esteemiriam
15.07.22, 22:26
krew jego dawne bohatery,
a imię jego (będzie) czterdzieści i cztery....
Życie Adama Mickiewicza to fascynujący materiał
na wiele książek. Wszak pisali o nim: prof. Pigoń, Alina Witkowska, Jastrun,
Boy-Żeleński, Koropeckij...
Słucham wypowiedzi pani Barbary Schabowskiej, świeżo upieczonej dyrektor Instytutu Mickiewicza, przez Glińskiego upieczona,
i nie rozumiem, dlaczego mówi o tym, że Mickiewicza inspirowała filozofia pitagorejska? Gdziez ślady tej fascynacji? Proszę o bibliografię. Kiedy pisał "Dziady"? A prof. Pigoń, prof. Alina Witkowska? Ich zdanie? A listy samego Mickiewicza...
Dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza w ten sposób mówi? Pitagorejska filozofia i Mickiewicz??
To absurd. W kontekście: "z matki obcej. krew jego - dawne bohatery a imię jego będzie czterdzieści i cztery". To gematria. 44 = Adam, a adam to z hebrajskiego człowiek, nie imię. Adam Kadmon, to już mistyczne określenie pierwszego człowieka, prototypu człowieka. Ksiega Zohar, Ksiega Blasku.
Mickiewicz mógł zażartować, że chodzi mu o niego samego?
O człowieka, pamiętajmy, kogo określono "ecce homo" i o KIM TO POWIEDZIANO? Chodzi Mickiewiczowi o Namiestnika Wolności na Ziemi widomy, tak określił go Mickiewicz w Dziadach, w widzeniu ks. Piotra.
W ogóle w III cz Dziadów wspomina Mickiewicz "będziesz bity jako Haman" czyli Księge Estery znał. Apokalipsę. Niesamowity Mickiewicz!
W listach, o Mickiewiczu, Krasiński, Kozietulski pisali o jego pochodzeniu, sam On napisał: jestem na poły Israelitą, na poły Litwinem. Czemu polonistom przez gardło przejść nie chce, że Mickiewicz "z matki obcej" był? Kim chciał być - był. W Kole Sprawy Bożej był przeciwko Kościołowi i papieżowi. Z Towiańskim. Potem pozostawił Towiańskiego.
Niektórzy bardzo chcą podkreślać zjawisko, którego nie było: katolicyzm Mickiewicza. Otóż - nie był katolikiem, był chrześcijaninem-mistykiem, a przede wszystkim znakomitym poetą, którego minister Czarnek obrzydza nieprzygotowanych do rozszyfrowania tekstu Mistrza - licealistom. Nieprzygotowanym polonistom. Mickiewicz to postać bardzo złożona, skomplikowana, niejednoznaczna, dużo tajemnic, ale w przypadku interpretacji "'Dziadów" portal www.culture.pl - dał sobie radę 🙂
Mesjanizm Adama Mickiewicza pochodzi właśnie z judaizmu. To zdanie wielu, Krasińskiego, Kozietulskiego, Zana, m. in Norwida.
Pierwsi krytycy wydanego w Paryżu "Pana Tadeusza" mieli pretensje do Mickiewicza, że najbardziej wyrazistą postacią i jednocześnie patriotą, uczynił... Jankiela, Żyda.
Hej, poloniści, omawiajcie nie tylko matecznik, który głównie jest dziełem Witwickiego, kolegi Mickiewicza! Omawiajcie wątki żydowskie w Panu Tadeuszu, sporo ich! 🙂