Dodaj do ulubionych

Czartowe Pole-który szlak

30.07.15, 14:31
Witam.
Za kilka dni jedziemy z rodzinką do Krasnobrodu,juz nie mogę doczekać się kiedy zobaczę te piękne okolice.Jedziemy na Roztocze po raz pierwszy,kupiłam juz przewodnik i tu mam dylemat.Zaplanowałam wycieczkę między innymi do rezerwatu Czartowe Pole w przewodniku polecają jako ciekawsza ściezkę dolną ,natomiast w int znalazłam opisy że ciekawiej jest iść ścieżką górną-[znaki niebieskie].Proszę poradźcie który kolor ścieżki wybrać tak by nic nie pominąć i by było atrakcyjnie dla 10 latki.
Prawie codziennie zagladam na Wasze wspaniałe forum ,są tu życzliwe osoby potrafiace pieknie opowiadac o swoim regionie.
W planach mamy oczywiscie tez szumy,Zamość ,Zwierzyniec,Górecko Kościelne,Józefów i kamieniołom oraz Mokre Lipie-krainę miodu oraz sanktuarium w Radecznicy no i oczywiscie kąpiel w zalewie w Krasnobrodzie.Oby tylko czasu starczyło.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Obserwuj wątek
      • leszeks Re: Czartowe Pole-który szlak 31.07.15, 00:29
        Andy, podziwiam Twój ambitny plan i życzę Ci aby się spełnił! Jeśli nie zdążysz teraz to będzie okazja do następnego przyjazdu na Roztocze.

Jeśli chodzi o ścieżki to zdecydowanie polecam dolny szlak. Zarówno dla 10-cio latka jak i dla rodziców na pewno ciekawszy. Powrót ścieżką drugim brzegiem Sopotu obok ruin papierni. Jeśli jeszcze dasz radę to przeczytaj książkę "Wrzosowiska" Moniki Rebizant-Siwiło. Spora część akcji dzieje się na Czartowym Polu i dużo historii miedzy innymi o Miszce Tatarze, obok jego pustego grobu będziecie przechodzić. Również w drodze do kamieniołomów w Józefowie miniecie pomnik w miejscu, w którym zginął.

Będąc na Czartowym polu możesz podjechać ok. 1 km w stronę Oseredka i Suśca. Tam stoi pomnik w miejscu obozu NKWD, gdzie byli więzieni partyzanci AK. Józefowscy AK-owcy chcieli odbić więźniów. Uderzyli w południe, ale spóźnili się. Rano wszystkich wywieziono do innych obozów.

W Józefowie koniecznie idźcie na lody przy skrzyżowaniu Wojska Polskiego i Miszki Tatara! smile

Z Twojego opisu widzę, że jesteś świetnie przygotowany, ale daj znać jeśli potrzebujesz jeszcze pomocy.

Życzymy Wam miłego pobytu i koniecznie napisz jak było.
        • andy810 Re: Czartowe Pole-który szlak 31.07.15, 07:15
          Serdecznie dziekuję,wiedziałam ze na tym forum mogę liczyć na pomoc.W takim razie pójdziemy dolnym szlakiem.O lodach będziemy pamiętać jak i o słynnych lodach U Buchty w Zwierzyńcu.
          Książkę "Wrzosowiska" odszukam po powrocie w bibliotece bo z Twojego opisu widzę ,ze warto ją przeczytać.
          Jesli mogę jeszcze zadać jedno pytanie to proszę o podpowiedź w sprawie parkingu w Zamościu czy ten na ul.Partyzantów bedzie odpowiedni ,doczytałam ze jest chyba bezpłatny ale zależy mi na tym by był w miarę blisko rynku.Chcemy pochodzić po rynku,parku miejskim-podobno bardzo ładny,po drodze Arsenał,Katedra-punkt widokowy może Bastion ,zoo jak wystarczy czasu.
          A i mój nick jest trochę mylący ale jestem kobietą-Anna.
          • leszeks Re: Czartowe Pole-który szlak 31.07.15, 09:57
            Ania,
            Tak, parking przy ul. Partyzantów jest bezpłatny. Jest mały problem z nim, bo często brakuje miejsca. Jeśli nie znajdziesz tutaj miejsca to przejedź ul. Partyzantów oddalając się od Starówki, skręć w lewo w Peowiaków. I zaraz za Urzędem Gminy w lewo. Tutaj jest duży parking, nieznacznie dalej. Za to masz piękny widok na mury miasta, punkt informacji turystycznej oraz restaurację "Luneta" (tanio i pysznie, w lipcu mieli kuchnię gruzińską).
            Parking
            Stąd możesz albo wejść na Starówkę bramą Lwowską albo obejść dookoła Plantami (piękny widok miasta zza murów) i zacząć od parku. Z bramy Lwowskiej możesz iść bezpośrednio na Rynek Wielki albo obok kościoła Św. Mikołaja (warto zajrzeć) przejść wiaduktami nad torami i wejść na mury tzw. "Furtą Wodną" i przez Rynek Wodny na Wielki. Na Rynku Wielkim warto zasilić się gorącą czekoladą w Chocolaterie (to również jest u Bachty smile ). Na Rynku Wielkim w godzinach 17-18 obejrzycie pokazy musztry, a na pewno usłyszycie wiele huku. smile

Śmiało pytaj, chętnie pomożemy.
            • andy810 Re: Czartowe Pole-który szlak 31.07.15, 12:03
              Leszku
              Bardzo dziękuję za informacje i mapę,zaznaczyłam sobie wszystkie te obiekty o których piszesz na mojej mapce-przewodniku.Na chwilę obecna uzyskałam odpowiedzi na wszystkie moje pytania.Nocleg i wyżywienie mamy w Centrum Szkolenia i Rekreacji w Krasnobrodzie.Teraz pozostaje tylko odliczać dni do wyjazdu-jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam
              • leszeks Re: Czartowe Pole-który szlak 31.07.15, 13:40
                Ania,
                Macie bardzo dobry ośrodek z basenem i blisko do Św. Rocha na wieczorny spacerek. Junior pewnie będzie chciał obejrzeć dinozaury. smile

Spacerując po Alei NMP wyobraź sobie ostatnią szarżę ułańską, która tutaj miała miejsce we wrześniu 1939 roku. Juniorowi możesz powiedzieć o płk. Andersie, który dowodził atakiem polskich żołnierzy na Krasnobród ze wzgórza tam gdzie teraz jest wieża widokowa. Albo o płk. Roweckim, który topił w bagnach Wieprza swoje czołgi z powodu braku paliwa. Obaj we wrześniu byli jeszcze pułkownikami. Wspomnij też o prezydencie Mościckim, w drodze do Rumunii, chowającym się pod dębami przed niemieckim bombardowaniem w majątku senatora Fudakowskiego. Możesz mu też powiedzieć o bitwie powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi na polu tam gdzie teraz są dinozaury, a nie ma nawet pomnika! O Marysieńce na pewno już poczytałaś w przewodnikach, też warto opowiedzieć. To tak młodym ku pamięci, bo niestety na lekcjach historii naszych dzieci o tych wydarzeniach już prawie nie uczą. sad

Jeszcze raz życzę miłego wypoczynku i w razie potrzeby pytaj.
                • andy810 Re: Czartowe Pole-który szlak 01.08.15, 07:16
                  Roztocze bardzo przez historyczne wydarzenia naznaczone,warto by o tym poczytać coś więcej bo tak jak Leszku piszesz w szkole nie zawsze się można o tym dowiedzieć.
                  Z ośrodka tez jestem zadowolona choć na razie widziałam go tylko w necie ale myslę ze będzie fajnie się mieszkało przez te kilka dni.
                  Odezwę się po powrocie i napiszę o moich wrażeniach z pobytu na Roztoczu.
                  A junior to juniorka ciekawa świata.
                  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za bardzo przydatne informacje.
                  • leszeks Re: Czartowe Pole-który szlak 01.08.15, 11:22
                    Przepraszam Juniorkę! W ramach przeprosin zdradzę Wam jedno tajemnicze miejsce. Zajmie Wam 5 min. w drodze do Zamościa. Wyjeżdżając z Krasnobrodu na końcu długiej prostej, tuż przed zakrętem przed Jacnią jest w lewo wąska dróżka asfaltowa. Trzeba skręcić w tą dróżkę i można się zatrzymać po lewej stronie za ok. 100 m, gdy las kończy się po prawej. Zejdźcie w dół ścieżką, zobaczycie bijące źródełka i krzyż na małym ostrowiu. To jest uroczysko Belfont, prawdziwie urocze miejsce.
                    Dawno, dawno temu rozzłoszczony na ludzi diabeł zatopił kościół w bagnie tak głęboko, że do dzisiaj nie można namacań dna. Później Marysieńska między innymi tutaj spotykała się potajemnie z Sobieskim. A przed wojną pewien Kazach prowadził tutaj bardzo znane sanatorium i leczył ... Kumysem. smile Gdyby dzisiaj IPN "prześwietlał" go to zapewne zostałby sowieckim agentem, bo przyciągał tutaj wielu ówczesnych notabli. Między innymi gościł prezydenta Mościckiego.
                    A dzisiaj jest tutaj po prostu uroczo!
                    Aby wrócić do poprzedniej trasy możecie zawrócić w miejscu. Albo jechać dalej ok. 1 km, na skrzyżowaniu skręcić w prawo i po ok. 1 km dojeżdżacie do Jacni. Na skrzyżowaniu w lewo do Zamościa, a w prawo do Krasnobrodu.

Życzę Wam bardzo udanego wyjazdu!
                    • andy810 Re: Czartowe Pole-który szlak 01.08.15, 18:18
                      A tam nie ma za co przepraszać,junior tez będzie ale 18 lat w sierpniu skończy więc dorosły prawie juz.
                      Uroczysko Belfont brzmi bardzo ciekawie dopisuję do mojego planu.
                      Jedziemy z centralnej Polski i po drodze zaplanowałam jeszcze Sandomierz a w drodze powrotnej sanktuarium Kałków Godów.
                      Pozdrowienia przesyłam także w drugą stronę-jutro wyjazd więc odezwę się po powrocie.
                        • andy810 Re: Czartowe Pole-który szlak 22.08.15, 17:59
                          Przepraszam ze nie odezwałam się od razu po powrocie ale zaraz po przyjeździe urzadzaliśmy synowi 18-ste urodziny i miałam w domu prawdziwy kołowrotek.Ale wracając do tematu z wyjazdu jestem bardzo ale to bardzo zadowolona ,pogoda nam dopisała tzn był upał ale mnie on jakoś nie przeszkadzał a dzięki temu 1 dzień poświęciliśmy na kąpiel w zalewie w Krasnobrodzie bardzo ładnie zagospodarowany,piasek chyba przywieziony z nadmorskich plaż,czystość wody średnia no ale wiadomo to zalew.Byliśmy w Zwierzyńcu ,przy kościółku na wodzie i szlakiem przez wydmę poszliśmy nad Stawy Echo zdecydowanie mniej ludzi niż w Krasnobrodzie.Pojechaliśmy do gospodarstwa pasiecznego Ulik -miodów wystarczy nam chyba na rok,spędziliśmy u przemiłej gospodyni chyba z godzinę delektując się pysznymi miodami,zakupiliśmy tez piękne świeczki z wosku i miody w upominku dla całej rodziny.Stamtąd blisko było do Radecznicy więc mieliśmy okazję przejść po 102 stopniach prowadzących do sanktuarium.
                          Byliśmy tez przy kaplicy św.Rocha i przy kapliczce na wodzie oraz w sanktuarium w Krasnobrodzie.Jeden dzień spędziliśmy w Zamościu,bardzo ciekawe muzeum barwy i oręża Arsenał,piękny rynek potem pojechaliśmy do byłej jednostki wojskowej męża ,z sentymentu chciał zobaczyć jeszcze raz miejsce gdzie był w wojsku.Jednostka jest już zapuszczona i chyba z wojskiem nie wiele ma już wspólnego jakiś dozorca powiedział nam że nie wolno mu udzielać żadnych informacji.Więc mąż zrobił sobie kilka pamiątkowych fotek przy samolocie i odjechaliśmy.Urzekł mnie również Rezerwat Czartowe Pole-cały szlak obeszliśmy 2 razy ,miejsce które przyciąga jak magnez.
                          Niestety nie udało nam się zobaczyć tego wszystkiego co miałam w planach 4 dni to zdecydowanie za mało najbardziej ubolewam nad tym że nie byliśmy na szumach .
                          Po drodze byliśmy w Sandomierzu a w drodze powrotnej w sanktuarium o którym wcześniej pisałam.
                          Bardzo chciałabym jeszcze kiedyś wrócić na Roztocze i udać się w te miejsca w których teraz nie byliśmy.
                          Macie piękne tereny i czyste powietrze,przy ładnej pogodzie nie sposób się nudzić.Na pewno będę polecać Krasnobród i okolice-bo warto.
                          • leszeks Re: Czartowe Pole-który szlak 23.08.15, 17:40
                            Ania,
                            Dziękuję za informację o pobycie i bardzo cieszę się, że Wam się podobało. To teraz pozostaje mi tylko życzyć abyście jak najszybciej zaplanowali kolejną wizytę i już dłuższą.
                            Jesienią oraz zimą też jest pięknie na Roztoczu, można pobiegać lub zjeżdżać na nartach. A i do następnego lata to już tuż, tuż. smile

Dzięki i pozdrawiam Waszą rodzinę!
                            • andy810 Re: Czartowe Pole-który szlak 27.08.15, 13:06
                              Leszku liczę na to że zawitamy na Roztocze jeszcze nie raz bo nie sposób nie zakochać się w tym miejscu tak uroczym.Mapy i przewodnik zostały więc mam nadzieję ze zostana jeszcze wykorzystane.Pozdrawiam serdecznie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka