Dodaj do ulubionych

o dyskusji z libertarianinem

IP: *.sokolka.sdi.tpnet.pl 07.05.03, 00:19
pytam ja wilda w jego wątku: 'Zasada laissez faire Adama Smitha...'
(forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=5874635&a=5874635)
wildzie, a co zasada 'laissez faire'
Autor: Gość: babariba IP: *.sokolka.sdi.tpnet.pl Data: 04-05-2003 22:24
ma wspólnego z Adamem Smithem?, że się na wyrwany z całościowej koncepcji Smitha wątek francuscy fizjokraci powołali?
Potwierdzją się moje podejrzenia, żeś Smitha nie czytał.
pzdr, b
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=5874635&a=5881468***
na co mi wild odpowiada:
babaribo, a kiedy
Autor: wild@NOSPAM.gazeta.pl
Data: 04-05-2003 22:26
w USA wprowadzono podatek dochodowy?
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=5874635&a=5881489*****
cakiem merytorycznie, nieprawdaz???
Hle...
Obserwuj wątek
    • wild nie ma "dyskusji" o podatku dochodowym... 07.05.03, 00:36
      który w USA został wprowadzony ok. 1913 roku a dylematem Babariba o dylemacie
      Adama Smitha (1723-1790) o... podatku dochodowym.

Karol Marks MANIFEST PARTII KOMUNISTYCZNEJ

2.Wysoki podatek progresywny.

www.marxists.org/polski/marks-engels/1848/manifest.htm
      • Gość: babariba chwilunia, ja cię pytałem IP: *.sokolka.sdi.tpnet.pl 07.05.03, 00:44
        co ma wspólnego Adam Smith z 'wynalazkiem' francuskich fizjokratów pt. 'laissez faire', a ty mi odpowiedziałeś, jak odpowiedziałeś. W poście cytowanym tutaj taka sama jest precyzja wypowiedzi.
        PS. a wiesz może, kto to był Quesnay???
        pzdr
        wild napisał:

> który w USA został wprowadzony ok. 1913 roku a dylematem Babariba o dylemacie
        > Adama Smitha (1723-1790) o... podatku dochodowym.
        >
        >
        > Karol Marks MANIFEST PARTII KOMUNISTYCZNEJ
        >
        > 2.Wysoki podatek progresywny.
        >
        > www.marxists.org/polski/marks-engels/1848/manifest.htm
            • wild 'zostaw innych ludzi w spokoju' 07.05.03, 01:39
              stąd te pytanie "czego chcesz ode mnie" ( na które marksita odpowiada "Twoich
              np. pieniędzy" )

Gość portalu: babariba napisał(a):

> co ma wspólnego 'laissez faire' z Adamem Smithem?
              > Ty mi na nie odpowiedz i zamkniemy wątek, bo nie warto słomy młócić.
              > pzdr
              > ******************
              > wild napisał:
              >
              > > coś chcesz ode mnie? ciekawe co...

wiem.onet.pl/wiem/017400.html
              laissez faire, laissez passer widok strony

laissez faire, laissez passer! [lese fer lese pase] (fr.) dajcie nam swobodę
              działania i ruchu!, tj. wolność zarobkowania i handlu; hasło fizjokratów,
              wyrażające podstawową zasadę liberalizmu gospodarczego.

wiem.onet.pl/wiem/0015a7.html
              Smith Adam (1723-1790), ekonomista brytyjski, z pochodzenia Szkot. Twórca i
              najwybitniejszy przedstawiciel klasycznej szkoły angielskiej. Po ukończeniu
              studiów wykładał literaturę angielską, logikę i estetykę na uniwersytecie w
              Edynburgu, a później (od 1755) filozofię moralną (teologia, etyka, prawo i
              polityka) oraz ekonomię na uniwersytecie w Glasgow. W latach 1764-1767 odbył
              podróż po Francji i Szwajcarii, zetknął się z encyklopedystami oraz twórcami i
              propagatorami fizjokratyzmu, co skłoniło go do większego zainteresowania się
              ekonomią. Od 1778 sprawował urząd komisarza celnego Szkocji.

Analiza i krytyka koncepcji merkantylizmu i fizjokratyzmu doprowadziła Smitha
              do stworzenia nowego, pełnego systemu ekonomicznego, który zdecydował nie tylko
              o powstaniu nowego kierunku poglądów ekonomicznych - klasycznej szkoły
              angielskiej, ale także o wyodrębnieniu się ekonomii jako samodzielnej nauki.

W systemie ekonomicznym Smitha istnieją dwie, wzajemnie uwarunkowane części:
              teoretyczna (ekonomia polityczna) i aplikacyjna (polityka ekonomiczna).
              Głównymi elementami teorii ekonomicznej są: analiza procesu tworzenia wartości,
              jej podziału i wymiany, z teorią wartości opartej na pracy i wynikającymi z
              niej teoriami płacy, zysku i renty gruntowej oraz koncepcją "niewidzialnej ręki
              rynku", a także analiza procesu gromadzenia i reprodukcji kapitału. Część
              aplikacyjna obejmuje wskazania pod adresem polityki gospodarczej państwa - tu
              Smith jest zwolennikiem liberalizmu gospodarczego, widzi jednak potrzebę
              aktywnej polityki gospodarczej państwa, zwłaszcza w dziedzinie obronności.

Główna praca: Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów (1776, wydanie
              polskie 1954).

myśli Adama Smitha dla współczesnej epoki, przyjrzyjmy się najpierw jego
              modelowi wolnego rynku.

Model ten wyrósł z dzieła Bogactwo Narodów i często wykłada się go na
              kierunkach ekonomicznych wyższych uczelni. U jego podstaw leżą cztery
              zasadnicze założenia: 1) liczba kupujących i sprzedających na rynku
              jest ,,wielka"; 2) sprzedający produkują jednorodny produkt; 3) konsumenci są
              dobrze poinformowani; 4) dla producentów wejście na rynek i zejście z niego nie
              są ograniczane ani zakazywane.

4) dla producentów wejście na rynek i zejście z niego nie są ograniczane ani
              zakazywane.

www.ilk.lublin.pl/frazesy/fraz00.htm

moje pytanie brzmi komu Ci bliżej do Marksa czy do Smitha? ( zostawiam dylemat
              pojawienia sie podatku dochodowego - głównej przyczyny Twej zabawy z
              kalkulatorem w latach 1700... jako eksperyment kapitalistyczny w jakimś kraju w
              Afryce )
              • Gość: babariba 'Onet wiem' - źródło wiedzy libertarianina...Hłe.. IP: *.sokolka.sdi.tpnet.pl 07.05.03, 01:58
                wild napisał:

> stąd te pytanie "czego chcesz ode mnie" ( na które marksita odpowiada "Twoich
                > np. pieniędzy" )
                >
                >
                >
                >
                > Gość portalu: babariba napisał(a):
                >
                > > co ma wspólnego 'laissez faire' z Adamem Smithem?
                > > Ty mi na nie odpowiedz i zamkniemy wątek, bo nie warto słomy młócić.
                > > pzdr
                > > ******************
                > > wild napisał:
                > >
                > > > coś chcesz ode mnie? ciekawe co...
                >
                > wiem.onet.pl/wiem/017400.html
                > laissez faire, laissez passer widok strony
                >
                > laissez faire, laissez passer! [lese fer lese pase] (fr.) dajcie nam swobodę
                > działania i ruchu!, tj. wolność zarobkowania i handlu; hasło fizjokratów,
                > wyrażające podstawową zasadę liberalizmu gospodarczego.
                >
                > wiem.onet.pl/wiem/0015a7.html
                > Smith Adam (1723-1790), ekonomista brytyjski, z pochodzenia Szkot. Twórca i
                > najwybitniejszy przedstawiciel klasycznej szkoły angielskiej. Po ukończeniu
                > studiów wykładał literaturę angielską, logikę i estetykę na uniwersytecie w
                > Edynburgu, a później (od 1755) filozofię moralną (teologia, etyka, prawo i
                > polityka) oraz ekonomię na uniwersytecie w Glasgow. W latach 1764-1767 odbył
                > podróż po Francji i Szwajcarii, zetknął się z encyklopedystami oraz twórcami i
                > propagatorami fizjokratyzmu, co skłoniło go do większego zainteresowania się
                > ekonomią. Od 1778 sprawował urząd komisarza celnego Szkocji.
                >
                > Analiza i krytyka koncepcji merkantylizmu i fizjokratyzmu doprowadziła Smitha
                > do stworzenia nowego, pełnego systemu ekonomicznego, który zdecydował nie tylko
                >
                > o powstaniu nowego kierunku poglądów ekonomicznych - klasycznej szkoły
                > angielskiej, ale także o wyodrębnieniu się ekonomii jako samodzielnej nauki.
                >
                > W systemie ekonomicznym Smitha istnieją dwie, wzajemnie uwarunkowane części:
                > teoretyczna (ekonomia polityczna) i aplikacyjna (polityka ekonomiczna).
                > Głównymi elementami teorii ekonomicznej są: analiza procesu tworzenia wartości,
                >
                > jej podziału i wymiany, z teorią wartości opartej na pracy i wynikającymi z
                > niej teoriami płacy, zysku i renty gruntowej oraz koncepcją "niewidzialnej ręki
                >
                > rynku", a także analiza procesu gromadzenia i reprodukcji kapitału. Część
                > aplikacyjna obejmuje wskazania pod adresem polityki gospodarczej państwa - tu
                > Smith jest zwolennikiem liberalizmu gospodarczego, widzi jednak potrzebę
                > aktywnej polityki gospodarczej państwa, zwłaszcza w dziedzinie obronności.
                >
                > Główna praca: Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów (1776, wydanie
                > polskie 1954).
                >
                >
                >
                > myśli Adama Smitha dla współczesnej epoki, przyjrzyjmy się najpierw jego
                > modelowi wolnego rynku.
                >
                > Model ten wyrósł z dzieła Bogactwo Narodów i często wykłada się go na
                > kierunkach ekonomicznych wyższych uczelni. U jego podstaw leżą cztery
                > zasadnicze założenia: 1) liczba kupujących i sprzedających na rynku
                > jest ,,wielka"; 2) sprzedający produkują jednorodny produkt; 3) konsumenci są
                > dobrze poinformowani; 4) dla producentów wejście na rynek i zejście z niego nie
                >
                > są ograniczane ani zakazywane.
                >
                >
                > 4) dla producentów wejście na rynek i zejście z niego nie są ograniczane ani
                > zakazywane.
                >
                >
                > www.ilk.lublin.pl/frazesy/fraz00.htm
                >
                > moje pytanie brzmi komu Ci bliżej do Marksa czy do Smitha? ( zostawiam dylemat
                > pojawienia sie podatku dochodowego - głównej przyczyny Twej zabawy z
                > kalkulatorem w latach 1700... jako eksperyment kapitalistyczny w jakimś kraju w
                >
                > Afryce )

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka