Dodaj do ulubionych

Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O)

10.08.23, 08:51
Polska osamotniona. Nikt nie chce więcej PiS w Europie


Eugeniusz Smolar
10.08.2023


Rządzący chełpliwie głoszą, że wyrastamy na europejską potęgę, ale w rzeczywistości polityka obecnej władzy owocuje izolacją Polski. Nikt z nami niczego nie konsultuje, przedstawiciele Warszawy nie są zapraszani na ważne spotkania.

(...)

PiS-entuzjaści tworzą miraże przyszłego znaczenia kraju jako mającego rozdawać geopolityczne karty, zastępując Berlin, Paryż i Brukselę. Zamiast budować wspólny front z Niemcami i Francuzami, wykorzystując ogromne zbliżenie się ich polityki do polskiej, i w ocenie Rosji, i konieczności pomocy Ukrainie, PiS forsuje antyteutońskie i antyunijne fobie. Osłabia więc równie ważną, a zapewne dla naszego bezpieczeństwa istotniejszą od zakupów broni spoistość NATO i UE.

(...)

W niedawnym artykule „Polska, sojusznik infantylny" prof. Roman Kuźniar zauważył: „Jałowość naszej polityki bezpieczeństwa i postawy w przededniu Wilna powodowała, że polski głos był, zarówno przed szczytem, jak i w jego trakcie, zupełnie niesłyszalny. Rządowi politycy czy eksperci nie byli zapraszani na żadne konferencje, do żadnych dyskusji, jakie toczyły się w tych dniach w różnych miejscach Europy. Uważano, że nic wartościowego nie mają do powiedzenia".

(...)

Państwa bałtyckie omijają Polskę

Znamienne jest wspólne stanowisko państw nordyckich i bałtyckich. Skoro w wypadku zagrożenia Polska służyć będzie, jak ma to już miejsce wobec Ukrainy, jako naturalne zaplecze strategiczne i logistyczne dla Litwy, Łotwy i Estonii, to dlaczego mimo to ciążą one ku północy, nie starając się pogłębiać stosunków z Polską?

Odnotował to ostatnio były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, mówiąc w Polsacie: „My nie mamy dużego poparcia w regionie. To było wyraźne w panelu w Bratysławie, gdzie odbywał się GLOBSEC, duża konferencja dotycząca bezpieczeństwa europejskiego. Nam tutaj, niestety, nie udało się do naszych racji przekonać naszych tradycyjnych sojuszników".

(...)

Rząd Polski jest traktowany jak ciało obce w UE i NATO
(...)
Rząd PiS wierzy, iż może wzmacniać bezpieczeństwo Polski poprzez sojusz z USA i w ramach NATO, walcząc jednocześnie z UE. Infantylizm takiego myślenia wynika z tego, że w obu organizacjach uczestniczą w większości te same państwa, których rządy wyciągają własne wnioski z polityki prowadzonej przez Warszawę.

(...)

Rząd PiS wierzy, iż może wzmacniać bezpieczeństwo Polski poprzez sojusz z USA i w ramach NATO, walcząc jednocześnie z UE. Infantylizm takiego myślenia wynika z tego, że w obu organizacjach uczestniczą w większości te same państwa, których rządy wyciągają własne wnioski z polityki prowadzonej przez Warszawę.

PiS nie rozumie, że dla Waszyngtonu ważna jest nie tylko kasa, ale i wartości demokratyczne

Stanom Zjednoczonym PiS proponuje stosunki transakcyjne: jako dobry, spolegliwy sojusznik zbroimy się, kupujemy za miliardy broń amerykańską, wy zaś nie wtrącajcie się w nasze sprawy wewnętrzne. Reakcje oficjalnego Waszyngtonu są jednoznaczne: wspólne wartości mają znaczenie, gdyż są podstawą zaufania. Francja i Niemcy bywają trudnymi partnerami dla USA, ale w Waszyngtonie uznawane są za szczególnie ważne dla europejskiego bezpieczeństwa, posiadając, odmiennie od Polski, zdolność skupiania wokół siebie innych państw.

Gdyby Amerykanom zależało, mogliby wykorzystać swoje wpływy dla zapewnienia obecności przedstawicieli obecnego rządu polskiego w debatach międzynarodowych. Dziwią się, ale z pewnością nie frasują zapowiedzią zakupu np. 500 rakietowych himarsów, gdy USA, z ich globalnym zaangażowaniem, dysponują obecnie 410 wyrzutniami i zamierzają dopiero w ciągu pięciu lat podwoić ich liczbę.

Źródłem izolacji Polski jest konflikt wartości i wynikający z niego brak zaufania do polskiego obozu rządzącego, flirtującego z europejską nacjonalistyczną prawicą, równie antyunijną, co prorosyjską. Nie pomogły też gesty Dudy wobec Pekinu. Poczucie obcości wzmagają tendencje autorytarne – ataki na praworządność i na niezależność wymiaru sprawiedliwość, na media („lex TVN") i opozycję („lex Tusk"), także na mniejszości, w tym na środowiska LGBT+.

Tego rządu, z wyjątkiem Węgier Orbána, który to czyni we własnym interesie, nie popiera żadne państwo w regionie, za którego lidera chce uchodzić Polska, gdyż inni zdecydowanie odrzucają sugerowany wybór między UE i Berlinem a Warszawą. A raczej go dokonują i nie uznają obecnego polskiego rządu za punkt odniesienia dla swoich polityk. Stąd także praktyczny zanik Trójmorza, za którego projekty infrastrukturalne i tak miałaby w ogromnym stopniu płacić UE.

Wyrazem swoistej samoizolacji był dostrzeżony brak Polski wśród państw, które dołączyły do deklaracji gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, ogłoszonej przed szczytem NATO w Wilnie przez Grupę G7 – natychmiast uczyniły to Czechy, Dania, Hiszpania, Holandia, Norwegia i Szwecja. Konflikty z Kijowem na tle importu produktów rolnych i Wołynia okazują się ważniejsze niż przyszłość Ukrainy i bezpieczeństwo Polski.

Politycy, dyplomaci i dziennikarze nieustannie ze sobą rozmawiają i wymieniają się ocenami. Rośnie przekonanie w państwach bałtyckich, także w Kijowie, że obecna polityka Warszawy utrudnia przystąpienie Ukrainy do Unii. Przyglądając się jednak polityce Orbána i PiS, dostrzega się w reszcie Europy niebezpieczeństwo dla zwartości i skuteczności działania Unii po przystąpieniu państw tak potencjalnie niestabilnych i nieprzewidywalnych politycznie, jak duża i straumatyzowana po wojnie Ukraina, Mołdowa czy Serbia.

Nikt nie chce więcej PiS w Europie, poza samymi PiS-owcami, polskimi i zagranicznymi.


wyborcza.pl/7,75968,30059876,polska-osamotniona-nikt-nie-chce-wiecej-pis-w-europie.html
Dla przypomnienia opinia ktora prezentowalem tu wielokrotnie od wielu lat:

"PiS nie rozumie, że dla Waszyngtonu ważna jest nie tylko kasa, ale i wartości demokratyczne"
KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
Obserwuj wątek
  • oleg3 Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 10.08.23, 09:34
   Po wybuchu powstania siedemnastego czerwca
   sekretarz Związku Pisarzy
   kazał rozdać w Alei Stalina ulotki,
   w których można było przeczytać,
   że naród zawiódł zaufanie rządu
   i tylko przez zdwojoną pracę
   mógłby je odzyskać.

   Czyż nie byłoby przecież prostszym rozwiązaniem,
   gdyby rząd
   rozwiązał naród
   i wybrał drugi?

   Bertold Brecht
   • benek231 Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 10.08.23, 16:41
    Nauczyles sie klepac rozne wierszyki, ty antydemokratyczne gowno, wierzac w to, ze sa to wierszyki dobre na kazda okazje. Otoz nie. Ten wierszyk mowi o relacjach narod - rzad.

    Natomiast artykul, ty psowska swinio, mowi o relacjach pomiedzy zachodnimi demokracjami a Polska.
    Zachod widzi jak w Polsce jest i co Polska ma do zaoferowania - co soba reprezentuje. Takze dzieki takim jak ty kreaturom.
    Czyli zachodnie demokracje widza, ze znalazl sie pomiedzy nimi jakis prymitywny zlodziejowaty kloszard, ktory nie dosc, ze jest chamem i gburem to jeszcze smierdzi. I kraje zachodnie juz nie maja zamiaru go myc, czesac, stroic oraz edukowac, lecz mysla o pozbyciu sie go ze swego grona. Badz przynajmniej, lecz tylko chwilowo, trzymac go na bezpieczna odleglosc.

    Juz wam to mowilem kiedys, Choloto, ale aktualna sytuacja przypomina te z drugiej polowy 18go wieku. Kiedy to sily postepowe zdecydowaly sie pojsc za pradami oswieceniowymi, zerwac z panszczyzna, zbudowac nowoczesne panstwo z prawami dla obywateli... A sily zachowawcze nie mialy zamiaru odejsc od swych kontuszy, zasciankowych szlacheckich tradycji, przywilejow magnackich, panszczyzny, poddanstwa, i wszechobecnych a chorych wplywow tego zlodziejskiego kosciolka. Zakonczenie znamy, ale przypomne, ze Targowica to ci drudzy. I tego samego, jak by co, spodziewam sie po was w dniu dzisiejszym: powtornego pojscia droga targowiczan. Bo niechec do nowoczesnosci, do demokracji, do panstwa prawa, do obywatelskiej kotroli rzadzacych, do idei kosciolka na wlasnym utrzymaniu... jest u was wieksza niz zainteresowanie dobrem panstwa i odmiennym zdaniem wiekszosci obwateli, wy gnojki.


    oleg3 napisał:


    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24
    • oleg3 Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 10.08.23, 18:04
     Krzysiu, Smolar miał napisać o Izraelu tylko coś mu się pomieszało.
     • benek231 Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 15.08.23, 15:44
      oleg3 napisał:

      > Krzysiu, Smolar miał napisać o Izraelu tylko coś mu się pomieszało.
      **
      Nic ci nie lepiej, ty pisowska swinio.      KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
      Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
    • benek231 Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) - korekta 10.08.23, 18:22
     Powino byc Holoto a nie Choloto.
  • boomerang Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 10.08.23, 10:38
   > Nikt nie chce więcej PiS w Europie, poza samymi PiS-owcami, polskimi i zagranicznymi.

   Rzecz w tym że chcą go Polacy i mają go demokratycznie, czego stary dziad - syn Hersza Smolara, który był komunistycznym aktywistą - zdaje się nie rozumieć, z racji swojego pochodzenia.


  • qwardian Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 10.08.23, 12:41
   Jude jak Eugeniusz Smolar stanowili jeden z filarów zaplecza Narodowego Robotnika, wojny 80 lat temu, szyli mundury dla Wehrmachtu i piękne skórzane płaszcze dla Gestapo. Posłuchaj go uważnie, ani jednego krytycznego słowa wobec Konfederacji. Masz jeszcze czas, żeby wysunąć z tego wnioski..
   • boomerang Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 10.08.23, 12:53
    Ale sam firer wolał garnitury od Hugo Bossa jednak, a ja mam 2 koszule tej marki, co stawia mnie pośród narodowców.
    • qwardian Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 10.08.23, 13:13
     Wstyd przyznać, ale ja noszę majtki i bieliznę tego pedałka Hilfigera. Jeżeli w ogóle noszę od czasów afrykańskich, bo zdarza się zatrzasnąć zamkiem fiuta i wtedy mi się przypomina, że powinny być na miejscu.
   • benek231 Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 16.08.23, 15:24
    qwardian napisał:

    > Jude jak Eugeniusz Smolar stanowili jeden z filarów zaplecza Narodowego Robotni
    > ka, wojny 80 lat temu, szyli mundury dla Wehrmachtu i piękne skórzane płaszcze
    > dla Gestapo. Posłuchaj go uważnie, ani jednego krytycznego słowa wobec Konfeder
    > acji. Masz jeszcze czas, żeby wysunąć z tego wnioski..
    **
    O NSDAP takze nie powiedzial niczego zlego.    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
  • felusiak1 Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 12.08.23, 09:42
   przeczytałem niesamowitą bzdurę: "PiS nie rozumie, że dla Waszyngtonu ważna jest nie tylko kasa, ale i wartości demokratyczne".
   Dla Waszyngtonu ważna jest jedynie lojalność. Tak dlugo jak "sojusznicy" nie staja okoniem, szafa gra.
   PS. Waszyngton trzyma sztamę z Wietnamem i Turcją i Arabia Saudyjską i Somalią. Tam wartosci demokratyczne są przestrzegane...........?
   benek, nie wklejaj bzdetów.
   • benek231 Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 13.08.23, 15:17
    Malo kumasz ty antydemokratyczne gowno Trumpa.


    felusiak1 napisał:    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
    • felusiak1 Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 13.08.23, 18:41
     to ty benek nic nie kumasz,
     It was Roosevelt who made the often-quoted remark about the dictator of Nicaragua, Anastasio Somoza: “Somoza may be a son of a bitch, but he’s our son of a bitch.”
   • benek231 Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 13.08.23, 22:17
    Jestes bardzo malo kumaty, glupi cymbal, po prostu, ty antydemokratyczne gowno Trumpa.


    felusiak1 napisał:    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
    • boomerang Re: Nikt nie chce wiecej PiS w Europie :O) 14.08.23, 19:03
     Odłóż te cymbały Krzyżtopie, bo nie masz talentu,
  • zdravko_vypic ty, krzysiątko, twój Hartman ukochany... 13.08.23, 23:59
   ...jest antydemokratycznym gównem. Stwierdził on mianowicie, ty demokratyczna uryno, że dyskusja i debata to w demokracji fasada i demokracja tak nie może działać, istotne jest zdanie elit, do których on sam siebie zaliczył; stwierdził również ten złamany bolszenaziol Hartman, że dyskutować o problemach to on może z równymi sobie, a jak ktoś nie jest profesorem tylko na przykład doktorantem, to może mu co najwyżej kornie zadać pytanie, a on - pan profesor Hartman - może mu co najwyżej łaskawie odpowiedzieć. O jakimś motłochu poniżej doktorantów genosse bolszenaziol Hartman nawet nie wspomniał, bo to tylko jakieś nieistotne tło plączące się tu i ówdzie, w większości antysemici, rasiści i katole nie popierające debaty o dopuszczalności kazirodztwa, którą on sam postulował w 2014 roku. Ty demokratyczna uryno.

   Ale co do pozycji dyplomatycznej RP obecnie to racja. Nie mamy sojuszów, wpływów ani soft power. Jedyna rzecz, która RP trzyma przy jakimkolwiek znaczeniu to kwestia czysto techniczno-aprowizacyjna, nie polityczna, czyli bycie hubem zaopatrzeniowym dla Ukrainy. Władzunia to wie i kornie godzi się na wszystko, co jej każą i Amerykanie, i nawet Niemcy. A nasze miejsce w szeregu pokazali Ukraińcy, bo nawet oni mogą nam wleźć na głowę a władzunia kornie się podporządkuje, co najwyżej coś pobeczy i poudaje. Ty demokratyczna uryno.
   • benek231 co za 'ty', cieciu?! :O) 14.08.23, 16:28
    Przede wszystkim jesli mowisz o jakims tekscie to powinienes go skopiowac, badz podrzucic link, ty pisowska swinio. Zwlaszcza, ze ja juz wiem o tobie, ze jestes notoryczny klamca, konfabulator, oraz matolek nierozumiejacy tego co czyta. Zatem twoja interpretacja najzupelniej nie jestem zainteresowany, ty antydemokratyczne gowno.

    Nastepnie Hartman nie jest zadnym "moim ukochanym". Przytaczam go wtedy gdy on zgadza sie ze mna. Tylko wtedy, ty pisowskie gowno Kaczynskiego.


    zdravko_vypic napisał:    KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
    Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
    • boomerang Re: co za 'ty', cieciu?! :O) 16.08.23, 01:53
     > Hartman nie jest zadnym "moim ukochanym".

     To dlaczego się z nim śliniłeś?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka