Dodaj do ulubionych

Ojej, co tu wybrać 2021 - 1 (vol. 123)

01.01.21, 18:54
Dobry wieczór Moi Drodzy!
Przepraszam, ze tak późno, ale cóż, Nowy Rok ma swoje przywileje ;)

Życzę nam wszystkim, żeby rok był udany, zdrowy, spokojny, żeby można było wrócić do kin i teatrów :)
I żeby telewizje i serwisy streamingowe dalej nas rozpieszczały swoją ofertą :)
Obserwuj wątek
  • maniaczytania Endeavour 01.01.21, 19:05
   Wspominałam już chyba kiedyś o tym serialu, na najbliższe trzy wieczory to mój plan - trzy nowe odcinki czyli 7 sezon, codziennie 21:30 na Epic Drama. Bardzo polecam!
   • grek.grek Re: Endeavour 02.01.21, 09:24
    maniaczytania napisała:

    > Wspominałam już chyba kiedyś o tym serialu, na najbliższe trzy wieczory to mój plan - trzy nowe odcinki czyli 7 sezon, codziennie 21:30 na Epic Drama. Bardzo polecam!


    Dzięki ! :]

    W takim układzie, osobiście, będę liczył na Twoje recenzje :]

    Życzę Ci znakomitych wrażeń ! :]
  • grek.grek Re: Ojej, co tu wybrać 2021 - 1 (vol. 123) 02.01.21, 09:22
   maniaczytania napisała:

   > Dobry wieczór Moi Drodzy! Przepraszam, ze tak późno, ale cóż, Nowy Rok ma swoje przywileje ;)

   > Życzę nam wszystkim, żeby rok był udany, zdrowy, spokojny, żeby można było wrócić do kin i teatrów :) I żeby telewizje i serwisy streamingowe dalej nas rozpieszczały swoją ofertą :)


   Dzięki, Maniu :]

   Do tak doskonałych życzeń można się tylko przyłączyć z najwyższą radością i nadzieją, co też niniejszym czynię ! :]
  • grek.grek Raport za grudzień 2020 ;] 02.01.21, 09:29
   Chyba było całkiem nieźle, jak zawsze sporo powrotów [z zaświatów ? ;)], parę szczególnie cennych, kilka nowości.

   Oraz kilka filmów opisanych detalicznie - łącznie : 8

   "Fuga"
   "Party"
   "Magiczne noce"
   "Hanna"
   "Dziewczyna z portretu"
   "Niewinne"
   "Happy End"
   "Rok przemocy"

   Dwa dodatkowe : brazylijska "Kalifornia" i bałkańsko-niemiecka "Enklawa" - melduję : zostały obejrzane w ostatnim terminie roku, opisy pozwolę sobie zamieścić w tymże nowym volume, na dobre wejście w 2021 rok ;]

   A już w poniedziałek i wtorek : w Dwójce - dwie emisje "The Square", Złota Palma w Cannes 2017.
  • grek.grek 13:30 Kultura "Kobra. Umarły zbiera oklaski"[1972] 02.01.21, 09:39
   Sztuka Joe'a Aleksa z Joe Alexem :]

   Pan detektyw pomaga swojemu przyjacielowi w rozwikłaniu tajemnicy morderstwa popełnionego na aktorze teatralnym. I to w teatrze, podczas przedstawienia.

   Grają : Krzysztof Chamiec, Wieńczysław Gliński, Maciej Maciejewski, Barbara Wrzesińska, Roman Wilhelmi.
   Reżyseria : Andrzej Zakrzewski.
  • grek.grek 13:50 Historia "Wojna światów" [2018] /dok. 02.01.21, 09:41
   Powtórka sprzed paru dni.

   Znów zdecydowanie polecam ! :]

   Świetny dokument nt. planowania, przeprowadzenia i konsekwencji wyemitowania audycji "Wojna światów" - w 1938 roku zrobiła ona prawdziwą furorę na antenie radia PBS : miała charakter relacji live z lądowania na Ziemi kosmitów z Marsa, przy czym : kto przegapił początek słuchowiska, mógł nie dosłyszeć, iż stanowi ono adaptację opowiadania H.G Wellsa, skutkiem czego powstał nieoczekiwany efekt : ponoć niektórzy mieszkańcy Ameryki wpadli w panikę, bo uznali, że naprawdę i bez przenośni - Mars napada ! :] Aczkolwiek, na ile faktycznie pojawiły się podobne reakcje, również nie ma stuprocentowej pewności, oczywistym natomiast pozostaje wybitnie wysoka ocena radiowego popisu reżyserskiej biegłości Orsona Wellesa, wraz z drużyną !, wkrótce autora "Obywatela Kane'a".

   Bardzo interesujące, a przy okazji zaprawione delikatną nostalgią za urokiem czasów, gdy słowem i myślą bogate radio organizowało rzeczywistość społeczeństwu :]
  • grek.grek 16:30 Kultura "Marty" [1955] 02.01.21, 09:45
   Oscar w sezonie 1955 oraz Złota Palma w Cannes, rzadkie połączenie !

   Prosty i poczciwy, staromodny, pełen wdzięku i elegancji dramat obyczajowy z jakże optymistyczną puentą : Marty jest dobiegającym 40-tki rzeźnikiem z Bronxu, niekoniecznie amantem, na pewno nie playboyem, za to mężczyzną niewątpliwie wrażliwym i uroczym już na pierwszy rzut oka. Oczywiście, jak by nie próbował tego ukryć, leży ma na sercu pragnienie spotkania sympatycznej pani, aby wspólnie z nią los swój dzielić na pół, cóż z tego, skoro podczas wieczorków w miejscowej klubo-kawiarni tzw. podryw idzie mu jak krew z nosa, zwykle podpiera ściany albo rozgląda się bezradnie, jak koledzy flirtują na całego, a on musi zadowolić się rolą widza.

   Aż tu nagle pewnego wieczora jeden z przyjaciół zjawia się z nowopoznaną dziewczyną, by już po paru minutach desperackim ruchem pozostawić ją samą i ulotnić się z tą właściwą. Marty obserwuje Claire, widzi jej zagubienie, jakże podobne do jego własnego, i zdobywa się na odwagę, by dotrzymać jej towarzystwa.
   Zwykła chwilowa rozmowa przekształca się w przyjemny wieczór wypełniony rozmową, spacerami, tournee po kawiarniach, zwierzeniami na temat życiowych planów, uśmiechem, a także krótką wizytą w domu Marty'ego, gdzie Claire poznaje jego matkę - bohaterkę wątku pobocznego, zajmującego się sytuacją kobiet, matek, które po odejściu z domu dzieci mają poczucie osamotnienia i wyobcowania.

   Rozstając się, ustalają, że Marty zadzwoni do Claire z propozycją następnego spotkania.
   I Claire - 30-letnia nauczycielka, również mieszkająca z rodzicami, co rezysera wyraźnie interesuje jako element społecznego modelu życia starszej młodzieży amerykańskiej w latach 50-tych - naprawdę bardzo czeka na ten telefon, siedząc jak na szpilkach i z rodzicami oglądając telewizję.

   Marty zwleka, ponieważ jego rodzina - również brat, ale zwłaszcza matka - mają wątpliwości wobec Claire, uważają że nie pasuje do niego, także dlatego że, olaboga !, nie jest Włoszką z pochodzenia. Dołączają do chóru koledzy, co to widzieli go z Claire i poddają w wątpliwość jej urodę, ostrzegając iż związek z nią "zniszczy mu reputację" ;]

   Tego wieczora, Marty ugina się więc pod cięzarem miażdżących recenzji otoczenia, natomiast Claire płyną po policzkach łzy, bo wydaje się, że pierwszy miły i wartościowy mężczyzna, jakiego od dawna spotkała zapomniał o niej, zachował się jak - można się domyślać - jego poprzednicy.

   A może jednak dojdzie do przełomu, może Marty trzaśnie pięścią w stół i powie : to moje życie, i dziewczyna którą uwielbiam, a wy, hejterzy !, złapcie się za ręce i czwórkami na drzewo ! ? ';]

   Warto poczekać , by się przekonać.
   A po drodze podziwiać bardzo dobre dialogi, chemię między Ernestem Borgnine'em i Betsy Blair, wiarygodnie namalowany przekrojowy portret zwyczajów i sposobów myślenia mieszczaństwa amerykańskiego plus cały repertuar bolączek jego reprezentantów, bo obok Marty'ego, jego matki, Claire, mamy również przypadki jego kolegów i brata z żoną, w których związku kością niezgody pozostaje kwestia wspólnego mieszkania z teściową.

   Reżyseruje Delbert Mann.

  • grek.grek 18:10 Historia "Noce i dnie" [1977] 1/12 02.01.21, 09:47
   Trudno policzyć, który raz w sezonie "Noce i dnie" w ramówce, lecz czy wypada drożyć się o taki rarytas ? :] Przynajmniej powstaje okazja, by każdy zainteresowany sięgnął po tę wybitną ekranizację klasyki literackiej [Marii Dąbrowskiej]. A niekiedy może nawet dwa albo trzy razy, celem znakomitszego utrwalenia wrażeń w pamięci.

   Lokacje, kostiumy, język, aktorskie indwidualności, nienaganna reżyseria - same do podziwiania okoliczności. Znów pozwolę sobie zasugerować, iż dzisiaj nie sposób już liczyć na równie wiarygodne, sztuczne przecież, a naturalnością się odznaczające, odtworzenie epoki sprzed stu lat, od wyglądu, przez obyczaje, po ludzi. Tym bardziej warto sięgać po ekranizacje z czasów Polski Ludowej, wiele jej można zarzucić, ale na poziomie historycznej rekonstrukcji decydenci ówcześni oraz artyści zapisali się jakże pozytywnie, ba - dla wielu następnych pokoleń ;]

   Reżyseruje Jerzy Antczak, w obsadzie : Jadwiga Barańska, Jerzy Bińczycki, Jerzy Kamas.

   Odcinek 1 : "Bogumił i Barbara".
  • grek.grek 19:45 Nowa TV "Chłopięcy świat" [1993] 02.01.21, 10:00
   Obrazek z trudnych i niejednoznacznych relacji surowego, wymagającego, o tyranię ocierającego się ojca i syna w wieku buntowniczym. Metodologia i podejście pana ojca, traktującego syna jak szeregowca w wojsku albo kawałek plasteliny do ulepienia, oraz wrażliwość chłopca owocująca sprzeciwem i rosnącym rozżaleniem, stoją w rażącej sprzeczności wobec siebie wzajemnie, ich relacja nie może przetrwać w pozytywnym kształcie, choć, koniec końców, o dziwo, drakońska wychowawcza strategia ojcowska [?] przynosi pewne wymierne efekty, niemal wbrew nastawieniu syna, uczy go koniecznej w dorosłym życiu dyscypliny i odpowiedzialności. Nie ma więc tego złego, co by choć odrobinę na dobre nie wyszło, rzec by można.

   Trzecią figurą dramatu pozostaje matka i żona, stojąca na rozdrożu pomiędzy mężczyznami, zarówno niezdolna do krytycyzmu wobec poczynań męża [partnera], jak również wybaczająca wszystkie błędy synowi.

   Doborowy tercet : Robert De Niro, Leonardo Di Caprio, Ellen Barkin w głównych rolach.
   Reżyseria : Michael Caton-Jones.

   Na podstawie powieści Tobiasa Wolffa.
   • grek.grek 22:05 Nowa TV "Chłopięcy świat" [1993] 05.01.21, 10:09
    Skoro już jesteśmy w paśmie powtórek z pierwszych godzin 2021 ;]


    > Obrazek z trudnych i niejednoznacznych relacji surowego, wymagającego, o tyranię ocierającego się ojca i syna w wieku buntowniczym. Metodologia i podejście pana ojca, traktującego syna jak szeregowca w wojsku albo kawałek plasteliny do ulepienia, oraz wrażliwość chłopca owocująca sprzeciwem i rosnącym rozżaleniem, stoją w rażącej sprzeczności wobec siebie wzajemnie, ich relacja nie może przetrwać w pozytywnym kształcie, choć, koniec końców, o dziwo, drakońska wychowawcza strategia ojcowska [?] przynosi pewne wymierne efekty, niemal wbrew nastawieniu syna, uczy go koniecznej w dorosłym życiu dyscypliny i odpowiedzialności. Nie ma więc tego złego, co by choć odrobinę na dobre nie wyszło, rzec by można.

    Trzecią figurą dramatu pozostaje matka i żona, stojąca na rozdrożu pomiędzy mężczyznami, zarówno niezdolna do krytycyzmu wobec poczynań męża [partnera], jak również wybaczająca wszystkie błędy synowi.

    > Doborowy tercet : Robert De Niro, Leonardo Di Caprio, Ellen Barkin w głównych rolach.
    Reżyseria : Michael Caton-Jones.

    Na podstawie powieści Tobiasa Wolffa.
  • grek.grek 20:00 Stopklatka "Walkiria" [2008] 02.01.21, 10:03
   Raz jeszcze :]


   Ze sprawnością dramaturgiczną opowiedziana historia spisku oficerów III Rzeszy w celu zabicia Adolfa Hitlera i przejęcia władzy, aby położyć kres wyniszczającej i już przegranej wojnie. Z powodu kilku błędów oraz paru przypadkowych kiksów nie udało się zrealizować ambitnego zamysłu, zamach bombowy nie powiódł się, fuhrer cudem przeżył, a sprawcy zostali zidentyfikowani, pochwyceni, i - wraz z rodzinami - napiętnowani z całą surowością przez niedoszłe ofiary.

   Detale fabularne, akcja, tempo, suspens - do żadnego z tych elementów filmu nie wypada wręcz kierować najmniejszych nawet zarzutów, a skoro taki był zamysł twórców, można zakomunikować niemal pełny triumf.

   Pozostaje oczywiście polemika, czy film ma odpowiednią głębię, a pan Tom Cruise, amerykański w każdym calu aktor z Ameryki, pasuje odpowiednio do roli niemieckiego pułkownika Von Stauffenberga, czy posiada ten rodzaj dystynkcji oraz elegancję chłodnego opanowania, jakie cechowały ponoć tegoż jegomościa, a także zastanowić się, czy aby nie warto by było wspomnieć mimochodem o zdecydowanych poglądach spiskowców, nie przedstawiających III Rzeszy zarzutów o charakterze moralnym, a nawet z grubsza zgadzających się z linią ideologiczną, zatroskanych głównie o niekorzystne decyzje militarne kierownictwa, na czele z fuhrerem.
   ALe : może powstanie drugi film, zajmujący się bardziej takimi właśnie kwestiami.

   Póki co : mamy porządne, profesjonalnie zrobione kino motorycznej akcji oraz zgrabnie przeprowadzonej kombinacji fabularnej.

   Siostra pochwaliła drugoplanowe role : pp. Branagha, Nighy'ego, Berkela, Kretschamanna czy Wilkinsona, Ewa uznała, iż jednak "było nudno, a próba kreowania pułkownika Stauffenberga na bohatera bez skazy jednak trąci przesadą", my zaś - z Pepsic, doceniliśmy kunszt reżysera Bryana Singera :]
   • grek.grek 21:55 Stopklatka "Walkiria" [2008] 05.01.21, 10:07
    Replay sprzed 3 dni.

    I nie tylko ;]


    > Ze sprawnością dramaturgiczną opowiedziana historia spisku oficerów III Rzeszy w celu zabicia Adolfa Hitlera i przejęcia władzy, aby położyć kres wyniszczającej i już przegranej wojnie. Z powodu kilku błędów oraz paru przypadkowych kiksów nie udało się zrealizować ambitnego zamysłu, zamach bombowy nie powiódł się, fuhrer cudem przeżył, a sprawcy zostali zidentyfikowani, pochwyceni, i - wraz z rodzinami - napiętnowani z całą surowością przez niedoszłe ofiary.

    Detale fabularne, akcja, tempo, suspens - do żadnego z tych elementów filmu nie wypada wręcz kierować najmniejszych nawet zarzutów, a skoro taki był zamysł twórców, można zakomunikować niemal pełny triumf.

    Pozostaje oczywiście polemika, czy film ma odpowiednią głębię, a pan Tom Cruise, amerykański w każdym calu aktor z Ameryki, pasuje odpowiednio do roli niemieckiego pułkownika Von Stauffenberga, czy posiada ten rodzaj dystynkcji oraz elegancję chłodnego opanowania, jakie cechowały ponoć tegoż jegomościa, a także zastanowić się, czy aby nie warto by było wspomnieć mimochodem o zdecydowanych poglądach spiskowców, nie przedstawiających III Rzeszy zarzutów o charakterze moralnym, a nawet z grubsza zgadzających się z linią ideologiczną, zatroskanych głównie o niekorzystne decyzje militarne kierownictwa, na czele z fuhrerem.
    ALe : może powstanie drugi film, zajmujący się bardziej takimi właśnie kwestiami.

    Póki co : mamy porządne, profesjonalnie zrobione kino motorycznej akcji oraz zgrabnie przeprowadzonej kombinacji fabularnej.

    > Siostra pochwaliła drugoplanowe role : pp. Branagha, Nighy'ego, Berkela, Kretschamanna czy Wilkinsona, Ewa uznała, iż jednak "było nudno, a próba kreowania pułkownika Stauffenberga na bohatera bez skazy jednak trąci przesadą", my zaś - z Pepsic, doceniliśmy kunszt reżysera Bryana Singera :]
  • grek.grek 20:00 Puls "Leon zawodowiec" [1994] 02.01.21, 10:04
   Kolejny powrót :]


   Luc Besson zaczął od trzech świetnych filmów : "Wielki błękit", "Nikita" i właśnie "Leon zawodowiec", a potem zaczął odcinać kupony od szybko zdobytej renomy, stając na czele korporacji scenariuszowo-producencko-reżyserskiej taśmowo wypuszczającej kino gatunkowe, akcji oraz sci-fi, tyleż solidne i profesjonalnie wykonane, co jednak niekoniecznie rozgrzewające do czerwoności klawiatury recenzentów :]

   A "Leon" po latach nadal chwyta : scenariusz łączący szczerą i zabawną przyjaźń zawodowego cyngla z osieroconą, osamotnioną małoletnią pannicą, panoszącego się skorumpowanego, a przy okazji ekscentrycznie usposobionego gliniarza-melomana - zabójcę jej brata [reszty familiji Matylda nie żałuje] oraz nieoczekiwany zupełnie wątek szkolenia dziewczynki w kierunku odtworzenia losów dorosłego przyjaciela działa bez zarzutu, przy dźwiękach "Shape of my heart" Stinga i zajmująco pokazanego Nowego Jorku, może z uwagi na francuskie skojarzenia z aktorami jakby bliskiego Paryżowi, w ogóle europejskim miastom.

   Jean Reno, Natalie Portman & Gary Oldman, wszyscy na medal i to złoty :]
   • grek.grek 22:05 Puls "Leon zawodowiec" [1994] 05.01.21, 10:08
    Także replay.

    Ho ho, z wieloletnim doświadczeniem nawet ;]

    > Luc Besson zaczął od trzech świetnych filmów : "Wielki błękit", "Nikita" i właśnie "Leon zawodowiec", a potem zaczął odcinać kupony od szybko zdobytej renomy, stając na czele korporacji scenariuszowo-producencko-reżyserskiej taśmowo wypuszczającej kino gatunkowe, akcji oraz sci-fi, tyleż solidne i profesjonalnie wykonane, co jednak niekoniecznie rozgrzewające do czerwoności klawiatury recenzentów :]

    > A "Leon" po latach nadal chwyta : scenariusz łączący szczerą i zabawną przyjaźń zawodowego cyngla z osieroconą, osamotnioną małoletnią pannicą, panoszącego się skorumpowanego, a przy okazji ekscentrycznie usposobionego gliniarza-melomana - zabójcę jej brata [reszty familiji Matylda nie żałuje] oraz nieoczekiwany zupełnie wątek szkolenia dziewczynki w kierunku odtworzenia losów dorosłego przyjaciela działa bez zarzutu, przy dźwiękach "Shape of my heart" Stinga i zajmująco pokazanego Nowego Jorku, może z uwagi na francuskie skojarzenia z aktorami jakby bliskiego Paryżowi, w ogóle europejskim miastom.

    Jean Reno, Natalie Portman & Gary Oldman, wszyscy na medal i to złoty :]
  • grek.grek 20:00 TVN7 "Mroczny rycerz" [2008] 02.01.21, 10:08
   Ramówka jak koncert Stonesów, same bisy ;]

   Komiksowe postaci zamienione w nieoczywistych, balansujących na krawędzi prawa i moralności bohaterów nieoczywistego, zaskakująco pogłębionego dramatu, fenomenalna kreacja świata przedstawionego, arcynowoczesna technologia w służbie filmowego widowiska, filozoficzny esej na temat pochodzenia zła, a w samym środku infernalny, frenetyczny, magnetyczny , elokwentny, a także - oscarowy, Joker w wykonaniu brawurowego Heatha Ledgera, przyćmiewający z łatwością wszystkich pozostałych uczestników przedstawienia, z całkiem bezbarwnym [na jego tle ?] Batmanem/Bale'em na czele.

   Reżyseria : Christopher Nolan.

   Do dziś dnia - na Rotten Tomatoes :
   94 % z 342 recenzji krytycznych oraz 94 % z niemal 2 mln opinii ludzkości - ha ! :]

   • grek.grek 23:00 TVN7 "Mroczny rycerz" [2008] 05.01.21, 10:10
    ... nikt nie powiedział, że na tym koniec ;]

    Kolejny dziś replay sprzed 3 dni :]


    > Komiksowe postaci zamienione w nieoczywistych, balansujących na krawędzi prawa i moralności bohaterów nieoczywistego, zaskakująco pogłębionego dramatu, fenomenalna kreacja świata przedstawionego, arcynowoczesna technologia w służbie filmowego widowiska, filozoficzny esej na temat pochodzenia zła, a w samym środku infernalny, frenetyczny, magnetyczny , elokwentny, a także - oscarowy, Joker w wykonaniu brawurowego Heatha Ledgera, przyćmiewający z łatwością wszystkich pozostałych uczestników przedstawienia, z całkiem bezbarwnym [na jego tle ?] Batmanem/Bale'em na czele.

    Reżyseria : Christopher Nolan.

    > Do dziś dnia - na Rotten Tomatoes :
    94 % z 342 recenzji krytycznych oraz 94 % z niemal 2 mln opinii ludzkości - ha ! :]
  • grek.grek 20:00 ATM "Przewodnik po przyjaźni Berta i Arniego 02.01.21, 10:09
   Nowa pozycja w playliście ATM :] Film z 2013 roku.

   Seans # 2 :]

   Tytułowa przyjaźń zawiązuje się w okolicznościach całkiem nietypowych : jeden pan romansuje z żoną drugiego pana, on poznaje prawdę, lecz zamiast zastrzelić oboje, jak by postąpił skandalicznie przeciętny rogacz - ewoluuje od niemiłego zaskoczenia do sympatii dla swojego rywala, a koniec końców, kto wie : być może męska przyjaźń okaże się silniejsza od przelotnego związku o podłożu czysto erotycznym ? ;]

   Reżyseruje Jeff Kaplan.

   Na RT :
   33 % z 6 recenzji krytycznych oraz 72 % z 90 opinii widzów.

   Kino tajemnicze, w sam raz do odkrycia w niedzielny wieczór ;]
   • grek.grek 23:00 ATM "Przewodnik po przyjaźni Berta i Arniego 23.01.21, 10:01
    Trzeci seans w 2021 ;] Kiedyś przyjdzie w końcu go złowić i opisać ;]

    Tytułowa przyjaźń zawiązuje się w okolicznościach całkiem nietypowych : jeden pan romansuje z żoną drugiego pana, on poznaje prawdę, lecz zamiast zastrzelić oboje, jak by postąpił skandalicznie przeciętny rogacz - ewoluuje od niemiłego zaskoczenia do sympatii dla swojego rywala, a koniec końców, kto wie : być może męska przyjaźń okaże się silniejsza od przelotnego związku o podłożu czysto erotycznym ? ;]

    Reżyseruje Jeff Kaplan.

    Na RT :
    33 % z 6 recenzji krytycznych oraz 72 % z 90 opinii widzów.

    Kino tajemnicze, w sam raz do odkrycia w... u mnie - niebawem ;]

    Może Wam się dziś powiedzie, Czcigodni ? :]
  • grek.grek 20:00 Kultura "Hobbit. Niezwykła podróż" [2012] 02.01.21, 10:12
   Prequel "Władcy Pierścieni", jeśli dobrze pojmuję wyjaśnienia zawarte w zapowiedziach ? :]

   Znajome z trzech sążnistych tomów filmowych "Władcy Pierścieni", uniwersum tolkienowskie powraca zatem z pełnym dobrodziejstwem inwentarza, aktorzy na swoich miejscach, a i sukces komercyjny zapewne był i pozostaje niebagatelny.

   Reżyseruje Peter Jackson.

   na RT :
   64 % z 304 recenzji krytycznych oraz 83 % z 483 tys. opinii widzów.
  • grek.grek 21:15 TVP1 "Peppermint. Smak zemsty" [2018] 02.01.21, 10:22
   Kino stanowczej i nieprzejednanej akcji ! ;]

   Bardzo polaryzujące opinie krytyków i widzów na RT :
   tylko 12 % z dużej liczby 147 recenzji krytycznych, a znów mocne 71 % z 3,3 tys. opinii widzów.

   Fabularny schemat istotnie może wydawać się banalny : pani przeżywa tragedię - bandyci z kartelu narkotykowego zabijają jej dziecko i męża, co staje się dla niej zrozumiałym całkowicie impulsem ukierunkowującym całą energię życiową na działania dążące do wywarcia na mordercach straszliwej zemsty. Zwłaszcza gdy policja nie jest w stanie sprawiedliwości złym ludziom wymierzyć, także z powodu nikczemnego skorumpowania.

   Tak więc, szablon grany w kinie od dawna, pytanie dotyczy stylu, jakości i profesjonalizmu wykonania. Możliwe, iż krytycy ocenili film wedle jego trywialnie kopiowanej idei przewodniej, a publika doceniła tejże kopii klasę ? :]

   Reżyseria : Pierre Morel.
  • grek.grek 22:00 Metro TV "Mulholland Drive" [2001] 02.01.21, 10:25
   Oceniany wybitnie dobrze, tu i tam nawet jako "najlepszy film nakręcony w XXI wieku" :]

   Debaty : o czym film opowiada ? o co w nim chodzi ? jak wygląda jego faktografia ? - trwają niezmiennie :]

   Może zresztą wcale nie chodzi o wydarzenia i logikę, a wprost przeciwnie : o zmysłowe doznania, jakie wywołuje ten zestaw obrazów i motywów podłączony do stosownie skompowanej, podbijającej bębenek enigmatyczności, muzyki ? Analiza snów ma swój sens, oczywiście, ale czy należy doszukiwać się w nich planu, porządku, ładu, założeń taktycznych ? Film zrobiony w takiej poetyce siłą rzeczy musi więc racjonalność zawieszać, choć nie może jej unieważniać przecież :] Nawet z sekwencji zupełnie przypadkiem dosztukowanych elementów wyłonić się może jakiś przekaz, wszystko zależy od interpretacji widzów, może nawet jakaś symbolika się tam zaplącze, jedna i dziesiąta, a z nich kolejne tuziny, zco sprawi, iż film taki można rozbierać na czynniki pierwsze bez końca, nigdy nie docierając do sedna, gdyż ono stale się przesuwa, o ile w ogóle istnieje.

   Jeśli taki był koncept Davida Lyncha, czapki z głów, jeśli wyszło przypadkiem - jeszcze bardziej ;]

   Niektórzy sądzą, iż w ogóle nie należy w ten wariant recepcji filmu wchodzić, lepiej chłonąć wrażenia i nie zastanawiać się nad niczym. Kto wie, może w tym tkwi właśnie jedna z najważniejszych tajemnic sztuki filmowej i sposobów z nią obcowania ? ;]
  • grek.grek 22:05 Nowa TV "The Big Short" [2015] 02.01.21, 10:28
   Czy oglądaliście wczoraj, Czcigodni ? :]

   Jakie wrażenia ? Nie za dużo żargonu specjalistycznego ?

   [u mnie : seans dzisiaj, mam nadzieję ;)]


   Oscarowy scenariusz Adama MacKaya [nominacja za reżyserię] i Charlesa Randolpha, na podstawie książki Michaela Lewisa.

   Rzecz dotyczy opisania mechanizmów spekulacji, jakie doprowadziły w 2008 roku do zawalenia się systemu bankowego w Ameryce, co efektem domina, albo na zasadzie fali po uderzeniu asteroidy, doprowadziło całą światową gospodarkę do najpoważniejszego kryzysu od wielu dekad albo i bez mała stu lat.

   Narrację prowadzi kilku bystrzaków, niezależnie od siebie wertujących papiery, obserwujących rynek, używających swojej wiedzy ekonomicznej do tego, by przewidzieć nadchodzący krach i oczywiście zarabiających na tym fatalnym wydarzeniu krocie.

   Brzmi nieźle, oby tylko choć trochę zrozumieć z plątaniny nitek, kabli i terminów giełdowo-bankowo-podręczników, byle w tej rzeczywistości nie przepaść z kretesem ';]

   Grają : Christian Bale [nominacja oscarowa], Ryan Gosling, Steve Carell & Brad Pitt [również współproducent filmu, samego w sobie do Oscara kandydującego w kategorii najważniejszej].

   Nominacja również za montaż [Hank Corwin].

  • grek.grek 22:15 Historia "Historia w postaciach zapisana" 02.01.21, 10:33
   Znakomita seria historyczno-dokumentalna.

   Ostatnie odcinki przeszły bokiem, bohaterkami były królowe Nefretet i Kleopatra, ale dzisiejszy już nie zostanie pechowo pominięty :]

   Tym razem postacią opisywaną będzie Małgorzatade Valois, powieściowa, filmowa i nie tylko - Królowa Margot, jak wynika z biograficznych ujawnień, postać iście intrygująca.


   pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82gorzata_Walezjuszka

   Powtórka : w poniedziałek, o 20:00.
   • maniaczytania Re: 22:15 Historia "Historia w postaciach zapisan 03.01.21, 19:10
    "Królową Margot" filmową to niedawno sobie odświeżałam - moje dziecię miało jako zadanie domowe z historii w szkole średniej obejrzeć ten film i napisać recenzję :)
    Świetny film, taki jeszcze z czasów "epickiego" kręcenia filmów. Tym razem zwróciłam uwagę na wspaniałe, malarskie wprost kadry, zwłaszcza ze ślubu w katedrze- jakby obrazy mistrzów przeniesione w rzeczywistość.
    • grek.grek Re: 22:15 Historia "Historia w postaciach zap 04.01.21, 09:09
     maniaczytania napisała:

     > "Królową Margot" filmową to niedawno sobie odświeżałam - moje dziecię miało jako zadanie domowe z historii w szkole średniej obejrzeć ten film i napisać recenzję :)
     > Świetny film, taki jeszcze z czasów "epickiego" kręcenia filmów. Tym razem zwróciłam uwagę na wspaniałe, malarskie wprost kadry, zwłaszcza ze ślubu w katedrze - jakby obrazy mistrzów przeniesione w rzeczywistość.


     Racja, Maniu :]
     Wyjątkowej urody film !

     Ależ się zmieniło we współczesnej szkole : recenzje z filmów do napisania ! Rewelacja ! :]

     Ten dokument o królowej będzie dziś w TVP Historia o 20:00, może przyda się, w formie suplementu do filmowego widowiska ?
  • grek.grek 23:00 ATM Rozrywka "To nie ja, to kto inny" [2004] 02.01.21, 10:35
   Również nowalijka w zestawieniu ATM.


   Kryminalna komedia francusko-kanadyjska, z akcją na terenie Montrealu.

   Niezła intryga : pan złodziejaszek w potrzebie robi włam do przypadkowej willi, porywa obraz ze ściany i sprzedaje równie przypadkowemu nabywcy za równowartość paczki herbatników.

   Po czasie doznaje zmrożenia krwioobiegu, gdyż wychodzi na jaw parę faktów : obraz był wart fortunę, a co gorsza, właścicielka ma na usługach mafijnych cyngli.

   Zatem, przed naszym maestro dwa zadania : odzyskać malunek i zwrócić go nie nerwowo tam, skąd zabrał, modląc się o jak najniższy wymiar kary za swój niecny postępek ;]

   Jak można wydedukować z zajawek : jegomośc nie cofnie się przed niczym, nawet mundur policyjny gotów założyć i stróża prawa udawać ! ;]

   Reżyseria : Alain Zaloum.
   • grek.grek 20:05 ATM Rozrywka "To nie ja, to kto inny" [ 30.01.21, 09:41
    Ciągle w trakcie namierzania do złowienia ;]

    Nowalijka w zestawieniu ATM.


    > Kryminalna komedia francusko-kanadyjska, z akcją na terenie Montrealu.

    Niezła intryga : pan złodziejaszek w potrzebie robi włam do przypadkowej willi, porywa obraz ze ściany i sprzedaje równie przypadkowemu nabywcy za równowartość paczki herbatników.

    Po czasie doznaje zmrożenia krwioobiegu, gdyż wychodzi na jaw parę faktów : obraz był wart fortunę, a co gorsza, właścicielka ma na usługach mafijnych cyngli.

    Zatem, przed naszym maestro dwa zadania : odzyskać malunek i zwrócić go nie nerwowo tam, skąd zabrał, modląc się o jak najniższy wymiar kary za swój niecny postępek ;]

    > Jak można wydedukować z zajawek : jegomośc nie cofnie się przed niczym, nawet mundur policyjny gotów założyć i stróża prawa udawać ! ;]

    Reżyseria : Alain Zaloum.
  • grek.grek 23:15 TVN7 "Raport Pelikana" [1993] 02.01.21, 10:37
   Dwa razy w grudniu, a teraz na początek 2021-ego ;]

   Niezły film na podstawie powieści Johna Grishama.

   Pani studentka trafia na ślad tęgiej afery na styku wysoko postawionej polityki oraz rekinów biznesu, z zabójstwami i korupcją w tle.

   Kiedy robi się gorąco także wokół niej, prosi o wsparcie dziennikarza śledczego, którego uważa za godnego zaufania. A wtedy gorąco robi się wokół nich obojga, gdyż ludzie na których mają papiery, gotowi są ustrzelić ich choćby w biały dzień.

   z tego co pamiętam, jest to solidny dreszczowiec, choć oczywiście bliższy kolekcjonerskiej konfekcji niż artystycznym wyżynom gatunkowej inwencji :] Ma również ten specyficzny styl lat 90-tych, zawsze mile widziany na ekranie, jak sądzę ? ;]

   W czołowych rolach : Julia Roberts i Denzel Washington

   Reżyseruje Alan Pakula.
  • grek.grek 0:10 Historia "Pluton" [1986] 02.01.21, 10:38
   Z ostatniego dnia 2020 - prosto w nowy sezon :]


   Drugi z najwybitniejszych filmów o wojnie wietnamskiej, jakże inny od "Czasu apokalipsy", przedstawiający doświadczenie rekruta, zderzającego się z bezlitosną prozą wojennych realiów.
   Chris pojechał do Wietnamu jako ochotnik, wiedziony idealizmem, patriotyzmem i pragnieniem walki o dobro. Jego koledzy z oddziału uważają go za podejrzanego, bo jaki chłopak z porządnej rodziny należącej do klasy średniej pcha się w takie bagno ? Normalny młodzian ucieka przed wojskiem, a zwłaszcza wojną, w te pędy !
   Chłopak wie wszystko po kilku dniach : ta wojna nie ma sensu, a w swym bezsensie oblicze jej wyłącznie frustruje i zniechęca : bohaterów tutaj nie ma, sami kombinatorzy, leserzy, tchórze albo co najwyżej pozbawieni wyobraźni psychopaci, o honorze, Bogu i ojczyźnie już dawno nie myślą, od kiedy przekonali się jak to bujda na resorach, chcą przeżyć za wszelką cenę, w sytuacjach krytycznych albo sprzyjających rzucając w kąt regulaminy i szansę na odznaczenia bojowe, by ocalić życie albo chociaż załatwić sobie odstawienie do lazaretu na kilka tygodni, dookoła zaś króluje wroga fauna i flora : brudna woda z zarazkami malarii, jadowite owady, wykańczająca duchota, ułatwiające robotę wrogowi - Wietkong porusza sie bezszelestnie, atakuje znienacka, znika jak kamfora wyrządzając szkody i zasiewając panikę.

   W takich warunkach przytomny zołnierz ma dwie drogi do wyboru : zaprzedać się bogom wojny i walczyć o zwycięstwo niemożliwe do odniesienia lub dokończyć swoją misję ratując własne i cudze człowieczeństwo.
   Pierwszą postawę reprezentuje brutalny sierżant Barnes, drugą : równy mu szarżą Elias.
   Chris obserwuje obu, ulega fascynacji jednym i drugim, o czym przekonuje mówiąc : "Byłem dzieckiem tych dwóch ojców". Konflikt między nimi narasta, w końcu osiąga swoje apogeum, dochodzi do najgorszego, a świadkującego tej scenie Chrisa czeka wkrótce dylemat moralny : jak zachować się wobec sprawcy, zrealizowany zresztą w bardzo symboliczny sposób.

   Przejmująca muzyka, pierwszej klasy inscenizacja, zręcznie wplecione w pierwszoosobową narrację listy głównego bohatera do babci, tercet Charlie Sheen, Tom Berenger & Willem Dafoe w głównych rolach.

   Scenariusz oparł na własnym przeżyciu wojennym reżyser Oliver Stone, nagrodzony Oscarem, podobnie jak cały film, a także dźwięk oraz montaż.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka