Dodaj do ulubionych

Polska pruskim murem podzielona

02.09.22, 10:59
Andrzej zalinkował b. interesujący artykuł. Sądzę, że zasługuje na oddzielny wątek.

www.rp.pl/plus-minus/art11711411-polska-pruskim-murem-podzielona

Wydaje się, że mówimy tym samym językiem i wyglądamy tak podobnie. Że jesteśmy takimi samymi Polakami. Ale nic z tego. Badania dowodzą bowiem, że żyjemy tak naprawdę w dwóch Polskach: zachodniej i wschodniej. Okazuje się, że przez nasz kraj biegnie granica wyznaczająca wzory i standardy naszego myślenia.
Obserwuj wątek
    • oleg3 Pytanie do Andrzeja 02.09.22, 11:12
      Napisałeś w moim wątku:
      Cytat
      Z tego co czytam, to jesteście podszyci strachem przed wszystkim co obce. Jestem to w stanie zrozumieć. W końcu zasiedzenie z pokolenia na pokolenie w jednym miejscu rodzi wielkie do niego przywiązanie . Jednak bać się wszystkiego naokoło? Niemców, Ruskich.... Słowaków?

Strachem to Wy jesteście podszyci,

Z badań przywołanych w cytowanym artykule wynika co innego:

Cytat
      Skąd wzięła się ta miłość do Niemiec? Dr hab. Andrzej Zięba twierdzi, że to efekt kompleksów. – Proszę zauważyć, że świadomość społeczna na Ziemiach Odzyskanych rosła pod wpływem przekonania o wyższości kulturowej dawnych mieszkańców. Był to swoisty kompleks niższości wobec Zachodu, bo Niemcy to był Zachód. Przekonanie to pchało ludzi do modelowania się na podobieństwo Niemców – mówi. I dodaje, że dziś nakłada się na to powszechne przekonanie o konieczności europeizacji Polski, czyli kolejnego kształtowania jej według zachodnich norm kultury.

Cytat
      O społecznym zszarganiu ludzi z ziem zachodnich i północnych mówi też kierownik Zakładu Stosunków Etnicznych w Europie z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Andrzej Zięba, podkreślając, że nawet po wielu latach trauma migracji jest tam żywa. W pamięci społecznej dominuje tam świeże, odziedziczone po rodzicach i dziadkach, poczucie braku podmiotowości, bo pokolenie to wysiedlono przecież wbrew jego woli, a mocno odczuwana obcość Pomorza czy Śląska miała zasadnicze znaczenie dla ich sposobu myślenia: widoczna na każdym kroku poniemieckość, niepewność przyszłości, brak tytułów własnościowych i brak stabilizacji. – Co najważniejsze, nowi mieszkańcy przybyli z różnych stron, jest to zatem społeczność kulturowo popękana. W ludziach wykorzenionych z ich dziedzictwa nie ma tego, co istnieje zazwyczaj w społeczności tubylczej – zaplecza w postaci zwartego systemu norm przekazywanego z pokolenia na pokolenie i podzielanego przez wszystkich – tłumaczy antropolog.
    • perla_z_roztocza Re: Polska pruskim murem podzielona 02.09.22, 12:12
      ten podział polityczny widoczny w wynikach wyborczych moim zdaniem wynika z wieloletniej propagandy komunistycznej.
      Komuniści mieli tam łatwe pole uprawne. Czemu? Bo ci ludzie faktycznie mieli traumę wysiedleń oraz niepewność przyszłości.
      Komuniści im wmówili, że to oni są gwarantem praw przesiedleńców do tamtych ziem. Wszechobecna armia czerwona była tego dowodem.
      W życiu nie widziałem w Lublinie i na Lubelszczyźnie choćby jednego sowieta w mundurze.
      A tam byli widoczni wszędzie.
      Dlatego Kwaśniewski miażdżył tam w wyborach.
      A teraz Tusk ogłosił się socjalistą a PO zrobiła proniemiecki zwrot co poniekąd daje tym ludziom złudzenie, że wieczna przyjaźń z Niemcami też jest gwarantem ich bytu na tamtych terenach.
      Dlatego Andrzej tak się boi roszczeń względem Niemców.
      Na szczęście nie wszyscy dali się tam ogłupić tej propagandzie. I to też dzięki komunistom.
      Po prostu ktoś z komunistów jak popatrzył co tam się dzieje, a w szczególności na przestępczość i szaber to stuknął się w ten czerwony łeb i przekonał innych, że polski chłop aby czuć się u siebie to musi mieć polski kościół, polskiego księdza i polski cmentarz.
      Dlatego też komuniści nie zamienili kościołów protestanckich na magazyny lecz przekazali je KK. Nie robili też problemu z zakładaniem tam seminariów duchownych.
      Dało to pewien efekt ale niecałkowity właśnie.
      • oleg3 Re: Polska pruskim murem podzielona 02.09.22, 12:19
        > PO zrobiła proniemiecki zwrot co poniekąd daje tym ludziom złudzenie, że wieczna przyjaźń z Niemcami
        > też jest gwarantem ich bytu na tamtych terenach.

Jak dołożymy do tego kompleks niższości wobec Niemców, to mamy pełniejszy obraz.

– W Polsce wschodniej, choć też zróżnicowanej, widać większą pewność własnej podmiotowości. Tu silnie doświadcza się poczucia wartości i własności. Także świadomości posiadania czegoś, czego nie opłaca się wyrzec na rzecz tego, co akurat modne. Wzrastaliśmy bowiem ewolucyjnie, bez wstrząsów, takich jak wysiedlenia, „od zawsze" będąc u siebie i czując się gospodarzami. Mieszkańcy mogli żyć według własnych norm i silnie wierzyć w te normy, dziedziczone z pokolenia na pokolenie – opowiada antropolog.
        • qwardian Re: Polska pruskim murem podzielona 02.09.22, 12:32
          Prusy były na wschodnich krańcach Rzeszy i wypowiadano się o nas bardzo nieprzychylnie, a potem wzięliśmy tych zachodnich fircyków i wsadziliśmy im piórka w tyłki, tyczy również France. Anglosasi nazywali nas Kraut od bigosu (sauerkraut), nie mam do nich żadnego szacunku. Głosuję na Piątkę Konfederacji..
          • oleg3 Re: Polska pruskim murem podzielona 02.09.22, 12:39
            > Głosuję na Piątkę Konfederacji.
            www.rp.pl/polityka/art36979151-prokuratura-sciga-za-nieoficjalne-haslo-konfederacji-chodzi-o-slowa-mentzena

Wspomniana „piątka” stała się nieoficjalnym hasłem Konfederacji. Dziś za jego użycie grozi więzienie.Tak wynika z dochodzenia, które prowadzi policja. We wtorek weszła do wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, gdzie zabezpieczyła kubki i koszulki ze słowami „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków, Unii Europejskiej”, a także sprzęt służący do produkcji takich przedmiotów. Powód? Podejrzenie, że naruszają one artykuły kodeksu karnego, zakazujące propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz rozpowszechniania przedmiotów z taką symboliką. Grozi za to do dwóch lat więzienia.
        • perla_z_roztocza Re: Polska pruskim murem podzielona 02.09.22, 13:31
          oleg3 napisał:

> Tu silnie doświadcza się poczucia wartości i własności.

w tej własności to coś jest.
          Mam sporo kontrahentów na ziemiach wyzyskanych.
          Czasami rozmawiamy na luźne tematy.
          Kobiety często coś tam mówią o swoich dzieciach.
          A ja wtedy czy mąż nie mógłby w tym pomóc?
          Na bank na 5 kobiet 4 odpowie, że męża nie ma, jest partner.
          Ja na to kiedy ślub.
          One, że nie planują.
          To im tłumaczę, że małżeństwo to nie tylko papierek i to leży w ich interesie i ich dzieci np. w kwestiach majątkowych.
          Kilka przekonałem właśnie.
          • oleg3 Re: Polska pruskim murem podzielona 02.09.22, 13:39
            A ja o własności. U nas każdy wie, że jak chce być szanowany to musi zadbać o dom i jego otoczenie. Domy , prawie wszystkie zadbane, ogródki estetyczne, śmieci tam gdzie trzeba. Jak tynk odpada, to coś jest nie hallo.
            • andrzejg Re: Polska pruskim murem podzielona 03.09.22, 11:38
              Napisałem Ci , że autor jest stronniczy, choć generalnie ma rację.
              Generalnie znaczy , że ma, ale nie potrafi się wczuć w mentalność drugiej strony. Wygląda on mi na gościa zza Konina smile.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka