Dodaj do ulubionych

Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa.

01.02.14, 21:20
Witam
Interesuję się historią pruszkowskiej fotografii, a zwłaszcza dawnymi, nieistniejącymi już zakładami fotograficznymi. Udało mi się zebrać kilka zdjęć opatrzonych pieczątkami fotografów lub oznaczonych suchym stemplem. Najbardziej znany jest oczywiście zakład Abramowicza z ulicy B.Prusa, którego historia jest mi znana. Ale są też inne zakłady, inni
fotografowie, o których nic nie udało mi się na razie dowiedzieć i tu liczę na pomoc.

Aleksander Janc, wiem tylko, że przed wojną miał zakład na ulicy B.Prusa pod numerem 28.
P.Włodarczyk - adres nieznany, jego zakład istniał prawdopodobnie przed wojną.
L.Kucharzewski - mam jego jedno zdjęcie i to najbardziej tajemnicza fotografia w mojej skromnej kolekcji. Pochodzi prawdopodobnie z początku XX wieku i opatrzona jest pieczątką "Fotografja Artystyczna L.Kucharzewskiego. w Żbikówku". Czy to możliwe, że chodzi o dzisiejszy Żbików?
Wiem też, że po wojnie fotograf rezydował w lokalu przy Kościuszki na przeciwko księgarni. Tam, gdzie teraz mieści się sklep z odzieżą dziecięcą. Wykonywał fotografie dzieci dla UNRRA. Nie wiem jednak, czy istniał tam na stałe zakład fotograficzny, czy też lokal wynajęto tylko czasowo, dla wykonania tych zdjęć. Może ktoś wie coś więcej?
Jeśli ktoś posiada zdjęcia innych fotografów/zakładów, to chętnie poznam ich nazwiska czy lokalizację.
A może ktoś ma jakieś niepotrzebne mu zdjęcia pruszkowskich fotografów?
Obserwuj wątek
    • sqh Re: Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa. 01.02.14, 22:36
      m_alice napisał(a):

> opatrzona jest pieczątką "Fotografja Artystyczna L.Kucharzewskiego. w Żbikówku". Czy
      > to możliwe, że chodzi o dzisiejszy Żbików?

Tak - Żbikówkiem nazywano nowszą część Żbikowa, która rozwinęła się przy Warsztatach Kolejowych i zabudowała się kamienicami. Mieszkańcy Żbikówka znaleźli z reguły zatrudnienie w przemyśle, podczas gdy stary Żbików stał rolnictwem.
    • andrzejiandrzej Re: Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa. 12.02.14, 17:38
      Przywołuję okruchy pamięci sprzed wielu lat. Janc był moim sąsiadem. Mieszkał na Daszyńskiego 38 m 1. Miał żonę i dwóch synów. Młodszy syn Stefan był typowym Downem (w tych czasach nazwa tej choroby nic nie mówiła) i wdzięcznym towarzyszem zabaw dzieciaków z sąsiednich podwórek, był też przez nas chroniony przed ewentualną przemocą obcych. Janc na ogół jeździł do pracy na przedwojennej damce. Zawsze w marynarce i pod krawatem. Dół nogawek spodni spinał używanymi wówczas metalowymi klipsami, co miało zapobiegać wkręcaniu się łańcuch ale wyglądało śmiesznie. Janc miał zakład na Prusa w tym miejscu gdzie jest sklep fotograficzny. Nie wykluczam jednak, że zakład ten odkupił po wojnie od poprzedniego właściciela. W latach 70 pracownię z całym wyposażeniem odkupił od niego Sobczyński (chyba obecny właściciel). Niedługo potem Janc zmarł, a kilka lat później zmarła jego żona. Starszy syn umieścił Stefana w ośrodku opiekuńczym. Janc robił mi zdjęcia komunijne i chyba zdjęcia ślubne moim rodzicom. Nie przypominam sobie by na tych zdjęciach były pieczątki zakładu. W każdym razie zakład sprawiał wrażenie siermiężnego jeżeli chodzi o tło do zdjęć i wyposażenie. Przypuszczam, że w czasach komunistycznej biedy nie było stać właściciela mającego na utrzymaniu rodzinę na inwestycje.
      • m_alice Re: Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa. 12.02.14, 20:34
        andrzejiandrzej napisał: Janc miał zakład na Prusa w tym miejscu gdzie jest sklep fotograficz
        > ny. Nie wykluczam jednak, że zakład ten odkupił po wojnie od poprzedniego właśc
        > iciela. W latach 70 pracownię z całym wyposażeniem odkupił od niego Sobczyński
        > (chyba obecny właściciel). ...Nie przypominam sobie b
        > y na tych zdjęciach były pieczątki zakładu.
        Witam. Dziękuję za podzielenie się tymi informacjami. Czy chodzi o sklep fotograficzny pod numerem 42 przy Bolesława Prusa? To jest przedwojenny numer 28? Czy dobrze zrozumiałem, że przed Jancem ktoś inny prowadził w tym miejscu również zakład fotograficzny?
        Mam zdjęcie z pieczątką "Zakład Fotograficzny Aleksander Janc Pruszków, Bol. Prusa 28". Dzięki dedykacji na odwrocie wiem, ze wykonano je w 1938 roku.
        • andrzejiandrzej Re: Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa. 13.02.14, 16:20
          Z całą pewnością jest to lokal na Prusa koło Rossmana. Mam zdjęcia robione przez Janca mnie osobiście i dobrze to pamiętam. Fotografie są z lat 50 i 57 XX w. Brak na nich pieczątek z nazwą zakładu. Być może władza ludowa nakazała zrobienie nowych pieczątek co wiązało się z mitręgą biurokratyczną i Janc zrezygnował albo może zapomniał przystawić lub uznał, że nie ma potrzeby reklamować się bliskim sąsiadom.
    • m_alice Re: Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa. 28.02.14, 20:29
      Podbijam temat.
      Zakład, który właściwie powinienem wymienić za pierwszym razem. Istniał jeszcze w latach 80-tych, w kamienicy na rogu 3-maja i Cichej. Może ktoś wie, kiedy został założony i kto był właścicielem? Najstarsze zdjęcia z tego zakładu, jakie posiadam, pochodzą z lat 60-tych.
      Zakład fotograficzny Burchackiego. Pruszków 3-Maja 50. Numeru nie jestem pewien, zdjęcie widziałem tylko na aukcji. Może zagląda tu jego nabywca?
      I na koniec zdjęcie zagadka. Na odwrocie dedykacja "... Pruszków 48.r.". No i pieczątka: "FOTO ART mgr St.Dębski P.O.W. 12 m.3". Czy w 1948 roku istniała w Pruszkowie ulica POW i na niej budynek z numerem 12? Na współczesnej POW takiego budynku nie ma. A może z Pruszkowa pochodzi jedynie dedykacja, a zdjęcie wykonano w innym mieście, jakim? Nie wykluczam też niestety, że dedykacja to współczesna fałszywka podbijająca cenę zdjęcia.
      To tyle na dzisiaj.Poszukiwania zdjęć trwają.
    • m_alice Re: Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa. 13.03.14, 19:52
      Pochwalę się nowym nabytkiem.
      Zakład fotograficzny i pracownia portretów F.Urbanowicza w Żbikowie.
      Zdjęcie z dedykacją z roku 1919. Więc przykład na to, że mieszkańcy Żbikowa przede wszystkim uważali się za mieszkańców... Żbikowa, nie Pruszkowa.
      Zdjęcie ładnie kolorowane, ale o kompozycji ten portrecista miał dosyć mgliste pojęcie.
    • beata2973 Re: Zakłady fotograficzne dawnego Pruszkowa. 09.01.16, 11:22
      Znalazłam w starych "rupieciach" zdjęcie z 1919 roku. Chciałabym bardzo, żeby znalazła się rodzina dziewczynki na zdjęciu i żeby zdjęcie to trafiło do zbioru zdjęć właściwej rodziny. Proszę udostępnijcie je, żeby Adela lub Stanisława wróciła do domu. www.facebook.com/photo.php?fbid=957708827643308&set=pcb.957708850976639&type=3&theater

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka