Dodaj do ulubionych

PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc

30.01.23, 10:29
PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku. To odczyt w miarę zgodny z konsensusem prognoz ekonomistów, który opiewał na 4,8 proc. Niestety, prognozy wskazują, że 2023 r. będzie wyraźnie słabszy.
Obserwuj wątek
  • oleg3 Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 10:38
   W ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto:
   Podstawowe uwarunkowania makroekonomiczne:
   wzrost PKB w ujęciu realnym o 4,6%,
  • qwardian Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 11:28
   PKB na moim ogródku również wzrósł w ilości wylanego betonu (każdy stelaż winnicy 1 metr w głąb ziemi), wszystko w stali nierdzewnej, dwóch rzędach. Ale nikt nie potrafi pobić developerów na sąsiednim Marcelinie, gdzie wylano więcej betonu niż konstrukcja czterech elektrowni atomowych. Teraz leją na trasie S11 aus Posen nacht Schlesien, która jest średnio potrzebna. Powinni nieco zwolnić, przynajmniej w naziej części kraju..

   https://images90.fotosik.pl/643/8a758030bfb77fc0med.jpg
   • oleg3 Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 11:38
    Nie raz krytykowałem PKB jako miernik. Rzecz w czymś innym. Wzrost PKB to komórka w arkuszu kalkulacyjnym globalnych finansistów. To się przekłada na realne działania i oceny statusu gospodarki.
    • qwardian Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 12:34
     oleg3 napisał:

     > To się przekłada na realne działania i oceny statusu gospodarki.


     Wlicza się rozbiórka kominów węglowych w Ostrołęce i koszt oszustwa, oraz kontrybucji na rzecz Czech w przypadku Turowa. Jeżeli coś rośnie na kontynencie Euro-Azjatyckim to największe zadupia w południowo-wschodniej Azji, gdzie dekadę temu ludzie żyli w szałasach. Uczestnicząc w UE, wkrótce my wrócimy do jamy, albo będziemy szukać dziupli w drzewie.

     www.booking.com/hotel/kh/rosewood-phnom-penh-phnom-penh1.pl.html
     • oleg3 Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 12:48
      qwardian napisał:

      > oleg3 napisał:
      > > To się przekłada na realne działania i oceny statusu gospodarki.

      > Wlicza się rozbiórka kominów węglowych w Ostrołęce
      Zgoda
    • perla_z_roztocza Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 12:50
     oleg3 napisał:

     > Nie raz krytykowałem PKB jako miernik.

     nie znam się na ekonomii ale z tych mierników wynika, że od kilku lat jesteś liderem w UE jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy.
     A na świecie lokujemy się na 2 miejscu po Chinach, oczywiście per capita właśnie.
     • oleg3 Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 13:02
      To wszystko prawda. PKB jako miernik jest zawodny. Niemniej powszechnie stosowany jako miara wielkości gospodarki narodowej. Na razie nie ma bezdyskusyjnie lepszego miernika. Polska - patrząc z perspektywy dziesięcioleci - jest europejskim tygrysem. To nie jest wina/zasługa PiS czy PO. Tak jakoś leci.
      • qwardian Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 13:23
       Bangladesz miał wyższy produkt GDP od Polski w 2022 roku, a wiadomo co tam miało miejsce, faktycznie Guyana miało najwyższy wzrost, prawie 50 procent, bo wydobywa się tam teraz ropę i z najbiedniejszego państwa stanie się bogatym (800,000 baryłek w 2025 roku). Na marginesie jeszcze niedawno państwo o nazwie Nauru przodowało we wszystkich statystykach GDP, bo eksportowało gówno ptaków, najlepszy nawóz (fertilized guano), został wyeksploatowany i teraz chyba są na garnuszku Australii..
      • perla_z_roztocza Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 13:39
       oleg3 napisał:

       > Tak jakoś leci.

       nie, po prostu Polakom się jeszcze chce pracować i bogacić.
       Polska żyje głównie z eksportu i to eksport napędza koniunkturę.
       Ci z Zachodu wymyślili sobie, że to imigranci będą na nich robić.
       Pomysł nie był głupi z tym, że postawili na niewłaściwych imigrantów, którzy są nastawieni bardziej na socjał niż na robotę i pomysłowość właśnie.

       • qwardian Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 13:44
        Dzisiaj ogłoszono, że niemiecka gospodarka jest na minusie..

        www.bankier.pl/wiadomosc/PKB-Niemiec-IV-kwartal-2022-8480413.html
       • oleg3 Re: PKB Polski urósł w 2022 r. realnie o 4,9 proc 30.01.23, 13:46
        > Polakom się jeszcze chce pracować i bogacić
        To miałem na myśli pisząc "Tak jakoś leci".
  • oleg3 Tusk jest „chyba najsilniejszym aktywem opozycji” 30.01.23, 12:37
   – Wydawało się, że trzeciej kadencji nie będzie, ale ostatnio powiało innym nastrojem; (…) powiało horrorem, jeżeli PiS miałby utrzymać się w trzeciej kadencji przy władzy” -

   – Nie wiem, czy ta tendencja jest trwała, czy ona jest wyraźna, ale tak: węgiel jest, katastrofy z ogrzewaniem, z brakiem prądu nie ma. Polska nie zmierza ku recesji – mówił Marek Belka.

   Jak dodał, w tej sytuacji to Donald Tusk jest „chyba najsilniejszym aktywem opozycji”.
   • perla_z_roztocza Re: Tusk jest „chyba najsilniejszym aktywem opozy 30.01.23, 13:07
    oleg3 napisał:

    > – Wydawało się, że trzeciej kadencji nie będzie, ale ostatnio powiało innym nas
    > trojem; (…) powiało horrorem, jeżeli PiS miałby utrzymać się w trzeciej kadencj
    > i przy władzy” -

    ja to i bym chciał tej 3 kadencji.
    Z jednego powodu.
    W ciągu 4 lat wielu starych sędziów odejdzie w stan spoczynku i przyjdą nowi.
    No i kilka celebrytek spełni obietnicę o opuszczeniu Polski.
    Na dodatek nasz profesor będzie miał pożywienie.
    A propos sędziów, kilka dni temu rozmawiałem z Bryndziakiem, który wyszedł z więzienia. Kto to jest Bryndziak to wystarczy wpisać w google.
    No i dowiedziałem się, że główni liderzy mafii dostali po kilka lat za te wszystkie morderstwa, haracze, pobicia, bomby czy strzelaniny. Mamy wyjątkowych i praworządnych sędziów.
    Tą nadzwyczajną kastę trzeba wymienić właśnie.
    • oleg3 Re: Tusk jest „chyba najsilniejszym aktywem opozy 30.01.23, 13:43
     PiS to już syte koty. Przegrają.
     Ja widzę inny scenariusz. Opozycja wygrywa i tworzy rząd. Na zasadzie: zmienimy wszystko, by było jak było. Skończy się chaosem i przedterminowymi wyborami. PiS będzie miał chwilę na refleksje, poszukanie nowych twarzy. Może Konfa się wzmocni i będzie koalicjantem?
  • oleg3 W jakim stanie jest polska gospodarka po siedmiu l 30.01.23, 14:18
   UWAGA! Cytaty z gazeta.pl


   W jakim stanie jest polska gospodarka po siedmiu latach PiS-u?
   Mamy dwie zwalczające się narrację: albo wielki sukces, albo wielka katastrofa. A sytuacja jest zróżnicowana. Z jednej strony PKB rósł bardzo szybko, co jest zarówno zasługą rządu, jak i niezłej koniunktury w gospodarce światowej, a z drugiej strony słabością tego czasu są krajowe inwestycje - zjechały do 17 procent PKB. Niższe niż w Polsce są tylko w Grecji i w Luksemburgu, przy czym Luksemburg to bardziej artefakt statystyczny, bo mają skrzywione dane o PKB przez biznes optymalizacji podatkowej. Szczególnie słabo wyglądają w Polsce inwestycje przedsiębiorstw. Kiedy PiS obejmowało władzę, były zbliżone do średniej unijnej, dzisiaj są wyraźnie niższe - z 11 procent PKB zjechały do 9 procent PKB.

   Dlaczego? Co się takiego stało?
   To jest bardzo ciekawe pytanie. Nie wynika to z obaw o praworządność, bo gdyby tak było, to mielibyśmy równocześnie spadek inwestycji zagranicznych, a tymczasem one w ostatnich latach nawet wzrosły. Są pewne wskazówki, że odpowiedzialność za niski poziom inwestycji krajowych ponoszą w jakiejś części firmy państwowe, bo ten wskaźnik najmocniej spadł w tych sektorach gospodarki, w których spółki skarbu państwa mają duży udział.

   Rozleniwiły się i za mało inwestują?
   Tak. Albo państwo za dużo im ściąga z dywidendy i mają mniej środków na własne inwestycje. To by trzeba dopiero sprawdzić i policzyć.

   Drugi trop, który może wyjaśniać spadek inwestycji krajowych jest jeszcze ciekawszy: być może zmienia się struktura polskiej gospodarki.
   Struktura?
   Chodzi o to, że hitem eksportowym polskiej gospodarki coraz częściej stają się usługi. Już nie tylko silniki, podzespoły, różne części, tylko na przykład usługi księgowości. Pół warszawskiego Mordoru - w biurowcach siedzą tam dziesiątki tysięcy ludzi - pracuje przy procesowaniu transakcji dla korporacji z Europy Zachodniej. Fakturują, rozliczają i tak dalej. To jest wielki biznes, a jednocześnie nie wymaga to postawienia ogromnej fabryki z maszynami do produkcji. Wynajmujesz biurowiec, kupujesz komputery, zatrudniasz księgowych i obsługujesz transakcje iluś tam zachodnich korporacji. Taka działalność - bardzo dochodowa - wymaga kilkakrotnie niższych nakładów inwestycyjnych niż budowa fabryki silników czy akumulatorów. Spadek inwestycji krajowych może więc wynikać z tego, że gospodarka przesuwa się w stronę usług i już nigdy nie będziemy mieli poziomu inwestycji 25 procent PKB, bo po prostu nie jest to naszej gospodarce potrzebne.

   Czyli jak jest? Dobrze? Źle?
   I tak, i tak. Tyle że prawdziwa odpowiedź - "to skomplikowane" - nie za bardzo nadaje się na Twittera.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka