Dodaj do ulubionych

Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna

06.07.06, 09:55
Na stronie UM Szczebrzeszyna zamieszczono informacje , o opracowaniu
„Koncepcji programowo – przestrzennej budowy wielozadaniowego zbiornika
wodnego w dolinie rzek Wieprz i Świnka w miejscowościach: Kawęczyn, Brody Małe
i Szczebrzeszyn" czyli na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego
jak napisano dalej.
Calosc:
www.inter.media.pl/nt-bin/szczebrzeszyn/start2.asp?page=artykul&tytul=Aktualno%B6ci&dzial=Aktualno%B6ci&nr=542
Obserwuj wątek
    • ubott.1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 06.07.06, 21:15
      Szczebrzeszyn chce walczyc o turystow. Nie zatrzymuje sie ich w Szczebrzeszynie
      za dużo na dłuzej o noclegach nie wspominając. Kiedy w odległym o zaledwie 10
      km Zwierzyncu wedle jednej z gazet w okolicy jest ok. 1000 miejsc noclegowych i
      pełno turystow. Dlatego zapewne tez sa i takie pomysły wladz by tych turystow
      zatrzymac w Szczebrzeszynie.
      • roztoczanski Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 06.07.06, 23:31
        Myslisz, ze to pomoze? Rozbija namioty na plazy?
        Takie miejsce trzeba pozniej utrzymac w odpowiednim stanie, u nas starcza
        pieniedzy na wykonanie, a pozniej brakuje na konserwacje. Moze trzeba zachecic i
        pomoc ludziom w tworzeniu gospodarstw agroturystycznych. jak nie bedzie bazy
        noclegowej, to turysci pojada dalej. Dom wybudowany w Kaweczynku chyba dalej nie
        czynny i daleko od Szczebrzeszyna.
        W Nieliszu nie widze wykorzystania zalewu do przyciagniecia turystow. Boje sie,
        ze tu bedzie podobnie. Jakos w Zwierzyncu radza sobie duzo lepiej.
        Pozdrawiam.
        • ubott.1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 00:06
          Napewno nie pomoze nic nie robienie a woda przyciaga ludzi. Pomoc powiadasz w
          tworzeniu gospodarstw agroturystycznych ale jaka ? Przeciez zalozenie takie nie
          jest trudne tylko turystow brak. A fajnie by było by obok Zwierzynca i
          Krasnobrodu Szczebrzeszyn także stał sie bazą dla turystow. Bo szczerze mowiac
          teraz w Szczebrzeszynie turysta zatrzymuje sie gora na 30 min kolo pomnika
          Chrzaszcza i jedzie dalej. Zwierzyniec dzieki pieknym zbiornikom wodnym w duzym
          stopniu przyciaga turystow.
          Zas co do Nielisza to nie jest jeszcze ukonczona budowa zbiornika wodnego gdyz
          brakuje kasy. Z tego tez powodu jest utrudniony rozwoj turystyki w Nieliszu.
          • czuk1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 06:34
            Jeśli dyskusja rowinie się - przyłączę się. Na wstępie, zgadzam się z
            Roztoczańskim i to w pełni. Ubotcie. Zalewy z Zwierzyńcu nie są magnesem dla
            turystów. Jeden zimny (na Wieprzu), drugi niechciany (przez RPN,ekologów) i
            prymitywny (z konieczności). Przykład Nielisza jest trafiony. Ludzie na Roztocze
            nie jadą dla wody lecz przyrody. Szczebrzeszyn (jego mądry dr) niech budje swoją
            skocznię narciarską, ten wirtualny ekonomicznie pomysł, bowiem jest mniej
            szkodliwy dla środowiska.
            m
              • roztoczanski Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 09:03
                Ja jak najbardziej ciesze sie z rozwoju Sczebrzeszyna.
                Chcialbym jednak, aby dzialania byly przemyslane. Moze warto zaczac od
                mniejszych inwestycji np: zorganizowac wypozyczalnie kajakow, ktora kiedys
                istniala i cieszyla sie duzym powodzeniem. W Zwierzyncu Echo przyciaga ludzi
                swoim malowniczym polozeniem natomiast zalew w Rudce bardziej wypozyczalnia
                sprzetu wodnego, ludzie biara kajaki i plyna w gore Wieprza. Stworzenie
                zbiornika z odpowiednim zapleczem i poznisze utrzymanie go wymaga duzo
                pieniedzy, ciekawe czy Sczebrzeszyn stac na takie inwestycje.
                Jesli chodzi o agroturystyke, to miasto powinno przygotowac przedewszystkim
                informacje o warunkach jakie trzeba spelniac, dokonczyc budowe kanalizacji, dla
                zachety ustalic jakis ulgi podatkowe, ewentualnie znalesc kredyt
                niskooprocentowany na przygotowanie gospodarstwa, jesli jest mozliwe pozyskanie
                srodkow unijnych, to pokazac ludziom jak je osiagnac.
                Ciekawe czy miasto ma w planach budowe hotelu, czy powstanie punkt informacji
                turystycznej.
                Jakos nie widze mozliwosci, by wylozony plytami rynek i nawet zbiornik wodny
                przy istniejacych mozliwosciach noclegowych zatrzymal turystow na dluzej. Teraz
                sukcesem jest jak przyjezdni zatrzymaja sie na godzine.
              • tomalab1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 09:16
                Jestem turytą z Warszawy , korzystam z usług agroturystycznych nie tylko
                na Roztoczu . Zadziwia mnie mania tworzenia zalewów i do tego wiara że zalewy te
                przyciągną tłumy turystów co spowoduje rozwój regionu itp. W tym roku spedziłem
                urlop w Beskidzie Niskim w gospodarstwie agroturystycznym które nie leży nad
                żadnym zalewem a mimo to ma tylu klientów że pokój trzeba rezerwować pół
                roku wcześniej .
                Spodobała mi się inicjatywa władz woj.podkarpackiego dotycząca utworzenia
                Szlaku Architektury Drewnianej . Przy drogach umieszczone są drogowskazy do
                zabytów drewnianych takich jak cerkiew , dwór czy kościół znajdująch się w
                okolicy a przy samym obiekcie jest krótki opis , historia i wskazówki
                gdzie w najbliższej okolicy szukać nstępnego zabytku . A może władze
                gmin roztoczańskich woj.lubelskiego pomyślałyby o podobnym rozwiązaniu
                a nie budowaniu kolejnych zalewów
                • czuk1 Coś sie dzieje, na plus. A zalewom dajmy pokój. 07.07.06, 09:41
                  Masz rację. Po co zalewy. Lepiej robić spływy kajakowe Wieprzem, od miejsca
                  najwyższgo) do zbiornika retencyjnego w Nieliszu .. i dalej..
                  Był by to dowód na to, że na wodzie można wypoczywać inaczej.
                  Cieszę się, że jest moda (w samorzadach)na ścieżki przyrodnicze. trasy rowerowe
                  = opisywane na przystankach i oznakowane.
                  Nawet Krasnobród (gdzie zainteresowanie turystyką ze strony władz jest znikome)
                  ma takie ścieżki i trasę turystyczna lokalną (piekną, 6 km) od Doliny Św.Rocha
                  przez lasy do Hutek.
                  m
                  • roztoczanski Re: Coś sie dzieje, na plus. A zalewom dajmy pokó 07.07.06, 11:08
                    Warto stworzyc trase zaczynajaca sie i konczaca w Szczebrzeszynie, bo do
                    Kaweczynka jest przepiekna, ale pieszy turysta musialby tam nocowac (moze o to
                    chodzilo?).
                    Moze trzeba zalozyc wypozyczalnie rowerow? Wycieczki autokarowe moze by
                    korzystaly z takiej mozliwosci zwiedzania, nad morzem w sezonie takie
                    wypozyczalnie niezle funkcjonuja.
                    • tomalab1 Re: Coś sie dzieje, na plus. A zalewom dajmy pokó 07.07.06, 11:37
                      Wiele , wiele lat temu któregoś pięknego dnia przejechałem
                      na rowerze trasę Zamość - Szczebrzeszyn - Zwierzyniec - Zamość
                      coś około 70-80 km . Do dziś wspominam to z przyjemnością.
                      Myślę że opisanie zabytków , stworzenie drogowskazów - tak jak zrobiono to
                      w województwie podkarpackim byłoby krokiem w dobrym kierunku i nie takim pewnie
                      drogim. Szkoda że woj.lubelskie nie dogadało się z podkarpackim
                      przecież Roztocze leży w obu województwach . A ciekawe co robią te różne
                      organizacje mające za zadanie promowanie turystyki ?
            • niklosss Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 11:56
              > Ludzie na Roztocze nie jadą dla wody lecz przyrody.

Hmmm... Myślę, że przeceniasz ogromną większość "turystów" i jednak wiekszość
              przyjeżdza po prostu poleniuchować. Argumentem niech będą tłumy przy każdej
              większej kałuży, czy to w Zwierzyńcu, Krasnobrodzie, Majdanie czy nawet w
              Rebizantach. Dla gros przyjeżdzających przyroda tak, ale bardziej jako atrakcja,
              którą można się później pochwalić i pokazać na zdjęciach, byle się nie zmęczyć
              przy dojściu. Jeśli jest inaczej, to dlaczego z Suśca do Rebizantów tłum wali
              asfaltem, zamiast przepięknym i raczej pustym już za wodospadem niebieskim
              szlakiem, czy krótszym żółtym? Każdy region potrzebuje "magnesów", które będą
              przyciągać ludzi i tak jak dla Zwierzyńca jest Bukowa Góra, Echo i Florianka,
              tak dla Szczebrzeszyna może być chrząszcz i zalew, choć ja bym jeszcze dorzucił
              niesamowite wąwozy smile

pozdrawiam
              • ubott.1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 14:46
                Popieram niklosssa bo grono turystow jest tak jak chocby nad j. Białym
                przygotowana na lenistwo. Ci o ktorych piszecie wyzej to turysci konkretni,
                zorganizowani i oni sami znajda sobie miejsca do spedzania czasu, sciezki itd.
                ale rodziny nie beda ciagneły do np. tras rowerowych bo np. zona nie była na
                rowerze juz z 15 lat, dziecko jest za małe a mąż chetnie wypiłby piwko rozpalił
                grila pooglądał jakies wystepy, pomoczył nogi w wodzie. Mowicie o hotelu w
                Szczebrzeszynie a czy nie sadzicie ze stałby pusty ? Zobaczcie tez jaki jest
                teraz dostep do wieprza w Szczebrzeszynie gdzie np w Zwierzyncu wzdluz rzeki sa
                ładne sciezki. W lecie tez jak sama nazwa mowi jest gorąco i gdzie nie jak nad
                wodą mozna ochlodzic sie ?
              • czuk1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 14:50
                Pozostańmy przy swoich zdaniach.
                Wolę Wieprz z meandrami niż lustro wody - w Szczebrzeszynie.
                Jak piszesz o wąwozach. Ilu turystów zna te wąwozy? W których przewodnikach
                sa one opisane? ...itd, ip. pytania.

Powiem z innego podwórka.
                A Rezerwat Nowiny na trasie od Hamerni do Suśca. Ilu turystów zaliczyło.
                Gdzie jest on opisany?
                Itd. Niby mamy to Roztocze opisane w przeowdnikach , ale niestety niedokładnie.
                m
                • niklosss Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 15:22
                  czuk1 napisał:

> Pozostańmy przy swoich zdaniach.
                  > Wolę Wieprz z meandrami niż lustro wody - w Szczebrzeszynie.
                  > Jak piszesz o wąwozach. Ilu turystów zna te wąwozy? W których przewodnikach
                  > sa one opisane? ...itd, ip. pytania.

Nasze zdania się wiele nie różnią, ja też zdecydowanie wolę rzeki dzikie niż
                  uregulowane i z asfaltem do samej wody. Ale z drugiej strony ludziom trzeba dać
                  możliwość zarobku w turystyce i zadaniem władz jest jakieś "magnesy"
                  przygotować, a nie zaczynać od zakrystii wink i najpierw budować kwatery. Jeśli
                  teren będzie atrakcyjny i będą chętni do noclegów, to ludzie sobie poradzą i
                  kwatery przygotują bez niczyjej pomocy, trzeba tylko dać im szansę.
                  Acha, ja nie twierdzę, że ten zalew należy zbudować dokładnie w tym miejscu i w
                  tym kształcie, bo prawdę mówiąc dobrze tych okolic nie znam. Proszę traktować
                  moje "wynurzenia" bardziej ogólnie smile

Co do wąwozów, to ja bym odwrócił pytanie na "ilu turystów przeczytało
                  jakikolwiek przewodnik?" Ja się o Piekiełku dowiedziałem z internetu i właśnie
                  przewodników.

pozdrawiam
                  • roztoczanski Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 16:01
                    Ja uwazam, ze trzeba wykorzystac istniejace atuty, reklama i przygotowanie tras
                    turystycznych, organizacja splywow kajakowych beda tansze niz tworzenie
                    zbiornika wodnego, moze mozna powalczyc o turyste bez niszczenia istniejacego
                    piekna. Jak bedzie zalew moze okazac sie, ze przyjada tylko okoliczni
                    mieszkancy, bo turysci wybiora bardziej atrakcyjne i sprawdzone miejscowosci,
                    gdzie moga sie zatrzymac na urlop, bo sa kwatery i mozliwosc zjedzenia posilku.
                    To wcale nie jest zaczynanie od zakrysti. Dom musi miec solidne fundamenty.
                    Pozdrawiam.
                    • ubott.1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 07.07.06, 19:21
                      Szczebrzeszynowi trzeba duzo by stac sie interesujacym miejscem wypoczynkowym
                      dla turystow i nie da sie tego zrobic w rok czy tez dwa. Duza inwestycja
                      napewno by w tym pomogła. To o czym piszecie jest tylko małymi kroczkami dla
                      turystow, ktorzy juz są a sami piszecie ze ich niestety nie ma. Przewodniki sa
                      dla tych co chcą je czytac, internet tu akurat szczebrzeszyn ma wiele ciekawych
                      stron, ale musi byc tez cos dla turystow, ktorzy tylko przejezdzaja przez
                      miasto. Tafla wody napewno ich by przyciągneła.
                      A mam pytanie do czuka ?
                      Piszesz o meandrach wieprza a powiedz mi czy choc raz byłes na tych łąkach koło
                      szczebrzeszyna ?
                      Pisałeś, że woda nie przyciąga wiec ile razy byłes na Bukowej gorze a ile razy
                      nad echem ? Ja na bukowej z 5 razy a nad echem ze 100.
                      • leszeks Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 08.07.06, 00:28
                        Ubott, zadałeś celne pytanie. smile
                        W zupełności zgadzam się z Niklosssem i Ubottem. Na 100 'turystów' pewnie z 5
                        przeczyta przewodnik i z chęcią pojedzie obejrzeć wąwozy lub cokolwiek trochę
                        innego. Ale pieniądze będą z tej całej reszty 95. Mały zalew (trochę większy
                        niż w Krasnobrodzie) raczej nie zaszkodzi łąkom a może pomóc miastu. Tylko oby
                        jego wykonanie było dobra, a nie tak jak w Nieliszu zaczeło się i nie ma
                        pieniędzy. Jeśli ich nie ma to lepiej nie zaczynać. Ale mamy też inne czasy.
                        Dlaczego nie skorzystać by z jakichś dopłat unijnych i zrobić dobrą iwestycję
                        dla miasta. Tuż za zabudową Szczebrzeszyna Wieprz nie wiję się aż tak pięknie
                        jak przed Szczebrzeszynem a i łąki pewnie w tym miejscu nie są prawdziwymi.
                        Będzie to na pewno dużą szansą dla miasta.
                        Tylko oby to było zrobione z głową! Tego najbardziej się obawiam.

Pozdrawiam, Leszek.
                        • roztoczanski Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 08.07.06, 02:08
                          Sztuka jest wlasnie by ich zachecic do zwiedzenia,bo naprawde warto.
                          Popatrz na jakosc wykonania nawierzchni z klinkieru przed UM w Sczebrzeszynie,
                          mozna wywinac orla jak zloto, pensjonat w Kaweczynku sobie stoi zamiast zarabiac
                          na siebie, kolo swierszcza turysta nie ma sie gdzie zatrzymac, moze niech ucza
                          sie dobrej roboty na prostszych zeczach, wtedy sa mniejsze straty. Moze na
                          poczatek trzeba odnowic poniszczone tablice informacyjne, wyciac przy nich
                          pokrzywy, szczegolnie przy drodze na Zamczysko, odsloni sie wtedy laweczka
                          (chyba, ze to atrakcja turystyczna - zwiedzanie z leczeniem reumatyzmu}.
                          Ciekawi mnie czy jest opracowanie przewidywanych zyskow z wykonania zbiornika
                          wodnego, bo takich informacji na stronie UM nie znalazlem.
                          Pozdrawiam.
                          • czuk1 Niech zajmą się miastem na codzień. 08.07.06, 11:27
                            I to jest myślenie ekonomiczne (Roztoczańskiego). Dr burmistrz powinien je mieć
                            na codzień.

Hasło-;} Roztoczański - na burmistrza Szczebrzeszyna
                            Tomek (ścigany za forum internetowe) - na Inspektora Promocji Miasta.

Wybory przed nami. Pamiętajcie forumowicze ze Szczebrzeszyna.

PS. Dodam, że jadąc rowerem na trasie turystycznej z Kawęczynka (po Szcz.Parku
                            Krajobrazowym)na odcinku od ZGK do miasta jest nawierzchnia rzuconych płyt
                            betonowych, taka że jadącemu z góry rowerzyście głowa może odpaść. Nie można
                            jej wyłożyć asfaltem, tyle lat jest taki stan???!!!
                            A koło pomniczka Świerszcza pokrzywy, bałagan. To wstyd???!!!
                      • czuk1 Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 08.07.06, 11:10
                        Ubotcie. Przecież mówiłem Ci , że miałem siedlisko rolnicze w Topólczy
                        (przekazałem je synowi) w odległości 400 m od Wieprza. Idzie się tam łąkami.
                        Zalew zalał by moją chałupę. Za dużo tam chałup położonych prawie na poziomie
                        wód Wieprza. zalew może być jedynie utworzony (najtańszym kosztem, bez burzenia
                        i wywłaszczania) na łąkach w samym Szczebrzeszynie.

• leszeks Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 08.07.06, 11:29
                          Myśle że jeśli już to lokalizacja powinna być pomiędzy Szczbrzeszynem a
                          Klemensowem. W tym miejscu najbardziej przysłużyłaby się miastu i najmniej
                          zniszczeń zrobiła. Przed Szczebrzeszynem nie bo zniszyłoby to piękne krajobrazy
                          i łąki. Za Klemensowem to samo. Tylko i wyłącznie na tyłach samego miasta.
                          Jeśli zalew zrobiony byłby mądrze to jedna częśc mogłaby być turystyczna a
                          druga dzika i przyrodnicza. W ten sposób Szczebrzeszyn zyskałby dodatkową
                          atrakcję przyrodniczą: dzikie ptacwo wodne. Tak jak to się stało w Nieliszu.
                          Obecne ptactwo tych terenów wciąż miało by gdzie żyć.

Pozdrawiam, Leszek.
                          • roztoczanski Re: Planują zniszczyć łąki koło Szczebrzeszyna 08.07.06, 11:59
                            Jest to chyba jedyna sensowna lokalizacja, najmniej sie niszczy i najblizej
                            miasta. Jesli ta inwestycja zaklada przyciagniecie turystow do Szczebrzeszyna,
                            to nie moze byc w Topulczy czy w Kawęczynie.
                            Ja sie dalej zastanawiam, czy Szczebrzeszyn ma srodki na taka inwestycje. Teraz
                            nie ma tam placu zabaw dla dzieci, a do niedawna dostepny plac nalezacy do
                            przedszkola zostal solidnie zamkniety. Jak miasto nie nie stac na takie
                            podstawowe rzeczy, to obawiam sie, ze pieniadze na zalew zostana doslownie
                            utopione w blocie.
            • amalfi Tak - dla zalewów 08.07.06, 08:33
              Woda jest konieczna do zatrzymania się, popływania. Ja pamiętam jeszcze te
              czasy gdy dało się pływać w Wieprzu. Jako dziecko byłam bardzo nieszczęśliwa
              gdy nie można było się gdzieś kąpać.
              Dlaczego rodziny z małymi dziećmi wybierają urlop tam gdzie są duże piaszczyste
              plaże??
              Dzieci lubią wodę, kobiety lubią się opalać i tak pewnie pozostanie.
              Powiedziałabym, że pasjonatów wyłącznie zwiedzania jest niewielu.
              • tp4949 Re: Tak - dla zalewów 16.07.06, 08:18
                Glupio mi to pisac, bo pomysl zalewu na lakach mi sie nie podoba, ale jakas
                plaza by sie przydala. Ostatnie dwa tygodnie slonce prazylo niemilosiernie i
                bez wody nie dawalo sie wytrzymac. I jezdzilismy z dzieciakami do Krasnobrodu
                albo do Zwierzynca, spedzajac tam cale dnie.
                • amalfi Re: Tak - dla zalewów 20.07.06, 09:18
                  Tak jest wszędzie - turyści są tam gdzie jest woda. Pewnego upalnego weekendu
                  nad najbardziej popularnym w lubelskim jeziorem Białym było ponad. 70 tys.ludzi.
                  Szczebrzeszynowi taki natłok nie grozi smile
                  W Nieliszu tez nie ma takich ilości turystów, bo nie można się kąpać, nie ma
                  parkingów, nie ma infrastruktury.
                  Całkowity brak gospodarza.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka