Dodaj do ulubionych

Nauka obala religię klimatyzmu. To straszne

17.11.22, 18:35
Na łamach czasopisma naukowego Science Advances ukazały się badania wskazujące na zaskakujące możliwości naszej planety. Sugerują, że Ziemia może regulować własną temperaturę dzięki mechanizmowi, którzy badacze nazwali stabilizującym sprzężeniem zwrotnym. Jego rola miałaby polegać na utrzymywaniu temperatur w takim zakresie, aby życie mogło wciąż istnieć.

Serwis Phys zaznacza, że mechanizm rzekomo działający od setek tysięcy lat to najprawdopodobniej "proces geologiczny, w którym powolne i stałe wietrzenie skał krzemianowych obejmuje reakcje chemiczne, które ostatecznie usuwają dwutlenek węgla z atmosfery do osadów oceanicznych, zatrzymując gaz w skałach". Dzięki niemu nasza planeta utrzymuje odpowiedni poziom dwutlenku węgla oraz temperatur.
Obserwuj wątek
  • boomerang Re: Nauka obala religię klimatyzmu. To straszne 18.11.22, 04:51
   To zbyt poważna sprawa żeby przejść koło niej obojętnie, więc poszukałem źródła:
   www.science.org/doi/full/10.1126/sciadv.adc9241

   Sam fakt usuwania CO2 z atmosfery poprzez wietrzenie skał znany jest od dawna. Atmosferyczne CO2 w połączeniu z wodą rozpuszcza skały, czyli krzemiany wapnia i magnezu, a powstały węglan wapnia + krzemionka osadzają się na dnie oceanu. Tym sposobem cały w danej chwili CO2 można by usunąć z atmosfery na przestrzeni 10,000 lat. Pogrzebane w oceanie węglan wapnia i krzemionką reagują ze sobą tworząc na powrót krzemian wapnia z wydzieleniem się CO2, który w ten sposób wraca do atmosfery. Gdyby usunąć cały CO2 z atmosfery, życie na Ziemi by oczywiście wymarło.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka