Dodaj do ulubionych

"Krzyżacy. Powstanie, potęga i upadek." film dok.

12.07.20, 12:25
Film polsko - francuski z 2011.

Film podaje podstawowe fakty z 300 lat historii zakonu, od powstania w Palestynie, do 1525 - jego politycznego upadku. Nie wspomina (chyba), że zakon istnieje do dzisiaj i dobrze się ma. Podaje w sposób rzetelny, choć powierzchowny i politycznie poprawny ["political correctness"], co zapewne należy przypisać francuskiemu współproducentowi.

Twórcy w godzinę, wykorzystując obficie materiał z filmów fabularnych ["Krzyżacy" i ruska prod. o bitwie nad jez. Pejpus] pokazali wszystko co powinno się znaleźć w opowieści o 300-letniej historii zakonu . Do tego wiele opinii historyków [w tym mojego ulubionego prof. Ożoga (Ożóga?)].

TVP1, 10.55- 11.55, 12.7.2020.
Powód emisji?: 15 VII (to za 3 dni) jest rocznica Bitwy pod Grunwaldem, więc dziś (12 VII) nadają. To dla mnie jasne.

Aha, jeszcze o political correctness. W opowieści o bitwie pod Grunwaldem pominięto fragment gdy Wielki Mistrz każe uderzać konnicy pomimo, że na przedpolu stoją krzyżaccy łucznicy, którzy w tym ataku ciężkozbrojnych niechybnie zginą. Protestujący komtur mówi: "Gott mit uns", co było czystą gomułkowską propagandą - komtur nie mógł przecież odpowiedzieć słowami z pasów Wehrmachtu z 1939. Nie ma przy tym IMHO żadnej premedytacji filmu - oni tylko dmuchali na zimne - aby się nikt nie przyczepił, że się pokazuje, że Krzyżacy byli aż tacy bezwzględni.
--


Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka