Dodaj do ulubionych

Zastanawialiście się co to sok z buraka?

13.10.22, 17:54

A to jest co zrobiłem właśnie dolewając słodzonej wody do wina, trochę oszustwo, bo fermentacja powinna skutkować z gron winnych, resztę już wiecie. Tylko nie wydajcie moich metod winiarzom, bo mnie zlinczują..
Obserwuj wątek
  • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 13.10.22, 21:49
   Było jeszcze dodać CO2 i szprycerek na imprezkę rodzinna. W dzisiejszych czasach trzeba wracać do sprawdzonych rozrywek.
   PS
   wątpię jednak by sok_ z_buraka równał się z „Niewyczerpanym żartem” D.Foster-Wallace’a ale dzięki za sugestie..
   • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 13.10.22, 22:27
    Moje jabłkowe sprzed trzech lat (Wermut) jest za słodkie Kaleczko, więc dodaję gazu i lekko zakrapiam. Dlatego jabłonki poszły pod łańcuch pilarki i już po nich, w ich miejsce winorośl. Idę do piwnicy sprawdzić czy bulgotają..
  • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 13.10.22, 21:50
   Podrzucę ci wskazówkę, na wypadek gdyby wino wyszło za kwaśne - dodaj glikolu. To wypróbowana metoda naszych germańskich braci.
   • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 13.10.22, 22:18
    Dodawanie rozpuszczonego cukru redukuje kwasowość, z odpowiednimi drożdżami będzie mocniejsze, jeżeli alkohol przebije wino można zmieszać z półkowym w Biedronce. Trzeba sobie radzić.
    • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 13.10.22, 22:52
     Byle sobie radzić tak żeby wino było zdrowsze niż reńskie (czyli z glikolem).
     Znałem jednego górala z beskidów, który zdrowe winogrona zjadał, a te nadgniłe wrzucał do baniaka na wino i to jego wino miało dziwny smak.
     • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 14.10.22, 07:22
      Podobno grona Rieslinga fermentują na krzakach aż do gońca listopada, ale nie potrafię sobie tego wyobrazić, bo spadałyby na ziemię. Poza tym Riesling smakuje trochę jak syrop i nie bardzo mi podchodzi.
      • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 14.10.22, 09:01
       Jeszcze ciekawszym fenomenem są białe winogrona zarażone grzybem "botrytis", który nadaje im słodycz. Zbiera się je już po przymrozkach. Na węgierskich tokajach zawartość owego bortrytis wyrażona jest w putonach, im więcej putonów, tym tokaj droższy. O ile dobrze pamiętam z liceum, Zagłoba nie pijał wódki, tylko "węgrzyna", albo rodzimy polski "miód pitny".
       • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 14.10.22, 11:37
        Zagloba opoj byl i ponoć ewoluowal w koncepcji postaci- od dojenia ukowity- wyzwalającej jego koncept, do chlania wszystkiego jak leci;
        znaczy Z. wypiłby i borygo gdyby mu je Sienkiewicz Henryk wymyślił; ale nie wymyślił bo mu było nie po drodze do/ na Ukrainę…
        • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 14.10.22, 13:40
         Musiał wypić sporo więcej niż dzisiaj, bo nawet jeżeli składowano drożdże (co wątpliwe) to były dzikie i niskoprocentowe. Sienkiewicz mógł skorzystać z dobrodziejstwa wielokrotnej destylacji, ale jego kompan Zagłoba miałby z tym trudności. Stare trunki były podłej jakości, moje winko-buraczane osiągnie 20 procent i smakiem będzie przypominać Ziffandel, które akceptuję, ale nie przepadam..
         • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 14.10.22, 22:53
          skąd masz takie mocne drożdże, które giną dopiero przy stężeniu 20% ?
          • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 06:13
           Nazywa się Bayanus Strong Vita Universal Yeast. Na początku fermentacji rozpuszczam zwyłe Bayanus, po kilku tygodniach dodaję wersję Strong, podają na torebce 21 procent. Istotna jest odporność na temperaturę, dzikie nie tolerują poniżej 20 stopni, a ja mam w piwnicy 16-17 stopni i wszystko ładnie przebiega..
         • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 15:12
          …„Podła jakość” była dostosowana do stanu jej odbioru. Odbiorcy jego powiesci, kucharki pokojowe oraz wozacy, umieli już czytać, wiec Sienkiewiczu , chodziło tylko o szybki przekaz.. misji obywatelskiej. Odgrzanie zapomnianej postawy i języka. Polaka- huzara. Wyglada wiec na to, ze nie mial smaku. Chociaż w porównaniu z dzisiejszym streamingowym smakiem dostarczanym przez tzw znających się na sztuczkach technologicznych, jego umiejetnosc zamiany win polskich w wino stołowe- to szczyt artyzmu.
          Co do drożdży, to mam wrażenie, ze pod tym względem i ludzki mózg niewiele się zmienił, nie da sobie wkleić „premium” w genetyczny potencjał.
          • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 19:55
           kalllka napisała:

           > Co do drożdży, to mam wrażenie, ze pod tym względem i ludzki mózg niewiele
           > się zmienił, nie da sobie wkleić „premium” w genetyczny potencjał.


           Biorąc odpowiedzialność za ludzkość Kaleczko, nie degustuję cenionych metek z Pewexu, ale szanuję opinie Waldemara Kuczyńskiego skierowane do Roberta Bąkiewicza i do mnie w ten sam dryf:

           Najbardziej jednak nie powinno tam być miejsca, dla faszystów, dla pomiotu z zabłąkanej nad Wisłę hitlerowskiej spermy

           Potrafię zmienić wodę w wino, ale nie ludzkie umysły..
           • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 22:11
            lepiej zamień wino w koniak, bo jest zdrowszy (ma dużo mniej metylu)
            • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 22:46
             A ty nigdy nie poczekasz i zawsze dasz się wkręcić między wódkę,…. a zagadkę*bumie?

             * pierwotnie zakąska, zmieniona, bez mojego udziału, przez klawiaturowe skróty, weekendowego systemu gazety…
             • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 23:23
              pozwolisz że zapytam "a ty co pijasz"?
              • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 16.10.22, 16:04

               Popularne w Rosji "biez pał litra nie razbieriosz" jest mylnie w Polsce interpretowane. Za wschodnią granicą oznacza sposób na rozwiązywanie problemów. Ja myślę, że picie jest problemem, no ale jak się nawarzyło piwa, to trzeba je teraz wypić smile
               • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 17.10.22, 12:54
                O tak, alkoholowych powiedzonek, mottaczy, przysłówków znaczeń , u braci Rosjan-> wiec i u nas- Polaków, nie brak. Charakterystyczna dla sobkow pewność ,ze gniotsa nie lamiotsa i nie dotyczy genotypii.
                W tym względzie to chyba tylko Galicja z jej-cesarska, austro-węgierska tradycja akcentowania- na ostatnią sylabęhej! daje odpór- ruskiej wodzie rozbierania naszego języka od środka i zmiany znaczeń.
                Przykłady? tutejsze ( z moja osoba włącznie)…wirtualnego prowadzenia dyskusji i jej znaczenia dla wszelkiego rodzaju promocji.. przesyłanych każda internetowa droga; benkow, pf- instytucji bez mała, pod którymi bez żenady już i pardonu, posuwają wszelkiego rodzaju akcje promocyjne począwszy od politycznych po „playlisty”i reklamy.. czy tworzenia pseudo newsow… wszystko tylko po to by kilku gamoni z przejszlej epoki mogło… Godnie żyć;/
                Czyli tak jak już uzgodniliśmy- mechanizm tkwi w przekonaniu o sobie samym… w uporze, pijarskim uporze, manierach stylistycznych, w nie dopuszczaniu do obrabianego innego niż używany scenariusza sytuacji- rozwiązania językowego.
                Ciekawe czy wspomniani przez ciebie, Kaczynski-Kuczyński, maja wolny(!) dostęp do źródeł np. chronionego tylko zaporami technicznymi firewallem zamiast mentalnymi filtrami, do wielkiego słownika synonimów- np. do thesaurusa? I czy w ogóle potrafili by powiedzieć jak z niego korzystać ; bez podsuwania im paluszkiem- gotowców.


                • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 17.10.22, 13:53
                 Jestem pod taką samą presją Kaleczko, wymaga się ode mnie, żeby otwarcie głosować na homoseksualistów z żydowskim pochodzeniem, a kto otwarcie przyzna, że wrzuca kartę wyborczą na partię Jarosława Kaczyńskiego, znasz takiego? Agitacja w najgorszym, przypadku, perswazja w najlepszym, ale to brzemię, które zawsze czuję na karku..
                 • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 17.10.22, 14:09
                  Niczego się od ciebie nie wymaga. A na pewno nie tego żeby dyskutując z benkiem czy pf brnąc w ich durnotę= udowadniać tym samym ze są przedstawicielami opozycji ergo- np. euro-światopoglądu.
                  • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 17.10.22, 14:47
                   To według Ciebie i Piq-a głosować na homoseksualistę z Żoliborza, czy nie?
                   • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 17.10.22, 23:09
                    Nie znam żadnego homoseksualisty z Żoliborza. Nie wiem na kogo będzie głosował piq.
                    Rozmawiamy o tym co jest tu i teraz- czyli o tutejszej -wirtualnej, produkcji win oraz o tym
                    jak się tych beltow pozbyć.

                    • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 18.10.22, 07:29
                     Z topografią Warszawy zawsze miałem problem, nigdzie nie można tam dojechać bez mapy, podczas kiedy centrum Poznańka jest zwarty i można go ogarnąć piechotą..
                     • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 18.10.22, 14:08
                      A ja nie.. tzn. Nie miałam problemu z topografia bo ja rozumiałam. Pewnie dlatego, ze wychowywałam się na wschodnim skraju naszego kraju, i dobrze znam tamtejszy system planowania przestrzennego. Podobieństwo do niedbałego Rzymu- ogromne
                      Tobie, lata spędzone na wędrówkach i pobywania, w różnych systemach urbanistyczno- społecznych, tez pewnie pomagają rozumieć skąd pochodzą i dokąd zmierzają idee i ich ludzie.
                    • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 18.10.22, 23:37
                     Kiedy właśnie on jest homoseksualistą bo żyje z kotem, a nie z kotką. Dla przykładu ja żyję z papużką, która znosi jajka, więc homoseksualistą nie jestem w najmniejszym stopniu, choć mógłbym bo sąsiadka ma 90 lat i dramatyczne przebarwienia skóry, pewnie od leżenia przez całe życie topless na plaży, po uprzednim nasiąknięciu morskimi solami.
                     • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 19.10.22, 08:10
                      Kaletschko wybacz mu, bo nie wie co pisze..
                      • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 19.10.22, 11:58
                       Nie widzę w tym nic gorszącego że pani/panna (niepotrzebne skreślić) Kaletsky lubi opalać się topless na plaży w Brighton.
                       • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 19.10.22, 14:23
                        90 lat temu to ja dochodziłem do władzy i pozostańmy przy tym zamiast kojarzyć tą datę z romansem, Monsieur Boomerangoff..
             • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 23:29
              Takiego zbiegowiska dawno na Aqua nie było. Tak czy inaczej nie zamierzam zostać alchemikiem, ani robić ze swojego domu rafinerii..
              • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 16.10.22, 02:37
               A ja zrobiłem w domu rafinerię złota. Materiał do rafinacji zbieram chodząc śladami Strzeleckiego. Planuję też kopać pod podłogą w kuchni, bo czuję że coś tam znajdę.
              • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 16.10.22, 12:43
               …Wyrafinowany żart

               ps. sudoku (?)
           • kalllka Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 22:40
            O to to, to z Pewexem, jest super przykładem na podniesienie levelu Tullio przez użycie abbreviation.
            To rozwiazanie radzieckie. Najpierw skrót CCCP a zaraz później zastosowano GUM-y i więcej nie bylo problemów ani z wymiana monetarna, tym bardziej językowych problemów…
            Panowie Kuczyński czy Kaczyński, to akurat jeden i ten sam i do tego radziecki, podmiot.

            Ps.
            Może zagramy kiedyś w scrabble?

            • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 15.10.22, 23:34
             Poddaję się na wstępie, biorę łomot we wszystkich grach planszowych i świetlicowych, moi konkurenci pieją z zachwytu..
  • astra18 Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 17.10.22, 08:27
   Platforma hejterów, prowadzona przez Zagozdę z warszawskiego ratusza.
   • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 19.10.22, 14:59
    Moje winko fermentuje, nie zaprzątam sobie głowy ich bredniuszkami. Przełam kompleksy i zostań Narodowym Robotnikiem, a zostaniesz zbawiony.
    • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 19.10.22, 18:08
     Właśnie po wypiciu pół butelki angielskiego ginu z domieszką chorwackiego kordialu wiśniowego Maraska przewróciłem się 3x w łazience na plecy. Po jakiejś pól godzinie zmierzyłem sobie ciśnienie - wyszło 80/55. Eureka. To moje kolejne odkrycie przeciwko lekarzom. Normalnie bez tabletki mam jakieś 145/90, albo gorzej.
     • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 19.10.22, 21:25
      Wszystko w porządku u Ciebie? Dawno zainstalowałem poręcze wokół w łazience dla rodziców i zostaną tam na zawsze..
      • boomerang Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 20.10.22, 01:38
       U mnie wszystko pod kontrolą. To był jednorazowy wypadek. Nie przypuszczałem że gin obniża ciśnienie agresywniej niż koniak. Doktor ciapaty twierdzi że alkohol podwyższa ciśnienie, ale on nie może być obiektywny wywodząc się z kultury, a raczej jej braku, gdzie sięgnięcie po kieliszek z alkoholem równoznaczne jest z popełnieniem ciężkiego przestępstwa.
       • qwardian Re: Zastanawialiście się co to sok z buraka? 20.10.22, 09:17
        Ten doktor nie jest uprawniony do wydawania ekspertyzy w sprawie alkoholu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka