Dodaj do ulubionych

Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie?

15.05.03, 21:58
Nawiązując do wątku Perły o grach komputerowych i ich wpływie na psychikę
dzieci, chciałbym zwrócić uwagę na to, co oferują nam telewizyjne programy
informacyjne. W dzisiejszych Faktach pokazano zdjęcia z egzekucji
Irakijczyków, którzy podobno opowiedzieli się po stronie Iranu w czasie wojny
między tymi krajami. Przedstawione sceny były okrutne i uważam, że pokazanie
ich było karygodne.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Obserwuj wątek
      • sceptyk Re: Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie? 15.05.03, 22:23
        Prawdopodobnie pokazuja to, co przewazajaca czesc widzow chce ogladac.
        Edukacyjno-wychowawcza rola telewizji dawno sie skonczyla. Teraz trzeba robic
        kase. A im glupiej, tym wieksza widownia. I tym chetniej reklama tam jest
        pokazywana. I tak spirala w dol sie rozkreca.
        • Gość: camel Re: Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie? IP: *.dip.t-dialin.net 15.05.03, 22:48
          sceptyk napisał:

> Prawdopodobnie pokazuja to, co przewazajaca czesc widzow chce ogladac.
          > Edukacyjno-wychowawcza rola telewizji dawno sie skonczyla. Teraz trzeba robic
          > kase. A im glupiej, tym wieksza widownia. I tym chetniej reklama tam jest
          > pokazywana. I tak spirala w dol sie rozkreca.

jakies 70% widzow TV to (coz) tluki. Ludzie lubia takie rzeczy a TV zyje z
          reklamy. im wiecej widzow tym wiecej reklamodawcow.

camel
        • monopol Forsa oślepia 16.05.03, 07:38
          sceptyk napisał:

> Prawdopodobnie pokazuja to, co przewazajaca czesc widzow chce ogladac.
          > Edukacyjno-wychowawcza rola telewizji dawno sie skonczyla. Teraz trzeba robic
          > kase. A im glupiej, tym wieksza widownia. I tym chetniej reklama tam jest
          > pokazywana. I tak spirala w dol sie rozkreca.

To świadczy o tym, że pojęcie zdrowego rozsądku i zdolności przewidywania, nie
          mówiąc już o przyzwoitości, przestało się liczyć... Nikt z ludzi
          dopuszczających do emisji takie zdjęcia nie potrafi sobie wyobrazić sytuacji, w
          której jego dziecko zostanie zakatowane na ulicy przez naładowanych agresją
          nastolatków. Agresją systematycznie kumulującą się w psychice zwłaszcza młodych
          ludzi w trakcie oglądania TV lub grania na komputerze...
    • alfalfa Re: Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie? 15.05.03, 22:32
      To fakt, że to co kiedyś pokazano by późna nocą, z poważną miną informując że
      mimo wątpliwości itd. teraz pójdzie po krótkim ostrzeżeniu w czasie najwyższej
      oglądalności ale.......jak wytłumaczyć np. tę dziwną popularność programów
      policyjnych? W każdej stacji jest taki i widać z tego że oglądalność jest duża.
      Skąd to sie bierze? Niby strach przed przestępcami a jednocześnie takie coś.
      Jakieś chore to jest, wg. mnie. Widać w innych momentach programu też próbuje
      się zadowalac takie gusty.

Dodam jeszcze, że jak byłem dzieciakiem to nie wolno mi było oglądać tv po
      dobranocce chyba, że ojciec wiedział, że film "po dzienniku" może być przez
      dzieciaka oglądany. Tv był cały dzień wyłączony i uruchamiany był tylko gdy cos
      interesującego było wg. programu z gazety. No i pilotów nie było a i stacje
      tylko dwie, program denny więc zero żalusmile))
    • eliot Re: Tak, tak! Epatownie okrucieństwem v tv... 16.05.03, 08:55
      monopol napisał:

> Nawiązując do wątku Perły o grach komputerowych i ich wpływie na psychikę
      > dzieci, chciałbym zwrócić uwagę na to, co oferują nam telewizyjne programy
      > informacyjne. W dzisiejszych Faktach pokazano zdjęcia z egzekucji
      > Irakijczyków, którzy podobno opowiedzieli się po stronie Iranu w czasie wojny
      > między tymi krajami. Przedstawione sceny były okrutne i uważam, że pokazanie
      > ich było karygodne.
      >
      > Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
      >

...przekracza juz wszelkie normy przyzwoitosci!!! Jak już musieli pokazać Irak
      to czy nie mogli np. pokazać takiego miłego starszego pana z wąsem? Jak mu tam
      było? Saddam Husejnow Tikritckij chyba....??? Ludzie go kochali! W takim np.
      Paryżu, czy Berlinie.... I przyjaznił sie z takim Czyrakiem czy innym
      Schroederem. A tu TVN pokazuje takie świństa! No nie przystoi!!!
      Wstyd panie Lis! Wstyd! Jeszcze dzieci to zobaczą...
      • monopol Re: Tak, tak! Epatownie okrucieństwem v tv... 16.05.03, 16:00
        eliot napisał:

> ...przekracza juz wszelkie normy przyzwoitosci!!! Jak już musieli pokazać
        Irak
        > to czy nie mogli np. pokazać takiego miłego starszego pana z wąsem? Jak mu
        tam
        > było? Saddam Husejnow Tikritckij chyba....??? Ludzie go kochali! W takim np.
        > Paryżu, czy Berlinie.... I przyjaznił sie z takim Czyrakiem czy innym
        > Schroederem. A tu TVN pokazuje takie świństa! No nie przystoi!!!
        > Wstyd panie Lis! Wstyd! Jeszcze dzieci to zobaczą...

Chyba nie zrozumiałeś o co chodzi Eliot. Mylisz dwie rzeczy. Nikt nie rząda od
        TVN czy innej stacji telewizyjnej, żeby gloryfikowała Saddama. To tyran i
        morderca, przecież nikt temu nie zaprzecza. I trzeba o tym mówić. Również o
        tym, że zabijał niewinnych ludzi. Nie oznacza to jednak, że należy pokazywać
        zdjęcia z egzekucji w programie informacyjnym o godzinie 19.00... To między
        innymi epatowanie przemocą w środkach masowego przekazu jest przyczyną
        istnienia ludzi okrutnych, podobnych do Saddama. Ludzi, najczęściej młodych,
        którzy nie mają oporów przed tym, żeby wbić Ci nóż w brzuch za nic, na ulicy w
        biały dzień. Pokazywanie cierpienia i śmierci nie działa umoralniająco, a wręcz
        odwrotnie przyzwyczaja ludzi do tego, że przemoc i agresja to codzienność.
        Stają się oni obojętni wobec zła, a jeśli ich umysł jest jeszcze niedojrzały (
        tak właśnie jest u dzieci ), w pewnym momencie, jakby automatycznie, uznają, że
        w relacjach między międzyludzkich przemoc może być zupełnie zwyczajna czy nawet
        korzystna.
          • monopol Ale co popierasz? 16.05.03, 22:04
            Gość portalu: jakub napisał(a):

> Lis kolejny raz dowiodl jaka z niego pro-amerykanska gnida... monopol -
            > popieram!

Ja nie napisałem, że Lis to proamerykańska gnida. I wcale tak nie uważam. Nie
            mam nic przeciwko temu, żeby w Faktach mówić źle o Saddamie. Wręcz życzyłbym
            sobie tego. Nie podoba mi się jedynie relacja z egzekucji. Nie lubię tego typu
            pokazów.
            • Gość: Jakub Re: Ale co popierasz? IP: *.pajama-cardinal.dialup.pol.co.uk 17.05.03, 01:26
              Szlachetny Monopolu – co do Saddama zgoda, natomiast odnosnie Foxa Lisa
              pozostaje przy swoim zdaniu. Elokwentny chlopczyk na poslugi. Pamietasz jak na
              fali powyborczego zwyciestwa SLD wlazidupna gnida Lis gloryfikowal komucha
              Millera (godzinny exclusive „Kanclerz”wink ? Konflikt iracki to fox-lisi popis
              bezkrytycznej pro-amerykanskiej propagandy. Ozdoba skeczy politycznego
              kabaretu bylyby entuzjastyczne relacje fox-lisa z obalania pomnika w
              Bagdadzie, a juz zwlaszcza komentarz ze irakijczycy spladrowali osrodek kultury
              francuskiej w odwecie (sic!) za to ze Francja nie chciala pomoc USA. ...
              praktycznie kazde fox-lisie „Fakty” przynosily takie kwiatki. Ku mojemu
              zaskoczeniu o wiele obiektywniejsza byla publiczna TVP, bardzo dobre relacje
              Milewicza oraz „wypozyczonego” Marca z RMF, wypowiedzi polskich „arabistow”.

Co do meritum , tj. pokazania relacji z egzekucji – cel byl oczywisty. Po tym
              jak jednym wielkim „humbugiem” okazaly sie przeslanki dla ktorych lamiac prawo
              m-we dokonano agresji na narod iracki, dla odwrocenia uwagi od chaosu, ktory w
              tej chwili panuje w „wyzwolonym” Iraku przypomina sie zbrodnie upadlego
              rezimu , jak ow film z egzekucji w 1985 gdy CIA instruktazowo
              wspieralo „bassistow” Saddama w rozprawianiu sie z opozycja.

Rowniez BBC ale dopiero dzisiaj w nocnym dzienniku o 22.00 pokazala krotki
              wstepny fragment tego nagrania , ale przerywajac je komentarzem : „we can’t
              possibly show the rest of the footage”.
              Istotne jest jednak co innego, dlaczego to nagranie pokazano? Otoz ilustrowalo
              ono komentarz dotyczacy zaprowadzania porzadku w Iraku. Coraz czesciej
              powszechna jest konstatacja , ze w istocie w swoich dzialaniach porzadkowych
              wojska okupacyjne beda musialy sie oprzec na „saddmowej” policji Hussajna (co
              zreszta juz w niektorych prowincjach sie dokonuje), i nieuniknione beda
              przypadki wcielania sie dawnych oprawcow w dawne role. Skad my to znamy ?
              Przemalowane ubeckie komuchy, ktore tak jak kwachu-stolzman z domu rodzinnego
              wynosily barbarzynstwo wobec AK, zsmpowski szmajdzinski ktory plaszczyl sie
              przed konsomolem, tak jak teraz lize waszyngtonski tylek...itd.

Serdecznie wspolczuje oglupienia pro-buszowa propaganda oraz bezkrytycznie
              nachalna unijna agitacja ... Szlachetny Monopolu i inni tobie podobni, ciekawy
              jestem waszych wpisow na tym forum za dwa, trzy lata.... pisze to bez ironii i
              z autentyczna troska o moich bliskich w kraju. Pozdrawim. Jakub
              • monopol Do Jakuba 17.05.03, 20:46
                Jakubie – próbujesz wciągnąć mnie w dyskusję, na inny temat niż ten, na który
                zamierzałem dyskutować. Trudno jednak. Skoro już zaczęliśmy pisać o panu Lisie,
                to skończmy. Lis nie jest moim idolem. Ma wkurzający mnie przedziałek, poza tym
                uprawia styl dziennikarstwa, który nie do końca mi odpowiada. Denerwuje mnie
                sposób w jaki komentuje omawiane w „Faktach” sprawy. Ponieważ jednak
                prowadzony przez niego program informacyjny prezentuje w chwili obecnej nurt
                anty-SLDowski czyli jak najbardziej zbieżny z moimi poglądami, to wiele jestem
                w stanie panu Lisowi wybaczyć. Być może był taki okres, że Lis gloryfikował
                Millera, choć ja osobiście sobie tego nie przypominam. Jeśli rzeczywiście tak
                się zdarzyło, to redaktor TVN niewątpliwie popełnił błąd, jednak wydaje mi się,
                że obecnie rehabilituje się w wystarczającym stopniu.

Proamerykańskość Lisa nie jest z mojego punktu widzenia wadą. Ja również
                należałem do zwolenników interwencji armii USA w Iraku i do tej pory swych
                poglądów nie zmieniłem. Uważam za skandaliczne zachowanie Chiraca wobec Polski
                i zgadzam się całkowicie na krytykę władz Francji prezentowaną w „Faktach”.
                Nie zauważyłem żadnych błędów popełnionych w tym kontekście przez Lisa.

Odnośnie TVP nie mam nic do powiedzenia. Dawno straciłem zaufanie do telewizji
                państwowej, która jest zdominowana przez lewicę i służy jako narzędzie
                propagandowe dla rządu. Milewicza cenię, uważam że to dobry dziennikarz i
                zastanawiam się co robi jeszcze wśród pałętających się na Woronicza komuchów.

Wracając do głównego tematu – nie wiem jakie intencje miała redakcja „Faktów”
                pokazując zdjęcia z egzekucji przeciwników Saddama. Nie sądzę, że kierowano się
                tak jak sugerujesz próbą odwrócenia uwagi polskiego społeczeństwa od
                powojennego bałaganu w Iraku. Podejrzewam raczej, że o emisji tego materiału
                zadecydowała raczej chęć pokazania jak okrutny i podły był reżim Husajna.
                Chciano prawdopodobnie, jak to napisał ktoś w jednym z postów w tym wątku,
                wstrząsnąć telewidzami po to, żeby przekonać wątpiących wciąż w słuszność
                interwencji amerykańskiej w Iraku do tego, że postąpiono właściwie. Intencja
                więc zapewne była dobra, pytanie natomiast czy metoda działania również? Ja
                uważam, że nie. Nie istnieją żadne przyczyny, choćby nie wiem jak ważne, żeby
                pokazywać w telewizji relację z okrutnego mordu na ludziach. I o to tylko mam
                pretensję do TVN.

O moje wpisy na tym forum za dwa czy trzy lata nie musisz się obawiać. Ja nie
                zmieniam poglądów jak rękawiczki. Nie widzę nic złego w sojuszu polsko-
                amerykańskim i nie sądzę, żeby stwarzał dla nas jakieś zagrożenie. Być może
                Polska nie powinna się tak mocno angażować w proces stabilizowania sytuacji w
                Iraku, ale uważam tak tylko dlatego, że nas na to nie stać. To natomiast, że
                opowiedzieliśmy się po stronie USA było dla nas jak najbardziej korzystne.
                Jeśli chodzi natomiast o Unię Europejską, to nie pieję peanów na jej temat, ale
                nie widzę też za bardzo alternatywy dla niej. Wkurza mnie stosunek niektórych
                krajów unijnych do Polski, myślę tu szczególnie o Francji, nie zmienia to
                jednak faktu, że integrację z Unią uważam za jedyną w chwili obecnej szansę na
                przebudzenie się polskiej gospodarki. I mogę się z Tobą założyć, że za kilka
                lat będę myślał podobnie.

Pozdrawiam
                • Gość: Jakub Re: Do Jakuba IP: *.powder-blue-tang.dialup.pol.co.uk 18.05.03, 02:56
                  Szlachetny Monopolu dziekuje za obszerna odpowiedz, doceniam. Cieszy mnie ze za
                  dwa lata takze bedziesz obecny na tym forum. Zasejwowalem sobie twoj tekst ku
                  pamieci. Mam nadzieje ze honorowo w 2005 wejdziesz ze mna w glebszy dyskurs,
                  ciekawi mnie ewolucja Twoich pogladow, zwlaszcza w kontekscie slusznosci
                  interwencji amerykanskiej w Iraku i jej bezwarunkowego poparcia przez
                  rzadzacych Polska.

TVP w mojej ocenie o wiele bardziej obiektywnie niz TVN informuje o Iraku, ale
                  tylko tyle, jej spolegliwa prorzadowosc jest pod kazdym innym wzgledem
                  oczywista. Zas glowny grzech TVN polega na tym ze bez odrobiny refleksji pakuje
                  w glowy polskiego widza kabotynskie proamrykanskie tezy ludzi Busha.

O ile moglbym cos zaproponowac to rozpatrywanie zdarzen w ich kontekscie
                  przyczynowo-skutkowym. Jesli juz maja miejsce jakies fakty dla nas niemile, to
                  skad one sie biora ? Czy przypadkiem to nie my sami puscilismy na wstepie
                  smrodliwego baka , a przy okazji ktos wzial „lewa” kase ? ( polecam „Bush at
                  war” Woodwarda z 2001 , to o Afganistanie i o tym jak kupowano poparcie) . OK,
                  rozumialbym „mocarstwowe” prezenie muskulow i nagle wolty na scenie m-wej,
                  gdyby Polska byla wewnetrznie silnym i uporzadkowanym krajem, rzadzonym przez
                  nieskorumpowane elity.

Podjudzanie przeciwko Francuzom podbudowywuje narodowe ego, ale poza tym na
                  dluzsza mete nie wnosi nic korzystnego, zwlaszcza gospodarczo. Wspomniany
                  przeze mnie jeden z dziesiatkow bledow Lisa polegal na tym iz po prostu
                  swiadomie i balamutnie sklamal, informujac widzow ze demolka osrodka
                  francuskiego byla odwetem irakijczykow na to ze Francja nie chciala pomoc USA w
                  obaleniu Hussajna. Mam nadzieje ze masz dostep do informacji o tym jak na
                  prawde wygladal ow „pierwszy dzien wolnosci” w Bagdadzie i jaka role odegralo w
                  niej , „przywiezione w teczce” komando Chalabiego inscenizujace entuzjazm
                  narodu irackiego witajacego swoich „wyzwolicieli”.

Intencje zwiazane z pokazaniem materialu o egzekucjach 1985 najpewniej byly
                  takie jak piszesz, uwazasz ze byly one sluszne, ja twierdze wrecz przeciwnie.
                  Cwiercprawdy i temat zastepczy odwrajacy uwage od meritum, na przyklad broni
                  masowego razenia . Okrutnosci i bestialstwa rezimu Husajna , plus paru innych i
                  grozniejszych rezimow na swiecie, nikt o zdrowych zmyslach nie kwestionuje.
                  Saddamowa policja byla szkolona przez ludzi CIA ( z dobra „chilijska”
                  praktyka ) , ci sami ludzie i teraz takze beda wspierac „nowe” wladze
                  okupacyjne – to taka byla wymowa komentarza BBC. Przy okazji odsylam do
                  pamietnej sceny w filmie „Three kings” gdzie marine grany przez Wahlberga
                  poddawany jest przez gwardziste Saddama wyrafinowanym torturom , i on to
                  dokladnie opowiada skad i jak nabyl te „umiejetnosci”. Film z 1999.

Jak najbardziej popieram sojusz polsko-amerykanski , z tym ze wedlug filozofii
                  Brzezinskiego, nie zas pro-izraelskiego lobby sterujacego Bushem (Project for
                  New American Century ...itd). Fiasko poronionej i zgubnej dla swiata folozofii
                  Wolfowitza i spolki, juz pomalutku zaczyna byc widoczne ... uderzenie w Saddama
                  na nowo pobudzilo terroryzm, twierdzenie o rozbiciu Al Kaidy w Afganistanie
                  bylo oczywista kpina. Zanim uderzono na Irak wypadalo do konca doprowadzic
                  misje w Afganistanie, gdzie daleko do stabilizacji. Kolejny humbug to budowanie
                  demokratycznego Iraku, ludzie Busha pieknie nam wykreowali podwaliny pod
                  kolejna agresywna republike islamska.

Masz racje ze nie ma dla Polski innej sensownej drogi niz Unia. Problem tkwi w
                  tym ze polskie elity angazuja sie w Irak i buduja na nim wizje mocarnej Polski,
                  aby tym samym odwrocic uwage opinii od rzeczywistego stanu posiadania,
                  katastrofalnego przygotowania organizmu panstwowego do zmian poakcesyjnych. Kto
                  tylko madry powinien zbojkotowac czerwcowe referendum (bez obawy – do Unii i
                  tak wejdziemy, albo glosowaniem w sejmie lub kolejnym jesiennym referendum) –
                  to jedyna droga aby szybko odsunac millera i spolke oraz rozpisac jak
                  najszybsze nowe wybory do Sejmu, podjac dzielo budowy IV Rzeczpospolitej.

Sorki ze dorzucilem kilka dalszych kwestii, nie probuje teraz wciagac cie w
                  dyskusje. Ale z checia z Toba Szlachetny Monopolu pokoresponduje za wspomniane
                  dwa lata ; na razie wylaczam sie na pozycje biernego obserwatora dalszych
                  zdarzen. Pozdrawiam. Jakub.

• monopol Re: Ciekawe czy forum przetrwa 2 lata? 18.05.03, 12:12
                    Jakubie
                    Cieszę się niezmiernie, że mój post zasłużył sobie na zachowanie go na twardym
                    dysku komputera. Wątpię jednak, że między tym, co w nim napisałem, a tym co
                    będę pisał za dwa lata dało się zauważyć istotne różnice. Interwencję
                    Amerykanów w Iraku uznałem za słuszną i nie spodziewam się tego, że zdanie
                    swoje zmienię, niezależnie od tego, jak sytuacja w tym kraju będzie się dalej
                    rozwijała. Obalenie Saddama przyniosło korzyść - to jest pewne. Umiejętność
                    natomiast takiego zarządzania Irakiem, by postawić godpodarkę tego państwa na
                    nogi i nie dopuścić do konfliktów etnicznych, to zupełnie inna kwestia. Jeśli
                    Amerykanie, Brytyjczycy czy Polacy spieprzą tą sprawę, to będę wobec nich
                    krytyczny.

Rząd polski poparł Stany Zjednoczone i póki co, nie można powiedzieć, żeby na
                    tym stracił. Wręcz odwrotnie wydaje się, że nasz kraj odniósł z tego poparcia
                    korzyści. Wzrosła nasza rola polityczna, przynajmniej we wschodniej części
                    Europy. Być może odniesiemy też korzyść finansową, tu jednak należy poczekać z
                    wnioskami, ponieważ za mało minęło czasu, żeby cokolwiek na ten temat
                    powiedzieć. Weź pod uwagę, że to co do tej pory uzyskaliśmy, kosztowało nas
                    bardzo niewiele. Udział naszych wojsk w wojnie w Iraku był symboliczny, nie
                    ponieśliśmy żadnych strat, natomiast znaczenie naszego kraju na arenie
                    międzynarodowej wzrosło w stopniu istotnie większym. Teraz zależy już tylko od
                    naszych władz, czy będą równie umiejętnie kontynuować swoje działania na tym
                    froncie. Jeśli stworzymy w Iraku własną strefę zarządzania, wysyłając tam
                    przede wszystkim żołnierzy NATO-wskich, a nie własnych i jeśli uda nam się
                    utrzymać w tej strefie porządek przez dwa lata, korzyści będą jeszcze większe.
                    Oczywiście, że możemy też wszystko spierdolić, a wówczas będę mógł powiedzieć,
                    że rząd SLD-owski był do dupy nie tylko w zakresie prowadzenia polityki
                    wewnętrznej, ale również międzynarodowej. Wniosek z tego, co napisałem do tej
                    pory jest taki, że likwidacja reżimu Husajna była właściwym posunięciem,
                    natomiast dalsze losy Iraku zależą od tego, jak sobie państwa okupacyjne
                    poradzą z tym całym panującym tam obecnie bałaganem. Aby móc ustosunkować się
                    do tego, musi upłynąć trochę czasu. Za dwa lata możesz mnie zapytać o ten
                    problem. Powiem Ci wówczas, że wojna była konieczna, a jeśli chodzi o okres
                    powojenny to... ( i tu zobaczymy, co powiem ).

Odnośnie kłamstw Lisa. Wypowiedź na temat zniszczenia ośrodka francuskiego była
                    nadużyciem. Lis lubi niekiedy, komentując przedstawiane w swoim programie
                    fakty, stosować własną interpretację wydarzeń. To właśnie mnie w tym człowieku
                    denerwuje ( poza przedziałkiem ).

Do proizraelskiej polityki Busha nie chcę się ustosunkowywać. Nie lubię
                    dyskutować na forum o czymkolwiek, co dotyczy konfliktu izraelsko-
                    palestyńskiego. Za dużo jest tu obecnej demagogii i postaw skrajnych. Mój
                    stosunek do Żydów jest obojętny - nie darzę ich miłością, nie interesują mnie
                    też nagonki na nich. Mają swoje za uszami, podobnie jak i Palestyńczycy. Stany
                    Zjednoczone zawsze stały po stronie Izraela i to zapewne się nie zmieni. Nie
                    zauważyłem, żeby to poparcie dla Żydów stało się jakoś specjalnie intensywne w
                    ostatnim czasie. I nie stwierdzam istotnego związku między konfliktem
                    bliskowschodnim, a wojną w Iraku.

Oczywiście, że wojna w Iraku nie zlikwidowała terroryzmu na świecie. Brak tej
                    wojny jednak też by go nie zlikwidował. Al-Kaida tak czy inaczej prowadziłaby
                    swoją działalność. Nie łudźmy się tym, że to tylko przez konflikt w Iraku
                    wzrosła w ostatnim czasie ilość zamachów terrorystycznych. Dla zaślepionych
                    islamskich radykałów każdy pretekst do odpalenia bomby jest dobry.

Jeśli chodzi o niezakończoną misję antyterrorystyczną w Afganistanie, to
                    zgadzam się z Tobą. Amerykanie tą sprawę akurat częściowo pokpili.

I jeszcze dwa słowa o UE. Niska frekwencja w referendum i w konsekwencji brak
                    jego ważności nie przyniosłaby nam korzyści. Po pierwsze dlatego, że rządy
                    obecnych państw unijnych byłyby niepocieszone. Po drugie ( i to jest
                    ważniejsze ), nawet gdyby rząd Millera podał się do dymisji ( ciekawe czy by to
                    zrobił? ), to po nowych wyborach nie widzę możliwości stworzenia rządu
                    lepszego. Kto niby mógłby go stworzyć? Nie oznacza to oczywiście, że jestem
                    zwolennikiem komuchów, wolałbym, żeby ich szlag trafił prędko.

Pozdrawiam
                    --
                    szlachetny monopol
        • eliot Re: Tak, tak! Epatownie okrucieństwem v tv... 19.05.03, 08:40
          monopol napisał:

> eliot napisał:
          >
          > > ...przekracza juz wszelkie normy przyzwoitosci!!! Jak już musieli pokazać
          > Irak
          > > to czy nie mogli np. pokazać takiego miłego starszego pana z wąsem? Jak mu
          >
          > tam
          > > było? Saddam Husejnow Tikritckij chyba....??? Ludzie go kochali! W takim n
          > p.
          > > Paryżu, czy Berlinie.... I przyjaznił sie z takim Czyrakiem czy innym
          > > Schroederem. A tu TVN pokazuje takie świństa! No nie przystoi!!!
          > > Wstyd panie Lis! Wstyd! Jeszcze dzieci to zobaczą...
          >
          > Chyba nie zrozumiałeś o co chodzi Eliot. Mylisz dwie rzeczy. Nikt nie rząda
          od
          > TVN czy innej stacji telewizyjnej, żeby gloryfikowała Saddama. To tyran i
          > morderca, przecież nikt temu nie zaprzecza. I trzeba o tym mówić. Również o
          > tym, że zabijał niewinnych ludzi. Nie oznacza to jednak, że należy pokazywać
          > zdjęcia z egzekucji w programie informacyjnym o godzinie 19.00... To między
          > innymi epatowanie przemocą w środkach masowego przekazu jest przyczyną
          > istnienia ludzi okrutnych, podobnych do Saddama. Ludzi, najczęściej młodych,
          > którzy nie mają oporów przed tym, żeby wbić Ci nóż w brzuch za nic, na ulicy
          w
          > biały dzień. Pokazywanie cierpienia i śmierci nie działa umoralniająco, a
          wręcz
          >
          > odwrotnie przyzwyczaja ludzi do tego, że przemoc i agresja to codzienność.
          > Stają się oni obojętni wobec zła, a jeśli ich umysł jest jeszcze niedojrzały
          (
          >
          > tak właśnie jest u dzieci ), w pewnym momencie, jakby automatycznie, uznają,
          że
          >
          > w relacjach między międzyludzkich przemoc może być zupełnie zwyczajna czy
          nawet
          >
          > korzystna.
          >
          >

Zrozumiałem Monopol, zrozumiałem...
    • Gość: Blong egzekucje byly tez ogolnie dostepne IP: *.zabkowska.sdi.tpnet.pl 17.05.03, 01:33
      juz od starozytnosci /a tam sie delektowano tez naprz. gladiatorami czy u
      indian wypruwaniem flakow zywemu na zywo/, mysle ze w porownaniu z tym
      telewizja czy gry komputerowe to pryszcz
      nie robmy z igly widly, bo problem nie jest w krwawych mediach czy krwawych
      grach komputerowych /przeciez wiekszosc malych dzieci juz od tysiacleci dostaje
      jako zabawki bron i z kumplami sie bawi w zabijanie - tam tez przeciez trupy
      maja setki zyc smile/ problem jest w rodzicach co maja coraz mniej czasu na dzieci
      i ich wychowywanie. Pozniej jak im w domu wyrasta cos dziwnego to krzycza ze za
      to moze cala okolica i tysiace roznych wplywow /ktorym -albo i gorszym- te same
      dzieci byly wystawiane od tysiacleci/, ale przyznac ze wiekszosc winy lezy po
      ich stronie nie potrafia.
      • monopol Do Blonga 17.05.03, 20:48
        Rzeczywiście już od czasów starożytnych okrucieństwo, cierpienie i śmierć były
        wspaniałym elementem wszelkiego rodzaju widowisk i wprawiały w zachwyt ludzi
        należących do wszelkich grup społecznych. Nie stanowi to jednak
        usprawiedliwienia dla prezentowania obecnie egzekucji za pomocą masowo
        dostępnych urządzeń do przekazywania obrazu. Wydaje mi się, że od czasów
        starożytnego Rzymu minęło trochę lat, uważamy się obecnie za ludzi znacznie
        bardziej cywilizowanych i sporo więcej wiemy o tym, jak odróżnić dobro od zła.
        Skoro nie oglądamy walk gladiatorów, nie powinniśmy również pozwalać sobie na
        przedstawienia medialne pod tytułem „Popatrz jak oni to zrobili”. Przekazy
        wizualne powodujące przyzwyczajanie naszych umysłów do agresji i ukazujące nam
        jej rożnorodne formy niszczą system wartości wynikający z naszego
        człowieczeństwa. Stąd bierze się właśnie mój protest wobec gier komputerowych
        polegających na rozrywaniu trzewi, filmów sensacyjnych, w których chodzi
        głównie o pokazanie jak najbardziej finezyjnych sposobów pozbawiania ludzi
        życia oraz programów informacyjnych, w których z lubością prezentuje się
        zdjęcia z egzekucji, choćby intencje realizatorów tych programów były nie wiem
        jak dobre.

Problem braku czasu rodziców dla ich dzieci to odrębny temat zupełnie, choć
        równie ważny. Podejrzewam, że mamy tu podobne poglądy.

Pozdrawiam
      • monopol Do Jmx 17.05.03, 20:50
        jmx napisała:

> Widziałam to wydanie Faktów. Lis wyraźnie powiedział, że są to sceny bardzo
        > brutalne i nie dla dzieci.

I co z tego? Zdjęcia pokazano, więc zło się stało...

> Czasem trzeba wstrząsnąć ludźmi....

Nie w ten sposób. Nic nie usprawiedliwia pokazywania w TV relacji z egzekucji.
        • Gość: etbl Re: Do Monopola IP: *.193-200-80.adsl.skynet.be 17.05.03, 21:12
          Chcialbym wtracic na obrone TVN, ktora nawiasem mowiac ma najlepiej zredagowany
          dziennik wiadomosci z polskich programow mi dostepnych, ze inne stacje
          telewizyjne rowniez wyslaly ten film (BBC World Service). W takiej sytuacji
          trudno jest uchronic swoje dzieci przed gwaltownymi obrazami.

Zgadza sie, ze sa to zdjecia zbyt okrutne dla niedojrzalych oczu - a moze
          insystowac, by dzieci nie ogladaly dziennika, albo ogladaly jedynie dziennik
          dla dzieci? (nie wiem, czy takowy jest w telewizji polskiej).

etbl
          • monopol Re: Do Monopola - odpowiedź 17.05.03, 21:15
            TVN rzeczywiście ma najlepiej zredagowany program informacyjny z polskich
            stacji telewizyjnych. Temu wcale nie zaprzeczam. Mam pretensje tylko o tą
            relację z egzekucji. Jeśli BBC również pokazała ten materiał, to pretensje ma
            też do niej.

Dziennika dla dzieci w Polsce nie ma.
              • monopol Re: Do Etbl 17.05.03, 21:37
                Zdecydowanie właśnie tak odbieram "Wiadomości" TVP ( czyli jak to się teraz u
                nas mówi "telewizji rządowej" ). Prezentują tam "przewodnią siłę" w postaci SLD
                i powtarzają bez przerwy jaka ona jest kochana. Cała opozycja jest oczywiście
                be, podobnie jak wszyscy dziennikarze, którzy w TVP nie pracują.
                • Gość: etbl Re: Do Monopola IP: *.193-200-80.adsl.skynet.be 17.05.03, 22:47
                  Przyjemnie mi, ze mamy podobne odczucia co do dziennikow telewizyjnych.

W TVN ogladam tez czesto "Kropke nad i" i uwazam, ze Monika Olejnik na ogol
                  niezle sobie radzi. Ale przydalby sie jej silniejszy glos i pewnie mniej
                  respektu dla politykow, zwlaszcza tych u sterow rzadu.

Ogladalem tez dyskusje w nieistniejacej juz TV PULS (chyba nie przekrecilem
                  nazwy?) na aktualne tematy i zaluje, ze zniknely z ekranu.

Czy mozesz zarekomendowac inne regularnie nadawane polityczne programy warte
                  uwagi?

Pozdrowienia

etbl

• Gość: robert Dziennikarska przyzwoitosc IP: *.chello.pl 17.05.03, 21:50
      W dziennikarstwie jest cos takiego jak przyzwoitosc. Wbrew regulom
      rynku, ludzie cenia sobie te ceche i szanuja dziennikarzy, ktorzy potrafia te
      przyzwoitosc kultywowac.
      Pokazywanie egzekucji o 19:30, czy materialow o pedofilach o 19:45 nie
      miesci sie w granicach tej przyzwoitosci (nawet z ostrzezeniem o
      brutalnosci pokazywanych materialow). Zwlaszcza, ze sa przeciez Fakty o
      23:00 i Superwizjer kilka minut po 23.
      Owszem mozna takie materialy zapowiedziec o 19:30, ale pokazywac je w
      porze, gdy przed telewizorami kreca sie jeszcze dzieci, jest po prostu
      nieprzyzwoite.
      Dziwie sie, ze ludzie, ktorzy decyduja o emisji tego typu reportazy, nie
      potrafia tego zrozumiec.
    • Gość: felusiak Re: Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie? IP: *.nyc.rr.com 17.05.03, 23:22
      Oburzamy sie na zdjecia, ktore dokumentuja fakt. Ach, jak oni mogli cos tak
      brutalnego pokazac, dzieci patrza. Dzieci rowniez patrza na pijanych ludzi
      niedaleko przystankow autobusowych i na okazjonalne bojki chuliganow.
      Czy chowanie glowy w piasek w jakims stopniu zmienia rzeczywistosc?
      Osobiscie jestem za pokazywaniem tego typu rzeczy. Faktycznie mozna bylo to
      zrobic po 10 wieczorem po uprzednim uprzedzeniu telewidzow o bardzo graficznej
      tresci reportazu.
      Wczoraj widzialem na Discovery-NYT zdjecia z zebrania partii Baath w Iraku w
      poznych latach 70-tych. Za stolem prezydialnym siedzi Saddam. Palac cygaro, z
      szyderczym usmiechem rzuca pod adresem zgromadzonych na sali oskarzenia o
      zdrade i wymienia nazwiska. Wymieniony jest wyprowadzany przez straz dosyc
      brutalnie. Padaja kolejne nazwiska. Straznicy pracuja w pocie czola. Na sali
      ludzie zaczynaja szlochac. Oni wiedza, ze wyprowadzeni juz nigdy nie wroca.
      Nagle ktos wstaje i gromko wykrzykuje slowa poparcia dla Saddama. Cala sala
      bije brawo. Owacje na stojaco. Kolejne deklaracje lojalnosci. Oklaski ustaja,
      wszyscy znowu siedza z nadzieja patrzac na dyktatora. Ten zaciaga sie cygarem
      i wymienia kolejne nazwisko. Deklaracje lojalnosci nie pomogly. Na sali trwoga
      i placz.
      No coz, dzieci nie sa w stanie zrozumiec takich scen. Natomiast dorosli
      doskonale zdaja sobie sprawe z niesamowitej, ukrytej brutalnosci ogladanego
      reportazu. Ciarki przechodza po kregoslupie.
      • monopol Re: Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie? 18.05.03, 15:38
        Oburzamy się na zdjęcia, które dokumentują fakt. Niepokazywanie tych zdjęć
        jednak coś zmieni. Wystarczy ta ilość przemocy, którą oglądamy we własnym
        życiu, w otaczającej nas bezpośrednio rzeczywistości. Nie powinniśmy się
        doładowywać dodatkowymi dawkami agresji emitowanymi przez ekrany telewizorów
        czy monitorów komputerowych. To nie jest chowanie głowy w piasek, to jest
        ochrona przed zbyt dużą ilością negatywnych bodźców.
          • Gość: Krzys52 Re: Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie? IP: *.proxy.aol.com 18.05.03, 19:48
            Czesc Felusiak,
            zgadzam sie z Toba co do pokazywania takze tak brutalnych scen, jak te
            oprotestowane przez Monopola. Oczywiscie, takze za Toba, materialy tak
            drastyczne winny byc pokazywane w poznych godzinach, oraz po uprzednich
            ostrzezeniach o ich tresci.
            .
            Gdzies w Sudanie, Iraku, czy Afganistanie mordowani sa ludzie a ewentualny
            odbiorca informacji mialby byc chroniony cenzura przed uswiadomieniem sobie
            okropnosci dziejacych sie w innym zakatku swiata? Przeciez bez tej graficznej
            informacji dorosly odbiorca infantylnieje, w pewnym sensie, jako ze drukowane
            dla niego wzmianki o smierci ilus tam ludzi, gdzies, dotycza czegos co nie jest
            za bardzo realne: dalekie, obce, niejasne. Wrazliwosc odbiorcy na nieszczescia
            innych zostaje przytepiona czczymi informacjami o smierciach ktore nie szokuja.
            Ot znow gdzies tam usmiercono ilus tam ludzi. Coz za nowina zatem... Normalne.
            .
            K.P.
            • monopol Re: Czy TVN przesadził? Co o tym sądzicie? 18.05.03, 22:22
              Dobra - mogę się zgodzić - ludzka psychika jest tak skonstruowana, że to co się
              zobaczy na własne oczy dociera głębiej i jest bardziej przekonywujące. Na pewno
              jednak nie "Fakty" o 19.30 były najodpowiedniejszym programem do wyemitowania
              tego materiału. Co do tego, czy podobne emisje nie zwiekszają poziomu tkwiącej
              w ludziach agresji, możemy się spierać. Ja uważam, że zdjęcia z egzekucji mogą
              oglądać jedynie ludzie dojrzali o stabilnej psychice. Niestety telewizja TVN
              nie postarała się specjalnie wyselekcjonować odpowiednich odbiorców tego
              nagrania.
          • bykk Re: do Monopola 19.05.03, 17:00
            Witaj.
            Monopol, mnie też niektóre "obrazki" się nie podobają, ale czasem trzeba
            niestety! Pokazali prawdę, niech ludzie ocenią. Okrutne to było, ale
            ile scen okrutnych jes w różnistych filmach?
            Zauważ też jak silnie odziaływują relacje z wypadków drogowych, też drastyczne.
            Ja osobiście nie lubię patrzeć na takie cosik, bo mi nerwy siadają, myślę
            jednak, że czasem trzeba.
            pozdrawiam
            hej!
            • monopol Bykku 19.05.03, 17:14
              Niech już Wam będzie. Tyle razy napisałem już w tym wątku dlaczego uważam za
              niedobre pokazanie tych zdjęć akurat o tej porze i w tym programie, w którym
              pokazane zostały... I nie mam już siły... Skoro tak musi być, to moje dzieci
              bardzo długo nie będą oglądały programów informacyjnych. Trudno. W gry
              komputerowe o fabule "zabij i uciekaj" też grać nie będą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka