Dodaj do ulubionych

Źle się dzieje w diecezji sosnowieckiej

21.09.23, 14:51
"Fakt" ujawnił kulisy towarzyskiego spotkania w mieszkaniu służbowym księdza Tomasza Z. (48 l.) na terenie plebanii w Dąbrowie Górniczej. Duchowny zaprosił znajomych. Uczestnicy imprezy brali środki na potencję. Jeden z nich zasłabł, bo prawdopodobnie je przedawkował. Wezwano do niego pogotowie ratunkowe.

Imprezowicze jednak się przestraszyli i nie chcieli wpuścić ratowników. Drzwi do mieszkania księdza Tomasza otwierano w asyście policji. Na podłodze leżał nagi rozebrany mężczyzna, z którym nie było kontaktu. Po przewiezieniu do szpitala i udzieleniu mu pomocy wypisał się on na własne żądanie.

"To nie pierwszy skandal na tle seksualnym, a konkretnie homoseksualnym w tej diecezji" — zaczął swój wpis ksiądz Sowa, wspominając sprawę z 2013 r., kiedy Watykan rozwiązał sosnowieckie diecezjalne seminarium duchowne w Krakowie. "Jedną z przyczyn miało być zachowanie i skłonności homoseksualne osób kierujących tą instytucją" — pisze ksiądz Sowa.

Wspomina też zdarzenie z marca 2023 r., które wstrząsnęło Sosnowcem. To śmierć dwóch duchownych: samobójstwo i zabójstwo. "Przyczyny tego zdarzenia nie zostały do tej pory wyjaśnione ani tym bardziej podane do publicznej wiadomości co nie uspokoiło głosów opinii publicznej mówiących o seksualnym podłożu tej zbrodni" — analizuje duchowny.

Jego zdaniem sosnowiecki biskup powinien ustąpić ze stanowiska. "W każdym z tych przypadków jedyną reakcją władz kościelnych jest zalecenie modlitwy (nigdy za mało) i powołanie kolejnej komisji. Jak widać skuteczność takich działań jest dość ograniczona co skłania do postawienia tezy, że potrzebna jest zdecydowana reakcja Watykanu i wyznaczenie nowego biskupa dla tej diecezji" — podsumowuje ksiądz Sowa.

______________________________________________________

Trochę osobiście. Parafia, w której otrzymałem wszystkie sakramenty jest obecnie częścią diecezji sosnowieckiej (za moich lat była w diecezji kieleckiej).
Obserwuj wątek
  • oleg3 Re: Źle się dzieje w diecezji sosnowieckiej 21.09.23, 15:15
   Jeśli szukać symbolu systemowego zepsucia części Kościoła w Polsce, to trudno o lepszy przykład niż Sosnowiec. Kolejne skandale, i to coraz bardziej widowiskowe, nie są w stanie doprowadzić do zmiany biskupa, który jest świetnie zakorzeniony w watykańskim systemie - pisze dla Wirtualnej Polski Tomasz Terlikowski.
   • karambol_extra Re: Źle się dzieje w diecezji sosnowieckiej 25.09.23, 22:15
    Jakiego tam zepsucia! To nie jest nawet aferka...
  • sz0k Re: Źle się dzieje w diecezji sosnowieckiej 26.09.23, 14:12
   oleg3 napisał:

   > Trochę osobiście. Parafia, w której otrzymałem wszystkie sakramenty jest obecni
   > e częścią diecezji sosnowieckiej (za moich lat była w diecezji kieleckiej).

   Cholera, nie zazdroszczę. Trzeba by było wziąć jakieś widły i pochodnie i pogonić to towarzycho, jak to miało czasami miejsce w dawnych wiekach.
   Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec - Czerwone Zagłębie. Przypadek?
   • oleg3 Re: Źle się dzieje w diecezji sosnowieckiej 26.09.23, 14:31
    > Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec - Czerwone Zagłębie. Przypadek?

    Nie. To nie przypadek. Niemniej moja rodzinna parafia o innej tradycji też tam trafiła. Trudno to tłumaczyć osobom z innych części Polski. Samo rozróżnienie Śląska i Zagłębia to już duży plus. smile

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka