Dodaj do ulubionych

Co o związkach partnerskich sądzą Polacy

15.06.11, 08:25
Z sondażu TNS OBOP wynika, że ustawę popiera 54 proc. badanych, 41 proc. jest przeciw, 6 proc. nie ma zdania.
Gdy w 2003 r. CBOS zapytał o związki partnerskie par homoseksualnych - 34 proc. badanych było za, przeciw - 56 proc.
W 2002 r. - tylko 15 proc.

"To dowód na to, że w polskim społeczeństwie powoli przebija się podstawowa idea liberalna: jeśli ktoś nie robi nikomu krzywdy, powinien mieć prawo do życia po swojemu. Nawet przeciwnicy homoseksualizmu zaczynają tak myśleć" - mówi filozof prof. Jan Hartman.

forum.gazeta.pl/forum/s,135.html?t=1308118941040
Obserwuj wątek
   • tigertiger Re: Co o związkach partnerskich sądzą Polacy 17.06.11, 10:51
    Podstawowym założeniem Unii Europejskiej jest przestrzeganie praw człowieka i wolności wszystkich obywateli. Tylko państwo świeckie może stać się liberalnym.Liberałowie opowiadają się za rozdziałem kościoła od państwa, które powinno być światopoglądowo neutralne. Jest to związane z koniecznością „zapewnienia obywatelowi możliwie najszerszej wolności, a to po to, by umożliwić mu jak najpełniejszą samorealizację. Do puki będziemy żyć w państwie wyznaniowym/religijne, w którym będziemy podporządkowani jedynej słusznej moralności katolickiej na "mądre społeczeństwo" nie mamy szans.
    Jedyne państwa europejskie, jakie mają podpisane konkordaty ze Stolicą Apostolską to w Włochy, Hiszpania, Portugalia i Polska. Jedyne państwa, gdzie uznawane przez państwo śluby kościelne to: Włochy, Hiszpania i Polska. W większości państw nauczyciele religii są wynagradzani przez państwo, nie jest to jednak sytuacja adekwatna do polskiej, gdyż religia rzadko oznacza indoktrynację religijną, a często jest nauką o religiach.
   • tigertiger Re: Co o związkach partnerskich sądzą Polacy 20.06.11, 08:14
    sumienia?
    Odwoływanie się do czyjegoś sumienia świadczy o tym jak silnie wpojoną mamy jedyna znaną nam moralność czyli katolicką/religijną. Sumienie wedle etyki katolickiej rozumne jest jako odczucie pozwalające rozróżniać dobro i zło, a także oceniać postępowanie własne i innych ludzi.
    Tymczasem każdy człowiek ma prawo, żyć w zgodzie ze sobą o ile tym samym nie działa na szkodę innych. Kraje, w których jest społeczna i kulturalna liberalizacja różnorodność obywateli jest chroniona prawami jednostki i nie narzuca jednego zgodnego z dominująca religia stylu życia. Liberalizm kulturowy obejmuje takie kwestie jak wolność seksualna, wolność religijna, wolność poznawcza oraz ochronę przed ingerencją państwa w sferę życia prywatnego.
    Okazuje się, że coraz więcej Polaków ma poglądy liberalne, a więc sprzeciwia się ingerencji państwa, struktur religijnych lub jakichkolwiek innych form nacisku w życie prywatne jednostek, które mają prawo do własnej moralności o ile nie szkodzą innym.
    • leda16 Re: Co o związkach partnerskich sądzą Polacy 21.06.11, 07:38
     tigertiger napisała:
     > Odwoływanie się do czyjegoś sumienia świadczy o tym jak silnie wpojoną mamy jed
     > yna znaną nam moralność czyli katolicką/religijną. Sumienie wedle etyki katoli
     > ckiej rozumne jest jako odczucie pozwalające rozróżniać dobro i zło,


     Bynajmniej. Zdolność odróżniania dobra od zła jest kanonem prawnym a nie religijnym. W chorobach psychicznych i upośledzeniu umysłowym ta zdolność jest zniesiona, co dowodzi jej wolicjonalno-intelektualnej etymologii.


     a także oc
     > eniać postępowanie własne i innych ludzi.


     Oceniać ludzi można w różnych kategoriach - moralnych właśnie, osobowościowych, rozumowych, społecznych, zawodowych, kulturalnych i wielu innych.


     > Tymczasem każdy człowiek ma prawo, żyć w zgodzie ze sobą o ile tym samym nie d
     > ziała na szkodę innych.


     A któż Ci tego broni?

     Kraje, w których jest społeczna i kulturalna liberaliz
     > acja różnorodność obywateli jest chroniona prawami jednostki i nie narzuca jedn
     > ego zgodnego z dominująca religia stylu życia. Liberalizm kulturowy obejmuje ta
     > kie kwestie jak wolność seksualna, wolność religijna, wolność poznawcza oraz oc
     > hronę przed ingerencją państwa w sferę życia prywatnego.


     He, he, moje zarobki też są moją najbardziej prywatną sferą życia a Państwo ingeruje w tą sferę jak cholera.
  • wuk4 Re: Co o związkach partnerskich sądzą Polacy 29.06.11, 14:36
   Polacy nie boją się już tak bardzo samych związków partnerskich, natomiast niektórych (także gejów/lesbijki) może zniechęcać stereotypowe kojarzenie osób homoseksualnych z ideologią queer i gender. Obawiam się, że tworzenie np. przedszkoli, gdzie wychowuje się dzieci jakby sprawa płci nie istniała (jak w Szwecji), może wywołać agresję homofobiczną i nieufność społeczeństwa do sprawy związków partnerskich.

   grfcagliostro.blogspot.com/2011/06/w-sezonie-ogorkowym-o-odbieraniu-dzieci.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka