Dodaj do ulubionych

Konfederacja „wywraca stolik”

24.03.23, 10:03
Do tej pory wydawało się, że dominującą osią sporu będzie starcie między rządzącym od dwóch kadencji Prawem i Sprawiedliwością a opozycyjną Platformą Obywatelską. Wyniki kilku najnowszych sondaży pokazują, że do akcji wkracza trzeci gracz.

Cytat
W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press i radia TOK FM pozycję lidera utrzymało PiS z wynikiem 34 proc. (nie zmienił się w porównianiu z badaniem tej samej pracowni z grudnia 2022). Na takim samym poziomie pozostało także poparcie dla KO – 27 proc. W siłę urosła natomiast Konfederacja, dla której poparcie wzrosło aż o 5 pkt proc. do 11 proc.


Cytat
Sondaż Ipsos to kolejne badanie, które pokazuje, że Konfederatom udało się przekonać do siebie jeszcze więcej wyborców. W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Super Expressu partia m.in. Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna odnotowała poparcie na poziomie 10 proc. i zajęła czwarte miejsce. W ostatnim sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” Konfedracja zamyka podium z wynikiem 9 proc. Najniższy stopień podium partia zajęła również w sondażu który na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła pracownia United Surveys – poparcie w wysokości 9,3 proc., wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Sondaż firmy Research Partner na zlecenie stowarzyszenia EuropejskaPL daje Konfederatom nieco mniejsze poparcie – 5,2 proc.

Najnowszy sondaż Ipsos dla OKO.press i Radia TOK FM przynosi duży wzrost poparcia dla Konfederacji. Na prawicową formację chce zagłosować aż 11 proc. badanych. Gdyby takie wyniki powtórzyły się w wyborach parlamentarnych, partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka mogłaby zbudować silną większość z PiS w nowym Sejmie.


Cytat
Autorzy badania wskazują, że gdyby wyniki te potwierdziły się w jesiennych wyborach, to PiS mógłby zbudować nowy rząd właśnie z Konfederacją. Co więcej, bez tej partii trudno będzie skonstruować jakikolwiek inny rząd. Nie ma na to szans nawet potencjalna koalicja PO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. Zgodnie z sondażem tak będzie wyglądać sejmowy podział mandatów:

PiS - 207
Koalicja Obywatelska - 146
Konfederacja - 49
Lewica - 29
Polska 2050 - 17
PSL - 11
Mniejszość niemiecka - 1
Obserwuj wątek
  • perla_z_roztocza Re: Konfederacja „wywraca stolik” 24.03.23, 10:55
   nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.
   A z Konfederacją to jest tak, że zapytani o rządową koalicję to odpowiadają:
   konfederata nr 1 - z Hołownią precz,
   konfederata nr 2- z lewicą za Chiny Ludowe,
   konfederata nr 3 - z PiS-em nigdy,
   konfederata nr 4 - z tym oszustem Tuskiem po moim trupie,
   konfederata nr 5 - z PSL to proszę nas nie łączyć z tymi chamami właśnie.
   • oleg3 Re: Konfederacja „wywraca stolik” 24.03.23, 11:33
    Ano nie ma co dzielić. Co będzie zobaczymy. Niemniej t e r a z Konfa jest trzecią siłą.
   • felusiak1 Re: Konfederacja „wywraca stolik” 27.03.23, 09:51
    Władza ma slodki smak i Konfederacja jesli zajdzie koniecznośc pójdzie z PiSem.
    • oleg3 Re: Konfederacja „wywraca stolik” 27.03.23, 10:25
     felusiak1 napisał:

     > Władza ma slodki smak i Konfederacja jesli zajdzie koniecznośc pójdzie z PiSem.

     Do wyborów ponad pól roku. Wiele się może zmienić w notowaniach Konfederacji. Jestem pewien, że będą 2 listy: Konfederacja i Wolnościowcy , co rozproszy głosy elektoratu Konfy.


     Tak czy siak doczekałem się sprawnego politycznie przywództwa bliskiej mi opcji. Mentzen i Bosak jako liderzy medialni plus Winnicki jako mrówka na zapleczu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka