow :O)

03.12.21, 07:28
Internet pod kontrolą rządu. Jest plan powołania "operatora narodowego"

Wojciech Czuchnowski
3 grudnia 2021 | 06:00


Nadzorowany przez rząd "operator narodowy" ma przejąć kontrolę nad internetem i telefonią komórkową. Istniejące obecnie sieci GSM będą mogły świadczyć usługi tylko za jego pośrednictwem. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Rosji, w Korei Południowej i państwach arabskich.

Sygnały o przygotowywanej zmianie można znaleźć w kolejnych poprawkach do procedowanej od kilku lat rządowej ustawy o cyberbezpieczeństwie.

Poprawka dodana 12 października powołuje podmiot o nazwie "Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa". Ma to być jednoosobowa spółka skarbu państwa będąca jednocześnie operatorem telekomunikacyjnym. Dla OSSB projekt rezerwuje częstotliwości najnowocześniejszej sieci komórkowej 5G.

Oznacza to, że wszystkie działające w Polsce sieci telefonii (Plus, T-Mobile, Orange i Play), aby móc w pełni świadczyć najszybszy internet 5G na terenie całego kraju (bez tzw. białych plam), będą musiały korzystać z pośrednictwa tego operatora. Bez niego nie będą miały zasięgu. On z kolei będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy - czyli ich klienci - przesyłają, a nawet gdzie się znajdują.

Państwowy monopol
Ale to dopiero początek.

Sieci GSM (tzw. telekomy) oferują usługi telefoniczne i internetowe. Ich działanie opiera się na częstotliwościach radiowych, których właścicielem jest państwo, a którymi zarządza Urząd Kontroli Elektronicznej. Telekomy - głównie za pomocą swych spółek córek (operatorów infrastrukturalnych) - odpłatnie dzierżawią te częstotliwości od państwa.

Według naszych źródeł OSSB - nazywany popularnie "operatorem narodowym" - przygotowywany jest do przejęcia pośrednictwa w dostarczaniu wszystkich częstotliwości, na których prywatne telekomy dziś operują.

Wystarczy, że operatorom komercyjnym nie zostaną odnowione koncesje na częstotliwości. "Operator narodowy" udostępni im je wtedy jako swoją sieć bazową. Państwo odzyska monopol i kontrolę. Będzie też mogło, dyktując różne warunki cenowe za dostęp do swojej sieci, wpływać na pozycje poszczególnych telekomów na rynku. "Operator narodowy" będzie działał jak hurtownik, który może sprzedawać towar lub nie.

Sygnały o zbliżającej się zmianie operatorzy dostają już od 2018 r. Wielu z nich w najbliższych latach kończą się dzierżawy częstotliwości, a zarządzający nimi Urząd Komunikacji Elektronicznej nie odpowiada na wnioski o ich przedłużenie.

Dzierżawcy częstotliwości już są zobowiązani do gromadzenia i udostępniania danych policji oraz służbom specjalnym. Jednak nad tym, co i komu jest przekazywane, mają pewną kontrolę. Również proces blokowania stron uznanych za groźne dla "bezpieczeństwa narodowego" jest obecnie utrudniony.

Państwowa czarna skrzynka
Kluczowe pozwolenia na częstotliwości używane w miastach wygasają w 2022 r. Te poza obszarami zabudowanymi mają dzierżawy do 2025-27 r. Z kolei aukcje na rezerwacje nowych częstotliwości są przewlekane bez rozstrzygnięcia. Tak jest np. z ogłoszoną aukcją na częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G. Po jej zakończeniu operatorzy mieli mieć gwarancję dzierżawy do 2033 r.

System kontrolowanego przez państwo "narodowego operatora" działa już w Rosji pod nazwą Runet. W testach przeprowadzonych latem tego roku pokazał, że jest w stanie odłączyć rosyjskich użytkowników od globalnego internetu. Reżim Putina tłumaczy, że w ten sposób zabezpiecza się przed "cyberagresją" ze strony Zachodu. Tak nazywa nałożone na Rosję sankcje za atak na Ukrainę i łamanie praw człowieka: część z tych sankcji polega na ograniczeniu rosyjskim bankom dostępu do światowych systemów płatniczych.

Rosyjska opozycja i obrońcy wolności nie mają wątpliwości, że chodzi o inwigilację i kontrolę nad całą cyberprzestrzenią. W praktyce polega to na tym, że każdy działający w Rosji operator instaluje na swoich urządzeniach "czarną skrzynkę" zarządzaną przez operatora państwowego, przez którą przechodzi cały jego ruch w internecie. Właściciel takiej skrzynki (czyli państwo) może bez wiedzy i zgody operatora oraz użytkowników prowadzić kontrolę i np. blokować niewygodne dla władzy strony. Operator nie ma prawa ingerować w zawartość urządzenia.

Państwa, które stosują takie rozwiązania, zawsze powołują się na względy bezpieczeństwa, tłumacząc, że współcześnie internet może być narzędziem agresji i rodzajem broni. Dlatego podobny system funkcjonuje w Korei Południowej, od wielu dekad będącej w stanie konfliktu z komunistyczną dyktaturą Korei Północnej.

Nowa cyberpolicja i kupowanie hakerów
Gdy w Polsce "operator narodowy" w pełni przejmie dostawy częstotliwości, bezpośredni dostęp do "czarnych skrzynek" będzie miała "cyberpolicja". Jej powołanie pod koniec lipca ogłosili premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA i koordynator służb Mariusz Kamiński oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Była to odpowiedź na aferę z wyciekiem maili Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera.

Oficjalna nazwa nowej struktury to Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Kamiński zapewniał, że Biuro zacznie działać już w styczniu 2022 r. Kadrową bazą dla CBZC miało być 350 policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości, ale przewidywany był nabór kolejnych osób. CBZC miało być osobnym bytem podlegającym bezpośrednio szefowi MSWiA. Służba miała też zapewnione finansowanie - wynoszący 500 mln zł Fundusz Cyberbezpieczeństwa oraz budowaną siedzibę na warszawskich Szczęśliwicach.

Na razie utworzenie CBZC się opóźnia. Projekt powołania Biura wciąż jest procedowany w sejmowej komisji spraw wewnętrznych, a prace na pewno nie skończą się w tym roku. O skali zamiarów MSWiA świadczy też pilnie procedowana ustawa o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa, gdzie rząd chce za pomocą super wynagrodzeń kupić z rynku „lojalnych" hakerów.


wyborcza.pl/7,75398,27868728,internet-pod-kontrola-rzadu.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

A ja juz widze kilku naszych informatycznych wolnosciowcow w charakterze cyberpolicjantow.
Obserwuj wątek
   • benek231 Kolejna dostawa wolnosci dla wolnosciowcow :O) 03.12.21, 15:40
    kretynaluka napisała:

    tak jak przystalo na yebnietego glupka, oraz antydemokratyczne gowno.

    **
    No wlasnie - tym sie roznimy. Ja popieram obowiazkowe szczepienia gdy tak zdecyduja odpowiedzialni profesjonalisci (lekarze, naukowcy), a ty popierasz inwigilowanie obywatela przez sluzby. Bo ty jestes tzw. "wolnosciowiec" ktory najbardziej troszczy sie o to by miec wolnosc do nieszczepienia sie, wolnosc plucia na podloge w tramwaju, wolnosc jazdy lewa strona jezdni i niezapinania pasow, czy tez wolnosc do brania pod but wszelkie nieortodoksyjne mniejszosci. Czyli jestes gowniarz.

    Jako pisiorowi nie przeszkadza ci, ponadto, gdy zbiry w policyjnych mundurach bija kobiety palkami teleskopowymi i gdy policja bezprawnie dokonuje zatrzyman oraz rewizji. Nie przeszkadza ci gdy deptana jest konstytucja, ktora ma stac na strazy twoich wolnosci, oraz nie przeszkadzaja ci pseudoprawa majace na celu ochrone pisowskich zlodziei, na potege okradajacych budzet panstwa. Nie masz tez nic przeciwko okrawaniu, i okradaniu was z wolnosci mediow, slowa, wolnosci zgromadzen oraz wolnosci do pokojowego protestu. Czyli, tak z grubsza, nie masz nic przeciwko temu calemu dranstwu przeciwko ktoremu wystepuje ja. Bo jestes pisowska i koscielna kurwa, liczac, jak ten lubelski idiota, na jakies ochlapy z panskiego (pisowskiego) stolu. Tkwiac pod tym stolem i robiac swym panom loda, na zachete.
    Obrzydliwe indywiduum jest z ciebie, Kretyn.
    • oleg3 Na Aqua żałoba 03.12.21, 16:08
     Jedyny, a zatem i ostatni demokrata wyszedł z szafy. Nie jest demokratą tylko merytokratą. Ogłaszam minutę ciszy po ŚP Demokracji.


     benek231 napisał:

     > Ja popieram obowiazkowe szczepienia gdy tak zdecyduja odpowiedzialni profesjonalisci (lekarze, naukowcy)
     • benek231 Na Aqua żałoba 03.12.21, 17:04
      Szczepienia nie maja nic wspolnego z demokracja. Na tej gowno sie znasz, Oleg. I tylko dlatego uwazasz, ze mozesz pieprzyc bzdury.

      A co do zaloby to chyba masz racje. Sympatykow demokracji udalo sie wam wykurzyc. Ale tylko dlatego, ze ich wiedza nt. demokracji byla kiepska a wola walki o nia - zadna. Ale gdy nastanie u was ugruntowany zamordyzm to nie spodziewam sie by mieli z tego powodu jakiekolwiek pretensje do samych siebie. smile
  • perla_z_roztocza Re: Kolejna dostawa wolnosci dla wolnosciowcow :O 03.12.21, 10:53
   widzisz Kretynie52 w Polsce wszystko zostało sprzedane za grosze przez takich neokomunistów jak ty.
   Np. tacy Francuzi mogą nam wyłączyć telefony i tiwi jednym ruchem.
   Trzeba to jakoś odkręcić.
   Napisałeś debilu:
   (Plus, T-Mobile, Orange i Play)
   Czy wiesz Kretynie52, że ja prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą ,zakopany gdzieś w Puszczy Solskiej, zapłaciłem za 2020 r. więcej podatku niż T-Mobile i Orange razem wzięte?
   Tak, wiem, to wygląda niewiarygodnie ale tak jest.
   Spójrz matole na dane.
   Np. T-Mobile przy przychodach za 2020 r. na poziomie 9 miliardów zł, zapłacili 10 tys. zł podatku.
   Przecież to banda oszustów jest właśnie.
   • benek231 Kolejna dostawa wolnosci dla wolnosciowcow :O) 06.12.21, 07:56
    qwardian napisał:

    > Na czym miałby skorzystać Narodowy Robotnik w mojej osobie? Nie bez powodu więz
    > iliśmy polskich narodowców podczas ostatniej wojny, bo stali tam gdzie międzyna
    > rodowe pedalstwo, kosmopolityzm i komunizm..

    **
    Czy takze narodowych-socjalistow, jak pisiory?
  • oleg3 Re: Kolejna dostawa wolnosci dla wolnosciowcow :O 03.12.21, 14:42
   Nic nie wiem o tym projekcie. Nie będę wie go komentował. Zrozumiałem zaś, ze według Krzysia i red. Czuchnowskiego obecnie w internecie panuje wolność. Nie ma cenzury, blokady kont i każdy może pisać co chce. Przyjaźni moderatorzy na fejsie i jutubie starają się o zachowanie różnorodności przekazu. Promują mniejszości medialne i samodzielne opinie.

   O qurwa!
     • kalllka Re: Czyli generalnie nasi "wolnościowcy" 04.12.21, 12:02
      tekst / styl wypowiedzi- pochodzi ze strony gov. kontrolowanej przez obecnie urzędujących. To typowe zagranie socjotechniczne którego podstawa jest konflikt- polaryzacja stanowisk. To decyduje o tym ze styl informowania to anty argumentowanie, zamiast sprawdzania źródeł i pochodzenia tematów. To typowy dla starej ( zamkniętej) formuły dyskusji internetowej styl; zapewniając jej ciag i kontynuacje, pod spodem reklame. Schemat świetnie znany z tutejszych dyskusji z benkiem . Nie ma znaczenia kto wciela się w role dyżurującego „kretyna” poki nakręca passę.
      Identyczny schemat postępowania zastosował obecnie urzędujący prezes (Agory) który uznal antyreklame za najskuteczniejszy sposób na ulokowanie produktu.
      Konflikt interesów pomiędzy córkami spółki daje mu nie tylko rozpoznawalność ale i pozycje najbardziej znanego po prezesie, antykiem kolejnej RP. A mit przewodniej roli (w spółce ) kopiując zachowanie najbardziej skutecznego anty- pozwala na zachowawcza politykę IT , wtrącania się w redakcje wyborczej kręcenie biznesem w kółko póki sam nie zdechnie, niczym chomik.pl

      Cóż, moim zdaniem i chyba na szczęście, prawdziwa opozycja schowała się w mysia dziurę. Nowe pokolenie jeszcze nie okrzeplo ale nie chce i nie dyskutuje juz na forach. O czym tu dyskutować wylewając ciagle żółć- najpolskie z polskich słowo-emocje?
      Nowe pokolenie widzi na własne oczy jeżdżąc rowerami, ze stare -nawet jeżdżąc elektrykami ladowanymi za darmo, albo przedłużaczem z domu na przedmieściach i tak lamentuje.
      Dla mnie maniera benka i widoczne arbitralne skrzywienie olega- to ten sam kij do bicia piany.
    • benek231 Czyli generalnie nasi "wolnościowcy" 04.12.21, 15:17
     Zgadnij dlaczego nie spodziewalem sie po stronie rzadowej przyznania sie do popelnienia zarzucanych jej czynow(?)

     Spodziewalem sie, natomiast, ze zapowiedza Czuchnowskiemu wniesienie pozwu o znieslawienie, czy cos. Przeciez to nic nie kosztuje, a jakie wrazenie mozna zrobic na matolach. No i wcale nie trzeba dotrzymywac slowa...

     Poczekam co odpowie na to sam Czuchnowski, ale jak dotad w podobnych przypadkach to on wygrywal a strona rzadowa, okazywalo sie, - klamala. Nie twierdze, ze i tym razem klamia, moze nie, ale w moich oczach oni nie posiadaja juz ani odrobiny wiarygodnosci. Na tym to polega, Oleg, ze klamstwo uchodzi tylko do pewnej granicy, a pozniej wszystko jest klamstwem - bez wzgledu na to czy nim jest, czy tez nie.


     oleg3 napisał:

     > www.gov.pl/web/cyfryzacja/gazeta-wyborcza-pisze-nieprawde-w-sprawie-dzialan-rzadu-w-dziedzinie-cyberbezpieczenstwa
     >
     >
   • perla_z_roztocza Re: Czyli generalnie nasi "wolnościowcy" 04.12.21, 10:03
    andrzejg napisał:

    > jakie złodziejskie firmy są w Polsce

    widzę Andrzeju, że zmieniasz przekaz.
    Otóż pamiętam jak się wściekałeś gdy rząd umorzył zaległe składki ZUS niesolidnym płatnikom.
    Wściekałeś się bo ty solidnie płaciłeś a rządowa banda poszła na rękę oszukańczym przedsiębiorcom.
    A teraz nie dostrzegasz przekrętu, że twój zakład płaci więcej podatku niż gigantyczna korporacja o miliardowych przychodach.
    Podobno szaleje mgła pokowidowa. U ciebie to jest mgła antypisowska.
    Cieszysz się, że oszuści oszukali pisowski rząd właśnie.
    • andrzejg Re: Czyli generalnie nasi "wolnościowcy" 04.12.21, 10:28
     Nie rozróżniasz dwóch spraw - oszustwa podatkowego i cenzury internetu.

     Na oszustów jest policja skarbowa. Jeżeli w działaniu firm jest coś nielegalnego to jest zadaniem KAS to wyłapać. Przecież w dobie JPK wiedzą o firmach wszystko. Jeżeli przepisy są nieszczelne i pozwalają uciekać z zyskami od podatków, to je zmienić.

     Porównując sytuację do mojego biznesu to jest tak jakby narzucili mi swoje receptury i pilnowali , abym się nie wychylił pod groźbą odbioru pozwolenia na działalność.

     Internet można cenzurować na poziomie odbiorcy i on powinien mieć możliwość blokowania niechcianych informacji. Aktualnie mamy w ochronie komputerów zabezpieczenia przed oszustami ( często nieskuteczne ) , ale każdy powinien kierować się rozsądkiem.
     • qwardian Re: Czyli generalnie nasi "wolnościowcy" 04.12.21, 10:45
      andrzejg napisał:

      > Nie rozróżniasz dwóch spraw - oszustwa podatkowego i cenzury internetu.


      Absolutnie Andrzeju i Wojciechowi Olszańskiemu zawdzięczamy, że pozbyliśmy się tego kreta o nazwie Pegasus, który mnie prześladował każdego dnia...
   • xiazeluka Re: Czyli generalnie nasi "wolnościowcy" 04.12.21, 11:19
    Wolnościowcy z definicji są przeciwni wszelkim ingerencjom reżimowym, ograniczeniom i zawłaszczaniu wolności. Nie musimy za każdym razem tego podkreślać, to rozumie się samo przez się. Czy Ty, przedstawiając się, mówisz "jestem cukiernikiem, który robi ciastka"? Pierwsza część oświadczenia nie jest wystarczająca?

    Mła przypomina, że kiedy założył wątek o planach mumijnej cenzury internetu i rozmów w cyberprzestrzeni na skalę kontynentalną, to zainteresowanych tematem cukierników i oregońskich kretynów nie było.
  • allegro.con.brio Re: Kolejna dostawa wolnosci dla wolnosciowcow :O 06.12.21, 11:12
   Podniecasz się człowieku sprawą, która ma niewielkie znaczenie. Obecnie rząd i jego służby bez problemu mogą uzyskiwać szczegółowe dane na temat ruchu i lokalizacji użytkowników, a nawet wprowadzili obowiązek rejestracji każdego numeru pod pesel. Obawiam się jednak że to nie rząd jest największym zagrożeniem, szczgólnie taki, który składa się z nieudaczników. W większości przypadków, klienci są w rękach globalnych korporacji które jednym kliknięciem mogą wyłączyć prawie każdego. I to wraz z kontami społecznościowymi, paypalami, wymówią hosting itd. Gdyby taki numer zrobił nielubiany rząd, podniósł by się nie lada raban. Gdy zrobią to "korporacje", w mediach co najwyżej usłyszymy z ulgą wypowiedziane "no w końcu". Swoją drogą, nie dziwię się że akurat Czuchnowski dziennikarz tego nie dostrzega. Agora zgodnie z prawem próbuje kopnąć go w zadek, a ten dalej nie dostrzega kto rządzi (oni, ci z gazwybu, są chyba święcie przekonani że to pisowcy przejeli stery w Agorze). Nie brałbym zatem na poważnie wizji prezentowanych przez tego dziennikarzynę, bo jego postrzeganie rzeczywistości wydaje się być mozno zwichrowane. Sczególnie w kontekście wolności w Internecie, cenzury itp.


   Co do narodowego operatora - PiS to spieprzy, paląc przy tym sporo kasy. Patrząc jednak z punktu obywatela - w masie ograniczeń/obostrzeń/nakazów i zakazów, czy to rządowych czy unijnych z jednej strony, a wręcz wszechmocą korporacji z drugiej, nawet jak powstanie to coś, to i tak zgubi się w gąszczu innych, problemów.
   • benek231 Kolejna dostawa wolnosci dla wolnosciowcow :O) 06.12.21, 21:18

    Wiesz, ja mam zdecydowanie wieksze zaufanie do Czuchnowskiego niz do ciebie gdyz, po prostu, ty jestes antydemokratyczne gowno, a to mowi juz wszystko.

    Ponadto "argument" ze pisiory nie sa az tak wielkim zagrozeniem dla internetu gdyz sa zagrozenia jeszcze wieksze swiadcza o twojej niedojrzalosci. Szukasz glupszych od siebie i ciagle nie mozesz ich znalezc.
    allegro.con.brio napisał:

    > Podniecasz się człowieku sprawą,

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka