Dodaj do ulubionych

Kompetencje redaktora Arkadiusza G.

IP: *.devs.futuro.pl 08.03.03, 10:52
Całkiem niedawno w prywatnej rozmowie, z bardzo wiarygodnego żródła,
dowiedziałem się ciekawych rzeczy na temat znajomości warsztatu przez
redakora naczelnego Echa Siemianowic Arkadiusza Gacia. Otóż, w czasie gdy
Krzysztof Szyga już go usadził na stanowisku redaktora, wcześniej usuwając
poprzedniego w bardzo nieladny sposób, nie wiedział nawet Arkadiusz Gać co to
jest ŁAM a co KOLUMNA! Ciekawe czy wie chociaz czym różnie się publicystyka
od informacji, a czym informacja od propadandy!?!?
Obserwuj wątek
      • Gość: szpieg Re: Kompetencje redaktora Arkadiusza G. IP: *.devs.futuro.pl 09.03.03, 12:37
        Nie omieszkam przekazać pozdrowień (jeżeli tylko będę miał okazję) - Maciek
        mieszka kilka bloków dalej... lecz muszę cię zmartwić, to nie z nim na ten
        temat rozmawiałem (o ile wiem, to nawet coś tam pisał do Echa Siemianowic)...
        Coż, ja również nie skończyłem studiów dziennikarskich, lecz wiem co to
        kolumna, a co łam itp. - a ktoś kto pełni funkcję redaktora naczelnego wiedzieć
        to musi!!!
              • Gość: szpieg Re: Kompetencje redaktora Arkadiusza G. IP: *.devs.futuro.pl 15.03.03, 17:54
                Prawo Prasowe
                Art. 25. 1. Redakcją kieruje redaktor naczelny.
                2. Redaktorem naczelnym dziennika lub czasopisma może być osoba, która ma pełną
                zdolność do czynności prawnych i nie jest pozbawiona praw publicznych.
                3. Redaktorem naczelnym dziennika lub czasopisma nie może być osoba skazana za
                zbrodnie przeciwko podstawowym interesom politycznym i gospodarczym
                Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli nie upłynął okres 10 lat od zakończenia
                odbywania kary, oraz osoba skazana za występki tego samego rodzaju, jeżeli nie
                upłynął okres 3 lat od zakończenia odbywania kary, osoba skazana za
                przestępstwo popełnione z niskich pobudek, a także osoba, która co najmniej
                trzykrotnie była karana za przestępstwa określone w ustawie - Prawo prasowe.
                Organ rejestracyjny w uzgodnieniu z ministrem spraw zagranicznych może zwolnić
                redaktora naczelnego od wymogu posiadania obywatelstwa polskiego.
                4. Redaktor naczelny odpowiada za treść przygotowywanych przez redakcję
                materiałów prasowych oraz za sprawy redakcyjne i finansowe redakcji w granicach
                określonych w statucie lub właściwych przepisach. Jest również obowiązany do
                dbania o poprawność języka materiałów prasowych oraz przeciwdziałania jego
                wulgaryzacji.
                4a. W przypadku gdy redaktor naczelny uzyskuje immunitet procesowy, obowiązany
                jest wskazać redaktora, który ponosi odpowiedzialność określoną w Art. 49a.
                5. Redaktora naczelnego powołuje i odwołuje wydawca, organ założycielski
                wydawnictwa lub inny właściwy organ.
                6. Przy redakcji działa kolegium redakcyjne, jeżeli statut redakcji lub
                właściwe przepisy tak stanowią.
                7. Przy redakcji może też działać rada redakcyjna (programowa, naukowa), jako
                organ opiniodawczy-doradczy redaktora naczelnego.

Więc, jak widzisz, drogi Wojtku, redaktorem naczelnym może zostać prawie każdy.
                Lecz chodzi tu o kompetencje, tego czy innego dziennikarza, czy redaktora
                (tutaj jest mowa o redaktorze naczelnym Echa Siemianowic). A jeżeli redaktor
                naczelny nie zna warsztatu dziennikarskiego, to jest on dla mnie tyle wart jako
                dziennikarz, co - nie przymierzając - koleś po górniczej zawodówce jako lekarz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka