Dodaj do ulubionych

Takze popieram federalizacje Europy :O)

03.04.22, 18:49
„Tą niebezpieczną koncepcją Kaczyński zaczadził głowy wielu Polaków”


Artur Nowak
03.04.2022, 11:59


Ile trzeba wojen w Europie, aby marzenia federalistów się ziściły? Powinniśmy wykorzystać naukę płynącą z inwazji Rosji na Ukrainę – mówi Olgierd Łukaszewicz, aktor i założyciel fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej”.

Mija ćwierć wieku od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe konstytucji RP.

Olgierd Łukaszewicz*: – Szkoda jedynie, że nie ma organu, który badałby konstytucyjność uchwalanych przez Sejm ustaw.

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że konstytucja jest ważniejsza niż prawo Unii Europejskiej.

– O tym mówię. W Rosji też jest przecież niby Trybunał Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej, który w 2015 roku uznał, że jeśli wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest sprzeczny z rosyjską konstytucją, to Rosja ma prawo nie wdrażać środków przewidzianych w tym wyroku. Więc to działa w teorii.

Swoją drogą, byłoby dobrze, gdyby premier Morawiecki, który w związku z inwazją na Ukrainę tak afirmuje Unię Europejską, odwołał tezy, którym dał wyraz we wniosku do Trybunału Przyłębskiej. Mam na myśli twierdzenia o wyższości prawa polskiego nad europejskim.

Kiedy kilka lat temu mówiłeś, że Jarosław Kaczyński będzie chciał wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej wiele osób kiwało głową z politowaniem.

– Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak daleko to zajdzie. Najgorsze jest chyba to, że w głowach wielu Polaków pojawiła się inna „Unia Europejska” niż ta, którą znamy z traktatów. Mam na myśli tak zwaną „Europę Ojczyzn”. Tą niebezpieczną koncepcją Kaczyński zaczadził głowy wielu Polaków. Profesor Roman Kuźniar, przewodniczący fundacji „My obywatele Europy”, zwraca uwagę, że rosyjski najazd na Ukrainę pokazał, ile naprawdę są warte koncepcje w rodzaju „Europy ojczyzn” czy Polski jako „samotnej wyspy”. Niewiele.

Wszystko to było podlane antyniemiecką retoryką?

– Wojna to zweryfikowała i pokazała, kto jest po czyjej stronie. Przecież dla Niemców racją stanu, priorytetem, jest to, żebyśmy byli silnym przedmurzem przed Rosją. Niestety, poprzez demontaż elementów państwa prawa od lat jesteśmy wypierani coraz bardziej na wschód. Mam na myśli zawłaszczanie mediów, atak na wolne sądy, upolitycznienie prokuratur. To przecież nie są niemieckie, tylko kremlowskie metody.

Skąd się właściwie wzięła się „Europa Ojczyzn”?

– Pamiętam, że w trakcie jednej z konferencji w Świątyni Opatrzności Bożej profesor Zbigniew Krysiak, przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, mówił, że mamy budować wspólnotę narodów zamiast federacji. Chyba zapomniał, że w deklaracji Roberta Schumana z 1950 r. dwukrotnie mówi się właśnie o federacji. Sam Schuman wyjaśnia też po co taka koncepcja Europie: „Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków”.

Po ponad siedemdziesięciu latach to hasło znów jest aktualne.

– Pokój nie jest dany na zawsze. Prezydent Biden zachęca do ściślejszego zjednoczenia państw Europy. Sankcje zbliżyły już wielu polityków. Czekam na głos europejskich federalistów wołający o ponowną próbę uchwalenia europejskiej konstytucji. Traktat z Lizbony, który miał być swego rodzaju konstytucją, to protokoły, instrukcje, uściślenia procedur. A ja czekam na zwięzłą, jasną deklarację, której przestrzegać będą wszystkie europejskie państwa.

Przed Schumanem apelował o to Winston Churchill.

– W Zurichu w 1946 roku chciał powołania „Stanów Zjednoczonych Europy”. Ile trzeba wojen w Europie, aby marzenia federalistów się ziściły? Powinniśmy wykorzystać naukę płynącą z inwazji Rosji na Ukrainę. I nie ma tu żadnej ideologii, chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Wierzysz, że rządzących stać na taką refleksję?

– Nasza fundacja - „My Obywatele UE” - od lat powtarza, że „nie ma niepodległości bez europejskiej jedności”. Dziś to hasło nieoczekiwanie słyszymy z ust prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Na ile są wiarygodni? Mam wątpliwości. Może bym uwierzył, gdyby odwołali wypowiedzi, w których atakowali instytucje unijne. Mówili, że sami damy sobie radę. Brzmi swojsko i romantycznie. Na wielu działają te zapewnienia o polskiej niezłomności i wybraństwie. W Kordianie Słowacki pisał: „Polska Winkelriedem narodów! Poświęci się, choć padnie jak dawniej”.

W tę czułą strunę wciąż opłaca się uderzać.

– I to pokazuje, że musimy wykonać dużo pracy, żebyśmy wyszli z romantycznego bajania i spojrzeli na rzeczywistość realnie. Trzeba PiS-owi postawić pytanie: Czy odwołuje koncepcję „Europy ojczyzn”?

Prezydent Duda mówi w sobotę, że racją stanu Polski jest bycie w Unii Europejskiej. Pamiętam kiedy mówił, że to „wyimaginowana wspólnota, z której dla nas niewiele wynika”. Obrzydzano nam Unię Europejską, mówiono, że Polakom coś zabiera, że nas wyzyskuje. A prawda jest taka, że gdyby nie członkowsko w UE, to nie byłoby setek miliardów euro na inwestycje w infrastrukturę drogową, ochronę środowiska, kulturę i oświatę. Ale trzeba też mówić wyraźnie, że członkostwo w Unii to nie tylko pieniądze, ale też obowiązki. Kto tego nie rozumie, kultywuje najgorsze tradycje polskiego warcholstwa.

Ale to warcholstwo się dobrze sprzedaje?

– Stworzono antyunijną ideologię i niestety mocno podpiął się pod to Kościół. Musimy podjąć wysiłek na rzecz sfederalizowania Europy. To, co zapisano w Traktacie Lizbońskim, nie wystarcza. Politycy muszą wziąć odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo. Rozumiem, że polityk robi tyle, ile elektorat mu pozwoli, ale nie może być populistą. Rozumiem też, że euro jest dziś niepopularne, tak samo jak mówienie o jednym ministerstwie sprawiedliwości, bezpieczeństwa czy polityki zagranicznej w Europie. Ale nie mamy wyjścia. Odnajdujemy się w polityce klimatycznej, ale w tak fundamentalnych sprawach jak bezpieczeństwo już nie.

Olgierd Łukaszewicz* – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W latach 2002–2005 i 2011–2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). W 2017 założył fundację „My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego”


www.newsweek.pl/polska/polityka/25-rocznica-uchwalenia-polskiej-konstytucji-rozmowa-z-olgierdem-lukaszewiczem/3lz50ef

A ruskiej agenturze najbardziej zalezy na tym aby nie doszlo do federalizacji Europy. Ten pomysl to zmora wszekiego antydemokratycznego gowna.
Czy jeden czlowiek moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris?
Moze. To Xiazeluka, znany tez jako Kretyn. Czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego F - ruski troll.
Obserwuj wątek
   • benek231 Takze popieram federalizacje Europy :O) 03.04.22, 22:22
    kretynaluka napisała:

    > Jakiś aktorzyna wyrocznią dla Kretyna.

    **
    Wyrocznia, Kretynie? Nie jestem pewien czy pamietam tego aktora. Inne czasy. Dla ciebie, Kretyn, dobry aktor to pewnie Zelnik. Ale co mozesz wiedziec ty atydemokratyczne gowno...
    Czy jeden czlowiek moze byc jednoczesnie zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris?
    Moze. To Xiazeluka, znany tez jako Kretyn. Czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego F - ruski troll.
  • qwardian Re: Takze popieram federalizacje Europy :O) 04.04.22, 10:49
   Bo jesteś semickim Arabem, którzy w procesie zlikwidowali pół tuzina wspaniałych kultur starożytnych i ich języków. W naziej katolickiej Europie obok łaciny, zachowały się języki germańskie, bałtyckie, ugrofińskie i słowiańskie. Narodowy Robotnik chce Europy ojczyzn, nawet stworzył narody, Słowacki pod przywództwem księdza Tiso i Ukraiński pod przywództwem Stepana Bandery, ale tu Bohdan Chmielnicki mógłby zaprotestować..
   • benek231 Takze popieram federalizacje Europy :O) 04.04.22, 15:31
    Jestescie bardzo blisko federacji. Z innymi krajami Unii laczy was prawo oraz zarzadzanie Wspolnota. A wspolne prawo i wspolnota innych wartosci to bardzo solidny fundament federacji. Jeszcze tylko potrzebujecie wspolnego pieniadza, armii i bardziej operatywnej egzekutywy, gdyz aktualna (KE) nie byla pomyslana pod katem federacji.
    Tu w Stanach takze mamy system federalny, w ktorym jest wladza centralna, ze swoimi prerogatywami, oraz dzialaja wladze stanowe - ze swoimi. Mozna pozostawic wiecej niezbednych uprawnien panstwom czlonkowskim. Ale musi chodzic o wieksza integracje - wieksza jednosc, wiecej zgody i wspolpracy, a mniej tego wszystkiego co nie sluzy narodom, czyli niezgody i warcholstwa.

    Przeciez nikt nie wprowadzi wam jezyka francuskiego jako urzedowego, oraz nie kaze wam nosic krotkich bawarskich spodni, ani nie zakaze gotowania czerniny, badz klepac paciorki wspak.
    Dla chcacego nie ma nic trudnego a juz niewiele wam brakuje. Oczywiscie klody pod nogi rzucac beda tzw. konserwatysci, uwazajacy za swoj obowiazek odstawianie Rejtana na widok czegokolwiek nowego, gdyz - wiadomo - ma byc po staremu. Ale oni musza przegrac nawet w zapazdzianej katolickiej Polsce.


    qwardian napisał:

    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
    • oleg3 Re: Takze popieram federalizacje Europy :O) 04.04.22, 15:47
     > Jeszcze tylko potrzebujecie wspolnego pieniadza, armii i bardziej operatywnej egzekutywy

     Tak Krzysiu.
     Wspólny pieniądz już mamy. Tak się składa, że zarabiają na tym niektórzy, a inni mają kłopoty. Operatywnej egzekutywy nie chcemy! Aktualnie najważniejsza jest armia. Kiedy, ta federalna armia mogłaby osiągnąć zdolność operacyjną? Przypuszczam, że gdzieś około roku 2050. No i podstawowa sprawa. Kiedy holenderscy żołnierze tej Federacji zdecydują się umierać za Warszawę?
    • benek231 Jesli bedzie to federacja, Oleg, to zolnierze :O) 04.04.22, 16:46
     holenderscy predzej beda chetni do umierania za Warszawe niz pod nieobecnosc federacji. Bo gdyby np. ewentualnie mieli umierac dzisiaj to was p prostu oleja i nie umra. Bo niby dlaczego mieliby umierac za Polakow majacych w dupie praworzadosc, od lat usilujacych rozwalic to co wlasnie ci Holendrzy przez dziesieciolecia mozolnie budowali i zbudowali, za Polakow ktorzy nie szanuja ani wlasnych praw ani unijnych? Dlaczego mieliby chciec umierac za homofobow, mizoginow, katolickich fundamentalistow-integrystow, za wrogow praw kobiet i wolnosci obywatelskich? No powiedz sam, Oleg - dlaczego?!     KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow.
     Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
     • oleg3 Re: Jesli bedzie to federacja, Oleg, to zolnierze 04.04.22, 17:04
      > holenderscy predzej beda chetni do umierania za Warszawe niz pod nieobecnosc federacji.

      Krzysiu. Ja nie pytałem o to czy w Federacji "predzej beda chetni" , tylko o to kiedy "zdecydują się umierać za Warszawę". Przykładowo. Pułk Poznaniaków będzie bronił Siedlec, a pułk Wrocławian Łukowa. Pułk Holendrów w doopie ma Siedle i Łuków. Dlaczego mieliby za to umierać? I to się nie zmieni przez najbliższe 100-lat. Taka jest Europa. A ty proponujesz Federację jako remedium na bieżące kłopoty.
      • benek231 Jesli bedzie to federacja, Oleg, to zolnierze :O) 05.04.22, 20:00
       oleg3 napisał:

       I to się nie zmieni przez najbliższe 100-lat. Taka jest Europa.

       **
       To znaczy Jaka? I skad ty to wiesz?

       KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow.
       Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
       • oleg3 Re: Jesli bedzie to federacja, Oleg, to zolnierze 06.04.22, 08:23
        oleg3 napisał:
        > I to się nie zmieni przez najbliższe 100-lat. Taka jest Europa.
        benek231 napisał:
        > To znaczy Jaka? I skad ty to wiesz?

        Skąd ja to wiem? Czytam Krzysiu. Po prostu czytam.

        Europa zawsze miała wiele ośrodków władzy. Taki jej urok i źródło (byłej już niestety) przewagi cywilizacyjnej. Lokalnie powstawały jednak federacje (terminu używam w b. szerokim znaczeniu; lata liczę grubo). Pamiętasz Jugosławię? Federacja jugolska trwała 70 lat. Skończyło się rozpadem i wzajemnymi mordami. Cesarstwo Habsburgów też (przez 70 lat) było federacją, Nic z niej nie pozostało. Przejdźmy na zachodni kraniec Europy. Federacja hiszpańska ma już 500 lat. I trzęsie się w posadach.Katalończycy i Baskowie nie chcą być Hiszpanami. Nawet we Francji Korsykanie nie chcą być Francuzami. A przecież są Obywatelami Republiki od 250 lat. Federacja belgijska ma już ( prawie)200 lat. I nie wiadomo czy przetrwa do okrągłej rocznicy. Federacja brytyjska ma co najmniej 300 lat. i Też się sypie.


  • institoris2 Re: Takze popieram federalizacje Europy :O) 04.04.22, 22:08
   czyli Kretyn 52 popiera kretyna aktorzyne...

   benek231 napisał:


   > Skąd się właściwie wzięła się „Europa Ojczyzn”?
   >
   > – Pamiętam, że w trakcie jednej z konferencji w Świątyni Opatrzności Bożej prof
   > esor Zbigniew Krysiak, przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Myśli Schuman
   > a, mówił, że mamy budować wspólnotę narodów zamiast federacji. Chyba zapomniał,
   > że w deklaracji Roberta Schumana z 1950 r. dwukrotnie mówi się właśnie o feder
   > acji. Sam Schuman wyjaśnia też po co taka koncepcja Europie: „Wkład, jaki zorga
   > nizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację jest niezbędny dla utrzymani
   > a pokojowych stosunków”.

   zdaniem debila aktorzyny, a za nim Kretyna 52, "Europe Ojczyzn" wymyslil niejaki prof. Krysiak na konferncji w Swiatyni Opatrznosci Bozej. Ot znawcy..

   5.9.1960 konferncja prasowa, Charles de Gaulle:
   „Stworzenie Europy, czyli jej zjednoczenie, to z pewnością ważna sprawa... Dlaczego to wielkie ognisko cywilizacji, siły, rozumu i postępu ma umrzeć pod własnymi popiołami? Jednak na takim polu nie należy marzyć, ale widzieć rzeczy takimi, jakie są. Jakie są realia Europy i podwaliny, na których można budować? W rzeczywistości to państwa… To jest chimera, myśleć, że można stworzyć coś skutecznego i że narody zaakceptują coś, co jest poza państwem lub ponad nim… Z pewnością prawdą jest, że zanim problem Europy byłby rozwiazany kompleksowo, mogłyby powstać pewne mniej lub bardziej ponadnarodowe instytucje. Instytucje te mają swoją wartość techniczną, ale nie mają i nie mogą mieć autorytetu i politycznej skuteczności... Francja uważa za pożądane, możliwe i praktyczne zapewnienie regularnej współpracy między państwami europejskimi w dziedzinie polityki, ekonomii, kultury i obronności. To wymaga zorganizowanego, regularnego zrozumienia odpowiedzialnych rządów i działania wyspecjalizowanych agencji podległych rządom w każdym z obszarów wspólnych.”
   • monalisa2016 Re: Takze popieram federalizacje Europy :O) 04.04.22, 23:49
    Benio nie ma najmniejszego pojęcia o unijnej historii która mowiąc szczerze ma bardzo długą historię, jej korzenie znajdują się w Stanach, właśnie w Stanach w pewnych sferach, zdumiewające co nie?
    Benio potrafi bezkrytycznie cytować bezmyślne artykuły o których nie ma pojęcia.

    "Europa Ojczyzn" zaproponował Charles de Gaulle miała być to Europa suwerennych państw współpracujących na wielu płaszczyznach między sobą (byłam i jestem za taką a nie za e-kołchozem) ale tu był jeden szkopół, ta Europa miała mieć tylko jedno przewodnictwo, dokładnie jedno przewodnictwo, a nim miał być francuski rząd.
   • benek231 Takze popieram federalizacje Europy :O) 05.04.22, 06:15
    Przeciez ty jestes antyunijny antydemokrata czyli antyunijne antydemokratyczne gowno i prezentujesz przystajace do tego opinie - z perspektywy antydemokratycznego gowna. Dla mnie twoje opinie nie maja najmnieszego znaczenia. Jestes glupcem, po prostu. A popierajac LePen, Kaczynskiego, Orbana, OI, i Salviniego popierasz Putina, czyli jestes czyms wiecej niz glupcem.    institoris2 napisał(a):

    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.

  • hymenos01 Re: Takze popieram federalizacje Europy :O) 06.04.22, 01:10
   Idotyczna teza:
   Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że konstytucja jest ważniejsza niż prawo Unii Europejskiej.

   I jeszcze głupsze uzasadnienie:
   Mam na myśli twierdzenia o wyższości prawa polskiego nad europejskim.

   Faktem jest, że już 2005 roku TK pod przewodnictwem Marka Safjana orzekł, że prawo unijne może być stosowane wbezpośrednio w krajach członkowskich wyłącznie w zakresie przekazanych kompetencji. TK Przyłębskiej potwierdził jedynie wydane wcześniej wyroki TK stwierdzając, że prawo unijne nie może naruszać konstytucji krajów członkowskich i wykraczać poza kompetencje przekazane w umowach traktatowych Unii. Gdyby prawo unijne było nadrzędne nad prawem konstytucyjnym już dawno nie mielibyśmy Polski i żylibyśmy w Federacji Uni Europejskiej o czym marzą kretyni oczadzeni putinowską wersją Europejskiej Federacji Rosyjskiej.
  • qwardian Re: Takze popieram federalizacje Europy :O) 06.04.22, 09:37
   Ta złodziejska Bruksela i Berlin znowu oszukały Narodowego Robotnika. Nie ogłosiły sankcji na ropę i gaz, oraz kłamią, że nałożyły na węgiel. Okazuje się, że tylko na węgiel tylko o wartości 4 miliardów Euro. Dlatego trzeba zniszczyć UE w kształcie jakim teraz funkcjonuje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka