Dodaj do ulubionych

"Dugin i Roszkowski w jednym stali domu" :O)

28.08.22, 15:09
Witold Gadomski
28.08.2022


Ideolodzy pisowskiej prawicy w Polsce i putinizmu w Rosji zgodnie lamentują nad rzekomo upadającą cywilizacją europejską.
Profesora Wojciecha Roszkowskiego prawie nic nie łączy z Aleksandrem Duginem, ponurym rosyjskim filozofem sławiącym wielkość euroazjatyckiej Rosji. A jednak z czytając teksty obu myślicieli, można odnieść wrażenie, że w wielu sprawach obaj panowie znaleźliby wspólny język.

Oto fragmenty eseju Dugina „Lot Apolla lub otchłań zwana »nowoczesną Europą«":

„Rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa (…) zapoczątkowało odrodzenie indoeuropejskich podstaw kultury, którego kulminacją było europejskie średniowiecze. Pod koniec średniowiecza miejskie »społeczeństwo obywatelskie« znów podnosi głowę, rośnie rola »klasy kupieckiej« – i w końcu burżuazyjna Europa Anglii, Holandii i Francji ostatecznie konsoliduje normatywny demokratyczny model społeczny. Główną postacią tej Europy czasów nowożytnych jest burgois (kupiec, przedsiębiorca, biznesmen), który w klasycznych społeczeństwach indoeuropejskich był albo na peryferiach, albo w ogóle go nie było (…) Analiza francuskiego filozofa Georges'a Dumézila wskazuje, że wraz z pojawieniem się postaci burżuazyjnej, obcej społeczeństwu indoeuropejskiemu, Europa New Age daleko odeszła od paradygmatu indoeuropejskiego. Inni autorzy, którzy zastosowali podejście cywilizacyjne (Spengler, Danilewski, Sorokin i in.), zgodzili się, że cykl cywilizacji europejskiej wszedł w fazę upadku. Ich teorie sugerują, że w dziejach cywilizacji europejskiej jako całości współczesny moment jest fazą końcową, erą upadku, degradacji i agonii. Oznacza to, że po dzieciństwie Europy, które przypadło na starożytność grecko-rzymską, i czasach jej wieku dojrzałego w okresie europejskiego średniowiecza europejski Logos wszedł w ostatnią, trzecią fazę swego cyklu. (…) Według René Guénona europejski modernizm stał się wyrazem antycywilizacji, ucieleśnieniem wszystkiego, co jest przeciwne duchowi, Tradycji, świętości. Sekularyzacja, humanizm, naturalizm, mechanicyzm i racjonalizm, według Guénona, są przejawami ducha perwersji, który dotyka wszystkie społeczeństwa, ale który tylko we współczesnej Europie uzyskał tak absolutne i pełne ucieleśnienie, został podniesiony do rangi normy i zasady. Społeczeństwa tradycyjne również znały okresy degradacji, ale współczesna Europa zbudowała antyspołeczeństwo w pełnym tego słowa znaczeniu, w którym naruszone są wszystkie normalne proporcje: odrzuca się boski wymiar transcendentny, religię spycha się na peryferie społeczne, a na piedestale stawia się materię i ilość, efemeryczność i zmysłowość, indywidualizm i egoizm".

Przejdźmy do profesora Roszkowskiego. Napisał kilka sążnistych ksiąg o kryzysie cywilizacji europejskiej, z których najbardziej znaną jest „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej", której fragmenty zamieścił w słynnym podręczniku „Historia i teraźniejszość". Dowodzi w niej, tak jak Dugin i filozofowie, na których Rosjanin się powołuje, że Zachód utracił moralne źródła prawa stanowiące przez wieki busolę cywilizacji.

Europa umiera jak starożytny Rzym

Poglądy Roszkowskiego dobrze oddaje wywiad, który z profesorem przeprowadził konserwatywny publicysta Łukasz Warzecha („Dlaczego wątpiąc w teorię Darwina, jestem traktowany jako heretyk?", „Dziennik Gazeta Prawna", 24 grudnia 2020 r.)

Na pytanie, czy znajdujemy się w podobnej sytuacji jak Rzymianie w V wieku, którzy nie zauważyli, że ich świat się kończy, profesor odpowiada: „V wiek w Cesarstwie Zachodniorzymskim jest dobrym punktem odniesienia. Oczywiście dekoracje historyczne są inne, ale odzywały się wówczas podobne wątpliwości jak dziś (…). Generalnie ówczesne elity społeczno-polityczne albo nie zauważały powagi sytuacji, albo były wobec niej bezradne. Odpowiadając na pytanie – sam się zastanawiałem, czy to jest koniec, czy krach, czy zmierzch".

Nie jestem specjalistą od historii starożytnej, profesor Roszkowski chyba też nie, ale wydaje mi się, że Rzym upadł pod naporem nie obcych idei, ale plemion germańskich. No, chyba że profesor ma na myśli chrześcijaństwo, które od końca IV wieku stało się w imperium religią panującą, a wierzenia pogańskie zostały zakazane. Tolerancję dla wielu wierzeń zastąpił monopol jednej wiary i potęga jednego Kościoła. To rzeczywiście była nowa sytuacja i nowa idea, radykalnie inna od idei głoszonych przez greckich i łacińskich filozofów w okresie największej świetności Rzymu. Profesor Roszkowski tej myśli nie rozwija. Ciekaw jestem, co o niej sądzi.KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
Obserwuj wątek
  • benek231 "Dugin i Roszkowski w jednym stali domu" :O) - 2 28.08.22, 15:18
   Zapewnia, że „zachodnia cywilizacja jest u kresu sił. (…) To nie jest zmierzch, to już coś więcej. Nie jest to jeszcze także koniec, żyjemy bowiem wciąż wśród instytucji stworzonych przez zachodnią cywilizację. One co prawda zmarniały – choćby demokratyczne państwo prawa, które uznajemy za fundamentalne. (…) Myślę, że owszem, XIII wiek można by uznać za apogeum kultury chrześcijańskiej w Europie – z gotykiem, z uniwersytetami, ze Świętymi Dominikiem, Tomaszem z Akwinu, Franciszkiem z Asyżu, Świętym Ludwikiem – wielkie postacie".

   Apoteoza irracjonalizmu

   Poza lamentem nad rzekomo upadającą cywilizacją Roszkowskiego i Dugina łączy jeszcze jedno – obaj cywilizację europejską (Dugin pisze „indoeuropejską") traktują jako wspólnotę duchową, nie bardzo przejmując się jej materialnymi wymiarami. Dla obu myślicieli podłożem cywilizacji jest religia, więc im więcej myśli ludzie poświęcają Bogu, tym cywilizacja jest mocniejsza. Obaj uważają, że szczytowym momentem rozwoju cywilizacji było średniowiecze.

   Duginowi się nie dziwię, gdyż irracjonalizm to dla rosyjskiej myśli filozoficznej chleb powszechny. Ale Roszkowski jest z wykształcenia ekonomistą. Historia to dodatkowa jego profesja. W wywiadzie z Warzechą profesor wspomina o rozwoju technologicznym, który trzeba uwzględniać, opisując rozwój cywilizacji, ale skupia się przede wszystkim na tym, co duchowe. Narzeka, że rewolucja francuska zniszczyła transcendentne źródła moralności i prawa. „Bo jeżeli to wola ludu określa, co jest dobre, a co złe, to pojawia się pytanie: a kto jest tym ludem?" – pyta retorycznie.

   A kto określa, co jest dobre, a co złe w społeczeństwach żyjących według przykazań religii chrześcijańskiej, żydowskiej, buddyjskiej, w islamie, który ma, tak jak pozostałe religie, wiele odmian i każda ma nieco inne wyobrażenie dobra i zła? Czy Roszkowski naprawdę wierzy, że to Bóg podyktował Mojżeszowi dziesięć przykazań i że ich interpretacja nie zmieniła się od 3500 lat?

   Oto prawda o "złotych czasach" Roszkowskiego i Dugina

   W tym wspaniałym średniowieczu, wychwalanym przez Dugina i Roszkowskiego, co trzecie dziecko nie dożywało pierwszego roku życia. Epidemia dżumy zabiła w niektórych krajach europejskich połowę mieszkańców, a banalne dziś choroby lub skaleczenia były śmiertelne. Wojny i głód były powszednią rzeczywistością ogromnej większości Europejczyków. Powszechną rzeczywistością była też mordercza praca na roli od świtu do zmierzchu, która przy odrobinie szczęścia pozwalała przeżyć kolejny rok. Ludzie wierzyli nie tylko w Boga, ale również w wampiry i czarownice, które warzą cudowne mikstury lub rzucają urok, za co były skazywane na śmierć na stosie. Wielkie postacie średniowiecza, o których wspomina profesor Roszkowski, były znane garstce mnichów lub arystokratów, gdyż ogromna większość ludzi nie umiała czytać, a znała jedynie swoją wieś i jej najbliższe okolice.

   Nowoczesność, której obaj myśliciele nienawidzą, przyniosła nie tylko stały wzrost dobrobytu, lecz także bezpieczeństwa, wyzwoliła ludzi od nieustannego strachu o życie swoje i najbliższych. To nie regres cywilizacji europejskiej, lecz przeciwnie – jej rozkwit.

   Liberalna demokracja, o której profesor Roszkowski, podobnie jak inni działacze PiS, wypowiada się z pogardą, zapewnia nie tylko wpływ większości na władzę, ale również poszanowanie poglądów i stylu życia mniejszości. To zdecydowanie lepszy ustrój niż feudalizm, za którym Roszkowski tęskni, przekonany, że byłby wówczas interlokutorem Świętego Tomasza lub Franciszka z Asyżu.

   Może by był, a może pchałby od świtu do nocy sochę ciągniętą przez wołu.


   wyborcza.pl/7,75968,28837142,dugin-i-roszkowski-w-jednym-stali-domu.html

   Do Dugina i Roszkowskiego nalezy dodac chocby Krasnodebskiego i Kaczynskiego, a z naszego forum Kretyna i Olega3. Wszystkich laczy tesknota za sredniowieczem, rzadami monarchow, uznanie dla Mussoliniego, Pinocheta i Franco, oraz faszystowskie ciagoty.


   KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
   Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
  • benek231 Prof. Migalski o elitach PiS :O) 29.08.22, 08:50
   "Kaczyński myśli, że jest częścią świata intelektualnego".


   Diana Wawrzusiszyn
   29 sierpnia 2022


   (...)

   Nazwisko prof. Krasodębskiego pojawia się obok prof. Roszkowskiego i prof. Legutko w pana tweecie. Pisze pan, że zostali oni ,"zgwałceni intelektualnie" przez Jarosława Kaczyńskiego. Czy mógłby pan to rozwinąć?

   Każda z tych wymienionych postaci była w przeszłości wybitną postacią życia intelektualnego, oczywiście jak na polskie warunki. To w miarę inteligentni filozof, socjolog i historyk.

   Od czasu kiedy związali się z PiS-em, nastąpiła kompletna degradacja umysłowa tych ludzi. Ich wypowiedzi nie spełniają żadnych kryteriów prawdy. Prawdopodobnie dlatego, że jedynym adresatem tego, o czym mówią, jest Jarosław Kaczyński. Moim zdaniem, w najmniejszym stopniu dotyczy to Roszkowskiego. Legutko i Krasnodębski, sprawując mandaty europosłów, wyraźnie uznali, że jednym odbiorcą, z którym się liczą i na którym chcą zrobić wrażenie, jest Kaczyński.

   Mówią te wszystkie głupoty po to, aby zadowolić satrapę, na którego dworze pełnią funkcję błaznów. To jest absolutnie degradujące dla nich, co mnie mało obchodzi, ale to przede wszystkim jest degradujące dla życia intelektualnego w Polsce.

   (...)


   natemat.pl/433030,migalski-ostro-o-elitach-pis-chca-zrobic-zadowolic-jaroslawa-kaczynskiego

   Swoja droga ciekaw jestem kto pierwszy wpadl na pomysl by z Legutki zrobic intelektualiste(?)   KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
   Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
   • oleg3 Re: Prof. Migalski o elitach PiS :O) 29.08.22, 10:40
    > Swoja droga ciekaw jestem kto pierwszy wpadl na pomysl by z Legutki zrobic intelektualiste(?)

    Szukaj Benek, szukaj. Przy okazji możesz się wiele nauczyć.
    • benek231 Prof. Migalski o elitach PiS :O) 30.08.22, 16:07
     oleg3 napisał:

     > > Swoja droga ciekaw jestem kto pierwszy wpadl na pomysl by z Legutki zrobi
     > c intelektualiste(?)
     >
     > Szukaj Benek, szukaj. Przy okazji możesz się wiele nauczyć.

     **
     Ja tylko pytam, nie wolno? Bo dla mnie to ten facet jest poyeb oraz koscielna kurwa. Tak jak ty, nawiasem mowiac. No i oczywiscie antydemokratyczne i antyunijne gowno. Zbiegiem okolicznosci - takze tak jak ty, Olegu3.
     KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
     Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
  • qwardian Pod jednym dachem przemawiało dwóch łotrów... 29.08.22, 13:29
   Jeden truciciel świętej rzeki Wisła i masowy ludobójca świętych polskich ryb..

   Z drugiej strony żydowski łotr, członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, prelegent Wydziału Propagandy KW PPR we Wrocławiu, a następnie członek egzekutywy Komitetu Międzyuczelnianego PZPR. Od 1946 do 1949 łotrzyk pracował w Wojewódzkim Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk we Wrocławiu, od 1949 do 1951 słuchacz Szkoły Partyjnej przy KC PZPR w Warszawie. Od 1951 do 1956 pracował jako instruktor, a później starszy instruktor w Wydziale Prasy i Wydawnictw, a następnie Wydziale Propagandy i Agitacji Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wyjątkowa łajza, pensjonariusz sanatorium w Auschwitz, dzięki której żyje w zdrowiu sto lat, mowa o Marianie Turskim, wybatożyłbym dzisiaj SS-manów, którzy go zdeprawowali..
  • benek231 "Dugin i Roszkowski w jednym stali domu" :O) 03.09.22, 06:38
   >>
   - A przy tym suma wszystkich lęków prawicy i Kościoła wobec współczesności, lęków wynikających głównie z niezrozumienia tejże – dopowiada kolega Roszkowskiego, który przez pewien czas był mu naukowym szefem,

   - Wizję świata Wojciecha Roszkowskiego streściłabym jednym zdaniem: kiedyś to były czasy, a teraz nie ma czasów – żartuje profesor Anna Landau-Czajka, która po przeczytaniu „HiT" złożyła rezygnację z fotela w Radzie Naukowej ISP. Powód? „...prof. Roszkowski w swoim podręczniku podał w wątpliwość, czy dzieci z in vitro mogą być kochane, a więc uznał je za ludzi gorszego gatunku (…) inne od pozostałych. Jako przedstawicielka drugiego pokolenia [ocalonych z Holokaustu] jestem boleśnie świadoma, czym kończy się dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. W tej sytuacji nie widzę możliwości współpracy z Radą, na której czele stoi prof. Roszkowski". >>


   wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28849085,wojciech-stal-sie-dziadersem-chce-swiata-sprzed-freuda-i-darwina.html


   Facet jest po prostu ultrakatolickim poyebem. Czyli historykiem - znacznie pozniej.
   KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
   Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka