Dodaj do ulubionych

Osamotnieni.

01.09.23, 15:21

Już za parę godzin kolejna smutna rocznica wybuchu wojny. W 1939 rządziła Polską ekipa, którą obecna nasza władza czci i szanuje. Warto może się więc tej ekipie przyjrzeć, aby wyciągnąć naukę na chwilę obecną. Warto również porównać ówczesne nasze osamotnienie, z obecną sytuacją. Analogie są wprost porażające.
Sanacja do której duchowej spuścizny odwołuje się PiS doszła w Polsce do władzy w wyniku zamachu stanu, w którym zginęło pół tysiąca osób. Obalono zbrojnie demokratyczny rząd, który posiadał niekwestionowany mandat do sprawowania władzy. Dyktatura wprowadziła szybko system fałszowania wyborów, cenzurę mediów, zależność od władzy sądów (choć opanowanie sądów trochę trwało), podsłuchy, masowe i fałszywe oskarżenia, obóz koncentracyjny dla swoich przeciwników politycznych, wielokrotne morderstwa wrogów reżimu, masowe przetrzymywanie przeciwników politycznych w więzieniach etc. Ekipa sanacji opanowała wszystkie urzędy państwowe tworząc klikę, w której jedynym kryterium uzyskiwania urzędów było zwykłe lizusostwo wobec władzy. Kwitła korupcja, nepotyzm, kolesiostwo i niekompetencja. W ciągu kilkunastu lat z kraju, który jeszcze w roku 1920 był w stanie pokonać samodzielnie Sowiety, staliśmy się zacofanym wojskowo i gospodarczo obszarem. Osiągnięcia gospodarcze premiera Grabskiego z czasów demokratycznych były częściowo fundamentem trwałości tego systemu, ale wraz z funkcjonowaniem rządów sanacyjnych się wyczerpywały. Sanacja wyprowadziła nas z sojuszu z krajami Zachodniej Europy, aby sprzymierzyć się z Hitlerem. Razem z nim wzięliśmy udział w rozbiorze Czechosłowacji. Rządy sanacyjne opierały się na prymitywnym nacjonaliźmie połączonym z przeświadczeniem o mocarstwowości : " Silni, Zwarci, Gotowi!". Tymczasem siła była marnowana w korupcji, głupocie i niekompetencji. Wybitnych generałów takich jak Rozwadowski, Zagórski i wielu innych albo mordowano, albo więziono, albo wywalano z wojska. Na ich miejsce wstawiano dawnych bojowców PPS, których jedyną zasługą była wierność Wodzowi. Wprowadzono kult Marszałka Piłsudskiego - największe kuriozum w ówczesnej Europie, gdzie za brak do niego szacunku można było być osadzonym w więzieniu. Po jego śmierci pochowano go na Wawelu, co miało potwierdzać jego wielkość. Ekipa sanacji, po początkowym sojuszu z Hitlerem, w końcu się od niego odwróciła. We wrześniu 1939 zaatakowali nas prawie wszyscy nasi sąsiedzi. W naszej obronie nie stanął nikt. Państwo załamało się już w kilka dni po ataku niemieckim. Rządy sanacyjne wraz z dobytkiem uciekły po dwóch tygodniach do Rumunii.
Ekipa tych zbrodniarzy i nieudaczników nigdy nie została rozliczona, gdyż czas wojny i komunizmu skutecznie przyćmił pamięć o tych zbrodniach. Jedynie premier Sikorski próbował zbierać dowody zbrodni, ale w warunkach potrzebnej w czasie wojny jedności, nie było takiej możliwości.
Dzisiaj rządzi nami człowiek, który pragnął, aby jego brat spoczął przy trumnie Piłsudskiego. To nie tylko przypadek, to świadomy wybór. Obydwaj bracia Kaczyńscy byli zawsze do szpiku kości piłsudczykami. I dzisiaj według tego samego wzoru rządzi nami jeden z nich.
Mamy konflikt z Rosją (strategiczny), żądamy reparacji od Niemiec, obrażamy Francuzów (caracale, bojkoty, pouczenia Macrona), jesteśmy na wojnie z Komisją Europejską, która reprezentuje 27 krajów Europy, mamy konflikt z Ukrainą i Litwą o paszporty, rozwaliliśmy relację w ramach grupy Wyszehradzkiej. Obraziliśmy Włochów ostentacyjnym brakiem solidarności w spr. uchodźców (sam nie jestem zwolennikiem błędów w polityce imigracyjnej państw europejskich, ale można było robić przynajmniej drobne gesty). Z otwartych sojuszników mamy tylko Węgrów, ale oni wolą Rosję od nas. No i przyjaźnimy się z Białorusią.
Relacje z USA są poprawne, ale opierają się wyłącznie na dobrych układach z prezydentem USA, który wygląda coraz bardziej osamotniony w USA. Przyjaźń z Donaldem Trump kosztuje nas utratę dobrego wizerunku w USA, gdyż wszyscy jego wrogowie w Stanach nas atakują. A jest ich coraz więcej i posiadają większość w amerykańskich mediach.
Tak wygląda nasza obecna sytuacja międzynarodowa. Tylko szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, że nie mamy żadnej zawieruchy wokół nas, zawdzięczamy fakt, że nie przekłada się ona na poważne kłopoty polityczne, gospodarcze etc.
Dlaczego to się jeszcze nie przekłada na konkretne decyzję krajów, które obrażamy? Bo wszyscy liczą, że PiS jest tymczasową chorobą, która minie za dwa lata. I oby się oni nie mylili, bo niestety historia lubi się powtarzać...
Roman Giertych

=============================
Tak pisał na Facebooku w dniu 31 sierpnie 2017.
Niewiele się zdeaktualizowało...
Obserwuj wątek
  • boomerang Re: Osamotnieni. 02.09.23, 00:50
   Osamotnieni?
   Polska jest z NATO i z USA, lepiej nie trzeba.
   Koń jaki jest każdy widzi.
   • hordol Re: Osamotnieni. 02.09.23, 07:51
    nato jest słabe a usa? no cóż ... łaska pańska na pstrym koniu jeżdzi
    • boomerang Re: Osamotnieni. 02.09.23, 20:00
     To pstry koń Giertych jeździ na łasce.
  • polski_francuz Analogie i geopolityka 02.09.23, 12:27
   pikrat napisał:

   "Już za parę godzin kolejna smutna rocznica wybuchu wojny. W 1939 rządziła Polską ekipa, którą obecna nasza władza czci i szanuje. Warto może się więc tej ekipie przyjrzeć, aby wyciągnąć naukę na chwilę obecną. Warto również porównać ówczesne nasze osamotnienie, z obecną sytuacją. Analogie są wprost porażające."

   No coz, Pilsudskiemu sie "udalo" i historia nie zwala na niego porazki wrzesniowej. Co do reszty, mamy ocecnie populistyczny rzad, ktory rzadzi by sie podobac ludziom. Polska wymaga jednak, by ludzi raczej "wychowywac" nie "im sie podobac". Dlaczego? Bosmy miedzy Rosja i Niemcami. Rosja wlasnie pokazuje jaka jest. Niemcy sa spokojniejsze. Ale jak blond-lesbijka dojdzie tam do wladzy to bedzie kiepsko.

   Czy demokracja pozwoli nam na wybranie "dobrych" wladz?

   Oby!

   PF
   • boomerang Re: Analogie i geopolityka 02.09.23, 20:02
    > Czy demokracja pozwoli nam na wybranie "dobrych" wladz?

    Demokracja jak zwykle wygra, a Tusk przegra.
   • pikrat Re: Analogie i geopolityka 03.09.23, 16:53
    pf - napisał:

    Polska wymaga jednak, by ludzi raczej "wychowywac" nie "im sie podobac".

    Oj, tak. Rząd stawia na wychowanie ludzi, które, jak wiadomo, zaczyna się w szkołach. Dlatego stawia na wybitnych wychowawców w rodzaju Czarnka czy jego ulubionej kuratorki Nowak..
    Dla krnąbrnych będzie wybitny wychowawca i inkwizytor w jednaj osobie, prawdziwy patriota dwóch narodów Polski i Watykanu, niejaki Bąkiewicz, człek kulturalny, bo po dotacjach ministra kultury.

    > Czy demokracja pozwoli nam na wybranie "dobrych" wladz?

    Pozwoli, kto jej zabroni...
    • polski_francuz Re: Analogie i geopolityka 03.09.23, 18:02
     pikrat napisał:

     " Pozwoli, co jej zabroni?..."


     Klotliwoscsmile

     PF


     • pikrat Re: Analogie i geopolityka 03.09.23, 19:45
      Świetny dowcip smile

      Cóż... masz rację. Już Bismarck był powiedział coś o tym.

      Miałem nadzieję, że ktoś pokusi się o analizę wypowiedzi Giertycha, w szczególności dowiedzie, iż rzeczony Giertych kłamie. Tak się nie stało ponieważ wszyscy wyznawcy PiSu zdają sobie sprawę z faktu, że Giertych napisał prawdę.
      • boomerang Re: Analogie i geopolityka 04.09.23, 01:15
       Szkoda czasu na analizy wypowiedzi Giertycha, wysokiego ćwierćinteligenta o niskim IQ.
   • oleg3 Re: Analogie i geopolityka 04.09.23, 10:24
    Profesorze. My wykształciuchy pamiętamy też o Czechosłowacji i Konferencji w Monachium. Jakie analogie?
    • polski_francuz Jakie lekcje? 04.09.23, 12:30
     oleg3 napisał:

     "My wykształciuchy pamiętamy też o Czechosłowacji i Konferencji w Monachium. Jakie analogie?"


     Czechowslowacja to nasze centralnoeuropejskie Niemiecy. Trzeba ich szanowac i lubic. Ale tam juz szlachty nie ma ale sa mieszczanscy kalkulatorzy. Tzn jesli Polska bedzie OK to oni Polske beda lubic.

     Co do Monachium, to trzeba sie starac o dobre stosunki z Niemcami i z Francja. Glownie z Niemcami. I szefuncio lepiej zeby zapomnial, ze z niego drwili. Niemcy sa potega a z potega jak z rydzykiem, trza sie ukladacsmile

     PF
     • oleg3 Re: Jakie lekcje? 04.09.23, 13:04
      Profesorze. Nie jesteś kandydatem w wyborach! Stawiasz pytania i od nich uciekasz.

      Miłego pożaru w Paryżu. Multikulti vicit!
      • polski_francuz Re: Jakie lekcje? 04.09.23, 14:06
       oleg3 napisał:

       " Miłego pożaru w Paryżu. Multikulti vicit!"

       Czegoz mozna by tu Poljakom zyczyc? Pewnie duzo dzieci (za dem Spiegel) .

       PF
       • oleg3 Re: Jakie lekcje? 04.09.23, 14:18
        Die nationalkonservative Regierung liebt Familien. Doch immer weniger Frauen im Land wollen Kinder. Ihre Entscheidung hat nicht nur mit Karriere oder fehlenden Kita-Plätzen zu tun.

        Rozumując a contrario. Po&NL nie kocha rodziny. To by się zgadzało.
        • polski_francuz Wieso welche - die deutsche Sprache wird gelernt! 04.09.23, 14:34
         oleg3 napisał:

         " Die nationalkonservative Regierung liebt Familien. "

         Liebt so tief, dass dem gestorbenem Bruder des Führers hat man mehrere Denkmale gewidmet. Also, Liebe ist Liebe und Demokratie könnte und sollte man nicht mit Familienliebe vergleichen.

         Leider muss ich weg, und unseres Gespräch ist zum Ende damit gebracht

         Ade!

         PF
         • oleg3 Re: Wieso welche - die deutsche Sprache wird gele 04.09.23, 14:46
          polski_francuz napisał:


          > Leider muss ich weg, und unseres Gespräch ist zum Ende damit gebracht

          Alltag!
  • oleg3 Re: Osamotnieni. 04.09.23, 10:40
   Giertych napisał:
   Cytat
   Już za parę godzin kolejna smutna rocznica wybuchu wojny. W 1939 rządziła Polską ekipa, którą obecna nasza władza czci i szanuje. Warto może się więc tej ekipie przyjrzeć, aby wyciągnąć naukę na chwilę obecną. Warto również porównać ówczesne nasze osamotnienie, z obecną sytuacją. Analogie są wprost porażające.


   Obecna sytuacja Polski to nie jest analogia do 1939. To jest analogia do wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Niemcy nie mają armii, wspierają Rosję środkami pozamilitarnymi.
   • pikrat Re: Osamotnieni. 04.09.23, 18:04
    oleg napisał:

    "Obecna sytuacja Polski to nie jest analogia do 1939. To jest analogia do wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Niemcy nie mają armii, wspierają Rosję środkami pozamilitarnymi."


    Oczywiście, że nie jest natomiast wiele jest analogii w stylu sprawowania władzy.
    Giertych:

    " Dyktatura wprowadziła szybko system fałszowania wyborów, cenzurę mediów, zależność od władzy sądów (choć opanowanie sądów trochę trwało), podsłuchy, masowe i fałszywe oskarżenia, obóz koncentracyjny dla swoich przeciwników politycznych, wielokrotne morderstwa wrogów reżimu, masowe przetrzymywanie przeciwników politycznych w więzieniach etc. Ekipa sanacji opanowała wszystkie urzędy państwowe tworząc klikę, w której jedynym kryterium uzyskiwania urzędów było zwykłe lizusostwo wobec władzy. Kwitła korupcja, nepotyzm, kolesiostwo i niekompetencja. W ciągu kilkunastu lat z kraju, który jeszcze w roku 1920 był w stanie pokonać samodzielnie Sowiety, staliśmy się zacofanym wojskowo i gospodarczo obszarem. Osiągnięcia gospodarcze premiera Grabskiego z czasów demokratycznych były częściowo fundamentem trwałości tego systemu, ale wraz z funkcjonowaniem rządów sanacyjnych się wyczerpywały. Sanacja wyprowadziła nas z sojuszu z krajami Zachodniej Europy, aby sprzymierzyć się z Hitlerem. "

    Obozu koncentracyjnego dla politycznych przeciwników jeszcze nie ma ale reszta dziwnie znajoma.
    • oleg3 Re: Osamotnieni. 04.09.23, 18:37
     > Oczywiście, że nie jest natomiast wiele jest analogii w stylu sprawowania władzy.

     Zgoda. PiS to grupa rekonstrukcyjna Sanacji.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka