Dodaj do ulubionych

Nie tylko czołgi i artyleria

22.04.22, 16:24
Wydawało mi się, że "bitwa o Donbas" to będzie powtórka z II WŚ. Obie strony będą walić w siebie szrotem po nieboszczyku ZSRR. Tak też pewnie i będzie. Wygląda jednak na to, że to będzie pierwsza w historii bitwa dronów. Jak drony w polu potwierdzą swoją wartość bojową (z natowską obserwacją pola walki), to nic nie pomoże rosyjskiej armii.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28363833,ukrainska-armia-robo-kamikadze-szybko-rosnie-teraz-o-zagadkowe.html#s=BoxMMtCzol2
Obserwuj wątek
  • oleg3 Na uwagę zasługuje 22.04.22, 16:27
   Najbardziej medialne są dostawy z USA, jednak Ukraińcy najpewniej używają też polskich dronów Warmate Grupy WB. Firma nie ujawnia na ten temat żadnych konkretnych informacji, Ukraińcy również. Warmate to niewielki samolocik o wymiarach 1,4 x 1,1 metra. Waży 4 kilogramy. Ze względu na swoje wymiary jest bardzo trudny do wypatrzenia i usłyszenia z ziemi. Niewielka głowica zawiera około 300 g materiałów wybuchowych i może być groźna dla nawet opancerzonych pojazdów. Dron detonuje ją, wlatując w swój cel w płytkim nurkowaniu.

   Warmate może utrzymać się w powietrzu do niecałej godziny, lecąc z prędkością około 80 km/godz. Największym ograniczeniem jest zasięg łączności, która w praktyce wymaga widzenia się operatora i drona, choć ma istnieć możliwość używania innych dronów Grupy WB jako latających stacji przekaźnikowych. Wówczas zasięg ma się wydłużać do bardzo poważnych kilkudziesięciu kilometrów. Nie wiadomo jednak praktycznie nic o użyciu Warmate w Ukrainie. Grupa WB twierdzi jedynie, że jej produkty się sprawdzają na polu walki.,

   Tekst linku

  • piq Ukraińcy w ogóle redefiniują pojęcie... 23.04.22, 01:35
   ..."przewagi powietrznej" czy "panowania w powietrzu". Ich koncept na taktyczne "biedaprzewagi" już jest, jak sądzę, szeroko i wnikliwie studiowany.

   We wschodniej części jeszcze do niczego nie doszło poza ciekawym manewrem ukraińskiego podjazdu od Charkowa na wschód ku liniom kolejowym w Wielki Burłuk / Kupiańsk. Jest dużo standardowych info z okolic Donbasu, ale o tamtym manewrze jest cicho. Jest to o tyle istotne, że w kolej ruSSmanni są dobrzy, a w ciężarówki nie bardzo - Wielki Burłuk i Kupiańsk to kluczowe węzły kolejowe dla osi Izjum, gdzie stoi kupa ruSS-wojska. Bardzo mocny ruSS-atak wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Oskil na południe na Łozowe i Rubcy ma jak sądzę zapewnić możliwość zaopatrywania Izjumu na kołach (most w Borowej jest niedawno zniszczony przez UA i nawet prowizorycznie naprawiony nie przepuści ciężkiego sprzętu). Może to świadczyć o kłopotach w dostawach koleją.
   • piq popieprzyłem,... 23.04.22, 02:03
    ...dla Izjum Kupiańsk / Wielki Burłuk owszem, ale główny kierunek to front w okolicach Rubiżnego i Siewierodoniecka. Do Izjum transport idzie od kolei na kołach. Włam ukraiński walczył kilka dni temu 8 km od Kupiańska, ale być może został wyparty. Gdyby się im udało zainstalować w odległości zasięgu artylerii od linii kolejowych, to mogliby blokować każde zaopatrzenie z Rosji na tych liniach i kolejowych, i kołowych.
    • piq wygląda na to, że celem ataku na Kupiańsk... 24.04.22, 16:11
     ...były przeprawy na prawy (zachodni) brzeg rzeki Oskil, drogowe i kolejowe, bo cała infrastruktura kolejowa jest na lewym brzegu. Przypuszczalnie się udało. Po zniszczeniu przepraw nie ma jak dostarczyć zaopatrzenia do Izium. Tama w Izjum jest zniszczona, większość koryta rzeki zamieniła się w błoto. Dlatego roSSjanie rzucili się na Łozowe (zdobyli) i na Oskil miasto, bo tam jest jedyny most kołowy dla zaopatrywania kierunku Izjum.

     Drugi silny atak roSSyjski poszedł przez Kreminną na Łyman i ostatecznie też na miasto Oskil w tym samym celu: żeby otworzyć kołowe zaopatrzenie dla Izium od linii kolei idącej od Kupiańska na wschód i potem na południe.

     Jest wyraźny problem z zaopatrzeniem sił w Izium, jest tam kupa wojska i sprzętu, która się w gruncie rzeczy nie ruszyła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka