Dodaj do ulubionych

Czy takze klerykalny faszyzm Kaczynskiego? :O)

26.04.22, 17:55
Klerykalny faszyzm Salazara: Naród, który nie boi się biedy, jest nie do pokonania

Maciej Stasiński
25 kwietnia 2022 | 09:30


(...)
„Czarodziej finansów" Salazar stopniowo przejął całą władzą jako premier, a Portugalia zastygła na długie 40 lat w wodzowskim ustroju nazwanym Estado Novo (Nowe Państwo). Był to ustrój monopartyjny, ultrakatolicki i nacjonalistyczny, oparty na kulcie wodza-ojca narodu, korporacyjnej organizacji społeczeństwa i skrajnej centralizacji władzy gospodarczej i politycznej, wszechwładzy policji politycznej, monopolu propagandy (scentralizowanej w Sekretariacie Propagandy Narodowej) w gazetach, radio i rodzącej się telewizji i cenzurze strzegących czystości doktryny nacjonalistyczno-imperialnej oraz dobrych obyczajów. Wpajano je w szkołach, kościołach i w masowej organizacji Młodzież Portugalska.

Wódz Narodu zniósł wprawdzie swobody demokratyczne, zlikwidował wolną prasę, zakazał partii i związków zawodowych oraz ustanowił dyktaturę, ale dbał o poddanych. Konstytucja z 1933 r. po raz pierwszy przyznała kobietom prawo wyborcze, a robotnikom zapewniła świadczenia socjalne.

Najbliższym wzorem dla Salazara był faszyzm włoski Benito Mussoliniego, którego portret dyktator trzymał na biurku. Od niemieckiego nazizmu dzieliły go katolicyzm i brak masowego ruchu w rodzaju NSDAP. Antysemityzmu nie podzielał, ustawy norymberskie go odstręczały. Jego ustrój nazywano faszyzmem klerykalnym i profesorskim.

Estado Novo zostało stworzone przez Salazara od góry do dołu i powstało ostatecznie w 1932 r.

Zatwierdziła je konstytucja z 1933 r. przyjęta w sfałszowanym referendum. Jedyną partią w parlamencie była Jedność Narodowa, jej młodzieżówką - Młodzież Portugalska, a dodatkowym cywilnym ramieniem paramilitarnym - Legion Portugalski. Partie polityczne rozwiązano, zanikły albo uciekły na wygnanie, z wyjątkiem partii komunistycznej, która trwała w podziemiu. Strajków zakazano. Tajna policja polityczna PIDE (Międzynarodowa Policja Obrony Państwa) prześladowała wszelkie ruchy opozycyjne i zamykała i torturowała ludzi w więzieniach (ponurej sławy Peniche czy Caixas), koloniach karnych i obozach koncentracyjnych, jak Tarrafal w Zielonym Przylądku.

Kult Salazara
Dyktatora otaczał kult, chociaż on sam go nie lubił, a nawet umiarkowanie zwalczał. „Szef" był Pomazańcem Bożym (Ungido de Deus), Oblubieńcem Narodu (Casado com a Nacao), surowym i ascetycznym Ojcem, Odkupicielem i Zbawcą.

Salazar był republikaninem i nacjonalistą, ale chrześcijańskim. Wcale nie był wysokiego mniemania o Portugalczykach czy ludziach w ogólności. Uważał, że obywatele powinni modlić się, pracować i prowadzić przykładne życie rodzinne, a rządzenie zostawić ludziom z kwalifikacjami.

Według biografa Filipe Ribeiro de Meneses powiedział kiedyś: - Naród, który nie boi się biedy, jest nie do pokonania.

Ale dobrodusznym ojczulkiem tego narodu bynajmniej nie był, a z jego tajną policją polityczną nie było żartów. Liczyła 20 tysięcy funkcjonariuszy i miała 200 tysięcy informatorów. Przez 40 lat zabiła skrytobójczo w kraju i za granicą podobno prawie 23 tysiące osób.
(...)

Jego doktrynerski upór i poczucie wyższości intelektualnej nad otoczeniem pozwoliły mu po wojnie oprzeć się nowoczesnym trendom demokratycznego Zachodu.

Zostawił Portugalię jako anachronizm - metropolię chwiejącego się w posadach ostatniego imperium kolonialnego, ale i najbiedniejszy kraj zachodniej Europy, z najwyższym wskaźnikiem analfabetyzmu.
(...)

Kiedy był premierem RP, Jarosław Kaczyński nie zdążył poznać wielu kolegów przywódców demokratycznej Europy, do której Polska nareszcie dołączyła kilka lat wcześniej. Jednym z niewielu, z którymi się spotkał, był Portugalczyk Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej w latach 2004-14. W rozmowie Kaczyński chciał mu zrobić przyjemność i zapewne błysnąć wiedzą historyczną, więc zwierzył się, jak bardzo podziwia Salazara jako władcę i ustrój, jaki stworzył. Rozmówca, który za młodu działał na komunizującej lewicy zwalczającej faszyzujące Nowe Państwo, stracił kontenans. Rozmowa się nie kleiła.

wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,28365620,klerykalny-faszyzm-salazara-obalila-rewolucja-gozdzikow.html#S.main_topic_2-K.C-B.5-L.2.duzy

Czyli poprawnie wyczulem gada, za pierwszych rzadow klero-faszystow, ze pewnie jest fanem dyktatury Salazara.KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
Obserwuj wątek
  • oleg3 Re: Czy takze klerykalny faszyzm Kaczynskiego? :O 26.04.22, 18:16
   " za młodu działał na komunizującej lewicy"

   Nie tylko za młodu. Takie są unijne elity.
   • benek231 Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 27.04.22, 15:24
    oleg3 napisał:

    > " za młodu działał na komunizującej lewicy"
    >
    > Nie tylko za młodu. Takie są unijne elity.

    **
    No i? Jakie znaczenie ma mlodziencza partyjna przynaleznosc Borroso? Trzeba byc wyjatkowo glupim sukinsynem by z calego artykulu wylowic tylko taki nieistotny szczegol. Czy ty zdajesz sobie sprawe, obrzydliwcu, ze wypadasz znacznie gorzej od Borroso nawet gdyby ten przez cale zycie byl w KPZR?
    Istotne jest to, ze Kaczynski ulozyl sobie w swym tepym lbie, ze korporacjonizm i klerykalny faszyzm rodem z Portugalii, czyli salazaryzm, sa tym czego wyczekuje narod polski. Czyli kompletny odlot tego idioty oraz reszty klero-faszystow, wlacznie z toba ty koscielne gowno.

    Jesli "takie sa unijne elity" to z cala pewnoscia taka jest tez Szydlo, Kepa, Jaki, czy Mazurek a brakuje wsrod nich Piotrowicza.

    Jestes denny, Oleg, ty tepe antydemokratyczne gowno.


    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
    • oleg3 Re: Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 27.04.22, 15:37
     > Trzeba byc wyjatkowo glupim sukinsynem by z calego artykulu wylowic tylko taki nieistotny szczegol

     To nie szczegół , Krzysiu. To jest podstawowa informacja, podana przypadkowo. Nie jest tajemnicą, że elity europejskie są z gruntu maoistowskie i trockistowskie. Czyli po po protu komunistyczne.
     • benek231 Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 27.04.22, 16:10
      oleg3 napisał:

      > > Trzeba byc wyjatkowo glupim sukinsynem by z calego artykulu wylowic tylko
      > taki nieistotny szczegol
      >
      > To nie szczegół , Krzysiu. To jest podstawowa informacja, podana przypadkowo. N
      > ie jest tajemnicą, że elity europejskie są z gruntu maoistowskie i trockistowskie. Czyli po po protu komunistyczne.

      **
      Ty zupelnie jak ten student ktory opanowana mial wylacznie technologie drewna, wiec na pytanie o budowe karabiu powiedzial, ze karabin sklada sie z czesci metalowych oraz drewnianych, po czym przeszedl do drewna.

      W calym artykule jest wiecej takich "podstawowych informacji" nie na temat.
      Czy Ursula von der Leyen to takze komunistyczna lewica unijna? Bo nalezy przeciez do unijnej elity.

      Kaczynski i reszta tamtego antydemokratycznego gowna to znacznie wiekszy anachronizm w dzisiejszej Polsce niz Salazar i jego klero-faszysci w owczesnej Portugalii. Faszysci wloscy, hiszpanscy czy portugalscy, jacy by oni nie byli, przecierali wowczas szlaki - uczyli sie metoda prob i bledow. Uczyli sie na wlasnej skorze. Kaczynski, natomiast, oraz reszta faszyzujacego antydemokratycznego gowna, czyli wlacznie z toba, nie jest w stanie zrozumiec niewlasciwosci tego co dostali na tacy dzieki Mussoliniemu, Salazarowi, czy Hitlerowi. To glupie bydle, Kaczynski, zachwycalo sie salazaryzmem i mialo nadzieje odrestaurowac tamto gowno w warunkach Polskich. Glup i nieuk.

      Nie ma znaczenia komu zwierzal sie ze swego podziwu dla salazaryzmu. Istotne jest, ze wykazal sie gluptactwem.

      KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
      Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.      • oleg3 Re: Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 27.04.22, 16:24
       benek231 napisał:


       > Czy Ursula von der Leyen to takze komunistyczna lewica unijna?

       Nie wiem czy jest na lewo od Trockiego. Wiem, że jest funkcjonariuszką partii. O ile wiem członkostwo w parti wewnętrznej jest niejawne.
       • benek231 Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 28.04.22, 07:25
        Od 1990r. Ursula von der Leyen nalezy do CDU, ty idioto.

        oleg3 napisał:

        klamstwa i oszczerstwa pod adresem chrzescijanki - jak to podlasko-polski katolik


        KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
        Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
        • oleg3 Re: Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 28.04.22, 08:11
         CDU jest partią chrześcijańską?


         benek231 napisał:

         > Od 1990r. Ursula von der Leyen nalezy do CDU, ty idioto.
         • benek231 Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 29.04.22, 16:52
          oleg3 napisał:

          > CDU jest partią chrześcijańską?

          **
          Poszukaj sobie w np. Wiki co oznacza ten skrot. A z cala pewnoscia nie jest to sktrot nazwy partii komunistycznej, ty debilu z bagien.


          KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
          Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
          • oleg3 Re: Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 29.04.22, 17:54
           twojahistoria.pl/2020/01/17/o-tym-jak-dwoch-diablow-prowadzilo-pod-ramie-aniola-czyli-komunisci-wobec-kosciola-katolickiego-w-polsce/

           Bierut był katolikiem, Kretynie!
           • benek231 Bałwań sie dalej podlaski Shreku :O) 30.04.22, 06:58
            Takze ty jestes katolikiem, i co z tego? Skoro jestes katolickie gowno. Jak Bierut czy gorsze...gdyz bardziej klamliwe i oszczercze.

            CDU nie jest komunizujaca lewica ty obrzydliwcu. Takze Ursula von der Leyen nalezaca do unijnych elit, nie jest komunizujaca lewica, ty antydemokratyczne i antyunijne gowno.

            oleg3 napisał:

            klamstwa i bzdury

            KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
            Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
  • boomerang Re: Czy takze klerykalny faszyzm Kaczynskiego? :O 27.04.22, 04:05
   Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej w latach 2004-14. W rozmowie Kaczyński chciał mu zrobić przyjemność i zapewne błysnąć wiedzą historyczną, więc zwierzył się, jak bardzo podziwia Salazara jako władcę i ustrój, jaki stworzył.

   Kaczor znalazł sposób jak zagadać do maoisty.
  • oleg3 Zapamiętaj to Kretynie 27.04.22, 11:42
   na przyszłość. Jak zechcesz robić z NSDAP partię katolicką.


   > Od niemieckiego nazizmu dzieliły go katolicyzm

   • benek231 Zapamiętaj to Kretynie podlaski :O) 27.04.22, 16:21
    na przyszłość. Jak zechcesz robić z NSDAP partię katolicką.

    Od niemieckiego nazizmu dzieliły go katolicyzm

    **
    Czyli wrabiam ci na tej samej zasadzie na ktorej ty usilowales wrabiac mi, iz mogłbym zechcieć robić z NSDAP partię katolicką.. Czyli siegnales po oszczercza insynuacje na jaka stac jest podlaskiego katolika po swietach. Bo przed swietami nie mozesz kurwic swojej duszy gdyz wczesniej byles u spowiedzi ty obrzydliwcu.

    Rownie dobrze, korzystajac z jakiegos pretekstu, moglbym napisac tobie: Zapamiętaj to Kretynie podlaski na przyszłość. Jesli zechcesz molestowac swoja coreczke.
    Ty koscielne gowno.    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
    • oleg3 Re: Zapamiętaj to Kretynie podlaski :O) 27.04.22, 16:28
     Prosto Krzysiu.
     Katolicy odpowiadają za nazizm? Hitler był katolikiem? Ideologia III Rzeszy była katolicka?
     • benek231 Zapamiętaj to Kretynie podlaski :O) 01.05.22, 08:35
      Dyskutujesz sam ze soba, potwarco. Najpierw insynuujesz mi, ze kiedys, w przyszlosci, ewentualnie moglbym chciec zrobic partie katolicka z NSDAP, ale... A nastepnie przechodzisz nad wlasna insynuacja do porzadku dziennego i usilujesz wcisnac m, ze niby moim zdaniem "Katolicy odpowiadają za nazizm, Hitler był katolikiem, Ideologia III Rzeszy była katolicka". A ja nigdy nie twierdzilem niczego podobnego. Czyli jestes klamca, oszczerca, potarca, i obrzydliwcem, coraz bardziej pdobnym do KretynaLuki, ktory jest plynnym gownem w ludzkiej skorze.


      oleg3 napisał:

      jak to ciemny podlaski wiesniak

      KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
      Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka