Dodaj do ulubionych

Zakowski w koncu sie budzi, a przez :O)

19.02.22, 08:24
a przez ladnych kilka lat chwalil pisiory za ich "osiagniecia" socjalne, oraz preferowal daleko posunieta ostroznosc w krytyce, czyli chwalil ich, czyli popieral.


Jest system - jest rezultat. Albo PiS, albo Unia

Jacek Żakowski
17 lutego 2022 | 10:30


Nie chodzi o Izbę Dyscyplinarną. Nie chodzi o spór z Komisją. Nie chodzi o TSUE. Nie chodzi o neo-KRS ani o trybunał Przyłębskiej. Nie chodzi też o 770 mld z Funduszu Odbudowy i budżetu Unii. To są tylko przyczynki. Detale. Schodki piramidy. Chociaż dosyć wysokie.

Nie ma znaczenia, który projekt naprawy mechanizmu dyscyplinarnego wygra - prezydenta czy PiS-u; ani czy KRRiT przyzna teraz koncesję TVN 7, czy nie; ani czy PiS dotrzyma umowy zawartej z Czechami itd. To wszystko - przepraszam bezpośrednio zainteresowanych - są tylko detale. Cegiełki, z których każdą można z muru wyjąć, a potem włożyć z powrotem albo zastąpić podobną, dodając trochę zaprawy.

Chodzi o to, że wizja państwa, którą wciela PiS, z samej swojej natury kompletnie nie pasuje do natury Unii, do jej tożsamości, kultury politycznej i prawnej, a także do przyczyn, dla jakich ta wspólnota została stworzona.

Wbrew temu, co w kółko słyszymy o relacjach Polski PiS z Unią, nie ma tu żadnego kryzysu. Wszystkie te awantury, kłótnie, spory i wzajemne groźby to nie kryzysy czy kryzys, lecz rezultat - jak zgrabnie pisał Kisiel o gospodarczych problemach PRL. Chodzi o skutek oczywisty i nieunikniony.

Jak w gospodarce centralnie planowanej niedobory towarów są naturalnym skutkiem systemu gospodarczego, co dobrze opisał János Kornai, tak w państwie centralnie zarządzanym skutkiem naturalnym systemu politycznego są niedobory demokracji i praworządności, a co za tym idzie, m.in. także dobrego rządzenia.

PiS krok po kroku buduje państwo centralnie kierowane. Bez względu na to, skąd pochodzi centralistyczna władza - z woli bożej, z wyborów czy z wojskowego przewrotu - takie państwo na dłuższą metę nie może być praworządne, roztropne, prawdziwie demokratyczne ani sprawne. I to bez względu na to, jakie tworzy atrapy demokracji oraz praworządności. Starczy porównać katastrofę, jaką spowodował pisowski „Polski ład", z tym, jak w 1993 r. zmarły niedawno min. Jerzy Osiatyński przeprowadził dużo większą zmianę, wprowadzając dwa wielkie podatki - PIT i VAT.

Powodów dysfunkcji centralistycznej autorytarnej władzy jest wiele. Najważniejszy to dobór kadr według lojalności, a nie kompetencji. Starczy porównać kompetencje, jakie ma min. Kościński, który studiował botanikę i geologię w londyńskiej szkole pomaturalnej, ale studiów wyższych nie skończył i przyuczył się na menedżera w strukturach bankowych, z kompetencjami prof. Osiatyńskiego - ekonomisty o międzynarodowej pozycji mającego potężny dorobek naukowy obejmujący kształtowanie systemów gospodarczych. Podobnie wypada porównanie mgr Przyłębskiej z jej poprzednikami w TK albo min. Zalewskiej i min. Czarnka z większością ich poprzedników w MEN.

Jak się w XXI w. chce katastrofy państwa, wystarczy wprowadzić taki pisowski system i poczekać na skutki. Wszystko się musi rozwalić bez względu na to, do czego taka władza zmierza. W Rosji, która dekadę temu miała takie PKB na głowę jak Polska, a dziś ma o jedną czwartą mniejsze, dobrze widać, że taka władza (nawet jeżeli ma wielkie pieniądze z surowców albo z Unii) musi haftować swoje katastrofy coraz większą przemocą skierowaną najpierw przeciw obywatelom, a potem też na zewnątrz - do wojny.

Unia po to powstała, by takie procesy nie mogły się w Europie powtórzyć. Jeżeli chce mieć sens, nie może ich wspierać ani tolerować. Żadnej filozofii tu nie ma. Jest system - jest rezultat. Albo PiS, albo Unia.


wyborcza.pl/7,75968,28122705,jest-system-jest-rezultat-albo-pis-albo-unia.html


Jak was znam, Najmilsi, to nie macie nic przeciwko popieraniu zamordyzmu z katolicka ideologia, choc zasadniczo nie rozni sie od zamordyzmu z ideologia komunistyczna. Wazne, ze opakowanie jest w waszym guscie. Gdyby stac was byl na krytycyzm to zdobylibyscie sie na refleksje gdy juz za poprzedniego pisu, i wielokrotnie w kolejnych latach, stwierdzalem tu, ze klero-faszysci daza do ustanowienia zamordyzmu podobnego do komunistycznego tyle, ze z katolicka ideologia. Ale wy nie macie nic przeciwko temu by wasz pan Jezus firmowal oszustow, bandytow, zlodziei, klamcow, i - byc moze - mordercow, gdyz tego rodzaju rezymy nie maja takze oporow przed mordowaniem opozycji.
A jakby co to wetkniecie buzki w kubel, zapadniecie w szuwar, wyparujecie jak wielu waszych kolegow oraz wiele kolezanek, i bedziecie udawac, ze was tu nigdy nie bylo - ze z klero-faszyzmem nigdy nie mieliscie nic wspolnego.

KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
Obserwuj wątek
  • benek231 Zakowski w koncu sie budzi, a przez :O) 21.02.22, 15:50
   "Jak się w XXI w. chce katastrofy państwa, wystarczy wprowadzić taki pisowski system i poczekać na skutki. Wszystko się musi rozwalić bez względu na to, do czego taka władza zmierza."

   **
   Szczegolnie gdy pisowski system zwiazany jest z rosyjska agentura majaca za zadanie erodowanie demokracji, oraz Unii Europejskiej.   KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu.
   Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka