Dodaj do ulubionych

Fragment wywiadu z Kwasniewskim :O)

27.03.22, 19:30
(...)

Przemówienie Bidena w Warszawie

Prezydent Biden w swoim wystąpieniu, wyliczając kłamstwa i oszustwa Putina, dał do zrozumienia, że właściwie żadne rozmowy czy negocjacje z Putinem nie mają w tej chwili sensu, a skoro tak, to co dalej?
- On chyba powiedział prawdę, niestety. To znaczy, że z Putinem w obecnym stanie jego myślenia, oderwania od rzeczywistości, obsesji, które nim targają, te rozmowy są niemożliwe. Z drugiej strony wiemy, że one trwają. Te grupy negocjują pomiędzy Ukrainą a Rosją. Słyszeliśmy coś o jakiejś dziwacznej misji Abramowicza, który podobno miał być w Warszawie i z kimś tutaj rozmawiać. Wszystkie wojny pokazują, że gdzieś tam obok, mniejszym albo większym strumieniem jakieś rozmowy się toczą, tak było też w czasie II wojny światowej.

Wydaje mi się, że dzisiaj Putin jest w takim stanie myślenia i swojej agresywności, i obsesji, że nie jest partnerem do jakichś poważnych negocjacji. Ale czasami te negocjacje o tyle są ważne, że one przygotowują jakiś grunt pod porozumienie, gdyby któregoś dnia ktoś odważny powiedział Putinowi, że enough is enough, że dość jest dość i musimy zmienić władzę w Moskwie. Więc myślę, że deklaracja czy słowa Bidena były niestety prawdziwe.

Ja też nie widzę dzisiaj wielkich możliwości dogadywania się z Putinem, natomiast uważam, że dyplomacja, nawet tak ograniczona i tak poturbowana - bo każda wojna niszczy dyplomację - jednak powinna podejmować próby. I stąd jestem za tym, by jakieś rozmowy ukraińsko-rosyjskie trwały, nawet jeżeli one, jak do dzisiaj, są bezowocne. Macron dzwoni, no, można powiedzieć, że to dzisiaj jest bardziej element jego kampanii prezydenckiej, aniżeli wpływu na sytuację, ale jeżeli się udałoby jednak choć trochę pomóc humanitarnie ludziom w Mariupolu czy w innym mieście i przez ileś tam godzin czy dni byłby utrzymywany rozejm, i można byłoby tych ludzi wyprowadzić, to też już taką dyplomację trzeba docenić. Może nie uznawać jej za antidotum na wszystko, ale że jednak jakąś rolę spełniła. Mówię w obronie dyplomatów, nie możemy ich wysiłków tak zupełnie odrzucić i uznać, że są całkowicie niepotrzebne.

"Trzeba odrobić pracę domową z demokracji, także tu, w Polsce". Co Biden chciał powiedzieć PiS?

Zarówno na Zamku Królewskim, jak i wcześniej, w Pałacu Prezydenckim, padły słowa z ust prezydenta Bidena dotyczące demokracji, uczciwych i wolnych wyborów, wolności słowa, praworządności - "trzeba odrobić pracę domową z demokracji, także tu, w Polsce" - powiedział.
- Powiedział: "tu w Polsce i też u nas". Amerykanie z demokracją też mają w ostatnim czasie problemy.

To prawda. Ale te słowa padły tu, w Polsce, i było podkreślone, że też tu, w Polsce. To był jasny przytyk do łamania praworządności przez polskie władze?
- Tak, zdecydowanie, on zresztą to mówił wielokrotnie, w różnych miejscach. Powiedział jeszcze ważniejszą rzecz, taką, które polskie władze, PiS mówiąc wprost, powinien przemyśleć. On zarysował ten konflikt, ja się absolutnie z tym zgadzam, jako konflikt między demokracją a autokracją. To jest konflikt, który narasta od początku XXI wieku.

W dwudziestym wieku, kiedy upadła żelazna kurtyna, Związek Radziecki, mur berliński, mieliśmy takie dość naiwne przekonanie, że tutaj historia się skończyła, że w tej chwili świat będzie już szedł drogą wartości demokratycznych, ochrony praw człowieka, wzajemnego szacunku, dialogu, globalizacja będzie temu pomagać, bo tworzy wspólny ogromny rynek. To się wszystko skończyło gdzieś tak na przełomie wieków. Oczywiście ta optymistyczna wizja rozwoju demokracji i wolnego świata otrzymała silne ciosy, bo najpierw był kryzys finansowy, później kryzys migracyjny, mieliśmy brexit, teraz ostatnio mieliśmy COVID. Ale od początku XXI wieku, to mówię dość umownie, mamy nową konfrontację ideologiczną, która, wydawało się, zakończyła w 1989 czy 1991 r., kiedy spór między komunizmem a demokracją wygrała demokracja. Ten spór w XXI wieku jest - jak Biden to nazwał - sporem czy konfliktem między demokracją a autokracją.

Autokracją w różnych wymiarach i na różne sposoby realizowaną. Chińczycy robią to na swój sposób, Putin robi na swój sposób, inni próbują też na inny sposób, natomiast to jest ten spór. I teraz polska władza musi się określić, czy jest za demokracją, czy za autokracją. Bo w tym sporze systemów mieszanych nie ma.

Nie może być tak, że jesteśmy trochę demokratyczni, trochę autokratyczni, albo odwrotnie. To musi być jasne opowiedzenie się po którejś stronie tego konfliktu.

Biden mówi: wolny świat musi bronić demokracji, bo to jest dla nas, dla przyszłych pokoleń, dla wolności człowieka. I stąd ja oczekuję, że po tym niewątpliwym wzmocnieniu relacji polsko-amerykańskich, po wizycie Kamali Harris, Blinkena, Austina, Bidena - to się wszystko zdarzyło w ostatnich tygodniach - będzie to materiał do przemyśleń dla Kaczyńskiego, Morawieckiego, Dudy: gdzie my jesteśmy, po której stronie tego sporu.

I jeżeli my nie odrobimy tej swojej lekcji z praworządności, jeżeli my nie wyeliminujemy niepotrzebnych konfliktów z UE, jeżeli my nie zapewnimy Polakom wolnych, uczciwych wyborów i prawdziwej konkurencji politycznej, to, chcąc nie chcąc, opowiadamy się po stronie autokracji. I nic nie pomogą tutaj wszystkie krytyki Putina. To będzie niewłaściwy wybór, gdy chodzi o ten konflikt, który zdefiniuje przyszłość świata na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Kwaśniewski: Spór demokracji z autokracją. PiS musi przemyśleć, po której jest stronie

I to też jest pytanie do prezydenta Bidena. Jeżeli on chce podejmować wyzwanie i toczyć wojnę, czy spór, jak pan mówi, demokracji z autokracją Putina, w tym przypadku, to czy można to robić ramię w ramię z rządem o autorytarnych zapędach, jak rząd polski? Bo czy pan wierzy, panie prezydencie, że polski rząd rzeczywiście zmieni tutaj linię swojego dotychczasowego działania?
- Jeżeli mówimy o polityce, to oczywiście nie tylko powinien to zrobić, ale musi to zrobić. Moim zdaniem on nie ma wyjścia. Dzisiaj Polska, jeśli pozostanie na takim konfliktowym kursie z UE, będzie absolutnie osłabiona i nie będzie nawet mogła zrealizować tych obowiązków, które dzisiaj mamy, choćby z uchodźcami. Czy to będzie zmiana mentalna? Nie sądzę, bo ludzie mentalność zmieniają bardzo wolno. Ale czy to będzie na najbliższy okres zmiana polityczna? Tak, sądzę, że to jest konieczność. Że to zostało przez sytuację wymuszone, ale także wymuszone przez w tej chwili Amerykanów czy przez UE. Oczywiście będziemy patrzeć na ręce i będziemy oceniać.

Dla mnie tak długo, jak partia Ziobry i on sam zostaje w rządzie, a jest to partia ewidentnie antyeuropejska, to oczywiście ten zwrot w polityce będzie mało wiarygodny. Ale zobaczymy. Chcemy otrzymać niezbędne środki z Unii, mówi się o tym, że jakieś porozumienie z Unią jest bliższe niż dalsze, więc niech pokazują, co robią. Retoryka się zmieniła, może poza telewizją publiczną i panem Kurskim, on jeszcze nie dostał chyba odpowiednich instrukcji, ale ja uważam, że konieczność wymusi zmianę tej polityki. Czy będzie to głębokie, związane z jakimś zwrotem w myśleniu osobistym liderów - nie sądzę, bo oni wydają mi się mocno zafiksowani na swoich poglądach, natomiast politycznie taka jest konieczność. (...)


wyborcza.pl/7,82983,28268992,po-wizycie-bidena-kwasniewski-spor-demokracji-z-autokracja.html#a=190&c=8000


Jak do tej pory pisiory zdecydowanie opowiedzialy sie po stronie autokracji.KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iu
Obserwuj wątek
  • benek231 Fragment wywiadu z Kwasniewskim :O) 28.03.22, 15:37
   "I to też jest pytanie do prezydenta Bidena. Jeżeli on chce podejmować wyzwanie i toczyć wojnę, czy spór, jak pan mówi, demokracji z autokracją Putina, w tym przypadku, to czy można to robić ramię w ramię z rządem o autorytarnych zapędach, jak rząd polski? "

   **
   Podobne pytania stawiam na tym forum d 20 lat. Pytania dotyczace demokracji, zwiazkow Polski z cywilizacja zachodnia, przynaleznosci do UE oraz do NATO. Z kiepskimi rezultatami gdyz zwolennicy demokracji znikaja a jej przeciwnicy, na czele z Kretynem i Perla, twardo glosza te swoje farmazony o pieknym amordystycznym swiecie, i zachwalaja trzymanie obywateli za twarz, tak jak to robi Erdogan albo Putin.

   KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow.
   Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
   • xiazeluka Re: Fragment wywiadu z Kwasniewskim :O) 28.03.22, 16:05
    Pospieraj się z Żorżetą, Kretynie52 (o ile wiesz, kto to jest):

    Czy w konsekwencji wojny na trwałe zmieni się również pozycja Polski?

    - Myślę, że tak. Polska jest dzisiaj najważniejszym państwem regionu, które koordynuje politykę humanitarną oraz transport broni na Ukrainę. Jesteście w pełnym tego słowa znaczeniu wschodnią flanką NATO - kluczowym elementem architektury bezpieczeństwa kontynentu. Warszawa jest modelowym przykładem stopniowego zwiększania wydatków na obronność oraz modernizacji armii. Niestety niektórzy nie chcą uznać tego faktu. Unia zajmuje się w tej chwili praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami. Pora powiedzieć to głośno - jeśli chodzi o problemy z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie.

    Przecież pani również krytykowała część polityki polskiego rządu. Zwłaszcza odnośnie wolności mediów.

    - Owszem, tam gdzie trzeba było, krytykowałam. Polska ma problemy z sądami, ale wierzę, że to etap przejściowy. Gdyby było tak źle, jak to przedstawiają w Brukseli, amerykańskie firmy nie inwestowałyby nad Wisłą miliardów dolarów. Uważam, że Polsce należą się przeprosiny. Ze strony Unii i USA. W wielu rzeczach byliście od nas mądrzejsi.

    wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-georgette-mosbacher-polsce-naleza-sie-przeprosiny-ze-strony-,nId,5884239
    • benek231 Poniewaz jestes entuzjasta zamordyzmu, Kretyn :O) 29.03.22, 17:18
     czyli najchetniej wprowadzilbys w Polsce rzady autorytarne, na wzor rosyjski czy turecki - jak tamci dyktatorzy likwidujac wolnosc slowa i mediow, stowarzyszen, demonstrowania i pozostale wolnosci obywatelskie oraz prawa czlowieka - to jedyna odpowiedzia uczciwego Polaka jest danie ci w pysk z liscia, naplucie prosto w pysk, i zrzucenie ze schodow. Ty jetes straszna menda, Kretyn, podly gnojek, oraz antyspoleczna swinia, i z toba nikt porzadny nie powinien serio rozmawawiac.
     Powyzsze odnosi sie takze do Olega3, Perly/Miriam, Sz0ka, Institorisa, Piqa, , Boomeranga, Qwardiana, Falusika i reszty antydemokratycznego gowna, ktoremu nikt szanujacy sie nie poda reki.


     kretynaluka napisała:     KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow.
     Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
    • qwardian Re: Fragment wywiadu z Kwasniewskim :O) 29.03.22, 17:35
     Przy okazji towarzyszu XL mógłbyś mi wyjaśnić tą obsesję z zegarkami podczas działań wojennych waszej armii, czy to ma jakiś związek z punktualnością, albo zgraniem czasu?

     next.gazeta.pl/next/7,151003,28274614,rosyjscy-agenci-zarekwirowali-szwajcarskie-zegarki-sa-warte.html
   • qwardian Re: Fragment wywiadu z Kwasniewskim :O) 28.03.22, 16:35
    benek231 napisał:

    > "I to też jest pytanie do prezydenta Bidena. Jeżeli on chce podejmować wyzwanie
    > i toczyć wojnę, czy spór, jak pan mówi, demokracji z autokracją Putina, w tym
    > przypadku, to czy można to robić ramię w ramię z rządem o autorytarnych zapędac
    > h, jak rząd polski? "


    Od początku uważam, że Stany odwrócą stoliczek i poraz kolejny pójdą z Kremlem przeciw Zachodniej Europie jak to miało miejsce 80 lat temu. Waszyngtońskie intryganciki dla dolara sprzedaliby własną matkę, a co dopiero dupokrację..

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka