Dodaj do ulubionych

"O szkodliwej solidarności. Przypadki Dauk :O)

29.08.23, 09:20
Daukszewicza i Sroczyńskiego"Magdalena Środa
29.08.2023


"Kolegi nie opuszcza się w biedzie" - powiedzieli sobie przyjaciele Daukszewicza i Sroczyńskiego, nie zważając na jakiekolwiek inne publiczne racje.

Co ma wspólnego satyryk Daukszewicz z dziennikarzem Sroczyńskim? Głównie to, że nazwiska ich można powiązać ze zjawiskiem „szkodliwej solidarności". Pierwszy się obraził na krytykę (jakże to krytykować satyryka?!), drugi padł ofiarą czyjegoś głupiego pomysłu, by na imprezę poświęconą obronie naszej chwiejnej demokracji zapraszać symetrystę. Na marginesie dodam, że widzę kolosalną różnicę między pluralizmem i wolnością poglądów a symetryzmem. To pierwsze jest w demokracji czymś naturalnym i pożądanym, symetryzm natomiast jest szkodliwy, bo kwestionuje samą demokrację, dzięki której pluralizm i wolność są możliwe.

Pluralizm poglądów wymaga wiedzy i krytycyzmu, symetryzm w Polsce jest najczęściej wyrazem poszukiwania oryginalności własnych poglądów („na złość mamie odmrożę sobie ucho"). Poza tym w sytuacji „wszystkie ręce na pokład" (demokracji), w jakiej właśnie się znajdujemy, zapraszanie dziennikarza, który zrobi wszystko dla własnego splendoru, jest więcej niż ryzykowne i nie ma to nic wspólnego z cenzurą. To raczej zdrowy rozsądek. Ale nie o tym.

Wokół Daukszewicza, który pozwolił sobie na nierozważny żart, przeprosił, a potem „przemyślał" sprawę i opuścił program stanowiący dziś jeden z największych wsporników postaw opozycyjnych, zgromadziła się grupa przyjaciół, którzy solidarnie z nim również odeszli. „Kolegi się nie opuszcza w biedzie" – powiedzieli sobie, nie zważając na jakiekolwiek inne publiczne racje.

Podobnie zachowali się koledzy Sroczyńskiego. I zapewne są bardzo dumni, że bez zważania na cokolwiek, ostentacyjnie (a jakże!) wsparli dyskryminowanego kolegę. Tę decyzję uzasadniają solidarnością.

Trzeba jednak zauważyć, że są dwa rodzaje solidarności – dobra i szkodliwa. Ta pierwsza służy artykulacji czy obronie ważnych wspólnych wartości. Ta druga – obronie „swoich"; jest manifestacją kolesiostwa. To nader częste zjawisko widoczne nie tylko wśród celebrytów, ale również w wielu gremiach zawodowych, wszędzie tam, gdzie wartości życia publicznego, takie jak profesjonalizm, uczciwość, dobro wspólne, odpowiedzialność, troska o instytucje, mieszają się z wartościami życia prywatnego, takimi jak przyjaźń, miłość, wzajemna życzliwość, wdzięczność, familiaryzm.

Ktoś zachował się nieprofesjonalnie lub niewłaściwie – lekarz popełnił błąd, polityk został przyłapany na korupcji – i natychmiast zbiera się wokół niego grupa kolegów, którzy go pocieszają, deklarują solidarność, skrywając jednocześnie lub bagatelizując jego niewłaściwe postępowanie. Zjawisko to nazywam również matchetyczną solidarnością (od gr. matchetes – kolega z klasy) i sytuuję je blisko zarówno immoralizmu familiarnego, który polega na obronie członków rodziny wbrew słusznym oskarżeniom o zło, którego dokonali, jak również blisko nepotyzmu politycznego i społecznego.

Wszystkie te zjawiska wskazują zarówno na brak moralności życia publicznego (odrębnej od moralności prywatnej), jak i na niedojrzałość samej demokracji. No i nie wiemy, czy uda się jej jeszcze kiedyś wyrosnąć z tego stanu.


wyborcza.pl/7,75968,30128914,o-szkodliwej-solidarnosci-przypadki-daukszewicza-i-sroczynskiego.html?_gl=1*1irqbr8*_gcl_au*MTQwMDE4MzQ5Ny4xNjkyNjkxOTY0*_ga*MTA3MTE1NTM3Ny4xNjkyNjkxOTY0*_ga_6R71ZMJ3KN*MTY5MzI4OTgzNy4yOC4xLjE2OTMyOTMzOTIuMC4wLjA.&_ga=2.59456740.839566159.1693149401-1071155377.1692691964


Powyzszego felietonu nie dedykuje wam, Najmilsi, lecz tym wszystkim ktorzy beda w stanie go zrozumiec.
--
KretynLuka jest zoologicznym wrogiem demokracji, przynaleznosci Polski do UE, rasista, mizoginem, antysemita, homofobem, antyociepleniowcem, ksenofobem, antyszczepionkowcem, anty-TVNowcem czyli wrogiem wolnosci slowa i mediow, antymaseczkowcem, wrogiem praw kobiet i wolnosci obywatelskich, symetrysta, oraz katolickim fundamentalista-integrysta, entuzjasta Ordo Iuris, zacieklym wrogiem WOSPu oraz Niemcow i Ukraincow, chodzącą kwintesencją zamordyzmu.
Xiazeluka znany tez jako Kretyn to czolowy nienawistnik, czolowa szczujnia tego Forum - plynne gowno w ludzkiej skorze, z blogiem na Salonie24.
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka