Dodaj do ulubionych

"Kłamstwo was zniewoli" :O)

09.05.22, 07:47
Tomasz Lis
08.05.2022, 20:00


Reżimy takie jak Putina czy Kaczyńskiego nie kłamią tylko po to, by dezinformować społeczeństwo i nim manipulować. Chcą to społeczeństwo podzielić i zniszczyć, czyniąc z niego bezkształtną masę niezdolną do podawania w wątpliwość racji władzy i do stawiania jej oporu. Masa ma być władzy powolna i generalnie bezmyślna.


Kłamstwa pisowskiej władzy nie mają może imperialnego rozmachu Putina czy Ławrowa, którzy łżą o rosyjskiej wojnie z ukraińskim nazizmem, opowiadają, że Hitler miał żydowską krew i twierdzą, że najbardziej zaciekli antysemici to Żydzi. Kłamstwa PiS mają się do kłamstw Putina jak buda Kaczyńskiego na Nowogrodzkiej do Kremla. Ale w jednym kaczyzm jest do putinizmu podobny bardzo. Oba systemy ufundowane są na bezwstydnym kłamstwie, oba rządzą za pomocą kłamstwa i w kłamstwo inwestują, oba bez kłamstwa szybko by padły. Niszczą społeczeństwa, także definitywnie je dzieląc, bo ofiary kłamstw stają się fundamentalnie niezdolne do znalezienia wspólnego języka i porozumienia się z tymi, którzy kłamstwu nie ulegają. Jedni i drudzy żyją w dwóch zupełnie odrębnych światach.

***

Reżimy autorytarne pragną wszechwładzy. Drogą do niej, może bardziej niż unicestwienie oponentów, jest unicestwienie prawdy. Gdy prawda ginie, fakty przestają mieć znaczenie. Rzeczywistość wirtualna góruje nad realną, propaganda staje się istotniejsza niż to, co widzą oczy i słyszą uszy.

Kłamstwo autorytarnej władzy nie jest powściągliwe, nie mityguje się, nie ma hamulców. Zawsze idzie na całość. Ponieważ służy władzy absolutnej, ma charakter absolutny, wszechogarniający i dokumentny. Same kłamstwa całą dobę, można powiedzieć, parafrazując hasło stacji informacyjnej.

Kłamstwo jest tutaj nie tylko narzędziem i metodą. Staje się nawykiem. Kłamią, bo oddychają. Inaczej nie potrafią. Jakby naturalnie czuli, że prawda jest ich śmiertelnym wrogiem i zagrożeniem. Jak zaduch nienawidzi świeżego powietrza, tak kłamstwo nie może tolerować prawdy. Musi jej wydać wojnę totalną. Albo rządy prawdy, albo rządy kłamstwa. Tak jak zamordyzm wyklucza demokrację i rządy prawa, tak kłamstwo wyklucza panowanie prawdy.

Kłamstwo jako religia zła potrzebuje codziennej mszy. U nas są nią kwadranse nienawiści o 19.30. Idzie o to, by opozycja nigdy nie dogadała się z częścią narodu, by ta część uznawała ją i jej liderów za wrogów i zdrajców. Cel kłamstw polityków PiS i ich propagandy jest więc ten sam – utrzymanie władzy za pomocą definitywnego podzielenia narodu i konsekwentnego prania mózgu jednej z tych części oraz konsekwentnego obrażania i poniżania części drugiej. Można się śmiać z tej często tępej propagandy, ale ta nieporadna kurszczyzna ma w swej istocie oczywisty charakter faszystowski, zresztą do faszystowskich wzorów się odwołuje.

Ostatnio Amerykanie i umocowani w Warszawie przedstawiciele Waszyngtonu zachęcają przedstawicieli opozycji do jakiejś formy dogadania się z władzą w Polsce. Ale z niezrozumiałych powodów demokraci nie chcą dać nam dobrego przykładu, dogadując się z republikanami i Trumpem. Kłamstwa Trumpa i republikanów uznają za przeszkody w dogadywaniu się, kłamstw Kaczyńskiego, Morawieckiego i TVPiS za takie przeszkody nie uznają. Może po prostu wychodzą z założenia, że nad Wisłą poprzeczka estetyczna ustawiona jest niżej niż nad Potomakiem.

***

Autorytarna władza nie chce społeczeństwa, chce ogłupionej narkotykowym kłamstwem masy, z którą władza może zrobić wszystko. Masa wpada w patriotyczne delirium, gdy armia ich kraju dokonuje wojennych zbrodni albo w innym kraju ryczy ze śmiechu, gdy jego armia wyrzuca biednych uchodźców w zimną noc do lasu.

Kłamstwo jest naturą autorytarnej władzy, ale bywa też naturą jej ludzi. Morawiecki kłamie bez opamiętania, jakby uczestniczył w szalonej orgii kłamstwa. Upaja się kłamstwem, jakby się nim narkotyzował, dzieląc się „działkami” z całym narodem. Jest nieustannie w jakiejś niepohamowanej kłamliwej ekstazie, jakby własny organizm stawiał mu fizjologiczną barierę uniemożliwiającą powiedzenie prawdy. Upaja się tym, że choć nieustannie łapią go na kolejnych kłamstwach, nieustannie kłamać może dalej. Tego narkotycznego ciągu nic nie powstrzyma. Oglądamy więc codziennie całą plejadę kłamców. Naczelny, certyfikowany kłamca Morawiecki, kłamca Dworczyk, rzecznik rządu kłamców, zimny łgarz o wyglądzie maturzysty-prymusa Müller, dalej nadworny kłamca Kaczyńskiego piekarz Fogiel i cała masa innych podwykonawców w owym monstrualnym przemyśle, którzy dla kariery albo z głupoty kłamcom naczelnym próbują dorównać.

***

Mieliśmy w Polsce kłamstwo diagnozy i kłamstwo obietnic. Kłamstwa dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości.

Fundamentem było kłamstwo smoleńskie i kłamstwo o Polsce w ruinie. Teraz są kłamstwa nowe, duże, ale nie tak gigantyczne jak tamte. Ot, zwykłe pisowskie, codzienne kłamstwa – o inflacji (nazywanej przez Morawieckiego putinflacją), o stopach procentowych, o KPO, covidzie i respiratorach, kłamstwo o międzynarodówce Putina, w której Kaczyński i Morawiecki rzekomo nie brali i nie biorą udziału, oraz kłamstwo o gazoporcie rzekomo wymyślonym przez jednego Kaczyńskiego i zbudowanym przez drugiego. Bo w Polsce do wszystkiego, co sensowne, musi być przystawiony stempel kaczyzmu. W każdej istotniejszej sprawie mamy spontaniczne albo wypracowane pisowskie kłamstwo, które każdy pisowiec powtarza jak wyznanie wiary i świadectwo lojalności wobec najdroższego przywódcy. Dobry pisowiec wszystkie kłamstwa zna na pamięć i w zależności od potrzeb je recytuje.

W wyścigach kolarskich jest zawsze etap prawdy, zwykle najtrudniejszy odcinek górski, który oddziela tych najlepszych od słabszych. Ale rządy PiS z wyścigiem kolarskim nie mają nic wspólnego nie tylko dlatego, że od lat peletonem rządzą najsłabsi. W tym wyścigu nie ma etapu prawdy. Tu są tylko etapy kłamstwa składające się na prawdy o kłamcach. O kłamcach, którzy kłamią, bo mogą, bo chcą i lubią. To nasze codzienne kłamstwo ma charakter bardzo wschodni. Jest bezceremonialne, bezczelne i w jakimś sensie wierne ortodoksji kłamstwa. Niestety, w naszej epoce Wschód potrafi infekować Zachód. Kłamstwo Trumpa i telewizji Fox nie aż tak bardzo różniło się od kłamstw Putina i RIA Novosti.

O ile twierdzenie „prawda was wyzwoli” może być zbyt optymistyczne i na wyrost, to twierdzenie, że „kłamstwo was zniewoli” może być bliższe prawdy. Widzimy liczne tego dowody. I tu i tam.


www.newsweek.pl/opinie/tomasz-lis-klamstwo-was-zniewoli-felieton/mknnkhw

A na tym forum, Najmilsi, dodatkowo niewoleni byliscie przez takich klamcow jak Oleg3, KretynLuka, Qwardian, czy Institoris.KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
Obserwuj wątek
  • benek231 PS...."Kłamstwo was zniewoli" :O) 09.05.22, 15:45
   > A na tym forum, Najmilsi, dodatkowo niewoleni byliscie przez takich klamcow jak
   > Oleg3, KretynLuka, Qwardian, czy Institoris.

   *
   PS....O malo co zapomnial bym o takim pajacu ktory kiedys nosil nick 'Błona Dziewicza' ('Hymen'), ktory ostatnio przechrzcil sie na 'Hymenus', niemniej jest to ten sam szubrawiec, kapus, i klamca.   KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
   Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
     • benek231 PS...."Kłamstwo was zniewoli" :O) 11.05.22, 15:31
      Artykulu Lisa nawet nie probowales skomentowac, prymitywie. W zamian dolaczyles do tego drugiego łupanego kamienia, ktory takze niezbyt chwyta wypowiedzi na poziomie. Pewnie twoj ziomal - rowniez podlaski jełop i tłuk.


      oleg3 napisał:      KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
      Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
  • qwardian Re: "Kłamstwo was zniewoli" :O) 28.06.22, 13:13
   Krzysiu, kolejny dziennikarz TVN usunięty z TVN. Bardzo ją szanowałem und Thomasa Lisa pustyni. Podajmy wszyscy sobie ręce i protestujmy. PO PO-nad 20 latach, PO-modlę się w jej intencji na Mszy Świętej..

   www.fakt.pl/kobieta/plotki/dziennikarka-tvn24-odchodzi-ze-stacji-po-ponad-20-latach-co-planuje-dalej/060sw07
  • qwardian Re: "Kłamstwo was zniewoli" :O) 02.07.22, 19:00
   Zobacz Benku, Jude zwolnili kolejną polską dziennikarkę, jak ma wyglądać wolność prasy w PL..

   Agnieszka Burzyńska została zawieszona przez redaktorów naczelnych Onetu i „Faktu”. Jako powód podano możliwy konflikt interesów.

   Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk i naczelna „Faktu” Katarzyna Kozłowska wystosowali oświadczenie, w którym poinformowali o zawieszeniu Burzyńskiej.

   W związku z ostatnimi spekulacjami na temat potencjalnego konfliktu interesów red. Agnieszki Burzyńskiej związanego z jej pracą dziennikarską, zażądaliśmy od niej pełnej transparentności
  • zwrotnicowy Lisa już nie ma 02.07.22, 19:14
   W kwestii tego felietonu. Lis ewidentnie bredzi. Nie ma najmniejszego podobieństwa pomiedzy sytuacją w Posce i w Rosji. PiS nie ma wladzy absolutnej i monopolu medialnego. Takowy ma Putin.
   Władza sama w sobie nie dzieli społeczeństwa. Tego dokonuja media. W Rosji wszystkie graja te samoą melodię to społeczeństwo nie jest podzielone. W Polsce grane jest setki melodii.
   Demokracja i wolny wybór dzielą spoleczeństwo. Jeśli były Lis chce zjednoczyć polakow to najprościej byłoby wprowadzić dyktaturę dyłego Lisa. To madry człowiek i napewno rzadzilby dobrze, tak dobrze jak dobrze bredzi.
   • benek231 Lisa już nie ma - i co z tego? :O) 03.07.22, 15:30
    zwrotnicowy napisał:

    > W kwestii tego felietonu. Lis ewidentnie bredzi. Nie ma najmniejszego podobieńs
    > twa pomiedzy sytuacją w Posce i w Rosji. PiS nie ma wladzy absolutnej i monopo
    > lu medialnego. Takowy ma Putin.

    **
    Jestes w bledzie. Lis ptrzedstawil dluga liste podobienstw pomiedzy kaczyzmem a putinizmem. Ten pierwszy znajduje sie obecnie na etapie tego drugiego sprzed ok. 20-15 lat.. I zmierza dokladnie w tym samym kierunku, tj. w kierunku zamordyzmu. Lis bardzo ladnie to opisal. doprawdy nie wiem jak ty czytasz.

    Mam nadzieje, ze nie doczekasz czasow w ktorych PiS bedzie mial wladze absolutna i monopol medialny. Chociaz starasz sie o to wraz z innymi pisiorami.

    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
     • benek231 Lisa już nie ma - i co z tego? :O) 03.07.22, 22:36
      zwrotnicowy napisał:

      > Napisałeś: "Mam nadzieje, ze nie doczekasz czasow w ktorych PiS bedzie mial wla
      > dze absolutna i monopol medialny."
      >
      > Takie proste zdanie można dwojako interpretować. Albo życzysz mi smierci albo P
      > iSowi porażki.

      **
      Ales sie rozpedzil... Przeciez ty kompletnie nic nie znaczysz, takze dla mnie, wiec dlaczego mialbym zyczyc ci smierci?

      KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
      Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
       • benek231 Lisa już nie ma - i co z tego? :O) 04.07.22, 09:02
        zwrotnicowy napisał:

        > benek231 napisał: Przeciez ty kompletnie nic nie znaczysz, takze dla mnie, wie
        > c dlaczego mialbym zyczyc ci smierci?
        >
        > Nie wiem z jakich powodow życzysz mi smierci. Moze z czystej nienawisci jaka w
        > sobie nosisz.

        **
        Histeryzujesz.
        KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
        Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.

        • zwrotnicowy Re: Lisa już nie ma - i co z tego? :O) 05.07.22, 08:10
         Nie histeryzuję. Zauwazyłem zyczenia. Zdziwiły mnie. Normalni ludzie nie zyczą smierci innym ludziom. Dawniej na kresach ludzie mowili "Cob ciebie trzęsionka wzięla" albo "A żeb ty skis".
         To były barwne zyczenia głeboko osadzone w kulturze regionu. Ty z kresów?
   • benek231 "Kłamstwo was zniewoli" :O) 04.07.22, 15:18
    qwardian napisał:

    > Krzyś podajmy sobie wszyscy wspólnie ręce i stańmy murem za nazim bratem..
    >
    > wiadomosci.wp.pl/tomasz-lis-w-mundurze-ss-kontrowersyjna-okladka-6031309051613825a

    **
    >> Magazyn braci Karnowskich porównuje Lisa do Goebbelsa (nigdy nie nosił munduru SS) i stawia na czele "propagandy antykościelnej". >>

    To wlasnie jest przejaw religianckiego skurwysynstwa, ktore powoduje, ze takim Karnowskim wydaje sie, ze oni moga wszystko, jesli tylko maja zamiar wziac pod but jakiegos krytyka tego zlodziejskiego kosciolka.

    To jest odpowiedz koscielnych na zderzenie z prawda.
    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
    • qwardian Re: "Kłamstwo was zniewoli" :O) 04.07.22, 16:25
     Kretyńskie ciocie karnowskie nie wyrzuciły na zbity pysk trzykrotnego laureata nagrody Grand Press (1999, 2007, 2009), dziewięciokrotnego laureata Wiktorów, Super Wiktora (2006), dwukrotnego laureata Telekamer (2002, 2006), laureata Nagrody Kisiela (2005), oraz odznaczonego w 2014 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zrobili to Jude ponieważ jego genotyp nie odpowiadał plemiennym aspiracjom dziennikarzy skupionych wokół magazynu Newsweek..
    • zwrotnicowy Re: "Kłamstwo was zniewoli" :O) 05.07.22, 08:03
     Mnie się to podoba. Wolność mediow godna podziwu i stawiania jako przykład. Kwitnaca demokracja.
     Wszyscy na wszystkich wieszają psy. Wszyscy na wszystkich plują. Nikt nie ma monopolu a psów i sliny nie brakuje w ojczyźnie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka