Dodaj do ulubionych

Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ?

09.01.12, 09:45
Kiedy nastąpi obiecane poszerzenie Al. Jerozolimskich na 3 pasy ? Obiecanki i przepychanki trwają od 2007 r. To nie za długo... ? W dalszym ciągu Malichy (Pruszków) są odcięte od Piastowa. Czy ktoś bliżej zna ten problem ? Dlaczego tego "wstydliwego" tematu nikt nie pilotuje ?
Obserwuj wątek
   • codar Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 09.01.12, 13:27
    A tyle razy był ten temat przerabiany przed wyborami samorządowymi... Tylu "ekspertów" się wypowiadało na ten temat, ile posiedzeń było w "gabinetach", ile postanowień o terminach, ile wypowiedzi rzecznika odpowiedzialnej Instytucji. "Najśmieszniejsze" jest to, że zrezygnowano z tzw. skrętu w lewo z Malich w kierunku Piastowa, ponieważ już za moment Aleje Jerozolimskie będą trzypasmowe. I tak mijają lata a kierowcy z Malich aby się dostać do Piastowa czy Tesco, w dalszym ciągu przemierzają do Tworek i tam już czeka na nich "światełko". Benzynę się traci, że aż "miło". Oby do wiosny... tylko której !?
    • humptyangel Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 10.01.12, 01:09
     Wydaje mi się, że pojawił się tu mały błąd w informacji, gdyż nie jest powiedziane, że koniecznie trzeba czekać na rozwiązanie problemu dostępności Malich na modernizację DW719. De facto Marszałek modernizując drogę byłby zmuszony przepisami prawa do zamknięcia obecnego wlotu ul. Dolnej i wykonania połączenia tej ulicy z Piastowską. Ale niestety nie ma co liczyć na modernizację DW719 w najbliższym czasie. Nie oznacza to jednak, że trzeba czekać. Rada Miasta uchwaliła jakiś czas temu mpzp terenu położonego w Pruszkowie ograniczonego ulicami: Partyzantów - Al.Dwudziestolecia - granicą administracyjną miasta - torami kolejki WKD. W tym planie zapisana jest rezerwa pod drogę klasy Z (zbiorczej) łączącą ul. Dolną z ul. Piastowską. Pytanie tylko kto to wybuduje? Powiat, który teoretycznie za budowę dróg klasy Z odpowiada nie będzie skory tego robić, zaś miasto samo też tego nie podźwignie. Może wspólnie?
     Poza samą budową łącznika prawdopodobnie trzeba by dobudować dodatkowy pas na wlocie ul. Piastowskiej w skrzyżowanie z DW719 i al. Tysiąclecia.

     Reasumując - mowa to tym, że będzie lepiej po modernizacji DW719 wynikała z tego, iż Marszałek odwaliłby za powiat lub miasto (w zależności kto by się poczuł) kwestię wykonania tego połączenia. ZTCW miasto chciało samo wykonać ten łącznik, ale kwestia rozbiła się o kasę za wywłaszczenie. Nie znam szczegółów. W razie czego mogę coś pomóc.
     • codar Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 10.01.12, 20:19
      Skoro nie trzeba KONIECZNIE czekać na rozwiązanie problemu dostępności Malich do skrzyżowania przy Tesco, w zależności od modernizacją DW719, to po co się CZEKA i na co ???

      A czeka się już od roku 1998 (mpzp - uchwała Rady Miejskiej nr LVII/456/98), czyli ponad 13 (trzynaście) lat !!! . I będzie jeszcze więcej. Światełko w tunelu (tytuł artykułu lokalnej gazetki) już dawno zgasło...

      Niegdyś w miejscowych gazetkach pojawiły się entuzjastyczne informacje o opracowaniu kompleksowego programu rozwoju dróg w Powiecie Pruszkowskim (np. WPR 0054). Został nawet opracowany specjalny program – przedstawiony w dniu 28 kwietnia 2009 r. na specjalnej konferencji w Pruszkowie - w oparciu m.in. o istniejące miejscowe plany zagospodarowania (sic !).

      Podobno program zwracał uwagę, aby powstające drogi lokalne, w pełni odzwierciedlały potrzeby mieszkańców, przy jednoczesnym l o g i c z n y m (!?) powiązaniu z drogami o charakterze ponadlokalnym.

      Masę słów, planów, wytycznych, kolorowych mapek itp. żadnych terminów. Jedynym winnym za brak dotychczasowych planowanych „osiągnięć”, okazał się wtedy Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który podobno nie „dosłał” na konferencję swojego dyrektora (!?). Ocena działań MZDW na konferencji była bardzo niepochlebna. I co z tego ? Pokaz kolejnej przepychanki. Kolejny raz przeszło się wtedy do... „normalności” i mamy teraz to co mamy.

      Mnie się wydaje, że w dalszym ciągu istnieje nieporozumienie w tej sprawie. Sprawa postulatu mieszkańców Malich z roku 2006 jest doskonale znana i Urzędowi Marszałkowskiemu, i Mazowieckiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich, i Prezydentowi Miasta Pruszkowa, i Staroście Powiatu Pruszków, i Sejmikowi Mazowieckiemu, i itd. Dziwię się, że w dalszym ciągu są niejasności.

      Nam mieszkańcom Malich nie chodzi o przepychanki dotyczące wybudowania łącznika 2 Kuz – kto ?, kiedy ?, za ile ? - między wymienionymi instytucjami, tylko o realizację postulatu mieszkańców Malich z roku 2006 w sprawie umożliwienia przejazdu ul. Dolną z Malich na drugą stronę Al. Jerozolimskich, poprzez tzw. skręt w lewo (do czasu modernizacji Al. Jerozolimskich).

      Postulat ten został ZANIECHANY z powodów przedstawionych powyżej tj. w związku z modernizacją Al. Jerozolimskich. Modernizacji jak się okazuje długo jeszcze nie będzie ale problem i bolączki w dalszym ciągu pozostają. Piękna wymówka...

      Skręt w lewo nie jest zbyt duża inwestycja w porównaniu z tym
      ile do tej pory wydali na benzynę z powodu objazdów mieszkańcy Malich (i nie tylko) oraz lokalni dostawcy usług. Przypuszczam, że przez te kilka lat od czasu powstania skrzyżowania przy TESCO, kierowcy z Malich - i nie tylko – przepuścili w ten sposób na benzynę kilka milionów złotych !

      Tego „nasze” władze nie biorą pod uwagę. Liczy się tylko pozorny interes „społeczny”... szczególnie popularny przed wyborami samorządowymi. Kłania się tutaj projektanctwo feralnego skrzyżowania, brak konsultacji ze społeczeństwem Malich, przychylność dla inwestorów „Tesco” i brak nadzoru wykonawczego.

      Skoro zamierza Pan pomóc to uprzejmie proszę, aby MZDW zrealizował to co wcześniej mieszkańcom Malich przyrzekł i uzgodnił wcześniej z Urzędem Marszałkowskim.Tylko to...

       • afjoasia Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 14.01.12, 13:38
        O ile dobrze pamiętam poszerzenie zostało podzielone na 2 etapy (wlaśnie po to, aby przynajmniej cokolwiek zrobić skoro wiadomo że pieniędzy nie ma):
        1) wąskie gardło przy Zniczu
        2) reszta trasy Tworki - Warszawa

        Czy są jakieś wieści w sprawie pkt 1? O ile dobrze kojarzę, w budżecie miasta są zabezpieczone środki na ekrany akustyczne.
      • humptyangel Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 16.01.12, 03:32
       codar napisał:

       > Skoro nie trzeba KONIECZNIE czekać na rozwiązanie problemu dostępności Malich d
       > o skrzyżowania przy Tesco, w zależności od modernizacją DW719, to po co się C
       > ZEKA i na co ???

       Nie wiem, ja nie jestem włodarzem. Widocznie są ważniejsze problemy wspólnoty samorządowej.

       > Niegdyś w miejscowych gazetkach pojawiły się entuzjastyczne informacje o opraco
       > waniu kompleksowego programu rozwoju dróg w Powiecie Pruszkowskim (np. WPR 0054
       > ). Został nawet opracowany specjalny program – przedstawiony w dniu 28 kw
       > ietnia 2009 r. na specjalnej konferencji w Pruszkowie - w oparciu m.in. o istni
       > ejące miejscowe plany zagospodarowania (sic !).

       Tak, jest przyjęta nawet uchwała Rady Powiatu, ale tak między Bogiem a prawdą to w dużym stopniu flamasterplan. Czy jest tam połączenie Dolnej z Piastowską? Nie pamiętam. Co do zgodności z mpzp - ma w wielu miejscach odmienne zdanie.

       > Masę słów, planów, wytycznych, kolorowych mapek itp. żadnych terminów. Jedynym
       > winnym za brak dotychczasowych planowanych „osiągnięć”, okazał się
       > wtedy Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który podobno nie „dosłał̶
       > 1; na konferencję swojego dyrektora (!?). Ocena działań MZDW na konferencji był
       > a bardzo niepochlebna. I co z tego ? Pokaz kolejnej przepychanki. Kolejny raz
       > przeszło się wtedy do... „normalności” i mamy teraz to co mamy.

       Z tego co pamiętam MZDW programu powiatu nigdy nie dostało oficjalnie.

       > Nam mieszkańcom Malich nie chodzi o przepychanki dotyczące wybudowania łącznik
       > a 2 Kuz – kto ?, kiedy ?, za ile ? - między wymienionymi instytucjami, t
       > ylko o realizację postulatu mieszkańców Malich z roku 2006 w sprawie umożliwien
       > ia przejazdu ul. Dolną z Malich na drugą stronę Al. Jerozolimskich, poprzez tzw
       > . skręt w lewo (do czasu modernizacji Al. Jerozolimskich).

       Ten postulat jest niezgodny z prawem - za małe odległości między skrzyżowaniami. Poza tym może się okazać nie taki prosty do realizacji - prawdopodobnie konieczne byłoby dodanie pasa ruchu.

       > Skręt w lewo nie jest zbyt duża inwestycja w porównaniu z tym
       > ile do tej pory wydali na benzynę z powodu objazdów mieszkańcy Malich (i nie ty
       > lko) oraz lokalni dostawcy usług. Przypuszczam, że przez te kilka lat od czasu
       > powstania skrzyżowania przy TESCO, kierowcy z Malich - i nie tylko – prze
       > puścili w ten sposób na benzynę kilka milionów złotych !

       Proszę wierzyć, skętów w lewo ot tak się nie robi przy obecnych przepisach.

       > Tego „nasze” władze nie biorą pod uwagę. Liczy się tylko pozorny in
       > teres „społeczny”... szczególnie popularny przed wyborami samorządo
       > wymi. Kłania się tutaj projektanctwo feralnego skrzyżowania, brak konsultacji z
       > e społeczeństwem Malich, przychylność dla inwestorów „Tesco” i brak
       > nadzoru wykonawczego.

       Wydaje mi się, że pomylone zostały tu pewne pojęcia.

       > Skoro zamierza Pan pomóc to uprzejmie proszę, aby MZDW zrealizował to co wcześn
       > iej mieszkańcom Malich przyrzekł i uzgodnił wcześniej z Urzędem Marszałkowskim.
       > Tylko to...

       Czasem mam wrażenie, że ludzie myślą, że drogi biorą się z kapusty. Jeszcze raz powtórzę - budowa tej drogi nie nie działka MZDW. MZDW miało robić to niejako ze względu na modernizację. Nie ma modernizacji, to nie będzie tego robić.

       Jedyne wyjście to skarga do Marszałka, do Struzika.

       j.w. - do nie jest droga wojewódzka, że należy pisać do Struzika.
       • codar Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 26.01.12, 19:33
        humptyangel napisał:

        >> Nie wiem, ja nie jestem włodarzem. Widocznie są ważniejsze problemy wspólnoty samorządowej.

        Kształtowanie przestrzeni naszego osiedla i najbliższego otoczenia nie jest sprawą tylko włodarzy, planistów, urbanistów, architektów krajobrazu, ekologów, inżynierów środowiskowych, władz samorządowych czy światopoglądowych społecznych wizjonerów. To jest nasza wspólna sprawa? Uważasz, że mieszkańcy „przestrzeni” nic nie znaczą, nie mają nic do powiedzenia ? Nie mogą współdecydować zabierając głos, protestując czy wnioskując ?

        Przecież tak naprawdę instytucje związane z kształtowaniem przestrzeni prawie w ogóle ze sobą nie współpracują. Przykładów w okolicy jest też pełno, szczególnie na budowach okolicznych „węzłów” komunikacyjnych. A gdy do tego dochodzi znikoma świadomość społeczna dotycząca możliwości wpływu na zagospodarowanie przestrzeni, to mamy to co mamy... Może czas by to spróbować zmienić ?

        Reprezentanci lokalnego „narodu” też nie za bardzo dają sobie tu radę. Panuje chaos i wszechwładna niemoc. A przecież np. perturbacje przestrzenne związane z organizacją skrzyżowania przy TESCO to wynik przede wszystkim braku konsultacji społecznych i zawierzaniu jakimś tam „organom” rzekomo reprezentującym lokalne społeczeństwa.

        Skoro się projektowało skrzyżowanie przy TESCO to przecież brało się pod uwagę „coś takiego”, że to skrzyżowanie powinno łączyć społeczności z jednej strony Piastowa a z drugiej strony Pruszkowa (Malichy), a nie je DZIELIĆ. To nie jest oczywiste... ? Przecież późniejszy program (podobno przedstawiony w dniu 28 kwietnia 2009 r. na specjalnej konferencji w Pruszkowie - w oparciu m.in. o istniejące miejscowe plany zagospodarowania) zwracał uwagę, aby powstające drogi lokalne, w pełni odzwierciedlały potrzeby mieszkańców, przy jednoczesnym l o g i c z n y m powiązaniu z drogami o charakterze ponadlokalnym... No i gdzie te logiczne „pełnie”... ???

        Okazuje się, że element integracyjny skrzyżowania – nie mówiąc już o logice - w ogóle nie był brany pod uwagę. W pierwszych latach działalności tego skrzyżowania utrudniony był nawrót dla pojazdów jadących z kierunku Warszawy z powrotem w kierunku Warszawy aby wjechać do Malich od strony ul. Długiej. Zmiany sygnalizacji dokonano dopiero po interwencji mieszkańców Malich...

        Odnoszę wrażenie, że w imię obrony interesów prywatnych (Tesco), interesy publiczne zostały zepchnięte na margines.

        >> Tak, jest przyjęta nawet uchwała Rady Powiatu, ale tak między Bogiem a prawdą to w dużym stopniu flamasterplan. Czy jest tam połączenie Dolnej z Piastowską ? Nie pamiętam. Co do zgodności z mpzp - ma w wielu miejscach odmienne zdanie.

        Połączenie ul. Dolnej z ul. Piastowską zwane jest np. w mpzp łącznikiem 2 Kuz.

        >> Z tego co pamiętam MZDW programu powiatu nigdy nie dostało oficjalnie.

        No to może otrzymało nieoficjalnie...

        >> Ten postulat jest niezgodny z prawem - za małe odległości między skrzyżowaniami. Poza tym może się okazać nie taki prosty do realizacji - prawdopodobnie konieczne byłoby dodanie pasa ruchu.

        Widzę, że zaczęła się jazda już po bandzie a określenie, że postulat jest niezgodny z prawem doprowadza mnie do szerokiego uśmiechu. Przecież to nie jest NOWY postulat. Postulat ma swoją historię sięgającą początków 2006 roku.

        Bardzo poważny jest zarzut, że postulat dotyczący tzw. skrętu w lewo jest niezgodny z prawem. Przecież już w 2006 roku Urząd Marszałkowski znając problemy z budową łącznika 2 Kuz, przychylił się do postulatu mieszkańców Malich i zaproponował doraźną poprawę sytuacji (jest pismo w tej sprawie), poprzez podjęcie właściwych działań przez MZDW, mających na celu przebudowę istniejącego włączenia ul. Dolnej w Malichach do Al. Jerozolimskich na skrzyżowanie, na którym będzie możliwy wyjazd z ul. Dolnej w lewo (realizacja przebudowy drogi wojewódzkiej nr 719 przewidziana była wtedy na lata 2007-2009). Humptyangel - odpowiedz mi konkretnie, czy te propozycje UM zostały zredagowane z naruszeniem prawa ? tak czy nie ? Dlaczego MZDW zaniechał tych „wytycznych” do tej pory nie wiadomo mieszkańcom Malich...

        Ponadto przed skrzyżowaniem Al. Jerozolimskich i Al. Tysiąclecia od strony Warszawy są 4 (cztery) pasy ruchu. Dwa do jazdy na wprost, jeden do skrętu w lewo i jeden do skrętu w prawo w kierunku Piastowa. To według ciebie potrzebny jest jeszcze jeden dodatkowy pas ruchu (piąty) dla pojazdów wyjeżdżajacych z Malich z ul. Dolnej (tzw. skręt w lewo) ??? W dodatkowy pas ruchu na ul. Dolnej dla pojazdów skręcających w lewo z ul. Dolnej nie wierzę, ponieważ przy PODOBNYM skrzyżowaniu ul. Partyzantów z Al. Jerozolimskimi w Tworkach jest tylko JEDEN pas ruchu dla pojazdów jadących na wprost, w lewo i w prawo !!! To tam jest wszystko zgodnie z przepisami, a tu nie... !? I znowu nastąpił przerost formy nad treścią.

        >> Proszę wierzyć, skrętów w lewo ot tak się nie robi przy obecnych przepisach.

        To zależy tylko od woli, wizji, wykształcenia i doświadczenia projektanta. Jeżeli obecne przepisy na to nie pozwalają, to trzeba było to robić przy poprzednich przepisach. Czy to stwierdzenie o przepisach ma świadczyć o tym, że w momencie rozpoczynania korepondencji na temat tzw. skrętu w lewo mieszkańców Malich z Urzędem Marszałkowskim i MZDW tj. od marca 2006 r. były inne przepisy ???

        >> Wydaje mi się, że pomylone zostały tu pewne pojęcia.

        Żeby tylko pojęcia... !

        >> Czasem mam wrażenie, że ludzie myślą, że drogi biorą się z kapusty. Jeszcze raz powtórzę - budowa tej drogi to nie działka MZDW. MZDW miało robić to niejako ze względu na modernizację. Nie ma modernizacji, to nie będzie tego robić.

        Ludzie myślą - biurokraci, wolontariusze też. Nawet jest takie powiedzenie kapuściana droga, czy kapuściane skrzyżowanie... Ja też myślę (czasami), że niektórzy ludzie myślą. Myślą oni, że benzyna bierze się z piasku, a w Polsce tego nam nie brakuje... I co kółko się zamknęło ! Przecież MZDW odstąpił od skrętu w lewo, ponieważ miała być modernizacja. Skoro modernizacji nie będzie, to powinien być skręt w lewo. Ale skrętu nie będzie bo podobno się zmieniły przepisy. Jakie i od kiedy ? Będzie łącznik 2 Kuz, ale nie będzie, ponieważ nie ma pieniędzy. A jak pieniądze będą to będą inne priorytety i inne ważniejsze „problemy” wspólnoty samorządowej... Powiedzenie „czeski film” przy tych „zawirowaniach” to mały pikuś. Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu...


        • humptyangel Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 28.01.12, 18:36
         Mam wrażenie, iż masz pretensje do mnie o tę sytuację. Mogę w zasadzie tyle samo co Ty. Nie ja dysponuję pieniędzmi na drogi, nie ja nimi zarządzam. Zadajesz pytania - odpowiadam na nie.
         I proszę, nie sugeruj, iż uważam, że np. "że mieszkańcy „przestrzeni” nic nie znaczą, nie mają nic do powiedzenia ?" Choć zdanie jest zakończone znakiem zapytania, traktuję to jako sugestię dla czytelnika, iż moje dotychczasowe wpisy świadczą o tym, że jest mi bliski taki pogląd. To tak samo jakbym napisał: czy uważasz że ważniejszy jest komfort mieszkańców Malich i ich wydatki na benzynę, niż przedszkole i edukacja dzieci na Bąkach? Rozmawiajmy merytorycznie. I gdybym nie uważał, iż partycypacja społeczna w zakresie kreowania przestrzeni nie jest potrzeba raczej nie byłbym od 5 lat członkiem SISKOM.

         Wydaje mi się, że zdecydowanie prościej byłoby to wytłumaczyć w realu. Jeśli chcesz to napisz na oleszczuk (at) siskom.waw.pl. Adres ten był podawany nawet w WPR.
         • codar Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 09.02.12, 20:22
          humptyangel napisał:
          > Zadajesz pytania - odpowiadam na nie.

          Ale tylko na które chcesz. Nie doczekałem się odpowiedzi na pytanie czy propozycje Urzędu Marszałkowskiegow sprawie tzw. skrętu w lewo zostały zredagowane z naruszeniem prawa, czy nie ? Masz jeszcze wątpliwości czy ich nie masz... ? Pozdrawiam

  • follow Re: Poszerzenie Al. Jerozolimskich, kiedy ? 31.08.20, 13:45
   Z "historycznego" poczucia obowiązku (to z tego wątku lata temu dowiedziałem się - głównie dzięki humptyangel - sporo o technicznych i prawnych aspektach budowy łącznika Dolnej):

   Trzy dni temu, 28 sierpnia 2020 Prezydent Pruszkowa podpisał wartą 6 876 618,20 zł umowę na budowę drogi gminnej - ulicy 2-KUZ łączącej ulicę Piastowską z ulicą Dolną w Pruszkowie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Wykonawcą jest MKL - BUD Sp. z o.o.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka