Dodaj do ulubionych

Nowa książka o Pruszkowie

03.01.11, 12:19
PRUSZKÓW PRZEMYSŁOWY
W ostatnich dniach starego roku, nakładem Pruszkowskiej Książnicy ukazała się kolejna publikacja o dziejach naszego Miasta.
Pruszków przemysłowy Jerzego Kalety, to gawęda nie roszcząca sobie pretensji do naukowego opracowania, przynosząca jednak wiele nieznanych szczegółów z niezwykle istotnej dziedziny życia Pruszkowa. Dodatkowo cenna, bo autorstwa „uczestnika wydarzeń”.
Do nabycia w Bibliotece, wkrótce w księgarniach.
Ze wstępu Autora:
Niniejsze opracowanie poświęcone jest zmianom społeczno-ekonomicznym, jakie zaszły od wsi do obecnego miasta Pruszkowa, w większości zagadnieniom rozwoju przemysłu od czasów najdawniejszych po czasy współczesne.
Opracowanie to nie wyczerpuje całej problematyki związanej z tworzeniem się miasta i nie jest monografią całościową ujętą jak w książce „Dzieje Pruszkowa” pod redakcją prof. Anny Żarnowskiej wydanej przez Wydawnictwo Książka i Wiedza w 1985r.
Nie kusiłem się o przedstawienie wszystkich problemów związanych ściśle z miastem, jak przemysł spożywczy, szkolnictwo, komunikacja, handel itp., jak to czyni pan Marian Skwara w swym opracowaniu „Historia Pruszkowa w zarysie” wydanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Henryka Sienkiewicza w 2006r.
Opracowanie niniejsze w większości opisuje skrótowo historię istniejących i nieistniejących już obiektów przemysłowych. Nie dysponowałem zbyt dużą ilością danych źródłowych i materiałów uzupełniających. Ponieważ jestem starym pruszkowianinem, niektóre zagadnienia lub szczegóły znam z autopsji lub przekazów rodzinnych, albo starszych mieszkańców miasta. Dlatego wydarzenia opisane w książce mogą być niekompletne lub zawierać dużo braków faktograficznych. Jest to praca pisana przez amatora, niebędącego nawet historykiem, stąd i ujęte w książce zagadnienia mogą mieć formę prymitywizmu. Wiedzę swą o przemyśle w Pruszkowie czerpałem z wielu ogólnie dostępnych publikacji, szczególnie opierałem się na opracowaniach nieżyjącego już człowieka zakochanego w dziejach Pruszkowa p. Bolesława Mielczanka, publikowanych w zeszytach „Przegląd Pruszkowski” wydawanych przez Pruszkowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe.
Dlatego pisząc swe opracowanie proszę P.T. Czytelników, którzy zetkną się z niniejszym materiałem, o wyrozumiałość i pobłażliwość, jeśli zauważą rażące błędy popełnione w tak wybiórczym opracowaniu tematu.
W niniejszym opracowaniu ująłem też osobiste wspomnienia z długoletniej pracy w Fabryce Fajansu przekształconej w Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. Może podyktowane jest to względami sentymentalnymi, jednak pozwoli szczególnie młodym Czytelnikom bardziej uświadomić, w jakich warunkach pracowali dawniej robotnicy fabryce stołowego fajansu o typowej manufakturze i warunkach, w jakich przyszło tym robotnikom tutaj pracować przed jej modernizacją, przeobrażoną później w nowoczesne zakłady porcelitu stołowego.
Jednocześnie podaję, że w niniejszym opracowaniu o przemianach społeczno-ekonomicznych naszego miasta Pruszkowa wykorzystałem wiadomości zawarte w książce „Pruszków przemysłowy”, której byłem autorem. Książka ta ukazała się w 2004 r. nakładem Spółki Wydawniczej Rachocki i S-ka. Właściwie obecne opracowanie jest jakoby poprawieniem niewłaściwości, w tamtej książce, a ponadto sama tematyka zawartych materiałów o Pruszkowie przemysłowym jest inaczej usystematyzowana i częściowo rozszerzona. Sądzę, że układ tematyczny obecnego opracowania danych o Pruszkowie przemysłowym jest bardziej przejrzysty czasowo, co ułatwi P.T. Czytelnikom przebieg istnień poszczególnych zakładów pracy.
Jednocześnie nowe opracowanie zawiera indeks osób, o co wielu P.T. Czytelników miało pewne pretensje do wydanej poprzedniej publikacji.
Tak, jak w wydaniu poprzednim „Pruszków przemysłowy” liczę na pobłażliwość i wyrozumiałość P.T. Czytelników, jeśli dopatrzą się błędów w niniejszym opracowaniu, które obejmuje tematycznie okres do czerwca 2008 r.

Pruszków, czerwiec 2008 r. Jerzy Kaleta
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka