Dodaj do ulubionych

Z wywiadu z Boguslawem Grabowskim :O)

10.12.22, 15:49
WSCHODNIE METODY - WSCHODNIE SKUTKI

Kotlet określa świadomość – nie tylko w Rosji.

– W gospodarce wschodnie metody to trzy w jednym: centralizowanie władzy gospodarczej, monopolizowanie i upolitycznianie gospodarki. Łatwiej zarządzać np. z jednym Obajtkiem niż z dziesięcioma przedsiębiorcami. Teraz Orlen to stwór, który nie ma konkurencji, wchodzi na skrzyżowanie ze światem politycznym, kontroluje ceny paliw, stacje benzynowe, za chwilę także ceny energii, gazu po fuzji Orlenu z PGNiG. Co z tego mają obywatele? Mniej efektywne przedsiębiorstwo i wyższy poziom zmonopolizowania rynku – więc będą w gorszej sytuacji jako konsumenci. To połączenie wschodniej mentalności i wyrafinowanego cwaniactwa, żeby przejąć jak największy zakres władzy.

Wschodnie metody doprowadzają do wschodnich skutków. Ostatnie lata i następny rok to gwałtowne przesunięcie redystrybucji dochodu od pracujących do niepracujących, ale też od oszczędzających do kredytobiorców. To podważa długookresowy rozwój kraju – bo inwestycje biorą się z oszczędności. A one się deprecjonują z powodu inflacji i będą demotywowały całe pokolenia do oszczędzania. Jak tatuś każe oszczędzać, to synek powie: "Tatuś, walnij się w łeb". Ci, którzy mają przejść na emeryturę, a coś sobie odkładali, są w desperacji, bo te pieniądze topią im się w oczach.

Proszę pani, trzy lata takiej inflacji jak teraz, nawet gdyby już nie rosła, to utrata ponad połowy naszych oszczędności. Ludzie nie będą chcieli oszczędzać, a bez oszczędności, czyli bez inwestycji, nie ma rozwoju.

Żeby wygrać najbliższe wybory, Kaczyński musi wydać niepomiernie więcej pieniędzy niż na poprzednie. Potrzeby pożyczkowe na 2023 r. są oceniane na blisko 400 mld zł – a już nie ma skąd brać, nawet nie da się uplasować takiej liczby obligacji na polskim rynku finansowym. Dlatego rozpoczął proces zadłużania kraju za granicą – to kontynuacja polityki kupowania głosów.

To ile będą kosztować te głosy?

– Ostatnio rząd sprzedał obligacje na rynku amerykańskim warte 4,5 mld dol., co świadczy o tym, że już uderzamy w ścianę.

A Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował obligacje na 200 mln euro – kupiły je polskie banki, pieniądze trafią do funduszu covidowego. Jakie wydatki w walucie zagranicznej ma fundusz covidowy? Żadnych. To 200 mln euro będzie wydawane poza nadzorem Sejmu i o tyle – też poza nadzorem Sejmu – wzrośnie nasz deficyt i dług. Kiedy przyrasta deficyt i dług w złotówkach, to zgodnie z mechanizmem rynkowym następuje wzrost rentowności polskich obligacji, a ich wzrost oznacza słabnącą pozycję finansową kraju. Ale w tym przypadku rentowność nie wzrośnie, bo ta pożyczka jest w walucie obcej, więc nie będzie liczona jako złotówkowy dług krajowy. Co to znaczy? Że PiS zwiększa nasz deficyt o 1 mld zł (po przeliczeniu z euro), ale oprocentowanie obligacji w złotych nie będzie rosło. A więc niektórzy mogą uznać, że pewnie w Polsce się poprawia, ale będzie się pogarszać. To już jest taki poziom zła, że się w głowie nie mieści. Nie dość, że łamią demokratyczne reguły wydawania publicznych pieniędzy, to jeszcze zaciemniają rzeczywisty obraz tego, co się dzieje w polskiej gospodarce.

Podobnie kuglują z Funduszem Wspierania Sił Zbrojnych, który w tym roku ma wydać ok. 15 mld zł. Konstytucja mówi, że budżet jest planem finansowym kraju zatwierdzonym przez Sejm. W tym planie są dwa limity nieprzekraczalne dla rządu pod groźbą odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu: limit wydatków i deficytu. No to PiS wpadł na pomysł i napisał sobie ustawę, że w 2022 r. można go przekroczyć – z powodu wydatków na obronę narodową, wspieranie odbiorców w finansowaniu kosztów energii oraz na wspieranie emerytów i rencistów z powodu inflacji. A o ile? A, nie wiadomo, rząd dopiero zdecyduje. To tak mniej więcej, jakby do prawa o ruchu drogowym dołożyć zapis, że jeśli masz na drodze znak ograniczenia prędkości, ale z jakichś powodów bardzo się spieszysz, to możesz tę prędkość przekroczyć. A o ile, to powiesz policjantowi, kiedy cię złapie, a wtedy on odpowie: "Bardzo panu dziękuję, niech pan jedzie dalej". Mrożek z Bareją do kwadratu. System finansowy położony na łopatki.

Ludzie się już przyzwyczaili, że konstytucję się łamie?

– Konstytucję i ustawę o finansach publicznych. Co na to pisowscy dziennikarze? „Obok wojna i trzeba się zbroić, więc nie czepiajmy się dyscypliny budżetowej" - mówią. W dodatku manipulują, że Niemcy też tak robią. Ale to kłamstwo. Jeżeli trzeba przekroczyć limit wydatków, to w ścieżce zgodnej z konstytucją, tak jak to się robi w świecie zachodnim.

Niemcy wydadzą 200 mld euro na ochronę tych najbardziej pokrzywdzonych przez inflację i ceny energii. Będą to robili poza budżetem w specjalnym funduszu na takiej zasadzie, na jakiej przeznaczyli 100 mld na obronę. Ale Niemcy wpisali ten fundusz do konstytucji, wydatki będą monitorowane przez parlament. Powołali podkomisję w komisji finansów publicznych, która będzie akceptowała wydatki powyżej 25 mln euro. Niemcy to zrobili z całym sztafażem demokratycznym. A pisowskie fundusze są poza kontrolą.

U nas PiS stworzył już 126 funduszy poza kontrolą Sejmu, a to też transfer kasy do swoich ludzi. Budowanie oligarchii jak w Rosji?

– Oczywiście, PiS inwestuje w swoje „elity". Przy czym nawet jeśli akceptujemy cel, na który idą pieniądze z niektórych funduszy, nie usprawiedliwia to niezgodnego z prawem sposobu wydawania naszych pieniędzy. Biorąc pod uwagę lata 2021-22 i projekt budżetu na rok 2023, poza kontrolą jest prawie jedna trzecia wszystkich wydatków państwa. To rośnie z roku na rok. Jest to jeden z przykładów na to, jak już zostaliśmy przesunięci na Wschód.

Przez PiS wzrosły nam trzy podstawowe długi: publiczny, emerytalny i klimatyczny. Przeciętny 20-latek nie ma szans, żeby w jego życiu dokonał się taki awans cywilizacyjny i ekonomiczny, jaki przeżyli Polacy po 1989 r. Ten 20-latek już do końca życia będzie płacił na dług publiczny i system emerytalny o wiele więcej niż ja, który mam ponad 60 lat. Plus na to, żeby nie doszło do katastrofy klimatycznej, jeśli ma dożyć mojego wieku. Narastający marazm zmusi do emigracji najbardziej wartościową młodzież.

Będą nas tak zadłużać bez końca?

– Każdy z nas, łącznie z tym, który się wczoraj urodził i który jutro umrze, jest dzięki panu Kaczyńskiemu zadłużony już na 45 tys. zł. Co to znaczy? Że co miesiąc większa część naszych podatków od tego, co zarobimy – a co ma o wiele mniejszą siłą nabywczą – będzie szła nie na zdrowie, nie na oświatę, tylko na obsługę tego długu publicznego, o którym nie decydowaliśmy, bo PiS wyjął ten dług spod kontroli społecznej. A dokładniej: poza kontrolą jest trzy czwarte obecnego deficytu finansów publicznych. Czyli PiS poprosił poprzez parlament o zgodę na 25 proc. przyszłego zadłużania Polaków. O pozostałych 75 proc. przyrostu naszego długu zdecydowała wąska garstka ludzi sprawujących władzę.

Czyli o budżecie szkoda gadać?

– No, to atrapa, bullshit.

Projekt budżetu podaje, że nasz deficyt wynosi 69 mld zł, a Forum Obywatelskiego Rozwoju wyliczyło, że 206 mld zł.

– Bo dołączyli ten deficyt wypchnięty poza budżet. Ale to nie jest cała prawda. Musiałbym wytłumaczyć rzecz skomplikowaną, trzeba wiedzy z zakresu księgowości i makroekonomii, bo tu PiS kręci jeszcze bardziej.
KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
Obserwuj wątek
  • benek231 Z wywiadu z Boguslawem Grabowskim :O) - 2 10.12.22, 15:57
   Ale o co chodzi? Najprościej?

   – O to, że nie można łączyć jabłek i gruszek. PiS zaciemnia obraz finansów publicznych także poprzez mieszanie różnych zasad księgowości, a tego się w świecie zachodnim nie robi. W grudniu ub.r. zaksięgował ogromne wydatki, które realizował przez następne miesiące. Ale w finansach publicznych wydatki się księguje wtedy, kiedy są poniesione, a nie wcześniej. Teraz w grudniu zaksięguje wydatki, a będzie je realizował w 2023 r. I powie: w 2022 deficyt wzrósł, ale patrzcie – w 2023 spada. I w papierach będzie spadał. Ale to będzie wierutna bzdura.

   Każdemu rządowi zdarzają się tzw. niewygasy z poprzedniego roku, czyli niewielkie kwoty, które zostają do wydania dysponentom na początku następnego roku. Ale PiS robi to z premedytacją, na ogromną skalę, a później te oszustwa wykorzystuje w propagandzie.

   Kto za tym stoi?

   – Myślę, że wąska grupa wokół premiera, z Pawłem Borysem na czele. To prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, przewodniczący rady nadzorczej BGK i przewodniczący rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego przy KPRM. Współpracownik Morawieckiego. Najbardziej kumaty w tym towarzystwie, z wykształceniem ekonomicznym, bo w rządzie nie ma żadnego ekonomisty.

   I wie, jak wykiwać Polaków, skoro nie mamy nadzoru nad naszymi pieniędzmi, tak?

   – Wie, co robić, żeby były pieniądze, i jak kiwać ludzi, żeby tego nie zauważyli.


   Dlaczego ochrona pieniędzy Polaków nie może być niezależna i uczciwa?

   – Dlatego że według Jarosława Kaczyńskiego władza ma być scentralizowana, bo tylko on wie, co ludowi trzeba, no i żeby nie musiał władzy oddać. Stąd przejmowanie wszystkich segmentów państwa i opieranie się albo na skrajnych cwaniakach, albo na ludziach, którzy mają ograniczoną wiedzę i niską zdolność logicznego myślenia.

   Mówimy, że NBP nieudolnie zwalcza inflację, że jest konflikt w Radzie Polityki Pieniężne, lecz to powierzchowna interpretacja. Tam się dokonuje dramat. Glapiński realizuje cel polityczny partii, która go tam powołała, zatrudnia do zarządu wiceszefa tej partii i kolegę prezydenta, który był szefem jego kancelarii. A po co Glapiński ogranicza dostęp do analityków, materiałów, a nawet korytarzy trzem członkom RPP, mając i tak większość w tej Radzie?

   Po co?

   – To samo myślenie co u Kaczyńskiego: jeśli ich ograniczę, to będą musieli mnie słuchać. Uważają, że wszystkich można kupić, zastraszyć, ogłupić. No bo co Glapińskiemu mogą zrobić ci ludzie z RPP? Niech sobie głosują inaczej, co mu to przeszkadza? NBP i RPP zostały przekształcone w atrapy, tak samo jak Krajowa Rada Sądownictwa czy Trybunał Konstytucyjny.

   Mają działać zgodnie z linią partii, a nie niezależnie, jak każe konstytucja.

   – Dokładnie. Tu nawet nikt nie musiał łamać prawa, bo tak się ułożył kalendarz kadencyjności. To nasze błędy konstytucyjne. W RPP nie ma mechanizmu overlappingu, nakładania się kadencji jej członków. W 2016 r. wymieniono w RPP cały skład, a zarząd NBP jest wymieniany sukcesywnie na wniosek prezesa do prezydenta, który też jest z PiS. W ten sposób podporządkowali NBP partii, a ludzie, którzy tam są, służą jej z własnego wyboru. Inflację, konstytucję, ustawę o NBP i przyjętą strategię polityki pieniężnej Glapiński ma w głębokim poważaniu.

   Aż tam?

   – Dopóki inflacja przyspiesza, budżet zarabia.

   Zabierają nam kasę, a przed wyborami rozdadzą je grupom, które na nich głosują?

   – Tak, to będą pieniądze z ogromnego podatku inflacyjnego, który na nas nałożyli.

   Do tego mogą tuż przed wyborami obniżyć ceny energii, benzyny, prądu?

   – No tak, tylko teraz będą musieli zastosować te instrumenty na większą skalę niż do tej pory. Nie zdziwiłbym się, gdyby Kaczyński jeszcze wymyślił jakąś „piątkę" typu: tych zwalniamy z podatku, tym damy 15. emeryturę, gminom wiejskim to czy owo.

   PiS coraz jawniej niszczy ład gospodarczy – na szczęście ludzie już to widzą. Że władza chce zabetonować swoich w spółkach, że każą im nie kupować węgla, bo zaraz będzie po 960 zł, a węgla nie ma itd.


   wyborcza.pl/magazyn/7,124059,29212782,boguslaw-grabowski-pis-to-eksponenci-wschodu-w-polsce.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy
   A czeka was wszystkich dokladnie to co przepowiada tu Grabowski, i o czym informowalem wczesniej ja. Dzieki Kaczynskiemu i reszcie zlodziejskiej bandy klero-faszystowskiej, ale tez dzieki Kretynowi, Olegowi3, glupiej cipie pisujacej tu takze jako Perla, Institorisowi, Sz0kowi, Piqowi, czy Qwardianowi.


   KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
   Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
  • qwardian Czytam tego hochsztaplera... 19.12.22, 10:57
   Ekonomista Bogusław Grabowski to przykład eksperta, który z pasją wspiera Donalda Tuska. Od dawna też przedstawia czarne scenariusze dla polskiej gospodarki. Teraz twierdzi też, że planowane na przyszły rok waloryzacje rent i emerytur, oczywiste w warunkach wzrostu cen spowodowanych pandemią i bandycką wojną Putina, to coś złego.

   Te skokowe zwyżki emerytur i płac będą dotyczyły milionów ludzi. My dopiero jesteśmy na etapie rozkręcania inflacji

   — stwierdza w weekendowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.


   Ale dalej zaczyna się najciekawsze. Bo oto dziennikarka Eliza Olczyk dopytuje:

   Donald Tusk, który idzie po władzę, mówi o 20-procentowej podwyżce dla wszystkich w sferze budżetowej.

   Odpowiedź Bogusława Grabowskiego:

   I bardzo dobrze, że tak mówi. Jeżeli ktoś chce zmieniać Polskę, bo uważa, że PiS doprowadził nas do katastrofy, to może to zrobić, tylko obejmując władzę. Zatem skoro może zdobyć władzę, mówiąc A, a mówiąc B - nie, to powinien mówić A
   .
   • benek231 Obawiam sie, ze niewiele rozumiesz Qwardianie :O) 19.12.22, 15:35
    Ale powiedz mi wprost co ci nie pasuje w cytowanych wypowiedziach Grabowskiego a ja postaram sie ladnie ci to wylozyc. Nie chce zgadywac o co ci chodzi.

    Powiedz mi jeszcze co zrobisz gdy dotrze do ciebie, iz mocno pomyliles sie nazywajac Grabowskiego hochsztaplerem - na co cie bedzie stac(?)
    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
    • qwardian Re: Obawiam sie, ze niewiele rozumiesz Qwardianie 19.12.22, 17:23
     Narodowy Robotnik eliminuje takich ludzi ze wspólnoty zamiast toczyć debaty nad terminologią, tym się różni od polityków i uczestników tego forum..
     • benek231 Obawiam sie, ze niewiele rozumiesz Qwardianie :O) 19.12.22, 20:54
      qwardian napisał:

      > Narodowy Robotnik eliminuje takich ludzi ze wspólnoty zamiast toczyć debaty nad
      > terminologią, tym się różni od polityków i uczestników tego forum..
      **
      Czyli upadles na glowke, nie rozumiesz tego co czytasz, i z tego powodu najchetniej strzelalbys do wszytkich ktorzy ci sie nie podobaja. Prawda?

      Czy tez moze przeczytales to jeszcze dwa razy, zrozumiales bezsens swoich zarzutow, ale pisiorskim zwyczajem brniesz dalej bo nigdy sie do tego nie przyznasz.
      Tak, mniej wiecej, wygladala moja polemika z wami na tym forum, gdyz z gory wykluczaliscie mozliwosc porozumienia sie jesli tylko mialoby byc niezgodne z waszymi pierwotnymi stanowiskami.      KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
      Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze.
      • qwardian Re: Obawiam sie, ze niewiele rozumiesz Qwardianie 19.12.22, 22:04
       Mnie Krzysiu najbardziej irytowały polemiki XL z Panią Tete, dlatego ich wystrzeliłem w kosmos na planetę Pierdu Pierdu. Ciebie muszę otaczać opieką przed osobnikami pokroju tego Grabowskiego..
  • qwardian Re: Z wywiadu z Boguslawem Grabowskim :O) 10.01.23, 13:09
   Jak wiesz Krzysiu jestem ekspertem w dziedzinie antropologii i właśnie zajmuję się wyjątkowym obiektem..

   wpolityce.pl/polityka/629507-skandal-grabowski-obraza-polakow-ktorzy-sa-przeciwko-euro
   • benek231 Czyli Polacy obrazaja sie prawde? :O) 10.01.23, 16:14
    Ale to nie powinno byc dla ciebie zaskoczeniem. Polacy obrazaja sie gdy tylko zlodziejski kosciolek podpowie im, ze powinni sie obrazic.
    Ponadto ma Grabowski racje gdy twierdzi, ze zabieraja glos w sprawach na ktorych sie nie znaja. A co, Qwardinie, - znaja sie?
    Z tego co pamietam znaja sie na oszukiwaniu na podatkach, dorabianiu na lewo, przemycie z zagranicy, i tym podobnych aspektach ekonomii stosowanej. Na samej ekonomii, natomiast, oraz korzysciach z przyjecia Euro w miejsce Zlotego - ani w zab.
    Ida po linii koscielnej czyli spogladaja koso na euro poniewaz euro oznaczaloby blizsze zwiazki z Unia. A zlodziejski kosciolek i raszta klero-faszystow jest zdecydowanie przeciwna dalszej integracji. Jak i w ogole przynaleznosci Polski do UE.

    Najpierw zobaczylem wielkokalibrowy tytul o obrazaniu Polakow, czyli w regularnym pisowskim stylu, choc jesli juz Grabowski kogos mialby obrazac to tylko przeciwnikow Euro. A ci, moim zdaniem, to przewaznie ruska agentura. Taka jak to pismo pt. "W Potylice."

    qwardian napisał:

    > Jak wiesz Krzysiu jestem ekspertem w dziedzinie antropologii i właśnie zajmuję
    > się wyjątkowym obiektem..
    >
    > wpolityce.pl/polityka/629507-skandal-grabowski-obraza-polakow-ktorzy-sa-przeciwko-euro
    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
    • boomerang Re: Czyli Polacy obrazaja sie prawde? :O) 11.01.23, 00:25
     a mnie się najbardziej nie podoba u Grabowskiego to że obciął pejsy, z którymi było mu do twarzy
    • gerlalt Re: Czyli Polacy obrazaja sie prawde? :O) 11.01.23, 07:56
     Zwolennicy euro to przede wszystkim niemiecką agentura a ten cały Grabowski widać skąd instrukcje dostaje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka