Dodaj do ulubionych

jazz przypomina mi żużel

27.07.23, 17:39
jazz jest dziś muzyką niszową, tak jak żużel jest niszowym sportem....

pal pies żużel, ale jednak jazz nie powinien tak nisko upaść

oto świetny występ jazzowy w prywatnym mieszkaniu na Zachodzie

Obserwuj wątek
  • qwardian Re: jazz przypomina mi żużel 27.07.23, 17:57
   To klasyczny jazz jaki grał John Coltrane, albo Miles Davis. To posłuchaj sobie contemporary smooth jazz Petera White'a i powiedz mi co tu może być niszowe kiedy jest świetny. Ja nie idę za tłumem..

   • zdravko_vypic owszem, grali nawet razem, ale... 28.07.23, 13:07
    ...Davis miał jak zwykle lepszą intuicję, może z powodu braków warsztatowych (w swojej karierze często też adaptował cudze pomysły i dzięki umiejętności autokreacji wizerunkowej doczekał się opinii innowatora) nie polazł jak Coltrane w zdziwaczałą twórczość dla kolegów w typie tzw. frytów (grać fryty za mojej młodości oznaczało uprawianie fridziazu), tylko w kierunku faktycznego pop-dziazu.

    I słusznie, dziaz w swojej istocie jest muzyką rozrywkową, do słuchania i do tańca z powodu swojego organicznego pulsowania, jeśli ten puls gubi na rzecz "wyższej sztuki", przestaje być dziazem. No i można robić dziaz na popowo w ten sposób, że najlepsi muzycy biją się o to, żeby grać w takim zespole - tu mam na myśli legendarny Steely Dan z najgorszym wokalistą świata, którego nie da się zwolnić, bo to on założył ten zespół i jest jego ideodawcą muzycznym, ale reszta to największe orły muzyczne w środowisku. Jeśli w chórkach śpiewa genialna Carolyn Leonhart (szerzej nieznana, bo "nie zrobiła nazwiska", ale kto wie, to wie), to samo to o czymś świadczy.

    Kawałki Steely Dana są znane z kunsztu kompozycyjnego i niesamowitych harmonii, ale grupa zapełnia sale koncertowe po sufit.

    No to daję Steely Dana, jeszcze ze śp. Walterem Beckerem, współzałożycielem, świetnym improwizatorem gitarowym. Zespół zawsze na intro gra tzw. klasyczny dziaz, a potem wchodzi beznadziejny wokalista Donald Fagen i jadą dalej.

    youtu.be/wCKeJnLKtCI

    qwardian napisał:

    > To klasyczny jazz jaki grał John Coltrane, albo Miles Davis. To posłuchaj sobie
    > contemporary smooth jazz Petera White'a i powiedz mi co tu może być niszowe ki
    > edy jest świetny. Ja nie idę za tłumem..
    >
    >
    >
   • zdravko_vypic a to jest odjazd,... 29.07.23, 01:39
    ...wyświetliło mi się jak słuchałem twojego Petera White'a. Niby to znam i ją znam, ale to nagranie mnie znokdałnowało. UWAGA: na początku i między piosenkami facet mówi po holendersku.
    • qwardian Re: a to jest odjazd,... 29.07.23, 07:29
     Oczywiście, przecież nie ograniczam się do radiowego popu und papki, lubię sobie posłuchać najlepszej muzyki jaka jest. W pra czasach PRL-u ta muzyka leciała w nocy na Trójce, która teraz i wcześniej została obdarta z wszystkiego co najlepsze, ale uwaga to dobre przejęła Jedynka. Moje delikatne ucho nie zaakceptuje fałszywego dźwięku, przeszmuglowanego gdzieś między dobre, albo średnie utwory. Promocja musi się sama dokonać, bez testowania mojego wrażliwego ucha. Wychwyciłem znajomo brzmiący język Afrykanerów, chociaż Pies z Forum Kraj mówi, że nie jest on całkiem taki sam jak w flamandzkiej części Belgii.
    • szczypawka.jadowita Re: a to jest odjazd,... 13.08.23, 08:44
     Przecież to jedna z najbardziej jej (śpiewa) piosenek, do tego wykonanie jedno z najsłabszych, moim zdaniem. Ale rozciągnięcie obrazu do panoramicznych proporcji robi z niej potwora, staje się podobna do Kabajewoj (Kabajewy?) z ostatniego czasu.
     • zdravko_vypic śpiewa jak dziewczynka... 13.08.23, 13:21
      ...w przedszkolu. Fascynujące. Powalające.
   • boomerang Re: jazz przypomina mi żużel 31.07.23, 12:05
    > To klasyczny jazz jaki grał John Coltrane, albo Miles Davis.

    Tu się nie zgodzę. Zespół Mazolewskiego gra na dużym luzie, bez żadnego obciążenia posłannictwem dziejowym, podczas gdy zarówno Coltrane, jak i Miles Davis, grali jakby z boskim pistoletem przystawionym do ich skroni. Coltrane'a w swoim czasie do płaczu doprowadzał Earl Bostic, grający z lekkością i trafiający tym do młodzieży.

  • zdravko_vypic w Polsce na żużel walą tłumy,... 28.07.23, 11:49
   ...kupa kasy, podobno najlepsza liga żużlowa na świecie, największe gwiazdy światowe jeżdżą w polskiej lidze.
   • qwardian Re: w Polsce na żużel walą tłumy,... 28.07.23, 17:45
    Bez żużla w Posen nie byłoby mnie na świecie, bo mama założyła się z tatą o kolację, że wygra jakiś łamaga, który jechał pół okrążenia za czołówką. Najpierw urodziła się siostra, kilka lat potem ja. Te zawody odbywały się na poznańskiej Woli, ale nie mam pojęcia dokładnie gdzie, może gdzieś w okolicach Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, krótki dystans rowerowy od tego gdzie mieszkam..
    • boomerang Re: w Polsce na żużel walą tłumy,... 30.07.23, 08:03
     Za mojego dzieciństwa w Nowej Hucie, żużel to była wielka sprawa. Każdy maluch udawał że jest żużlowcem. Pamiętam jak stawałem na ramionach kolegi żeby zobaczyć przez okno restauracji Teatralna żużlowców Wandy Nowa Huta, a zwłaszcza naszego idola Fijałkowskiego. Ów Fijałkowski po zakończeniu kariery żużlowej obracał się w środowisku Piwnicy Pod Baranami i popełnił samobójstwo, po tym jak zobaczył swoje nazwisko na Liście Wildsteina. Popełnił samobójstwo niesłusznie bo był na tamtej Liście jako osoba której założyli teczkę, a nie jako donosiciel, tyle że on o tym nie wiedział i się przejął.
     • boomerang Re: w Polsce na żużel walą tłumy,... 30.07.23, 08:30
      Żużlowiec Zbigniew "Szajbus" Fijałkowski uwieczniony przez krakowskiego rzeźbiarza.

     • qwardian Re: w Polsce na żużel walą tłumy,... 30.07.23, 12:11
      boomerang napisał:

      > Ów Fijałkowski po zakończeniu kariery żużlowej obracał się w środowisku Piwnicy Pod Baranami..


      To naturalne w tym sporcie, że obraca się w wokoło, może był tam pastuszkiem..
      • boomerang Re: w Polsce na żużel walą tłumy,... 31.07.23, 05:14
       Robił różne dziwne rzeczy, stąd przydomek Szajbus.
       • qwardian Re: w Polsce na żużel walą tłumy,... 31.07.23, 18:07
        Z kaskiem MO na motocyklu mógłby łapać piratów drogowych, ale wtedy jeszcze nie było szybkich samochodów. Dryfuję sobie, może obwoził po Krakowie Ewę Demarczyk i ta czerpała natchnienie, bo tak myślę sobie, że struny na wiolonczeli i szprychy na kole to nie to samo..
   • boomerang Re: w Polsce na żużel walą tłumy,... 30.07.23, 07:49
    Jeździ tam w polskiej lidze kilku Australijczyków zaliczających się do światowej czołówki żużla, tyle że w Australii chyba nikt o nich nie słyszał. Motory bez hamulców wyszły tu z użytku dawno temu.
    • zdravko_vypic jeśli jesteś z Wiktorii,... 30.07.23, 20:33
     ...to tam swobody ludzkie i obywatelskie wyszły z użycia jakiś czas temu. Zwłaszcza za kowida.
     • boomerang Re: jeśli jesteś z Wiktorii,... 31.07.23, 05:15
      i co istotne, udało się to bez pisiorów i platfusów
     • boomerang Re: jeśli jesteś z Wiktorii,... 31.07.23, 12:17
      Zdravko, czy miałeś okazję vypic z Szajbusem? Szajbus pił wszystko, ale uwielbiał wiśniówkę.
   • qwardian Re: jazz przypomina mi żużel 29.07.23, 15:40
    Narodowy Robotnik walczył, żeby Paryż był taki spokojny, nawet jeżeli moja NSDAP była sceptycznie nastawiona do jazzu..
     • boomerang Re: jazz przypomina mi żużel 30.07.23, 08:13
      Trochę przypomina panią Le Pen.
    • qwardian Re: jazz przypomina mi żużel 30.07.23, 11:41
     Niezła, imponująca jazda w styl, ale jestem melancholijny i w tą strunę zrobiłbym coś szalonego..
    • qwardian Re: narodowy robotniku, przepraszam,... 31.07.23, 19:35
     Przywiozłem 800 CD płyt do Polski, za jakieś centy kupowałem hurtem wysyłkowo, potem doszedłem do wniosku, że to bardzo wysoki standard dużo lepszy od MP3, wizualnie (okładka the same) wiem, że leży gdzieś na półce dostępna na drabinie pokojowej. Teraz wysłuchałem treść i myślę to samo, co po tych śmiesznych filmach, którymi częstują mnie na Discovery, History Channel, und Planette, jakby co kiedy zapytają mnie w sądzie dlaczego zostałem nazistą, mam wytłumaczenie..
     • felusiak1 Re: narodowy robotniku, przepraszam,... 31.07.23, 22:59
      Wnoszę, ze ze wzgledu na jakość.
      • qwardian Re: narodowy robotniku, przepraszam,... 01.08.23, 06:36
       CD trafił na półkę pod sufitem, bo nigdy po nią nie sięgam, jest takich kilkanaście, tą poznaję po okładce, bo nazwiska muzyków nie bardzo zostają w pamięci. Przesłuchałem wszystkie z 800 płyt po 10 sekundach wiedziałem, co trafi do skopiowania (niezabezpieczone), bo w samochodzie nadal mam odtwarzacz CD, zamiast MP3. Więc na słowach tej piosenki nigdy wcześniej się nie skupiłem się, moim zdaniem treść jest straszna, w swojej frywolności i lekkości. Mogła równie tyczyć Nagasaki, Hiroshimy, albo Wietnamu, te państwa boleśnie doznały inwazji anglosaskich łotrów.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka