Dodaj do ulubionych

Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Statystyki

16.01.23, 13:30
W związku z wejściem Chorwacji do strefy euro, powróciła dyskusja o zmianie waluty w Polsce. Jak wskazał najnowszy sondaż IBRiS dla Radia Zet, przeciwko rezygnacji ze złotego opowiedziało się aż 64,2 proc. respondentów.

Wyniki badania ocenił Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej, uznawany obecnie przez media za eksperta części ugrupowań opozycyjnych, w tym Platformy Obywatelskiej.

– Ten wynik świadczy o tym, że Polacy nie mają pojęcia, o czym mówią. Muszę to powiedzieć, bo jestem ekonomistą. Wypowiadają się na podstawie wiedzy, której nie mają. Bardzo mnie martwi ten sondaż – powiedział Bogusław Grabowski. – Polacy mają swój rozum, ale się nie znają. Ja mam swój rozum, ale nie mam zielonego pojęcia o uprawach w rolnictwie albo hodowli trzody chlewnej. I wcale to źle o mnie nie świadczy – dodał.


Czy Grabowski wypowiadał się jako ekonomista? Nie! To była wypowiedź polityczna, bo Grabowski chce zostać ministrem finansów po wyborach. Dowody poniżej.
Obserwuj wątek
  • qwardian Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 14:32
   Jak to możliwe, że można obracać kryptowalutami, płacić punktami na stacjach i w sklepach, ale przeszkadza im złotówka? Euro przecież dawno wprowadzono do Polski i nikt nie histeryzuje z tego powodu.
  • boomerang Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 16:10
   Skłócił Polaków z tą trzodą chlewną. Wiadomo przecież że chrześcijanie znają się na hodowli trzody chlewnej, a żydzi raczej nie.
   • szczypawka.jadowita Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 19:26
    Mylisz się. Izrael jest wielkim producentem wieprzowiny.
    • boomerang Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 22:16
     W Izraelu żydów biją.
     • szczypawka.jadowita Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 22:28
      Przepisujesz z pis.orgy Potrafisz wymyślić coś sam?
      • boomerang Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 22:49
       popatrz jak nie wierzysz

       www.youtube.com/shorts/srMP2-p3ACI
  • szczypawka.jadowita Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 19:29
   Sondaż jest wskaźnikiem skuteczności ogłupiania Polaków przez PISowców i TVPIS/Putina.
   • qwardian Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 16.01.23, 20:14
    Najlepszym sondażem były franki szwajcarskie wybrane przez rodzimych pożyczkobiorców, ale głupie władze polskie poszły drogą pasożytniczej UE..
    • felusiak1 Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 17.01.23, 23:33
     Pan Kazik pożyczyl od brata 100 dolarow w 1978 roku, równowartość 8 tys złotych.. Nie oddawał przez kilka lat bo ciagle nie mial pieniedzy i wreszcie w 1983 nazbieral i zaniosl bratu 8 tysiecy złotych. Rzecz jasna brat nie przyjął tych pieniedzy i zażądał oddania 100 dolarów czyli 80 tysiecy zlotych.
     Z tego wniosek, nie pożyczaj w obcej walucie niezaleznie od tego czy twoją rodzimą walutą jest zlotowka czy euro.
   • boomerang Re: Grabowski o wprowadzeniu euro w Polsce. Staty 18.01.23, 00:01
    TVPIS/Putina

    czy to ten jad szczypawki?
  • oleg3 Polacy nie mają pojęcia 30.01.23, 15:25
   Grzegorz Sroczyński: Aż 64 procent Polaków nie chce przyjęcia euro. Nie znają się na ekonomii, głuptaski, czy - przeciwnie - mają dobrą intuicję? Jak pan uważa?

   Marcin Wroński: To jest bardzo zbieżne z tym, co sądzą naukowcy.

   Jak to?
   Istnieje coś takiego jak Panel Ekonomistów Polskich, czyli reprezentatywna grupa kilkudziesięciu naukowców z różnych uczelni, którzy regularnie w formie ankiety odpowiadają na pytania o politykę gospodarczą. "Czy szybkie przyjęcie euro zmaksymalizuje dobrobyt Polaków?" - brzmiało jedno z ostatnich pytań. Nikt nie odpowiedział "zdecydowanie tak", 25 procent odpowiedziało "tak", a 46 procent "nie" i "zdecydowanie nie".

   To jacyś pisowcy?
   W ogóle. Są tam ludzie z różnych szkół ekonomicznych, panel nie ma żadnego przechyłu ideowego.

   Czyli nie jest prawdą, że większość ekonomistów popiera jak najszybsze przyjęcie euro?
   Nie. Widać to również w podejściu organizacji międzynarodowych. Jeszcze w 2005 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy rekomendował Polsce jak najszybsze przyjęcie euro, w 2009 roku rekomendował przyjęcie euro "w średnim terminie", a Dominique Strauss-Kahn - wtedy szef MFW - chwalił Polskę, że wciąż tego nie zrobiła. Od 2015 roku w rekomendacjach dla Polski w ogóle nie ma przyjęcia wspólnej waluty.

   Bo co się stało?
   Kryzys finansowy na świecie po 2010 roku obnażył słabości strefy euro. Te wady zostały później trochę załatane, ale na poważną reformę zabrakło unijnym rządom odwagi. Euro ma liczne minusy, które ekonomiści dobrze znają, ma też oczywiście dużo zalet. Tyle że spór o euro w Polsce układa się według podziału politycznego i przez to jest uproszczony.
   • boomerang Re: Polacy nie mają pojęcia 30.01.23, 21:05
    Od 2015 roku w rekomendacjach dla Polski w ogóle nie ma przyjęcia wspólnej waluty.

    a to dlatego że Polska jest już na tyle mocna gospodarczo, że nawet wprowadzenie euro już jej nie może zaszkodzić, a wręcz przeciwnie, mogło by ją wzmocnić, kosztem Niemiec na przykład
    • qwardian Re: Polacy nie mają pojęcia 30.01.23, 21:39
     Ci co sprzedają w UE chcą taniej złotówki, bo zarobek mają w Euro. Ci co importują z Chin najchętniej powiązaliby złotówkę z Yuanem, więc na dwoje babka wróżyła. Z mojego doświadczenia wynika, że "cash is king", każdy chce zapłaty w gotówce, nie przelewem, a propozycja zapłaty czekiem spotka się z agresją..
     • boomerang Re: Polacy nie mają pojęcia 31.01.23, 05:08
      a propozycja zapłaty czekiem spotka się z agresją..

      to są w Polsce jeszcze czekiści?
     • boomerang Re: Polacy nie mają pojęcia 31.01.23, 05:13
      Pamiętam gdy Pat Cash ograł w finale Wimbledonu Ivana Lendla, na pierwszych stronach australijskich gazet były nagłówki "Cash is better than Czech".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka