Dodaj do ulubionych

Ojej, co tu wybrać 2018 - 7 (vol. 93)

01.07.18, 12:35
Z małym opóźnieniem - bo widzę, że Grek już sporo zapowiedzi na dziś dał!

Greku, czy powtórzysz tu swój wpis mundialowy?
Obserwuj wątek
  • grek.grek Mundial 2018 dzień 17 01.07.18, 13:12
   a zatem :

   15 :45 TVP2 : Hiszpania - Rosja

   19:45 TVP : Chorwacja - Dania

   wczoraj :

   Francja wygrała 4-3, a Urugwaj 2-1

   punkty :

   Maniu : wytypowałaś wygraną Francji, ale w stosunku 1-1 i karne, czy jakieś punkty możemy za to przyznać ?

   Mała Ciekawostka - 4 pkt !

   u mnie - zero

   punktacja :
   Mania - 22 +... ?, Mała Ciekawostka - 36, u mnie - 29

   typy na dziś :

   Chorwacja wygra : 1-1 w regulaminowym czasie i 2-1 po dogrywce
   Hiszpania wygra 2-0
    • grek.grek Re: Mundial 2018 dzień 17 02.07.18, 09:28
     Maniu, myślę, że 1 punkt jest absolutnie zasadny !

     za wytypowanie zwycięzcy [bez względu na wynik] : 1 pkt
     za wytypowanie wyniku : 3 pkt
     za wytypywanie wyniku z dogrywką/karnymi : 3 + 1 :]

     zatem, punkt dla Ciebie ! :]

     po zmianach, nie byłem pewien, jak to wygląda, wolałem spytać , choć - jak zauważyłaś - od razu chciałem Ci punkt doliczyć ! :]]
  • grek.grek 22:00 TVP2 : "Sherlock. Zakłamany detektyw" 01.07.18, 13:19
   gros zapowiedzianych na dziś filmów zaczyna się o 20:00 :], są formą konkurencji z Mundialem ;]

   z tych, które nie zachodzą na mistrzostwa futbolowe : 2 odcinek 4 serii "Sherlocka" - perfekcyjnie napisany, zrealizowany, zagrany, w wciąz wydatnym udziałem Mary Watson, ze świetnymi scenami wizyjno-dedukcyjnego krążenia Holmesa po Londynie w towarzystwie tajemniczej pani, z doskonałymi dialogiami Sherlocka ze swoim arcyprzeciwnikiem, Culvertonem Smithem, oraz z całą operacją "ratowania Johna Watsona", którą Holmes przeprowadza na prośbę śp. Mary oraz z narażeniem własnego zdrowia na bardzo poważny szwank.

   Sherlock coraz mniej tajemniczy i zdystansowany, przez co serial na pewno ciut traci, ale poza tym : to naprawdę mistrzowska robota serialowa !
  • grek.grek 22:50 Stopklatka "Sherlock. Studium w różu" 01.07.18, 13:21
   powtórka rewelacyjnego odcinka 1 całej serii.

   wybitny !

   a w archiwum mamy znakomity opis autorstwa Siostry ! od niego zaczęła się kariera "Sherlocka" na naszym forum, a może nawet była to jedna z pierwszych recenzji tego serialu w całej polskiej sieci ?

   koniecznie warto przeczytać !
  • grek.grek Mundial 2018 - dzień 18 02.07.18, 09:36
   uff, ależ wczoraj mieliśmy dzień : oba mecze rozstrzygnięte w karnych, no i sensacyjna Rosja eliminująca Hiszpanię ! Pogrom odwiecznych faworytów. A potem bramkarze duński i chorwacki broniący po 3 karne [Duńczyk obronił w dogrywce, 5 minut przed końcem].

   dzisiaj :

   15:45 TVP2 : Brazylia - Meksyk

   19:45 TVP1 : Belgia - Japonia

   wczoraj :

   Hiszpania - Rosja 1-1, karne dla Rosji
   Chorwacja - Dania 1-1, karne dla Chorwacji

   punkty :
   Mania - 1 pkt za wytypowanie zwycięstwa Francji 2 dni temu,2 pkt za wytypowanie zwycięstwa Rosji [ależ klasa typ !] i Chorwacji, łącznie 3 pkt

   Mała Ciekawostka - 1 pkt za wytypowanie zwycięstwa Chorwacji

   u mnie - 1 pkt za Chorwację

   punktacja :

   Mania - 25, Mała Ciekawostka - 37, u mnie - 30


   typy na dziś :

   Belgia wygra 3-1
   Brazylia wygra 2-1
   bez dogrywek ;]

   a jak u Was ?
  • grek.grek 17:15 Kultura "Narzeczona Frankensteina" 02.07.18, 09:49
   "I straszny, i wzruszający. Genialny Boris Karloff !! Klimat grozy nieosiągalny dla współczesnego kina. Wielkie kino !" - tak zapowiadała tę perłę sprzed lat Siostra.

   klasyka wg powieści Mary Shelley.

   kanoniczna interpretacja postaci Monstrum [doskonała charakteryzacja !], ciekawy wątek relacji między Henrym, a jego nauczycielem Pretoriusem, reprezentującym tutaj prawdziwego ducha odkrywców i naukowców gotowych do przekraczania wszelkich granic, nawet jeśli prowadzi to do tragedii ich tworów, takich jak Monstrum, które z uwagi na swoją innośc staje się obiektem prześladowań i jego los wzrusza, budzi współczucie, jest kimś w rodzaju "szlachetnego dzikusa", którego dopiero cywilizacja, ludzie, społeczeństwo psuje i budzi w nim zło.

   świetne, wybitne kino !


  • grek.grek 20:00 Stopklatka "Frankenstein" 02.07.18, 09:59
   urodzaj na ekranizacje "Frankensteina" dziś ;]

   "Narzeczona' jest w 1935, a ten film z 1994 i chyba jak na razie nie ma nic nowszego w tej materii ?

   trzeba mu przyznać, że ma mocne punkty : znakomicie zrealizowane sceny zbiorowe i miejskie w pierwszej części filmu, świetnie wymyślone laboratorium Frankensteina, sama scena ożywiania Monstrum jest imponująca, podobnie większość pomysłów w drugiej połowie filmu, kiedy akcja przenosi się na prowincję, do pałaców, ogrodów i w tzw. przestrzeń :]

   dobre są dialogi opisujące cały proces... twórczy, ilustrujące pasję, ale i lęk, młodego naukowca, zarówno przed tym, że zaprzecza prawom boskim, jak i przed niepowodzeniem i fiaskiem marzeń.

   De Niro odpowiednio przygotowany do roli, nie jest to Monstrum romantycznie umowne, ale naturalistycznie oszpecone, dzięki temu momenty, w których budzi się w nim ludzka strona, należą do najlepszych w filmie, bo robią podwójne wrażenie.

   Kenneth Branagh sam siebie obsadził w roli doktora Frankensteina i zapewne wypada wiarygodnie, choć łączenie ról reżysera i aktora w głównej roli nie zawsze pomysłem jest szczęśliwym :]

   ewidentnie dobry film, wg mnie, choć, rzecz prosta, nie ma wdzięku ekranizacji z lat 30-tych.


  • grek.grek 21:10 Kultura "Kornblumenblau" 02.07.18, 10:06
   podczas II wojny światowej, młody pianista trafia do obozu koncentracyjnego. Zmaga się z nieludzkimi warunkami, choruje, pada ofiarą eksperymentów medycznych, ale po jakimś czasie los jego ulega poprawie, z powodu umiejętności muzycznych : zostaje przeniesiony do kantyny, gdzie grą na pianinie dotrzymuje towarzystwa niemieckim oficerom.

   film Leszka Wosiewicza, ciekawego reżysera, który wpadł na pomysł nakręcenia filmu o polskiej transformacji, inspirowanego "Zbrodnią i karą", z piosenkami zespołu Kult w roli greckiego chóru komentującego poczynania głównego bohatera.

   w głównych rolach : Adam Kamień, Krzysztof Kolberger i Ewa Błaszczyk.


  • grek.grek "Niebo i lód" via Kultura 1/3 02.07.18, 10:25
   leciał w piątek, jak pamiętacie ? :] Nie wiem, czy udało Wam się zobaczyć, ale nic nie pisaliście, więc : z dumą chciałbym się pochwalić, że widziałem ! ;]

   Bardzo krzepiąca opowieść o człowieku i jego pasji, ilustrowana cudownymi i groźnymi zdjeciami i filmami prosto z serca Antarktydy, no i spuentowana ostrzeżeniem dla świata.

   Bohater tej historii Claude Lorius ma dziś 85 lat, badaniom Antarktydy poświęcił całe życie, dokładnie od 23 roku życia. Wtedy to po raz pierwszy wybrał się z misją naukową na ten kontynent.

   Zobaczył te kry, gigantyczne bloki lodowe, równą biel bezkresnej przestrzeni stykającej się z niebem i... zakochał się od pierwszego wejrzenia.

   Były to lata 50-te, Claude byl "23 latkiem żądnym przygód", dotknięciem zeitgesitem, duchem czasów, motywującym ludzi do odkrywania świata, wykorzystywania rozwijających sie dynamicznie technologii dla postępu nauki. Jako student dołączyl do misji z okazji Miedzynarodowego Roku Geofizycznego i statkiem popłynął na Antarktydę. Efektem całego tego projektu było założenie 40 baz naukowych na kontynencie.

   Claude zawiadowiał jedną z nich, wraz z dwoma kolegami. Cięzki to był czas : surowy klimat, burze śnieżne, mgły w których łatwo się zgubić, biel dookoła nieprzenikniona, szalone kłopoty z orientację w terenie, zaspy, śnieg, minus 18 stopni we wnętrzu ratraka !, 30-dniowe błądzenie po okolicy z okazji zagubienia drogi. Uff :]

   Ale i radość. Radośc odkrywania, pionierstwa, nawet codzienności złożonej z montażu sprzętu, przeprowadzania prostych badań, posiłków, czytania, wspólnego dzielenia trudów z kompanami, myśli że obieg płatka śniegu porwanego z powierzchni kontynentu do momentu gdy wróci na ziemię w formie deszczu trwa nieskończenie dłuzej niż własne, ludzkie życie.

   A po roku, kiedy trzeba było kończyć tę niezwykłą misję, pragnienie powrotu. Yes, Claude kończył tę przygodę z początkami ślepoty śnieżnej i szkorbutu oraz z mocnym postanowieniem, że wróci tutaj jak tylko będzie to możliwe najszbyciej. Miłość, bez dwóch zdań :] "To zaważyło na całym moim zyciu", mówił o tym roku na stacji badawczej, "zmieniło całkowicie mój stosunek do życia, do ludzi, wykształciło empatię dla Ziemi, troskę o nią, podziw dla jej siły, wrażliwośc i pasję odkrywcy"

   Po powrocie do Francji, wraz z innymi badaczami, był przyjmowany przez prezydenta Francji, doksztacał się, rozwijał wiedze w zakresie glacjologii przygotowując się do napisania doktoratu.

   Od razu warto zaznaczyć, ze wszystkie sekwencje podróży na Antarktydę,. pobytu na niej, są ilustrowane zdjęciami archiwalnymi, na których jest Louis, ale i inni naukowcy. Reżyser pozbierał te filmy od tychże naukowców, po latach, i wszyscy chętnie zgodzili się by w filmie wykorzystał zasoby ich prytwatnych zbiorów. Kapitalne ! uzupełnione są współczesnymi zdjęciami i filmami z Antarktydy, jakże urodziwymi ! Estetyczna strona tego filmu, to istny rarytas !

   cdn
   • grek.grek "Niebo i lód" via Kultura 2/3 02.07.18, 10:44
    W 1959 roku Claude wrócił na Antarktydę. Udało mu sie uzyskać zgodę na odsłużenie wojska poprzez udział w wyprawie glacjologicznej na kontynent :] Organizowali ja i finanowali Amerykanie. Tym razem zapuścili się aż 1,5 tys km w głąb. Badali nieznane. Opisywali by zrozumieć, rozumieli by opisywać. W śniegu, wietrze, bielszych odcieniach bieli, mrozie. "Piekło", podsumowuje Claude i dodaje "Minus 25 bez wiatru, to był upał !" oraz "Głód wiedzy chronił nas przed szaleństwem"/

    Zebrali wiele próbek, używając spektrometru, badali zawartość i skład śniegu, z tego co zrozumiałem : powołując do życia tzw termometr izotopowy. Po kilku miesiącach ewaukowali ich samolotami Amerykanie.

    W 1962 roku Claude znów jest na miejscu. Tym razem z planem zbadania lodu na Antarktydzie, najchętniej tego lodu z niżej położonych warstw, które mogę mieć wiek nawet 20 tys lat ! Nie mówiąc o tych najstarszych, które sięgają wieków pradawnych. Tak stara i gruba jest ta pokrywa lodowa na kontynencie.

    Claude jets już wówczas żonaty, ma dzieci, ale nadal pasja naukowa dominuje w jego hierarchii życiowej.

    Łącznie odbywa 22 wyprawy badawcze na Antarktydę, spedza tam łącznie 10 lat życia, w warunkach absolutnie ekstremalnych.

    Bada skład lodu, pył w śniegu, zawartość baniek powietrza uwięzionych w lodowcach, analizuje je zachłannie, by na podstawie wyników ustalić temperaturę powietrza oraz jej zmiany na przestrzeni wielu tysięcy lat, a przez to dotrzeć do istoty zmian klimatycznych jakie miały miejsce na Ziemi od preshistorycznych czasów.

    Dociera do wniosku, że na Antaryktydzie są cząsteczki radioaktywne, ślady wszystkich wybuchów termojądrowych w historii świata. Te informacje, między innymi, przyczyniają się do zawieszenia prób z bronią atomową, które podpisują politycy reprezentujący światowe mocarstwa nuklearne. "Jakże bezbronna jest nasza planeta", powiada Claude.

    W latach 70-tych stawia hipotezę, że człowiek ma znaczący wpływ na tempo i jakośc zmian klimatycznych. Niestety, "jakość" w znaczeniu absolutnie negatywnym.

    W 1974 bierze udział w kolejnej,. 30-osobowej, ekspedycji, wraz z Amerykanami i Rosjanami. Badają tzw. Dom C, ogromny kawał lodowca, ponad 3 tys metrów n.p.m, przy średniej temperaturze -51 stopni C. Pobierają próbki z głębokości kilku tys metrów.

    Niestety, zdarzają się wypadki, cała wyprawa traci m.in dwa samoloty, naukowców trzeba ratować. Claude był załamany, bo szło świetnie, a teraz nie wiadomo, czy Amerykanie zechcą dalej finansować całe przedsięwzięcie.

    Jakież jest więc jego szczęście, gdy NSF wyraża zgodę i w 1977 roku znów przybywa na Antarktydę, by kontynuować misję.

    cdn
    • grek.grek "Niebo i lód" via Kultura 3/3 02.07.18, 10:58
     Trwała ona 3 miesiące, do odwiertów użyta została wiertnica rdzeeniowa, pracująca w tempie metr na godzinę, ale za to przez 24 godziny na dobę. Udało się pobrać próbki, których analiza da wiedzę o klimacie sprzed 20 tys lat. Potem kolejny sukces : dowieracają się do warstw lodu, którego skład i zawartość dadzą odpowiedź na pytania o zmiany klimatyczne sprzed 40 tys lat !

     Przy okazji Claude wyraża wielki podziw dla rosyjskiej ekspedycji, która założyła bazę Wostok, 2,5 tys km w głąb kontynentu, przy -90 stopni C. Podpalali kanistry z olejem, żeby móc uzupełnić paliwo w pojazdach mechanicznych. Rywalizowali z Amerykanami, ale kiedy było trzeba : zawierali sojusz, dla osiągania wspólnych celów. Nie tylko własnych, ale i dla dobra całej ludzkości. Między naukowcami nie było żadnych tarć, a Claude wspomina Rosjan jako ludzi otwartych, pomocnych, ofiarnych i życzliwych.

     TO właśnie oni dowiercili się na głębokośc, z której pobrane próbki dadzą wiedzę o klimacie sprzed... 400 tys lat. Coś kapitalnego.

     "To święty Graal glacjologów", powiada Claude, a my widzimy archiwalne filmy z transportowania tego lodowego rdzenia wydobytego na stacji Wostok, jego przenoszenie, transport, przechowywanie [w temperaturze -51 stopni].

     Claude wywiózł wtedy z Antarktydy 20 ton lodu.

     W 1998 roku, dzieki badaniom rdzenia z Wostok, cofnął się 420 tys lat wstecz. Opowiada ze zrozumiałym przejęciem o emocjach jakie odczuwał w momencie tak niesamowitym.

     Wyniki potwierdziły jego hipotezy, człowiek niszczy klimat, w zastraszająco szybkim tempie emisja dwutlenku węgla do atmosfery powoduje dewastację środowiska naturalnego i skażenie powietrza, warstwy ozonowej, bezprcedensowy wzrost temperatury, który powoduje skutki, w przyszłości mogące zniszczyć życie na Ziemi.

     Pytanie, czy w pogoni za zyskiem, absurdalnym postępem, człowiek w istocie nie cofa się w rozwoju, zabijając sam siebie w sposób nieodwołalny. To ostatni moment, by się opamiętać. A traktaty podpisywane przez polityków muszą mieć moc sprawczą, zamiast być tylko bezwartościowymi wobec codziennej praktyki świstkami papieru.

     "Nazywam się Claude Lorius i już zawsze będę miał 23 lata", powiada rześki 85-latek i to są słowa piękne !

     "Człowiek najwspanialej zachowuje się w obliczu przeciwności, to daje mi nadzieję", powiada Claude w ostatnim momencie, stojąc samotnie pośrodku ogromnej białej przestrzeni.

     Piękne
     • grek.grek Re: "Niebo i lód" via Kultura 3/3 02.07.18, 11:02
      wspaniale zrealizowany film, a ilośc dokumentów, filmów i fotografii sprzed 50-60- lat, jakie zebrał reżyser Luc Jacquet godna jest podziwu, podobnie jak ich płynna kompozycja.

      wielkie brawa !

      I cóż za pozytywny bohater, człowiek z prawdziwą pasją.

      www.youtube.com/watch?v=maLCce3dF2U
  • grek.grek Mundial 2018 - dzień 19 03.07.18, 09:36
   cóż za finisz Belgów, prawda ? :] 0d 0-2 do 3-2, i jaki błąd Japonii w ostatniej minucie meczu. Wystarczyło przetrzymać piłkę przez te 30 sekund i byliby w dogrywce, a tak... uff !

   dziś :

   15:45 TVP2 : Szwecja - Szwajcaria

   19:45 TVP1 : Kolumbia - Anglia

   ależ ciekawe mecze !

   wczoraj :

   Brazylia wygrała 2-0, Belgia wygrała 3-2

   punktacja :

   Mania - 2 pkt, Mała Ciekawostka - 1 pkt, u mnie - 2 pkt

   łącznie :

   Mania 27, Mała Ciekawostka - 38, u mnie - 32

   typy na dziś :
   Szwecja wygra 1-0
   Kolumbia wygra : w regulaminowym czasie 1-1, i 2-1 po dogrywce

   a jak Wasze typowania ?

  • grek.grek 20:00 Stopklatka "Bezprawie" 03.07.18, 09:49
   profesjonalni kowboje popadają w konflikt z bogatym ranczerem, który trzęsie całym miastem i na smyczy prowadza szeryfa.

   to musi się skończyć strzelaniną wyjaśniająco-rozstrzygającą.

   kowboje są mężczyznami z przeszłością [eks-rewolerowiec oraz wdowiec], na drodze młodszego pojawia się interesującą pani, a gwoździem programu i tak jest świetnie zrealizowana, zmontowana i realistycznie udźwiękowiona wymiana ognia w scenie finałowej, która trwa - bagatela - pewnie około pół godziny, zajmując znaczną częśc filmu.

   zabrakło jednak scenariusza, jakiś ubogi jest i pozbawiony psychologii oraz barwy, a relacja uczuciowa jest przeciągana i na bazie harlekina :]

   tak mi się recenzowało dawno temu ;]

   jak bezbłędnie odnalazła Barbasia : autorem scenariusza do "Bezprawia' jest pan Paine, literat, autor miliona książek, co wyjaśnia mizerię scenariuszowych rozwiązań.

   na plus chyba jednak wypada policzyć inscenizację, cały anturaż Dzikiego Zachodu oraz aktorskie usiłowania pp. Duvalla, Annette Bening oraz Costnera
  • grek.grek 20:00 TVN7 "Uciekinier" 03.07.18, 10:02
   o, to jeden z filmów mojego dzieciństwa ;] ery VHSów.

   świat przyszłości, a w nim teleturniej, w którym specjalnie wyselekcjonowane ofiary, najczęśćiej skazańcy z więzienia, żeby widowni nie było ich żal, uciekają przed goniącymi ich mordercami.

   trwa to od lat, podobno kto dotrze do mety dostaje amnestię i dom na Aruba.

   pewnego dnia do konkursu zostaje wystawiony Ben, dawniej policjant, którego wrobiono w masakrę ludności cywilnej przez wojsko.

   jako wróg publiczny nie moze liczyć na sympatię widzów, a jako solidny, postawny chłop może dać jej dobrą rozrywkę, bo raczej nie padnie ze zmęczenia po 5 minutach.

   No i faktycznie idzie mu całkiem dobrze, zwłaszcza że ma towarzyszkę.

   Wszystko leci live, wszędzie są kamery, i z czasem magnat telewizyjny zaczyna się denerwować, bo Ben psuje mu widowisko. Dobrze uciekający zając jest pożądany, ale zabawa polega na tym,, że w końcu trzeba go ustrzelić. Inaczej publika jest zawiedziona.

   a jeśli nie da się, cóż , zawsze można manipulować, kłamać, ściemniać :] ten film, co ciekawe, rozgrywa się w 2019 roku.

   wprawdzie mylił się autor i nie ma dziś jeszcze tak patologicznych szoł w mediach, ale w istocie jest to opowiastka o tym, że telewizja może kreować prawdę, zgodnie z interesem nadawcy.

   I to się własnie dziś dzieje, nie tylko w telewizjach informacyjnych, gdzie stało się to już zasadą.

   na szczęście, jak w "Ucieknierze", istnieje podziemie, ruch oporu, walczący o to by zdemaskować fałsz i zakłamanie.

   w roli głównej pan Schwarzenegger, dekoracje są dośc umowne i generalnie science fiction na poziomie dośc komiksowym, ale analiza działania medialnej propagandy - wyborna :]

   scenariusz na podstawie opowiadania Stephena Kinga, który podpisał ją pseudonimem. Czyżby się wstydził ? ;]

  • grek.grek 20:00 Puls "Nikita' 03.07.18, 10:16
   wybitne kino.

   Młoda punk girl, zajmująca się włóczęgostwem i narkotyzowaniem się, razem ze swoim gangiem wdaje się w awanturę z policją, w której jeden z funkcjonariuszy ginie.

   Dziewczyna dostaje karę śmierci, ale o dziwo następnego ranka nie budzi się w towarzystwie świętego Piotra, lecz w jakimś specjalnym ośrodku rządowym, gdzie dostaje propozycję : przejdzie kurs szkolenia i zostanie agentką do zadań specjalnych albo... albo wróci tam skąd przyszła i dostanie to, co jej zasądzono.

   decyzja wydaje się prosta, ale Nikita się długo zastanawia, a jeszcze dłużej przystosowuje do nowych okoliczności. Nie jest też przekonana do programu, w którym bierze udział, do metod, nie ma nawyku dyscypliny, pracy, posłuszeństwa i poważnego traktowania czegokolwiek. Musi to w sobie znaleźć, poskromić arogancję i tumiwisizm, bo po jakimś czasie cierpliwość przełożonych walczącego o nią mentora zaczyna się wyczerpywać.

   swoją drogą, między nią,a tym mentorem zawiązuje się jakieś uczucie, na ile zmysłowe, to już do oceny własnej :] W każdym razie, niejednoznaczne, i to jest tutaj chyba idealna formuła.

   agentką zostaje, wychodzi na prostą, umie strzelać, kamuflować się, walczyć wręcz, a takze ubierać się elegancko, zachowywać z klasą przy stole itd.

   pierwsza akcja jest dla niej zupełnym szokiem. To test, po którym zostaje wypuszczona, ale nie całkiem na wolność.

   może żyć normalnie, mieć dom, poznaje miłego chłopaka, lecz nigdy nie wie, kiedy zadzwoni telefon z chłodną instrukcją dotyczącą kolejnych zadań, a zawsze dotyczą one tego samego : zabijania albo uczestnictwa w zabijaniu. Na zlecenie rządu, oczywiście.

   Musi to ukrywać, godząc dwie sprzeczne ze sobą formy życia, a przy okazji dwie przeciwstawne strony własnej osobowości - po pewnym czasie zupełnie ją to wyczerpuje nerwowo.

   wybitny film Luca Bessona, z rolą Anne Parillaud, za którą dostała Cezara. mistrzowsko zrealizowany, zaskakujący, psychologiczny. najwyższa klasa.

  • grek.grek 20:00 Kultura "Whisky dla aniołów" 03.07.18, 10:29
   film Kena Loacha, a więc jest tutaj obserwacja społeczna, ale zdecydowanie daleka od gazetowej publicystyki :]

   treścią są losy grupy chłopaków ze szkockiego miasteczka, który szukają jakieś odpowiedniej dla siebie metody życiowej, czyli właściwej swoim kwalifikacjom i charakterowi posady, najlepiej za dobre pieniądze. Niestety, system nie oferuje im takich możliwości.

   głównym bohaterem jest Robbie, który jako jedyny z nich ma talent. Pewien pan odkrywa jego zdolnośc do rozpoznawania smaków whisky. Okazuje się, ze tę rzadką umiejętnośc można spieniężyć, na co namawia Robbiego kurator policyjny, bo chłopak, oraz jego znajomi, w komplecie zdązyli zadrzeć z prawem :]

   Robbie na dodatek ma na utrzymaniu dziewczynę, która spodziewa się dziecka, chce być ojcem i mężem, w sumie jest to bardzo porządny młodzian, tylko pechowiec okropny, no i prześladowany nonstop, jak nie przez prawo, to przez los, a już na pewno przez róznych obiboków ulicznych.

   wchodzi więc w ten cały whisky-deal, wciąga swoich przyjaciół, a wkrótce otwiera się przed nimi okazja, by zarobić naprawdę pokaźną forsę. Oczywiście, niestety, znów naciągając zasady prawa, a nawet jawnie kradnąc ;], ale za to ich intencje są czyste, bo zdobytą gotówkę zamierzają przeznaczyć na cele szlachetne, czyli na poprawę bytu własnego i bliskich :]

   trochę kumplowska komedia, trochę kino środowiskowe, trochę komedia, trochę goryczy, trochę słodyczy i odrobina legendarnej whisky ;], a wreszcie ironia, bo aktywność Robbiego i jego przyjaciół koniec końców skutkuje sytuacjami drwiącymi z ich szczytnych marzeń i planów, a przy okazji dostaje się snobom gotowym wydać milion funtów za antałek trunku :]

   a wszystko to w niepowtarzalnej atmosferze filmowych ulic Edynburga i Glasgow.
  • grek.grek 21:00 Super Polsat "Carandiru" 03.07.18, 10:36
   powtórka i to chyba druga albo trzecia ?

   historia autentycznej pacyfikacji więzienia mieszczącego się w Sao Paulo. w 1992 roku wybuchł tam bunt, więźniowie skarżyli się na fatalne warunki, w jakich odbywają swoje wyroki. sytuacja wymknęła się spod kontroli, skutkiem czego zginęło 11 z nich, czy ściślej : zabili ich policjanci tłumiący zamieszki.

   atmosfera narasta, bunt nadchodzi, przemieszcza się pomiędzy kolejnymi dialogami i opowieściami o tym skąd, dlaczego i jak paru głównych bohaterów wylądowało w tym miejscu. dzięki tej prezentacji, łatwiej nawiązać z nimi relację i w jakiś sposób przejąć się tym, co nastąpiło później.

   trochę dokument, trochę film, przede wszystkim przestroga dla wszystkich, którzy kiedykolwiek staną wobec takiego wyzwania : ludzie traktować trzeba po ludzku i słuchać tego, co mają do powiedzenia, bo ich postulaty mogą być słuszne i być wynikiem potrzeby życiowej.

   ważne kino, bez dwóch zdań.
  • grek.grek 21:30 TVN "Lepiej późno niż później" 03.07.18, 10:40
   dojrzały pan gustujący w kochankach w wieku własnej córki, poznaje panią w swoim wieku i okazuje się, że serce nie sługa :]

   na fotografii widać urodziwe ujęcie plaży, i chyba widziałem parę ujęc gdzieś/kiedyś, więc można sądzić, że jest to wystawne, ale kameralne i skupione na międzyludzkich relacjach, kino hollywoodzkie.

   jakoś nigdy nie miałem okazji obejrzeć tego filmu. A Wy ? :]

   Jack Nicholson i Diane Keaton w głównych rolach.
  • grek.grek 22:05 Kultura "Młode wilki" 03.07.18, 10:51

   no, to był przebój swego czasu.

   film wymownie komentujący przemianę ustrojową w Polsce.

   młody prymus po szkole musi szukać pracy w budownictwie drogowym, a jego rówieśnicy śmigają drogimi samochodami, noszą markowe ubrania i zapraszają najładniejsze dziewczyny. mają pieniądze, które zarabiają usługując mafii, przewożąc prze granice narkotyki i inne rzeczy. ryzykują, ale mając 18 lat nie myślą o tym zbyt wiele.

   kiedy więc jest okazja, by sie do nich przyłączyć prymus nie waha się zbyt długo i wkrótce także może dotknąć tego "lepszego życia".

   uczciwa, lecz wyboista droga do średniej krajowej czy nielegalna i ryzykowna, ale szybka i duża kasa na boku ?

   Polska po 89 : prosperujące świetnie mafie, korupcja wśród polityków i policji, młodzież na rozdrożu ideowym, kult pieniądza, ale także walory kina młodzieżowego : zabawa, przyjaźń i uczucie.

   niektóre rozwiązania inscenizacyjne z 1995 roku, w 2018 wyglądają nieco archaicznie, aktorstwo cześci obsady absolutnie nie przekonuje, ale patrzy się na to z sentymentem pewnym, a także - wg mnie - z uznaniem dla reżysera, który - świadomie czy nie ;) - połączył obserwację społeczno-kulturową z rozrywką dla młodego pokolenia.
  • grek.grek 22:15 Polsat "Fałszerz" 03.07.18, 10:55
   chyba premiera ?

   zdolny fałszerz wchodzi w układ z mafiosem : ma wykonać kopię obrazu Moneta, ukraść oryginał, a tę replikę zawiesić na ścianie muzeum.

   kawał roboty, tak na pierwszy rzut oka ;] no i podrabianie Moneta, to jednak jest fanaberia wyjątkowo wyrachowana ;]

   pan fałszerze ma do pomocy swojego ojca, eks-fałszerza, oraz relacje z rodziną do naprawienia.

   pp Travolta, Plummer, Sheridan. niezła obsada.

   no i temat chyba zawsze wdzięczny : malarstwo, kopiowanie, przekręty... ;]
   • grek.grek Re: 22:15 Polsat "Fałszerz" 04.07.18, 09:30
    przyszło mi do głowy, żeby spytać, czy ktoś z nas, z Was, przypadkiem nie obejrzał, ale zaraz dotarło mnie, że TAM trwała zacięta dogrywka, ze wskazaniem na rzuty karne, kto by w tym czasie oglądał film ! ;]
    • maniaczytania Re: 22:15 Polsat "Fałszerz" 06.07.18, 18:40
     ja widziałam ten film chyba w zeszłym roku - jest naprawdę niezły, z nieźle zakręconą intrygą. I z naprawdę fajnym wątkiem rodzinnym, zwłaszcza relacja z ... umierającym nastoletnim synem, który ma pewne marzenia do zrealizowania - m.in. pierwszy raz ... Nie spodziewałam się takiego czegoś w takim 'sensacyjnym' filmie, a rozłożyło mnie na łopatki, zwłaszcza jeśli się wie, że John Travolta stracił syna - nastolatka ...
  • grek.grek 22:15 TVN7 "Tylko dla orłów" 03.07.18, 11:04
   film z mojego... pre-dzieciństwa ? ;]

   sprzed ery VHS, to była era kaset Beta, takich kwadratowych, wkładanych do magnetowidu wielkości skrzyni ze skarbami piratów. Dla nas to był krzyk najnowszej techniki ;]
   pierwsze video na pokładzie. A wraz z nim otrzymane w gratisie kasety z filmami : "Parszywa dwunastka", "Złoto dla zuchwałych", "Spartakus", "Działa Nawarony"... no i właśnie między innymi "Tylko dla Orłów".

   treścią całej akcji jest operacja szpiegowska jaką grupa komandosów przeprowadza w Alpach, gdzie Niemcy przetrzymują w zamku ważnego amerykańskiego generała. Kompletna political ficton, ale przecież chodzi tylko o pretekst do brawurowego wypadu za linię wroga i utarcia mu nosa :]

   Richard Burton i Clint Eastwood, grają oficerów udających Niemców, więc paradują w mundurach hitlerowskich, a cały film to kawałek naprawdę sprawnie zrobionego kina wojenno-sensacyjno-szpiegowskiego.

   Nie ma w nim mistrzostwa "Stawki większej niż życie", ale obejrzeć można z satysfakcją :]
  • grek.grek 20:00 TVN7 "Zagadka przeznaczenia" 04.07.18, 09:42
   wytwornie sfotografowane kino Jamesa Ivory'ego.

   zmarł literat, za życia nagradzany i wyróżniany. doktorant z uniwersytetu chce napisać jego biografię, ale by było to możliwe, musi uzyskać akceptację/autoryzację rodziny zmarłego.

   nie jest to takie proste, więc sam fatyguje się w odwiedziny do rodzinnej posiadłości, gdzie spotyka się z bratem bohatera swojej pracy, wdową po nim oraz kochanką, która zdaje się wychowuje dziecko pana pisarza.

   każde z nich ma odrębny stosunek do pomysłu biografii krewnego : wdowa, żywcem wyjęta z dramatów Czechowa, boi się, że wyjdą na jaw niewygodne fakty dotyczące ich wszystkich, przeżywający drugą młodość w związku ze swoim partnerem brat jest "za", ale przy okazji proponuje pewien deal z cyklu coś-za-coś, a kochanka wydaje się tym wszystkim najmniej zainteresowana, bo ważniejszy był dla mniej żywy człowiek; między nią, a doktorantem tli się od początku iskra romansu.

   na dodatek, w tle jest jeszcze rzekomo napisana przez zmarłego druga powieść, nie wiadomo czy naprawdę istnieje, a jesli tak, to co zawiera i kto ją aktualnie ukrywa.

   stylowe kino, fabuła psychologiczna, ale nieprzesadnie duszna, świetne aktorstwo Laury Linney czy Anthony'ego Hopkinsa, stroje i dekoracje najwyższej estetycznej próby.

  • grek.grek 20:00 Kultura "Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence 04.07.18, 09:51
   o, interesująca rzecz : wątek główny z filmu "Most na rzece Kwai", ale - jak głosi opis - "z japońskiego punktu widzenia".

   W "Moście..." byli brytyjscy jeńcy, japoński most, ambicja zbudowania go w formie zwycięstwa wojennego, pokazania swojej wyższości, a na tle tej historii rywalizacja japońskiego komendanta obozu i dowódcy brytyjskich żołnierzy.

   W "Wesołych świąt..." jest honorowy japoński komendant oraz ostry i bezwzględny japoński sierżant, który szczególnie czepia się brytyjskiego jeńca, pełniącego rolę tłumacza, z uwagi na znajomośc języka, a wreszcie brytyjski major, który w otwarty sposób manifestuje sprzeciw wobec metod działania Japończyków i zdaje się inspiruje bunt w całej grupie jeńców.

   majora gra David Bowie, sierżanta Takeshi Kitano, reżyseruje Nagisa Oshima.

   Siostra zapewne mogłaby nam więcej powiedzieć o tym filmie, miejmy nadzieję, że powróci do nas już niebawem !
  • grek.grek 21:10 TVP1 "Superman" z 1978 roku 04.07.18, 09:54
   historia kina :] prawdziwy vintage-rarytas.

   chyba pierwsza ekranizacja komiksu, z Christopherem Reeve'em w roli głównej i Gene'em Hackmanem w roli Lexa Luthora.

   Oscar za efekty specjalne. I trzy nominacje : za dźwięk, muzykę i montaż.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka