Dodaj do ulubionych

Roztocze piekna nazwa krainy...

18.04.04, 19:11
Wiem Misia załozyła podobny wątek ale tu nie chciałem już dochodzić
etymologii a jedynie zachwycać się przepięknym brzmieniem tej nazwy, nie ma
przecież drugiej tak wspaniałej nazwy R o z t o c z e
...może troche za bardzo pojechałem ?
J
Obserwuj wątek
      • stiah Re: Roztocze piekna nazwa krainy... 18.04.04, 22:20
        misia.m napisała:

> Roztocze roztacza rozlegle rozpromienione rozbłyski runa i różnorodności
        > Roztoczańskiej......
        > smile
        Rozległość połączona z poczuciem swobody, lekkości i absoultnej wolności.
        Szczególnie dla tych co tęsknią z daleka...
        • czuk1 Re: Roztocze piekna nazwa krainy... 19.04.04, 14:52
          stiah napisał:

> misia.m napisała:
          >
          > > Roztocze roztacza rozlegle rozpromienione rozbłyski runa i różnorodności
          > > Roztoczańskiej......
          > > smile
          > Rozległość połączona z poczuciem swobody, lekkości i absoultnej wolności.
          > Szczególnie dla tych co tęsknią z daleka...

Roztoczę - opiekę nad wielkimi lasami , które (moja rodzina) i ja)będę
          sadził, pielęgnował i chronił - powiedział Jan Zamoyski, zaczynając ochronę
          lasów i tworząc zwierzyńczyk. Roztocze opiekę nad swoim lasem - powtórzył
          właściciel lasu z Tereszpola. I tak już przez to roztaczanie opieki - poniosło
          się echo po lasach i została ta kraina nazwana R o z t o c z e m .

Oto moja bajka . Mariusz
          • czuk1 Re: Roztocze piekna nazwa krainy... 19.04.04, 15:35
            czuk1 napisał:

> stiah napisał:
            >
            > > misia.m napisała:
            > >
            > > > Roztocze roztacza rozlegle rozpromienione rozbłyski runa i różnorodno
            > ści
            > > > Roztoczańskiej......
            > > > smile
            > > Rozległość połączona z poczuciem swobody, lekkości i absoultnej wolności.
            > > Szczególnie dla tych co tęsknią z daleka...
            >
            > Roztoczę - opiekę nad wielkimi lasami , które (moja rodzina) i ja)będę
            > sadził, pielęgnował i chronił - powiedział Jan Zamoyski, zaczynając ochronę
            > lasów i tworząc zwierzyńczyk. Roztocze opiekę nad swoim lasem - powtórzył
            > właściciel lasu z Tereszpola. I tak już przez to roztaczanie opieki -
            poniosło
            > się echo po lasach i została ta kraina nazwana R o z t o c z e m .
            >
            > Oto moja bajka . Mariusz
            Bajki bajkami ale trzeba zejść na ziemię.
            Bedę miał za godzinę gości z W-wy. Czytam więc album Roztocze wyd.Voyager by
            nie wpaść w kolizję z tym co chcę gościom powiedzieć. I tu nazwę Roztocze
            wywodzi się z - krainy rozdzielającej (przyp. zlewiska Morza Bałtyckiego i
            Czarnego), czyli w miejszowym dialekcie "roztaczającej" wody rzek płynących w
            różnych kierunkach. Inna wersja etymologiczna (wg autorów omawianego albumu -
            ROZTOCZE) genezy nazwy Roztocza - wywodzi się ją od dużej liczby wąwozów
            rozcinających, roztaczających zbocza wzgórz.
            Jako Mariuszowi - założycielowi forum Roztocze wypadało mi wiarygodnie
            uzupełnić i częściowo wyprostować bajki niejakiego czuka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka