Dodaj do ulubionych

Czteroletnie liceum wróć!

30.09.05, 21:10
Uważam ,że reforma ustanawiająca gimnazjum i 3-letnie liceum była poronionym
pomysłem. Chciałabym powrotu normalnych liceów...

A wy co na to?
Obserwuj wątek
    • im.aisha Re: Czteroletnie liceum wróć! 01.10.05, 22:27
      My na to jak na lato, ale co zrobić - reformatorzy-specjaliści wiedzą lepiej.

Trzy lata gimnazjum są praktycznie z góry zmarnowane, a później w ciągu trzech
      (a właściwie dwóch i pół) lat liceum trzeba przerobić program, który dawniej
      obejmował 4 lata...

Mówi to świeżo upieczona licealistka, nieco zdeprymowana ilością materiału i
      wymagań...

Pozdrawiam,
      Asia
    • senseeko Re: Czteroletnie liceum wróć! 02.10.05, 21:06
      olinaolina napisała:

> Uważam ,że reforma ustanawiająca gimnazjum i 3-letnie liceum była poronionym
      > pomysłem. Chciałabym powrotu normalnych liceów...
      >
      > A wy co na to?

Zgadzam się w całej rozciągłości. To był sabotaż, nie reforma. I pisze ci to
      osoba "z drugiej strony katedry" Nie jestem odosobniona w swoich opiniach.
      Reforma podoba się chyba tylko reformatorom. Zarobili na niej, to się cieszą.
          • senseeko Re: Czteroletnie liceum wróć! 06.10.05, 17:25
            szkola.be napisał:

> > .... trzy nieszczesne lata to zdecydoanie za krotko
            > Dla większości uczniów te 3 lata to zdecydowanie ZA DŁUGO.
            > Poza tym , zawsze mniej powtarzania do matury.

Cały dowcip tej reformy polega na tym, że do matury masz powtarzania TYLE SAMO
            albo i więcej (p.rozszerzony), a czasu zdecydowanie mniej.

A co do 3 lat to:
            1. Szkoły ponadgimnazjalne nie są obowiązkowe. Jeśli Ci za długo, nikt Cię tam
            na siłę nie trzyma
            2. Widać żle wybrałaś. Ja chodziłam do 4 letniego liceum i to był mój najlepszy
            czas. W maturalnej klasie miałam pełną świadomość, że 4 lata to za krótko i że
            będę tęsknić za moją szkołą. Atmosfera była wspaniała.
            • szkola.be NIGDY 07.10.05, 19:19
              > Cały dowcip tej reformy polega na tym, że do matury masz powtarzania TYLE
              > że do matury masz powtarzania TYLE SAMO
              > albo i więcej (p.rozszerzony), a czasu zdecydowanie mniej.
              Znaczy, że nie umiesz wybrać : co ważne, a co mniej.

> 1. Szkoły ponadgimnazjalne nie są obowiązkowe.
              > Jeśli Ci za długo, nikt Cię tam na siłę nie trzyma
              Są obowiązkowe, i to bardzo dobrze.

> 2. Widać żle wybrałaś.
              Co źle wybrałam ?

> Ja chodziłam do 4 letniego liceum i to był mój najlepszy
              > czas. W maturalnej klasie miałam pełną świadomość,
              > że 4 lata to za krótko, i że będę tęsknić za moją szkołą.
              W maturalnej klasie miałam pełną świadodomość, że to już ostatni rok tego
              koszmaru.
              Po egzaminach wstępnych z radością oczekiwałam I roku studiów,
              wiedziałm, że nie może być gorzej niż było w szkole.
              I nie pomyliłam się.
              • battus Re: NIGDY 26.11.05, 16:34
                Hmmm... Ja tam lubię szkołę.
                Żeby nie było niedomówień - trzeba się uczyć tyle, ze japierdziu, ale takich
                osób jak w liceum to ja już nigdy chyba nie poznam.
                A to, że szkoła jest dla Ciebie koszmarem to twoja wina. Trzeba było porozglądać
                się za innymi szkołami. Może zawodówka, skoro uczyć się panna nie chce?
              • k_r_m Re: NIGDY 08.12.05, 17:48
                szkola.be napisał:

> > 1. Szkoły ponadgimnazjalne nie są obowiązkowe.
                > > Jeśli Ci za długo, nikt Cię tam na siłę nie trzyma
                > Są obowiązkowe, i to bardzo dobrze.

głupoty piszesz, nikt nikogo nie zmusza do chodzenia do liceum, edukacje mozesz
                sobie zakończyc na gimnazjum, sprzataczki też są potrzebne
    • szkola.be NIGDY 05.10.05, 12:40
      >
      > A wy co na to?

Jestem przeciw!!!!!!!!!
      1. Chcesz przez 8 lat chodzić do jednej szkoły ?
      Przez 8 lat z jedną przyklejoną etykietką ?
      Jak podpadniesz w 1 klasie, bo wywalisz kosz na śmieci
      goniąc koleżankę, która ci włożyła zgniecioną śliwkę do elementarza,
      to będziesz mieć przechlapane do końca szkoły.

Ja jestem za podziałem podstawówki, tak jak jest teraz.

A liceum ?
      Czym krótsze tym lepiej.
      To okres w którym nauczyciele w sposób szczególny wyżywają się na uczniach za
      swoje niepowodzenia.
      Dobrze, że licea trwają tylko 3 lata.
      Poza tym , w 3ciej-maturalnej klasie jest mniej do powtarzania przed maturą.
      To dla uczniów lepiej.
      • olinaolina Re: NIGDY 06.10.05, 17:06
        no to współczuję że masz takie zryte liceum, u mnie jest fajnie i nie uważam,
        że na studiach będzie przyjemniej; poza tym ktoś napisał, że mniej powtarzania
        do matury w 3-letnim liceum - no nie wiem, czy materiału jest mniej, to tylko
        CZASU poświęconego na ten materiał jest mniej i trzeba się nieźle napocić
        • szkola.be Re: NIGDY 06.10.05, 18:35
          Nie podszywaj się pod ucznia, bo z daleka belfram zalatuje.

A dla nauczycieli to stary system był lepszy.
          Większa możliwość wyżywania się na uczniach,
          Można było bezmyślnie pakować co się da do głów,
          a teraz trzeba wybierać : co ważniejsze.
          Dzieci pszychodziły do licełów młodsze,
          więc można było nimi wcześniej i dlatego łatwiej pomiatać.

Teraz macie gorzej.
          Za to młodzież wyjdzie lepsza.
          • k_r_m Re: NIGDY 08.12.05, 17:52
            szkola.be napisał:

> Dzieci pszychodziły do licełów młodsze,
            > więc można było nimi wcześniej i dlatego łatwiej pomiatać.
            >

tobie i dwa liceŁa by nic nie pomogły

wracaj do przedszkola bo do dojrzałości jeszcze daleka czeka cię droga
      • im.aisha Re: NIGDY 08.10.05, 19:37
        > 1. Chcesz przez 8 lat chodzić do jednej szkoły ?
        > Przez 8 lat z jedną przyklejoną etykietką ?

Chodziłam do jednej szkoły przez całe 9 lat i bardzo mile wspominam :)
        A z pierwszych klas podstawówki pamiętam tylko, że nie bawiłam się w
        czarodziejki z księżyca (bo było to modne w owym czasie), ogólnie zresztą nie
        byłam wtedy specjalnie rozrywkowa, a mimo to nikt mi tego nie wypomina,
        przeciwnie - znakomita większość moich obecnych przyjaciół bawiła się wtedy w
        te czarodziejki.
    • absalome Re: Czteroletnie liceum wróć! 07.10.05, 17:43
      naprawde tyyyyle sie trzeba uczyc do tej matury ze az trzy lata potrzeba ;/
      zrobilbym cos innego ... skrocilbym gimnazjum o rok lo by zostalo 3 letnie i
      byloby spoko ... a ten stary system faktycznie byl boski bo nauczyciele mieli
      przynajmniej czas na przedyktowanie swoich podrecznikow... i mieli wiecej czasu
      na pytanie z tych glupot... a potem sami oceniali maturki ;] // a teraz
      niestety nie oni weryfikuja poziom nauczania
        • szkola.be Re: Czteroletnie liceum wróć! 20.10.05, 10:42
          > aha: nie jestem żadnym belfrem, więc droga szkoła_be, wytrzyj nosek :)
          > może naprawdę wyprali ci mózg i nie wierzysz, ze jakaś buda może być spoko
          Mnie prali muzg, ale zdaję sobie z tego sprawę.
          Jeśli ty jesteś uczniem i tęskinsz za 4-letnim liceum,
          to najlepszy dowud, że tobie ten muzg tak wyprali,
          że jest czysty jak łza, tzn bezmyślny.
          Co gorsza nie zdajesz sobie z tego sprawy,
          a jak sobie już z tego zdasz sprawę , to będzie za puźno,
          i nie nadrobisz tego co tracisz pszez to pranie.
          A tracisz połysk, kolor......

• rs_gazeta_forum Re: Czteroletnie liceum wróć! 01.11.05, 10:19
      olinaolina napisała:
      > A wy co na to?

By osoby nie lubiące szkoły nie miały wątpliwości i nie kierowały dziwnych
      zarzutów - ja już dawno temu (choć czas to pojęcie względne...) skończyłem lo,
      natomiast w mojej najbliższej rodzinie jest dziewczyna, która ma, hm, zaszczyt
      należeć do rocznika 86, na którym testowano reformę w postaci gimnazjum i
      3-letniego liceum. Poza tym mam sporo związków nieformalnych z oświatą na co dzień.

Osobiście mogę powiedzieć tyle - od czasu ukończenia szkoły punktowo spotykałem
      się z rzeczywistością licealną i wg mnie zmiany organizacyjne na przestrzeni
      ostatnich dwudziestu kilku lat można przedstawić jako modelowy przykład psucia
      poprzez reorganizacje.
      To, o czym piszecie/piszą inni, że tak naprawdę wydłużona została do 9 lat
      szkoła podstawowa, w gimnazjum marnuje się czas, bo uczycie się o rok dłużej
      razem z tymi, z którymi rozstalibyście się już rok wcześniej, że gimnazjum to i
      tamto, było jasne i oczywiste dla każdego, kto znał choć trochę oświatę i życie,
      już po pierwszych zapowiedziach reformy przez polityków w 1997 r.

By nie zanudzać - za zdecydowanie lepszy uważam model poprzedni, wspomniana
      osoba, mimo, że bardzo dobrze wspomina /teraz już byłe/ lo, też mówi, że wolała
      by 8+4 lata, nie 6+3+3.
      Ja dopowiem jednak więcej - ja miałem jeszcze okazję chodzić w 6-dniowym
      tygodniu nauki, i gdybym miał się uczyć w obecnym systemie 5-dniowym, odebrałbym
      to jak karę za nie swoje winy. Postulujecie na innym wątku
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13235&w=29836007
      nie dłuższy niż 6-godzinny dzień nauki. Ja tak miałem, a naukę na 7-8 godzinie
      traktuję jako sabotaż, podobnie jak 3-letnie liceum.

Pozdrawiam, życząc sukcesów
      • chilly Re: Czteroletnie liceum wróć! 20.11.05, 15:33
        Mój postulat: pięcioklasowa szkoła podstawowa (lepiej - sześcioklasowa, ale od
        piątego roku życia), trzyletnie gimnazjum, po czym czteroletnie liceum dla
        dostatecznie zdolnych by sprostać wymaganiom lub szkoły profilowane dla
        dążących do szybszego zdobycia zawodu.
    • trocka21 Re: Czteroletnie liceum wróć! 08.12.05, 15:08
      pewnie że lepiej :-) ja własnie jestem jeszce z tego starego pokolenia...z tego
      co wiem to od czasów reformy wiele sie w moim LO zmieniło... kiedys miało swój
      klimat, styl. To tu zdobywalismy nie tylko wiedzę ale też uczylismy sie siebie,
      szukaliśmy swojego "ja", dorastalismy, wyrażaliśmy swoje mysli w muzyce,
      ubraniach (dredy też się pojawiały), a teraz młodzież nie zdąży się
      przyzwyczaić do jednego miejsca już musi je zmieniać...szkoda
    • lejlaljela Re: Czteroletnie liceum wróć! 14.12.05, 15:44
      Zdecydowanie jestem przeciw reformie. Dlaczego? Gdyż jako mieszkanka małej
      wioski teraz, już po reformie, skazana jestem na jeszcze jeden rok nauki w
      małym miasteczku obok mojej miejscowości, w którym to małym miasteczku - jak w
      każdych innych małych miasteczkach - poziom nauki to dno plus metr mułu
      składający się ze zdechłych rybek. A tak - już od roku mieszkałabym sobie
      spokojnie w Częstochowie (internat - a propo, co sądzicie o nich? chodzą tam
      tylko "niepoprawni"? wiecie coś o ich poziomach?). A tak? Rok kultury mam w
      plecy. Bo, zaprawqdę powiadam wam, życia kulturalnego na wsi nie ma. Kultura
      tutaj nie ma racji bytu i tyle. Nawet sklepy spożywcze nie mają. Eh.
    • darth_veldrin Re: Czteroletnie liceum wróć! 07.01.06, 23:50
      Jestem aktualnie licealistą (rocznik 88) i oceniam aktualny pomysł podziału
      nauki 6+3+3 pozytywnie. Moim zdaniem brakuje tu tylko jednej, istotnej funkcji
      państwa: kontroli poziomu nauczania. Po każdym poziomie szkoły (podstawówka,
      gimnazjum, liceum) powinien być państwowy egzamin, od którego zależy przyjęcie
      do szkoły dalszego szczebla. Zdecydowanie zmniejszyłoby to ilość słabych uczniów
      w gimnazjach o wysokim poziomie, a leniom i osobomm które w szkole sobie nie
      poradzą zamykałoby całkowicie drogę do zdobycia przyzwoitego poziomu edukacji.
      Do osób twierdzących, że 3 lata liceum to za mało na poznanie ludzi itp.:
      podstawowym zadaniem szkoły jest UCZYĆ, a nie "pomagać w zawieraniu nowych
      znajomości".
      Odnośnie realizacji programu: dobry nauczyciel potrafi realizować aktualny
      program z wyprzedzeniem. Ambitny uczeń sam powtórzy materiał do matury (bez
      pomocy nauczyciela), potrzebny do studiowania materiał również przerobi sam.
      • tippi Re: Czteroletnie liceum wróć! 12.01.06, 19:04
        >Moim zdaniem brakuje tu tylko jednej, istotnej funkcji
        > państwa: kontroli poziomu nauczania. Po każdym poziomie szkoły (podstawówka,
        > gimnazjum, liceum) powinien być państwowy egzamin, od którego zależy przyjęcie
        > do szkoły dalszego szczebla.

że niby nie ma żadnych egzaminów po podstawówce, testów gimnazjalnych i matur???

> Do osób twierdzących, że 3 lata liceum to za mało na poznanie ludzi itp.:
        > podstawowym zadaniem szkoły jest UCZYĆ, a nie "pomagać w zawieraniu nowych
        > znajomości".

otóż szkoła to nie tylko nauka. w końcu spędzamy tam prawie połowę naszego
        młodego życia, tam poznajemy przyjaciół. Nie jesteśmy robotami, by całe dnie
        tylko się UCZYĆ, i tak do napisania matury. A potem pewnie też się mamy
        UCZYĆ,bo na studiach nie powinno się marnować czasu na nic innego....
        Ja mam tego fuksa, że chodzę do szkoły artystycznej, która jest 6+6. łażę z
        tymi samymi osobami już piąty rok i jest super, straszne już sie wydaje to że
        za półtorej roku wszyscy się rozstaniemy i pójdziemy w różne kierunki.
    • nabla_7 Re: Czteroletnie liceum wróć! 14.01.06, 17:42
      Jestem przeciwna 3-letnim liceom

po pierwsze - w 3 lata (a właściwie 2,5) trzeba opanować ten sam materiał co kiedyś w 4 lata (wiem, że teoretycznie powinniśmy coś więcej robić w gimnazjum z programu, ale jednak poziom nauczania w gimnazjum różni się znacznie od tego w liceum...)
      a po drugie - ledwo zdąże się związać jakoś z klasą, ludźmi ze szkoły a tu już koniec

ale mówi się trudno i płynie dalej, płynie się dalej
    • gogi_k4 Re: Czteroletnie liceum wróć! 24.01.06, 22:52
      zgadzam się... reforma była przeprowadzona chyba tylko ze względu na korzyści
      tych , którzy ją uchwalali, bo nie uwierze, że dla dobra uczniów... Od 4 trym.
      mam dzień w dzień 8 lekcji, a czasami więcej...a nie sądzę, żebym była
      mądrzejsza od mojej siostry, która kończyła 4-ro letnie LO.
    • chihuahua1 Re: Czteroletnie liceum wróć! 09.02.06, 20:56
      To, co napiszę, będzie się odnosić nie tyle do czteroletnich liceów, co do profili. No bo na jaki profil ma iść ktoś, kto się wybiera na socjologię, gdzie się zdaje rozszerzoną matematykę i polski? Pomysł z klasami ogólnymi, gdzie w 2 klasie się wybierało przedmioty rozszerzone, uważam za świetny! Ja ze swojej głupoty znalazłem się na biolchemie i dziś jestem już pewien, że ani biologii, ani chemii nie będę zdawał na maturze. Gdyby były klasy ogólne, to bym walił do takowej jak w dym i w 2 klasie wziąłbym rozszerzone polski, historię i angielski. No ale cóż... Na razie staram się uczyć historii z rozszerzonych książek w miarę systematycznie. A matura... Najwyżej pójdę na studia zaoczne, co też ma swoje plusy.
      niesamowiteindywidum.blox.pl/html
    • agnieszka-maria Re: Czteroletnie liceum wróć! 29.04.06, 18:59
      ja nie narzekam na trzyletnie liceum. czasami jest mi troche zal ze tak krotko
      ale raczej ze wzgledow towarzyskich:). jesli chodzi o weryfikowanie wiedzy to
      sa egzaminy po podstawowce i gimnazjum ale te po podstawowce powinny miec wplyw
      na przyjecie do gimnzajum. ogolnie podczas przyjmowania do gimnazjum nie
      powinno byc rejonalizacji-lepszych ucznoiw nalezy oddzielic od tych slabszych,
      bo ci ostatni bardzo obnizaja poziom nauki (nauczyciel musi nieco obnizyc
      poziom wymagan) i potem tacy niedouczeni aczkolwiek pracowici i ambitni
      uczniowie trafiaja do liceow gdzie powinni przygotowywac sie do studiow, a nie
      wyrownywac poziom po gimnazjum.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka