Dodaj do ulubionych

Czy nalezy uznawac wyroki polskich sadow? :O)

19.05.22, 15:31
Skazany za przywłaszczenie samochodu uniknie więzienia? Niemcy pytają TSUE, czy można nie uznawać wyroku polskiego sądu

Łukasz Woźnicki
19 maja 2022


- Czy można odmówić uznania wyroku innego państwa, jeśli w tym państwie łamie się zasady praworządności, co może skutkować naruszeniem prawa do rzetelnego procesu? - to jedno z pytań, jakie unijnemu Trybunałowi Sprawiedliwości zadał Landgericht Aachen - sąd krajowy w Akwizgranie. Prosi TSUE o wykładnię prawa unijnego w zakresie uznawania i wykonywania na terenie Unii wyroków skazujących na więzienie. Państwem, o które pyta, jest Polska.

Czy wsadzić Polaka do niemieckiego więzienia?
To pierwsza tego typu sprawa, której tłem są "reformy" sądownictwa PiS. Wcześniej sądy z różnych państw UE zaczęły badać, czy można wydawać do kraju Polaków ściganych na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (dwa tego odmówiły). Sąd w Akwizgranie idzie dalej i jest gotowy nie uznać wyroku polskiego sądu, który zapadł w sprawie karnej.
(...)

Powodem są rozmaite "reformy" sądownictwa PiS wprowadzane w ostatnich latach, a także nierespektowanie prawa unijnego w Polsce. Według niemieckiego sądu skutkuje to naruszeniem zasady państwa prawnego (praworządności) zapisanej w art. 2 traktatu o UE. To jedna z fundamentalnych wartości UE, która spaja cały unijny porządek prawny. Zakłada m.in. że sądy są niezależne, a prawo unijne - skuteczne.

"Oparte na obiektywnych, wiarygodnych i dokładnych informacjach przesłanki wskazują na to, że stosunki panujące w polskim sądownictwie są – w wyniku podjęcia tzw. reformy sądownictwa – niezgodne z zapisaną w art. 2 TUE wartością, jaką jest państwo prawne" - napisał niemiecki sąd.

Powołał się m.in. na osiem orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości z ostatnich lat. Były wśród nich wyroki stwierdzające, że polskie reformy sądownictwa doprowadziły do naruszenia prawa unijnego. Przytoczył również dwa wyroki Trybunału w Strasburgu. Wynikało z nich, że Polaków pozbawiono prawa do rzetelnego procesu (z powodu dublera w TK, a także neosędziów SN).

Polska nie czuje się już związana prawem UE
Wszystko to doprowadziło sąd w Akwizgranie do wniosku, że gdy sprawą Polaka zajmowały się polskie sądy, nie gwarantowano mu rzetelnego procesu. Później zaś sytuacja w Polsce uległa jeszcze pogorszeniu, co także uzasadnia odmowę uznania wyroku.

Jako dowód wskazuje: Polska nie zastosowała się do postanowienia TSUE z ubiegłego roku i nie wstrzymała działalności Izby Dyscyplinarnej. "W wyniku czego TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie" - przypomina.

Przytacza też ubiegłoroczny wyrok kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego. TK na wniosek premiera orzekł, że przepisy unijnego traktatu są niekonstytucyjne, i zakwestionował zasadę pierwszeństwa prawa unijnego. Zareagował tak na niekorzystny dla rządu wyrok TSUE.

"Polski Trybunał Konstytucyjny uznał, że część prawa Unii, w szczególności próba ingerencji TSUE w polskie sądownictwo, narusza polską konstytucję. Sąd wyciąga z tego wniosek, że Rzeczpospolita Polska nie czuje się już związana pierwszeństwem stosowania prawa Unii" - czytamy.

"Na obecnym etapie rozwoju sytuacji istnieją konkretne przesłanki świadczące o tym, że zasada państwa prawnego nie jest już w Rzeczypospolitej Polskiej przestrzegana" - dodał sąd.

Za naruszanie wartości nierówne traktowanie
Niemiecki sąd uważa, że skoro Polska przestała respektować zasadę praworządności, może utracić prawa przysługujące jej jako państwu członkowskiemu - a więc również prawo do uznania jego wyroków za granicą. Powołuje się tu na orzecznictwo unijnego trybunału.

TSUE mówi cały czas, że przestrzeganie art. 2 TUE jest warunkiem korzystania z innych praw traktatowych - potwierdza prof. INP PAN dr hab. Maciej Taborowski, były zastępca RPO i ekspert od prawa unijnego. - W jednym z orzeczeń powiedział, że jeśli państwo nie przestrzega strukturalnych zasad prawa unijnego, nie musi być traktowane na równi z innymi państwami. Nierówne traktowanie Polski jest więc dopuszczalne, bo naruszamy wartości - dodaje.

Czy sądy mogą stwierdzać, że Polska nie respektuje zasady praworządności i w związku z tym traci swoje prawa? Czy też takie kwestie może oceniać wyłącznie TSUE? - chce wiedzieć sąd w Akwizgranie. "Jest to tak fundamentalna sprawa, że nie powinna być ona rozstrzygana przez poszczególne sądy państw członkowskich, lecz jednolicie przez TSUE" - uznał.
(...)


wyborcza.pl/7,75398,28461086,zaczelo-sie-kwestionowanie-wyrokow-polskich-sadow-za-granica.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy


Jeszcze troche Kaczynski z Ziobrem podzialaja sobie tak jak do tej pory a nie beda juz oni musieli kontynuowac wyprowadzania Polski z UE gdyz w pewnym momencie znajdziecie sie, Najmilsi, poza Unia - ot tak, po prostu. Badz na obzezach Unii w charakterze chudego kundla zebrzacego po odpadki ze stolu.

Osobiscie od kilku lat czekam na takie wlasnie podejscie do srawy jakie zaprezentowal niemiecki sad w Akwizgranie. Ale tez... nauczyli Niemcy, nas Polakow, czytac i pisac to moze takze naucza was praworzadnosci.
KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
Obserwuj wątek
  • perla_z_roztocza Re: Czy nalezy uznawac wyroki polskich sadow? :O) 19.05.22, 16:16
   benek231 napisał:

   > Wcześni
   > ej sądy z różnych państw UE zaczęły badać, czy można wydawać do kraju Polaków ś
   > ciganych na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (dwa tego odmówiły). Są
   > d w Akwizgranie idzie dalej i jest gotowy nie uznać wyroku polskiego sądu, któr
   > y zapadł w sprawie karnej.

   to jest bardzo dobra wiadomość Kretynie52.
   Powinniśmy pozwolić uciec z więzień wprost do Niemiec wszystkim mordercom, gwałcicielom, pedofilom, złodziejom i innym bandytom.
   Uciec to znaczy nie móc wrócić bo roześlemy za nimi listy gończe.
   Rozwiązalibyśmy problem przepełnienia we więzieniach i ubogacilibyśmy Niemcy właśnie.
   • benek231 Czy nalezy uznawac wyroki polskich sadow? :O) 19.05.22, 16:27
    pierdla_z_krocza_i_ napisała:

    kretynizmy

    **
    Przeciez ty nie masz nic do gadania, Matole. A w dodatku jestes antydemokratyczne i antyunijne gowno - jak to antyukrainski ruski agent. W ddatku jestes shemale.


    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
     • benek231 Czy nalezy uznawac wyroki polskich sadow? :O) 19.05.22, 17:24
      pierdla_z_krocza_i_napisała:

      ja nie wiem co to jest to shemale.

      **
      Zesrala sie bida i placze. I nawet nie zaswitalo ci w tym pustym lbe by sprawdzic to w googlu... Beznadziejny jestes, bobku Putina.      KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
      Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
  • hymenos01 Re: Czy nalezy uznawac wyroki polskich sadow? :O) 20.05.22, 08:46
   benek231 jak zwykle zacytował cudzy tekst:

   a sam napisał:
   > Osobiscie od kilku lat czekam na takie wlasnie podejscie do srawy jakie zapreze
   > ntowal niemiecki sad w Akwizgranie. Ale tez... nauczyli Niemcy, nas Polakow, cz
   > ytac i pisac to moze takze naucza was praworzadnosci.

   I mam nadzieję, że nigdy tego nie doczekasz. Pytanie sądu niemieckiego jest pytaniem, czy możemy łamać praworządność i nie uznawać wyroków sądów europejskich w sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że sędzia, który wydał wyrok naruszył praworządność. To jest nic innego jak mieszanie polityki do sądownictwa i ferowanie wyroków na podstawie podejrzeń. Żaden polski sąd powszechny tak nie działa. Zasadą naczelną w ferowaniu wyroków jest udowodnienie winy a wyrokowanie na podstawie podejrzeń. Inną sprawą jest motywacja zadania tego pytania, która wynika z faktu nie zrealizowania wyroku TSUE. Tu należałoby sprawdzić jak to się ma w Hiszpanii, Grecji, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Portugali itd. Jeżeli podstawą oceny praworządności jest podporządkowanie się wyrokom TSUE, to należy uznać, że we wszystkich tych krajach praworządności nie ma. Ogólnie więc biorąc mamy tu do czynienia z ewidentnym mieszaniem się sędziów niemieckich do polityki europejskiej i polskiej w szczególności.
   • hymenos01 Lapsus 20.05.22, 08:50
    hymenos01 napisał:

    > Zasadą naczelną w ferowaniu wyroków jest udowodnienie winy a wyrokowanie na podstawi
    > e podejrzeń.

    Powinno być: Zasadą naczelną w ferowaniu wyroków jest udowodnienie winy a nie wyrokowanie na podstawie podejrzeń.
   • benek231 Czy nalezy uznawac wyroki polskich sadow? :O) 20.05.22, 16:29
    Blona Dziewicza/hymen01 napisała:

    > benek231 jak zwykle zacytował cudzy tekst:

    **
    Tylko widzisz, ja kopiuje cudze teksty ale zawsze! zamieszczam przy nich dane autora oraz date publikacji, a takze link do oryginalnego artykulu. Czyli, w odroznieniu od ciebie, ja nie udaje, ze cos tam sam wymyslilem i, ze podaje czyjes przemyslenia jako swoje. A ty, jak pamietam wielokrotnie wymadrzales sie na tym forum poprzerabianymi tekstami autorstwa kogos innego, plagiatorku.

    Zamieszczony przeze mnie tekst nigdy nie zamyka dyskusji a ja otwiera. Dla tych ktorzy potrafia dyskutowac a jeszcze wczesniej potrafia myslec.
    Oryginalne pytanie brzmi:

    1) - Czy można odmówić uznania wyroku innego państwa, jeśli w tym państwie łamie się zasady praworządności, co może skutkować naruszeniem prawa do rzetelnego procesu?

    w twoim wydaniu, po przezuciu go przedstawiles je nastepujaco:


    2) Pytanie sądu niemieckiego jest pytaniem, czy możemy łamać praworządność i nie uznawać wyroków sądów europejskich w sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że sędzia, który wydał wyrok naruszył praworządność.    Otoz, wyobraz sobie ciemniaku, ze pytanie nr.1) nie jest pytaniem nr.2), chocbys z wysilku narobil w porteczki jeszcze ze trzy razy.

    Co oznacza, ze nie jestes dla mnie nawet kandydatem na polemiste, tepaku, i nigdy nim nie bedziesz, ty antydemokratyczne i antyunijne gowno.


    Łgarza, zboczeńca i kretyna z numerem bocznym 01 uprasza się o nie zabieranie głosu w sprawach, które przekraczają możliwości intelektualne jego pokracznego mózgu.

    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
    • hymenos01 Re: Czy nalezy uznawac wyroki polskich sadow? :O) 20.05.22, 23:29
     benek231 napisał:


     > Oryginalne pytanie brzmi:
     >
     > 1) - Czy można odmówić uznania wyroku innego państwa, jeśli w tym państwie ł
     > amie się zasady praworządności, co może skutkować naruszeniem prawa do rzetelne
     > go procesu?

     >
     > w twoim wydaniu, po przezuciu go przedstawiles je nastepujaco:
     >
     >
     > 2) Pytanie sądu niemieckiego jest pytaniem, czy możemy łamać praworządność
     > i nie uznawać wyroków sądów europejskich w sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że s
     > ędzia, który wydał wyrok naruszył praworządność.
     >

     >
     >
     > Otoz, wyobraz sobie ciemniaku, ze pytanie nr.1) nie jest pytaniem nr.2),
     > chocbys z wysilku narobil w porteczki jeszcze ze trzy razy.
     >
     > Co oznacza, ze nie jestes dla mnie nawet kandydatem na polemiste, tepaku, i ni
     > gdy nim nie bedziesz, ty antydemokratyczne i antyunijne gowno.

     Nie ma to jak jeden kretyn powołuje się na wypociny drugiego kretyna. Jest rzeczą oczywistą, że z kretynami się nie dyskutuje a jedyne co można zrobić w takim przypadku to prostować bzdury wypisane przez jednego lub drugiego. Przeczytaj polską konstytucję i umowę stowarzyszeniową z UE, gdzie opisane są kompetencje zarówno TK jak i jego europejskiego odpowiednika, czyli TSUE. Może jakimś cudem gówno nie zaleje Ci oczu i zrozumiesz, na czym polega naruszanie praworządności przez niemieckich sędziów. W Polsce tego rodzaju pytania kieruje się do Sądu Najwyższego. Znajdź sobie Kretynie52 Europejski odpowiednik polskiego Sądu Najwyższego i opis jego kompetencji, choć wątpię, żeby to zapobiegło utopieniu się w szambie. I podkreślam, tu nie chodzi o polemikę a o fakty a faktem jest, że niemiecki sędzia wtyka swojego nochala w nie swoje sprawy i wciąga w to urząd, który nie ma uprawnień do rozstrzygania tego typu problemów. Czysta polityka.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka